Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Dzień Otwarty WFAiIS

Zapraszamy na dzień otwarty Wydziału, który odbędzie się 27 kwietnia w dwóch lokalizacjach: Instytucie Fizyki oraz Centrum Nauk technicznych.

Między 10:00 a 15:00 uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli okazję odwiedzić Instytut Fizyki przy ul. Grudziądzkiej 5, gdzie zapoznają się z ofertą dydaktyczną, zwiedzą laboratoria naukowe i zapoznają się z działalnością studentek i studentów w kołach naukowych. Będzie to także okazja do wysłuchania wykładu prof. Jacka Karwowskiego "O naturze promieniowania, czyli o ani-falach, ani-cząstkach i o niezwykłych z tego wnioskach".

Program Dnia Otwartego Wydziału w Instytucie Fizyki

godz.

wydarzenie

lokalizacja

10:00-15:00

Rozmowy o studiowaniu z przedstawicielami:

- studentów WFAiIS oraz Koła Naukowego Studentów Astronomii

- Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego

- doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

- kadry dydaktycznej i badawczej WFAiIS UMK w Toruniu

- władz dziekańskich WFAiIS UMK w Toruniu

- toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego

- Fundacji Aleksandra Jabłońskiego

Atrium COK

10:00 – 13:30

Tworzenie grup na wizyty w pracowniach studenckich i w laboratoriach badawczych

Punkt informacyjny

10:30-12:00

Wizyty w pracowniach studenckich i laboratoriach badawczych:

- II Pracownia Fizyczna (dr inż. Krzysztof Wiśniewski i doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMK w Toruniu)

- Pracownia Elektroniczna (dr Przemysław Płóciennik)

- Laboratorium biooptyki (dr hab. Ireneusz Grulkowski, prof. UMK)

- Laboratorium mikroskopii AFM (dr Janusz Strzelecki)

- Laboratorium technik spektroskopowych (dr hab. Piotr Masłowski, prof. UMK i dr inż. Grzegorz Kowzan)

- wahadło Foucaulta

Zbiórka przy punkcie informacyjnym

12:00-12:45

Wykład prof. dra hab. Jacka Karwowskiego

O naturze promieniowania, czyli o ani-falach ani-cząstkach i o niezwykłych z tego wnioskach

Audytorium COK

12:45-13:15

Prezentacja oferty dydaktycznej Wydziału przez Prodziekan ds. Studentów, dr hab. Annę Bartkiewicz, prof. UMK

Audytorium COK

13:30-15:00

Wizyty w pracowniach studenckich i laboratoriach badawczych:

- II Pracownia Fizyczna (dr inż. Krzysztof Wiśniewski i doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMK w Toruniu)

- Pracownia Elektroniczna (dr Przemysław Płóciennik)

- Laboratorium biooptyki (dr hab. Ireneusz Grulkowski, prof. UMK)

- Laboratorium mikroskopii AFM (dr Janusz Strzelecki)

- Laboratorium technik spektroskopowych (dr hab. Piotr Masłowski, prof. UMK i dr inż. Grzegorz Kowzan)

- wahadło Foucaulta

Zbiórka przy punkcie informacyjnym

15:00

Zakończenie Dnia Otwartego WFAiIS UMK

 

 

Organizatorzy przygotowali również wizytę w Centrum Nauk Technicznych przy ul. Wileńskiej 7. Tam goście - oprócz zapoznania się z ofertą dydaktyczną i studencką działalnością w kołach naukowych - będą mieli okazję zwiedzić pracownie automatyki i robotyki i przejść szybki kurs programowania robotów. Ponadto wykład pt. "Sztuczna inteligencja w automatyce" wygłosi prof. Tomasz Tarczewski. Na uczniów liceów i techników czeka również wyjątkowa rywalizacja w szachy o puchar dziekana WFAiIS. Do zawodów może przystąpić każdy chętny uczeń szkoły ponadpodstawowej, bez względu na poziom gry. Regulamin II Turnieju Szachowego można znaleźć tutaj. Każdy zawodnik lub zawodniczka, którzy chcą przystąpić do rywalizacji, muszą wysłać swoje zgłoszenie internetowe lub napisać wiadomość na adres kontakt@innovahub.pl.

Szczegółowy program Dnia Otwartego Wydziału w Instytucie Nauk Technicznych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Radioteleskop na okładce

Radioteleskop RT4 z podtoruńskich Piwnic znalazł się na okładce "Nature Astronomy", jednego z najważniejszych światowych czasopism naukowych. Jest to związane z artykułem astronomów z UMK, który ukazał się w tym wydaniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Piernikowe Targi Praktyk + fotorelacja

Dziś w Instytucie Fizyki odbywają się Piernikowe Targi Pracy, podczas których firmy z naszego regionu oferują miejsca pracy, praktyk i staży. Gościmy przedstawicieli firm: Apator SA, Ecom, EIB SA, NV Projekt, Solvay Poland i Vicim Poland. Głównym organizatorem wydarzenia jest Biuro Karier UMK. Zasadnicza część targów odbywa się w atrium. Dodatkowo przy wejściu głównym do gmachu IF uruchomiono Strefę Doradztwa Zawodowego, w której można skorzystać z fachowych porad pracowników Biura Karier (np. o kierowaniu własną ścieżką rozwoju zawodowego czy redagowaniu CV) oraz dokonać rejestracji pozwalającej na dostęp do serwisu z ofertami biurokarier.edu.pl. Wydarzenie potrwa do godziny 15:00. Wszelkich niezbędnych informacji udzielają hostessy Biura Karier, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwa firma ochroniarska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finał XXI Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego + fotorelacja

W dniu 6 kwietnia odbył się finał XXI Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Konkurs w roku 2023/2024 zorganizowany został przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Przeznaczony jest on dla uczniów szkół średnich zainteresowanych fizyką. W skład Komisji Konkursowej wchodzą przedstawiciele organizatorów Konkursu oraz przedstawiciele grona nauczycieli fizyki szkół biorących udział w Konkursie. Przewodniczącym Komisji Konkursowej jest dr Andrzej Karbowski. Do finału zakwalifikowano 34 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z: Bydgoszczy, Chełmna, Grudziądza, Inowrocławia, Torunia, Włocławka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XIV finał konkursu FAST + fotorelacja

W dniu 6 kwietnia odbył się czternasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2024. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 15 spośród 50 przesłanych prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, Bydgoszczy, Chełmna, Katowic, Poznania, Radziejowa, Słupska, Świecia, Szczecina, Torunia i Warszawy. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady zakończone dociekliwymi pytaniami uczestników, w szczególności członków Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej. Uczniowie zapoznali się z ofertą dydaktyczną i naukową Wydziału, a także  uczestniczyli w Eksperymentatorium fizycznym - zajęciach na I Pracowni Fizycznej pod opieką dr. Dariusza Dziczka oraz dr. Roberta Czaplickiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szkoła Mistrzów Teorii

Kryptografii kwantowej, czyli przesyłaniu poufnych danych w bezpieczny sposób, poświęcona została rozprawa mgr. Karola Łukanowskiego, zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu "Mistrz Teorii". Najlepszej pracy magisterskiej dotyczącej fizyki teoretycznej po raz drugi szukali fizycy z Katedry Mechaniki Kwantowej UMK oraz Centrum Doskonałości Astrofizyka i Astrochemia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?

Czym jest sztuczna inteligencja i jakie są możliwości jej rozwoju? Co już potrafi, a czym może zaskoczyć nas wkrótce? Czy zbliżamy się do stworzenia czegoś na wzór ludzkiego mózgu? Na te pytania w swoim wykładzie odpowiada prof. dr hab Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, ekspert w dziedzinie AI.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendysta Ministra

W dniu 22 marca 2024 r. – spośród 1048 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium – Minister Nauki, Dariusz Wieczorek – przyznał stypendium 386 studentom, których wnioski zostały pozytywnie zarekomendowane przez Zespół Doradczy. Z naszego Wydziału stypendium Ministra Nauki dla studentów na rok akademicki 2023/2024 otrzymał inż. Marcin Makowski - student fizyki technicznej drugiego stopnia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na specjalny zdalny wykład prof. Włodzisława Ducha

W czwartek 4 kwietnia br. o godz. 16:30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład prof. dr. hab. Włodzisława Ducha (Katedra Informatyki Stosowanej, Instytut Nauk Technicznych UMK) pt. Large foundational models, scientific discoveries and artificial consciousness.

Wykład będzie mieć formę zdalną, a stosowny link znajduje się na stronie https://science.phd.uj.edu.pl/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendium NAWA dla doktoranta Vignesha Kumara

Doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMK, Vignesh Kumar (promotor prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, promotor pomocniczy dr Szymon Śmiga), otrzymał w konkursie NAWA Preludium Bis 2 stypendium 28.000,00 zł na realizację stażu zagranicznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze prace dyplomowe w roku akademickim 2022/2023

Od roku akademickiego 2015/16 na Wydziale wyróżniane są prace dyplomowe na poszczególnych kierunkach studiów, a spośród nich wybierane są: najlepsza praca licencjacka, najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska.

Prace nagrodzone w konkursie wydziałowym wykonane w roku akademickim 2022/23

 • najlepsza praca licencjacka
  lic. Artur Olejnik "Ab initio line-shape calculations for O2 - perturbed rotational lines in hydrogen halides" , promotor dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK,
 • najlepsza praca inżynierska
  inż. Hubert Lisiński "Badania napędu elektrycznego z silnikiem prądu stałego", promotorzy: dr hab. Tomasz Tarczewski, prof. UMK, mgr inż. Rafał Szczepański.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Roy Booth

Zmarł prof. Roy Booth, znany radioastronom, laureat doktoratu honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1993 roku. Miał 85 lat.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Światowy Dzień Inżyniera w Centrum Nauk Technicznych

4 marca 2024 r. w Centrum Nauk Technicznych UMK obchodziliśmy Światowy Dzień Inżyniera. Licznie przybyli goście ze szkół średnich z Torunia, Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Kowalewa Pomorskiego zapoznali się z inżynierskimi aspektami kierunku studiów automatyka i robotyka, wysłuchali prezentacji firmy Robos o wyzwaniach i oczekiwaniach, jakie stawia przemysł inżynierom automatykom i robotykom, po czym zwiedzili wybrane pracownie dydaktyczne i laboratoria badawcze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na Światowy Dzień Inżyniera do Centrum Nauk Technicznych

4 marca 2024 r. zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz osoby zainteresowane automatyką i robotyką na obchody Światowego Dnia Inżyniera do Centrum Nauk Technicznych UMK w Toruniu przy ul. Wileńskiej 7. Będzie to okazja do zapoznania Państwa z działalnością naukową pracowników Instytutu Nauk Technicznych i bazą dydaktyczną Centrum Nauk Technicznych Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ekspert od sztucznej inteligencji

Do grona honorowych członków stowarzyszenia International Artificial Intelligence Indrustry Alliance dołączył prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. To trzecie międzynarodowe towarzystwo w obszarze sztucznej inteligencji, które wybrało prof. Ducha na członka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Eksperyment z antymaterią

Międzynarodowa grupa badaczy, w tym naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, są coraz bliżsi stworzenia unikatowego narzędzia pozwalającego wytwarzać, kontrolować i wykonywać pomiary antymaterii. O ich przełomowym eksperymencie donosi Physical Review Letters.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja śródroczna - II tura

Informatyka stosowana, automatyka i robotyka, fizyka techniczna - to kierunki studiów prowadzone na naszym Wydziale, na które można zapisać się w ramach rekrutacji śródrocznej na UMK.

Harmonogram II tury

Rejestracja, wniesienie opłaty rekrutacyjnej

od 15.02.2024 r. (czwartek) do 20.02.2024 r. (wtorek) do godz. 14:59

Złożenie wymaganych dokumentów

od 15.02.2024 r. (czwartek) do 20.02.2024 r.  (wtorek) godz. 14:59

Rozmowa kwalifikacyjna na kierunkach, na których będzie ogłoszona II TURA

21.02.2024 r. (środa) godz. 10:00

Ogłoszenie wyników

22.02.2024 r (czwartek) godz. 12:00

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XXXVII Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego + fotorelacja

22 lutego 2024 roku o godzinie 17:15 w ramach corocznego Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego prof. dr hab. Maciej Wojtkowski (Instytut Chemii Fizycznej PAN i Instytut Fizyki UMK) wygłosił wykład pt. Jak fizyka i technologia wspierają nowe terapie w okulistyce". Prof. Maciej Wojtkowski jest absolwentem naszych studiów magisterskich z fizyki  (specjalność fizyka doświadczalna) 1998/1999.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Monografia "Przetwarzanie sygnałów. Wybrane algorytmy i zastosowania."

W listopadzie 2023 roku nakładem Akademickiej Oficyny Wydawniczej EXIT ukazała się monografia Przetwarzanie sygnałów. Wybrane algorytmy i zastosowania. Jest ona wynikiem współpracy dr hab. inż. Jadwigi Lal-Jadziak, prof. UMK z Instytutu Nauk Technicznych oraz dr. hab. inż. Sergiusza Sienkowskiego i dr. inż. Mariusza Krajewskiego z Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Licytacje WOŚP zakończone sukcesem

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprosił do wzięcia udziału w licytacjach. W sumie zebrano ponad 6100 zł! Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję.

- obejrzyj chmurę ultrazimnych atomów (https://allegro.pl/oferta/obejrzyj-chmure-ultrazimnych-atomow-umk),

- podróż w gwiazdy - sesja obserwacyjna w Instytucie Astronomii (https://allegro.pl/oferta/podroz-w-gwiazdy-sesja-obserwacyjna-w-instytucie-astronomii),

- porusz Serce wahadła Foucaulta w Instytucie Fizyki (https://allegro.pl/oferta/porusz-serce-wahadla-foucaulta-w-instytucie-fizyki-umk230680),

- dzień w Centrum Nauk Technicznych (https://allegro.pl/oferta/dzien-w-centrum-nauk-technicznych-umk).

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Młoda gwiazda z licznymi planetami

Międzynarodowej grupie astronomów udało się precyzyjnie opisać masy oraz orbity sześciu egzoplanet, krążących wokół gwiazdy w bardzo młodym układzie. To duży krok do zdobycia wiedzy o ewolucji planet w ogóle. W badaniach miał udział dr Grzegorz Nowak z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Preludium BIS dla prof. Pawła Tecmera

Dr hab. Paweł Tecmer, prof. UMK z Katedry Mechaniki Kwantowej został laureatem tegorocznej edycji konkursu Narodowe Centrum Nauki Preludium BIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IDUB z pozytywną oceną

Międzynarodowy zespół ekspertów pozytywnie ocenił Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas śródokresowej ewaluacji programu "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ocena zajęć dydaktycznych

29 stycznia w systemie USOS otwarte zostały kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko kilka minut.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Błyski na bis

Wszystkie szybkie błyski radiowe mogą pochodzić od źródeł przejawiających wielokrotne fazy aktywności, wystarczy je tylko odpowiednio długo obserwować – do zaskakującej konkluzji doszła międzynarodowa grupa badaczy i badaczek. Udział w pracach mieli również naukowcy z Instytutu Astronomii UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant na precyzyjne pomiary

Zespół z Instytutu Fizyki UMK kierowany przez prof. dr. hab. Daniela Lisaka wygrał konkurs na grant badawczy w ministerialnym programie Polska Metrologia II i zrealizuje projekt pt. "Nowe technologie kwantowe optycznych wzorców koncentracji cząsteczek, ciśnienia i temperatury gazu".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wigilijne Kolokwium Fizyczne

W dniu 21 grudnia 2023 roku o godzinie 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26) Philip Gray (Toruń Photo Walks) wygłosi wykład pt.Photography – causes and effects".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Gala Sportu Akademickiego

Dla uczczenia 5. rocznicy utworzenia na UMK Programu Kariera Dwutorowa Student-Sportowiec 14 grudnia odbyła się Gala Sportu Akademickiego. Była to okazja do podsumowania osiągnięć programu oraz do podziękowań.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bliskie spotkania z nauką

Setki uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych wzięło udział w Dniu Otwartym Kierunków Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, który 15 grudnia zorganizowało pięć wydziałów UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dzień Otwarty Kierunków Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

15 grudnia 2023 r. zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych na Dzień Otwarty Kierunków Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mamy grant Polska Metrologia II!

Zespół toruńskich fizyków kierowany przez prof. dr hab. Daniela Lisaka wygrał konkurs na grant badawczy w programie MEN, Polska Metrologia II na realizację projektu pt. „Nowe technologie kwantowe optycznych wzorców koncentracji cząsteczek, ciśnienia i temperatury gazu”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jak tworzyć gry wideo - spotkanie z twórcami gry Achilles: Legends Untold

Jeśli marzysz o karierze w świecie gamedev nie może Cię zabraknąć na spotkaniu z twórcami gry Achilles: Legends Untold z firmy Dark Point Games!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Harmonijny taniec planet

Wielki sukces misji Cheops. Zaobserwowano nietypowy układ planetarny, który nie zmienił się od momentu powstania, czyli od miliardów lat. Planety okrążają w nim swoją gwiazdę w precyzyjnie zsynchronizowany sposób. W odkryciu miał udział dr Grzegorz Nowak z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyróżnienie Łódzkiego Oddziału PTETiS

Mgr inż. Robert Surus oraz dr hab. inż. Tomasz Tarczewski, prof. UMK otrzymali wyróżnienie Łódzkiego Oddziału PTETiS w konkursie na osiągnięcie w obszarze elektrotechniki teoretycznej o dużym potencjale aplikacyjnym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wahadło Foucaulta reaktywacja!

Po ponad 10 latach nieobecności uruchamiamy Wahadło Foucaulta w Instytucie Fizyki UMK.

 

Spotykamy się 30.11.2023 o 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego gdzie o wahadle opowiedzą prof. Wiesław Nowak ("A jednak się kręci...") i prof. Maciej Wróblewski ("Magia Wahadła Foucaulta"), a mgr inż Andrzej Florczyk przybliży nam zastosowane rozwiązania techniczne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Silna reprezentacja w komitetach PAN

Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Badaczy i badaczki z Uniwersytetu wybrano do 31 gremiów, w których zajmą się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej debaty publicznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zgarnęli wszystkie granty z Nauk Ścisłych i Technicznych

Wraz z ogłoszeniem wyników Debiutów przez Inicjatywę Doskonałości Uczelnię Badawczą w gronie laureatów znalazło się dwoje pracowników Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych, dr. inż. Rafał Szczepański oraz mgr. inż. Mateusz Tejer. Byli to jedyni laureaci VI edycji konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Debiuty” w Naukach Ścisłych i Technicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Osiem projektów z grantami NCN (dwa na WFAiIS)

Ośmioro badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się wśród laureatów konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wśród nich są dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK, oraz doktorant mgr inż. Adam Linek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przełom w badaniach nad śmiertelną chorobą

Chłopcy chorzy na zespół Bartha, genetyczną chorobę o bardzo dużym wskaźniku śmiertelności, w końcu mają szansę na lek. Przyczyniły się do tego badania dr hab. Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej, prof. UMK z Instytutu Fizyki. Artykuł o przełomowych wynikach prac międzynarodowej grupy naukowców ukazał się właśnie w "Nature Metabolism".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy w "Miniaturze"

Sześć badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się na najnowszej liście rankingowej w konkursie Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 7. W całym tegorocznym konkursie finansowe wsparcie na prowadzenie projektów naukowych otrzymało łącznie 11 osób z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zostań badaczką!

Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk po raz kolejny organizuje mini-konferencję “Zostań Badaczką”. Jest to jednodniowe spotkanie dla starszej młodzieży szkolnej oraz studentek i ma na celu popularyzowanie zawodu naukowca wśród kobiet (i mężczyzn), a także przedstawienie możliwych ścieżek rozwoju. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarf prof. Krzysztof Gałkowski

11 listopada 2023 roku zmarł Prof. dr hab. inż. Krzysztof Gałkowski, pracownik WFAiIS UMK w latach 2003–2021 oraz pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z nauką w przyszłość

Troje badaczy z UMK: dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, dr Beata Kaczmarek-Szczepańska oraz dr Tomasz Komendziński znalazło się w gronie tegorocznych laureatów nagrody "Naukowiec Przyszłości".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wśród najbardziej wpływowych uczonych

Badacze i badaczki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika po raz kolejny znaleźli się na liście najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem liczby cytowań artykułów. Zestawienie najczęściej cytowanych uczonych opracowują wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda NCN za naukową doskonałość

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymała Nagrodę Narodowego Centrum Nauki. To najważniejsze wyróżnienie w kraju przyznawane młodym badaczkom i badaczom.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O nauce bez przerwy...

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu jaki dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK udzielił TVP3 Bydgoszcz w programie "O nauce bez przerwy".

Link do wywiadu: https://bydgoszcz.tvp.pl/58277950/o-nauce-bez-przerwy

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Gorąca superziemia odkryta

Jest prawie dwa razy większa i piętnaście razy masywniejsza od Ziemi. Okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 35 godzin po bardzo ciasnej orbicie, przez co temperatura na jej powierzchni przekracza tysiąc stopni Celsjusza. Planetę odkryli toruńscy astronomowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nobel za najkrótsze ujęcia

Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier. Docenione przez Szwedzką Królewską Akademię Nauk eksperymenty ze światłem, które pozwalają uchwycić krótkie momenty z życia atomów i cząsteczek, komentuje dr inż. Grzegorz Kowzan z Katedry Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolorowy Nobel z chemii

Przełomowe odkrycia dotyczące kropek kwantowych oraz efektywnych sposobów ich otrzymywania uhonorowała w tym roku Szwedzka Królewska Akademia Nauk. O laureatach Nagrody Nobla z chemii i ich badaniach opowiada prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski z Katedry Mechaniki Kwantowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na WFAiIS

2 października br. o godz. 16:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbyła się immatrykulacja studentów nowo przyjętych na studia prowadzone na WFAiIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia ministra

Od 1 października studentki i studenci będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze w roku akademickim 2022/2023

Zgodnie z uchwałami Rady Dziekańskiej WFAiIS podjętymi 20 września br. najlepszą studentką Wydziału została Pani Marta Cholewa - studentka II roku astronomii stopnia pierwszego. Najlepszą absolwentką została Pani mgr Klaudia Kowalczyk - absolwentka astronomii stopnia drugiego.
Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Astronomiczny jubileusz

Toruńskiej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego towarzyszy 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Obrady, organizowane w 100. rocznicę istnienia PTA, rozpoczęły się 11 września.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wielki finał Kongresu

Przed nami ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego kroczącego po Polsce, a także po mapie życia i profesji Mikołaja Kopernika. Od 12 do 16 września miejscem kongresowych wydarzeń naukowych i kulturalnych ponownie będzie Toruń.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant Marie Skłodowska-Curie Actions dla UMK

Już w październiku na naszym Wydziale rozpoczniemy realizację projektu pt. Poprawa diagnostki biomedycznej z wykorzystaniem technologii optycznych i uczenia maszynowego (BE-LIGHT - Improving BiomEdical diagnosis through LIGHT-based technologies and machine learning). Na UMK projektem zarządzać będzie dr hab. Ireneusz Grulkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Polscy uczniowie z medalami na 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Polska drużyna wróciła z medalami - jednym złotym i czterema brązowymi - z 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki zorganizowanej przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Wcześnie uczniowie odbyli tygodniowy staż naukowo-obserwacyjny w Obserwatorium w Piwnicach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Studenci docenieni

JM Rektor przyznał nagrody naszym studentom za działalność organizacyjną na rzecz społeczności akademickiej. Nagrody otrzymali: Marta Cholewa, Dawid Jankowski oraz Klaudia Kowalczyk - członkowie Wydziałowej Komisji Stypendialnej, a także Hubert Lisiński oraz doktorantki Martyna Patera i Karolina Sulowska. 

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O sztucznej inteligencji z prof. dr. hab. Włodzisławem Duchem

Zapraszamy do odsłuchania wywiadu na temat sztucznej inteligencji, jaki prof. dr hab. Włodzisław Duch udzielił Patrycjuszowi Wyżdze w programie Didaskalia.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Międzynarodowe lato z naukami ścisłymi

15 studentów i studentek z zagranicy gości na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach międzynarodowego programu stażowego Toruń Student Summer Program in Exact Sciences (TSSP ExSci).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Granty dla młodych

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu SONATINA 7. Wśród laureatów znalazło się dwoje naukowców, którzy będą realizować swoje badania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia dla wybitnych

Pięcioro młodych naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Granty zostały przyznane na okres trzech lat.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsi ambasadorowie otwartej nauki

Dwa zespoły badawcze z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymały tytuł "ambasadorów otwartej nauki" w pilotażowej inicjatywie Full Open Science (FOS). Program był realizowany w ramach projektu YUFERING.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ocena zajęć dydaktycznych

21 czerwca 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze letnim i całym roku akademickim 2022/2023. Zebrane podczas ewaluacji wyniki pomogą wykładowcom ulepszać ich pracę, a władzom poszczególnych jednostek uczelni doskonalić proces kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora dla kadry naukowej

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Odkrycie selektywnych inhibitorów antyferroptotycznych, czyli kolejny przełom w badaniach nad regulowaną śmiercią komórki

Multidyscyplinarny zespół naukowców, w skład którego wchodzi dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki Instytutu Fizyki UMK, dokonał kolejnego ważnego odkrycia związanego z procesem ferroptozy identyfikując dwa nowe inhibitory hamujące proces ferroptozy. Wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finał Międzywydziałowego Konkursu Projektów Zespołowych 2022/2023

21 czerwca br. odbył się Finał Międzywydziałowego Konkursu Projektów Zespołowych, wydarzenia, które Wydziały Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki współorganizowały z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego. Konkurs odbył się po raz pierwszy i został objęty Patronatem Honorowym przez Panią Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Beatę Przyborowską. Podczas prezentacji w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki, studenci trzeciego roku Informatyki Stosowanej na WFAiIS oraz Informatyki na WMiI przedstawili swoje projekty zespołowe, które realizowali w ramach zajęć Pracowni Projektów Zespołowych na WFAiIS oraz kursu Programowanie Zespołowe na WMiI prowadzonego na kierunku Informatyka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze prace dyplomowe z 2021/2022

Od roku akademickiego 2015/16 na Wydziale wyróżniane są prace dyplomowe na poszczególnych kierunkach studiów, a spośród nich wybierane są: najlepsza praca licencjacka, najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska.

Prace nagrodzone w konkursie wydziałowym wykonane w roku akademickim 2021/22

 • najlepsze prace licencjackie
  lic. Weronika ŁobodaPoszukiwanie tranzytujących planet w układach planetarnych z gorącymi jowiszami na dalekich i kołowych orbitach”, opiekun dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK
  lic. Adam ZadrożnyAb initio quantum scattering calculations for the CO-O2 system”, opiekun dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK
 • najlepsza praca inżynierska
  inż. Hubert StefaniakPrzetwornica DC/DC obniżająca napięcie do zasilania serwomechanizmów w robotach mobilnych”, opiekunowie dr inż. Rafał Szczepański oraz dr hab. inż. Tomasz Tarczewski, prof. UMK
 • najlepsza praca magisterska
  mgr Kamil StankiewiczDevelopment of an optoelectronic system for high optical power accumulation in the context of fundamental physics studies”, opiekun dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z Nagrodami Marszałka

Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w czterech kategoriach trafiły w ręce badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród laureatów znalazły się osoby, które w ciągu ostatniego roku swoimi osiągnięciami przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wykład prof. Józefa Szudego o prof. Kazimierzu Antonowiczu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka wokół nas - kolejny wykład!

W czwartek 15 czerwca 2023 o godzinie 17:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (Instytut Fizyki UMK) ósmy wykład z cyklu "Fizyka wokół nas" zatytułowany "Prześcignąć wiatr pod żaglami. Żeglarska FORMUŁA I" wygłosi prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (Instytut Fizyki UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finał Konkursu Projektów Zespołowych 2022/2023

14 czerwca br. odbył się Finał Konkursu Projektów Zespołowych, wydarzenia, które Wydział współorganizuje z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego. Podczas prezentacji, studenci trzeciego roku Informatyki Stosowanej podsumowali swoją pracę nad projektami realizowanymi w ramach zajęć Pracowni Projektów Zespołowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uroczyste kolokwium u fizyków

Nadzwyczajnym Kolokwium Fizycznym w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego została uświetniona uroczystość 90. urodzin prof. dr. hab. Stanisława Dembińskiego, pierwszego demokratycznie wybranego rektora UMK. Obchody jubileuszu odbyły się 12 czerwca.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

V Targi Praktyk Zawodowych

Targi Praktyk Zawodowych na stałe zagościły w kalendarzu imprez naszego Wydziału, we wtorek 6  czerwca odbyła się już V edycja tego wydarzenia. Targi zoorganizowali wspólnie: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Biuro Karier UMK.. W tym roku odwiedziło  nas 11 firm: SOHBI CRAFT POLAND Sp. z o.o., OpusCapita Solutions Sp. z  o.o., MGA Sp. z o.o., Archimedes Sp. z o.o., ecom sp. z o.o., KLIMAT  SOLEC Sp. z o.o., Carlsberg Polska, ROBOS Sp. z o.o., WIKA Polska Sp.  z o.o. Sp. k., Norian Accounting Sp. z o.o. oraz GlobalLogic. Przedsiębiorcy zaprezentowali aktualną  ofertę praktyk zawodowych. Na stoisku Biura Karier UMK uczestnicy  uzyskiwali profesjonalną pomoc podczas konsultacji CV. Wydarzenie  trwało od godziny 10:00 do 14:00.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w  przygotowanie i przeprowadzenie Targów!


więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nadzwyczajne Kolokwium Fizyczne

Już 12 czerwca 2023 roku o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26) w związku z jubileuszem 90 urodzin prof. dr hab. Stanisław Dembińskiego odbędzie się Nadzwyczajne Kolokwium Fizyczne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendyści START FNP

Mgr inż. Rafał Szczepański, asystent w Katedrze Automatyki i Systemów Pomiarowych, oraz mgr Hubert Jóźwiak, absolwent fizyki, obecnie doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMK otrzymali stypendia Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowa młodość z nagrodami PAN

Dr Marcin Sumowski, dr Katarzyna Siudzińska oraz dr Anna Stanicka znaleźli się w gronie laureatów VIII edycji Nagrody Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WFAiIS

I Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WFAiIS UMK, w którym wzięło udział 38 uczniów i uczennic ze szkół średnich, zakończył się zwycięstwem Karoliny Domeradzkiej z III LO we Włocławku. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęli Szymon Zając z ZSOiT nr 13 w Toruniu i Mateusz Lewandowski reprezentujący ZSMEiE w Toruniu. Kolejne nagrodzone miejsca zajęli: Piotr Szulc z ZS w Gronowie, Weronika Śliwicka z VIII LO w Toruniu, Konrad Muzal z II LO w Grudziądzu, Brajan Cieloch z ULO w Toruniu, Jakub Szmidt i Jan Szmeichel, obaj z II LO w Grudziądzu, oraz Mateusz Michalak z ZSM nr 2 w Bydgoszczy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dzień Otwarty WFAiIS - prezentacja oferty edukacyjnej

Dzień Otwarty WFAiIS odbył się w sobotę 20 maja 2023 r. Pracownicy, doktoranci i studenci zaprezentowali kilkudziesięciu gościom ofertę edukacyjną Wydziału. Goście przybyli m.in. z Grudziądza, Sępólna Krajeńskiego, Ciechocinka, Włocławka, Sierpca, Bydgoszczy, Słupska, Gronowa, Torunia i Inowrocławia. Było zwiedzanie laboratoriów i eksperymenty na pracowni fizycznej, spotkanie „ramię w ramię z robotem”, dyskusje z przedstawicielami studenckich kół naukowych, wykład dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego, prof. UMK, "Hic sunt physici, czyli fizyk na pograniczu dziedzin nauki" oraz I Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WFAiIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

„Let’s meet up!”

W środę 10 maja 2023 r. z inicjatywy Dyrekcji Instytutu Fizyki i przy wsparciu Fundacji Aleksandra Jabłońskiego odbyło się spotkanie „Let’s meet up!”. Ideą spotkania była prezentacja i bliższe poznanie nowych pracowników i doktorantów Instytutu Fizyki, a przede wszystkim dobra zabawa i  integracja. Od początku roku 2020 mamy ponad 80 nowych pracowników i doktorantów - większość zza granicy, a COVID i lock-down bardzo ograniczył bezpośrednie kontakty.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie „Let’s meet UP”

Dyrekcja Instytutu Fizyki łącznie z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego serdecznie zapraszają na spotkanie „Let’s meet UP”, które odbędzie się 10 maja 2023 r. w godz. 11:00 – 13:00 w atrium COK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zorza polarna nad Polską

Późnym wieczorem i w nocy, 23 kwietnia 2023 roku, w całej Polsce widoczna była zorza polarna. Zarejestrowały to stacje ALPS (All-sky Light Pollution Survey), w tym stacja zlokalizowana w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Automatyka i Robotyka – nowe otwarcie

Podzespół ds. jakości kształcenia dla kierunku Automatyka i Robotyka (AiR) przeprowadził głęboką modernizację siatek godzin oraz programu studiów dla kierunku AiR stopnia pierwszego. Modyfikacje były podyktowane zmieniającymi się oczekiwaniami rynku pracy oraz uwagami studentów. Kierowano się również dostosowaniem naszych siatek godzin do standardów obowiązujących na najlepszych politechnikach. Najważniejsze zmiany dotyczą przeniesienia przedmiotów takich jak „elektronika”, „instalacje elektryczne” czy „automatyka napędu elektrycznego” do przedmiotów obowiązkowych, przeniesienia niektórych przedmiotów na wcześniejsze lata oraz zwiększenia liczby godzin na niektórych pracowniach. Poszerzono również ofertę przedmiotów do wyboru o m.in. „rozpoznawanie obiektów”, „automatykę budynkową” czy „wprowadzenie do robotyki mobilnej”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ku najwyższej jakości

Szanowni Państwo,

w ramach funkcjonującego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia i Organizacji Pracy w roku 2022 zostały przeprowadzone badania w systemie jakości w obszarach: oceny zajęć dydaktycznych, satysfakcji pracowników i satysfakcji studentów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrz Teorii poszukiwany

Fizycy z Katedry Mechaniki Kwantowej oraz Centrum Doskonałości Astrofizyka i Astrochemia po raz drugi organizują ogólnopolski konkurs Mistrz Teorii. Kapituła wyłoni autora najlepszej pracy magisterskiej dotyczącej fizyki teoretycznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoka pozycja toruńskiej astronomii!

W rankingu EduRank.org zawarta została ocena wyników badań prowadzonych w zakresie różnych dyscyplin naukowych. Ocenie poddane zostało 14131 uniwersytetów z 183 krajów. W zakresie Astrofizyki i Astronomii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uplasował się na wysokim trzecim miejscu w Polsce, tuż za Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

więcej informacji

Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK Instytutu Fizyki

Trzynasty finał FAST

W dniu 1 kwietnia odbył się trzynasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2023. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 12 prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Częstochowy, Katowic, Poznania, Słupska, Swarzędza, Szczecina, Tarnowskich Gór, Torunia i Zawiercia. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady zakończone dociekliwymi pytaniami uczestników, w szczególności członków Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej. Uczniowie zwiedzili wybrane laboratoria w Instytucie Fizyki pod opieką dr. inż. Michała Słowińskiego, mgr Julii Berdychowskiej, mgr. Ashisha Gupty oraz Marcina Makowskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia dla najlepszych

28 studentek i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało stypendia ministra edukacji i nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej stypendium otrzymał Marcin Makowski (fizyka techniczna s1). Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Granice miniaturyzacji

Jak daleko możemy posunąć się w miniaturyzacji elektroniki? – Granicą, do której dążymy, są pojedyncze atomy – mówi prof. Michał Zieliński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kwalifikacja uczniów do XIII finału FAST

Do XIII edycji Konkursu Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu zgłosiło się 22 uczniów. Jury Konkursu w składzie: prof. dr hab. Mirosław Bylicki, dr hab. Iwona Gorczyńska, prof. UMK, dr hab. Cezary Migaszewski, prof. UMK oraz dr Katarzyna Siudzińska, zakwalifikowało do finału 12 uczestników.

Lista zakwalifikowanych w kolejności alfabetycznej:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konferencja Celebrating Choi-Jamiołkowski isomorphism

W dniach 1-2 marca 2023 odbyła się konferencja online Celebrating Choi-Jamiołkowski isomorphism.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pięć "Pereł nauki"

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu "Perły nauki". Wśród laureatów znalazło się pięcioro doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym dwoje ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych związanych z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W profesorskim gronie

Troje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało nominacje profesorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mentoring bez granic

Rozpoczęła się rekrutacja do Programu Mentoringowego Uni-Me. Jego celem jest wsparcie osób studiujących w planowaniu ścieżki kształcenia z wykorzystaniem możliwości, jakie daje partnerstwo UMK w YUFE, a także inne programy międzynarodowe. Nabór potrwa do 14 marca.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki przyznało dwa granty w programie Sonata BIS pracownikom Instytutu Fizyki - dr Karolinie Mikulskiej-Rumińskiej i dr. hab. Piotrowi Wciśle, prof. UMK.
Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Protogwiazda w spiralnych ramionach

Międzynarodowy zespół astronomów, którego częścią jest troje badaczy związanych z UMK, uzyskał mapę dysku protogwiazdowego o największej znanej dziś precyzji. Odkrycie dostarcza dowodów przewidywanych przez teorię akrecji epizodycznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Peebles: Odkrycia są nieuniknione

W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ruszył Światowy Kongres Kopernikański!

19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański. To najważniejszy akcent obchodów Roku Kopernika, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla profesora Dariusza Chruścińskiego

Podczas Gali Nauki Polskiej, będącej w tym roku częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego, wręczono Nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

Wśród laureatów znajduje się prof. dr hab. Dariusz Chruściński z Instytutu Fizyki, który otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Podsumowanie zajęć dydaktycznych

27 stycznia 2023 r. w systemie USOS zostały otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023. Zachęcamy studentów do wypełnienia ankiet. Raporty podsumowujące oceny dostępne są tutaj.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowy klaster obliczeniowy dla WFAiIS

Zakończyła się instalacja nowego klastra obliczeniowego w Instytucie Fizyki UMK, który już niebawem zostanie udostępniony pracownikom naukowym WFAiIS. Zakup klastra został dofinansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 1 550 000 zł. Całkowity kosz klastra to prawie 2 000 000 zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie odnośnie organizacji praktyk zawodowych na UMK

W piątek 27 stycznia br. na naszym Wydziale odbyło się spotkanie osób  odpowiedzialnych za organizację praktyk zawodowych na Uczelni z  przedstawicielami zespołu ds. wdrażania Strategii UMK. Wydarzeniu  przewodniczył Prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Przemysław Nehring, który jest koordynatorem zespołu obszarowego w zakresie  "Kształcenie". Zespołu ds. wdrażania strategii UMK reprezentowali: mgr  Anna Wiśniewska (Kierownik Działu Kształcenia), dr hab. Grzegorz Gabor, prof. UMK (koordynator KDII.3 strategii UMK), mgr Ewa Banaszak  (Kierownik Biura Karier UMK) oraz mgr inż. Andrzej Korcala  (Pełnomocnik Dziekana WFAiIS ds. praktyk studenckich i kontaktów z  OSG).  Podczas spotkania omówiono założenia celu strategicznego II  "Kształcenie" oraz tematykę związaną z celem operacyjnym II.3 który ma  za zadanie "Powiązać ofertę i treść kształcenia z wyzwaniami  przyszłości, potrzebami społeczeństwa i rynku pracy". Prelegenci omawiali aktualną ofertę praktyk, problemy związane z  organizacją przedmiotu i rekomendacje wypracowane w grupie prof. Grzegorza Gabora.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant NATO dla fizyków

Sieć naukowa zajmująca się luminescencją kwarcu, w której skład wchodzi Zespół Datowania Luminescencyjnego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, otrzymała grant NATO Emerging Security Challenges Division w ramach programu Science for Peace and Security Programme.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Naukowa im. Stefana Pieńkowskiego Wydziału III PAN dla dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej

Dr Karolina Mikulska-Rumińska znalazła się w gronie laureatów nagród Wydziału III PAN. Nagrodę z fizyki odebrała 09.12.2022 za cykl prac poświęconych zgłębianiu procesu ferroptozy metodami teoretycznej biofizyki molekularnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wartościowe badania

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zrealizowanych zostanie 15 projektów, które otrzymały finansowanie w kolejnej edycji konkursów Opus, Preludium i Polonez Bis Narodowego Centrum Nauki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Inż. Hubert Stefaniak z Nagrodą Rektora za działalność na rzecz społeczności akademickiej

Pan inż. Hubert Stefaniak, student kierunku automatyka i robotyka stopnia II, otrzymał Nagrodę Rektora UMK za działalność organizacyjną na rzecz społeczności akademickiej. Gratulujemy! Przypomnijmy, że Pan Hubert został najlepszym studentem naszego Wydziału w roku akademickim 2021/2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Gościnna profesura

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła drugą edycję programu Profesura NAWA. W ramach programu na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjedzie prof. Brendan Kennedy z Australii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szczególny wkład naukowy

Działalność naukowa dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej została doceniona przez "Rzeczpospolitą Cyfrową". Wyróżnienia zostały przyznane badaczom i badaczkom oraz instytucjom za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Świętujemy historyczny sukces

- Takiego sukcesu w dziejach naszej uczelni jeszcze nie było. Musimy go odnotować i świętować ten dzień – mówił licznie zgromadzonym dziennikarzom i publiczności prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku z przyznaniem grantów ERC naszym naukowcom.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pionierzy nauki z grantami ERC

Prof. Katharina Boguslawski oraz prof. Piotr Wcisło z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zostali laureatami europejskich grantów ERC (European Research Council). To prestiżowe wyróżnienie wiąże się nie tylko z dużymi pieniędzmi na badania, ale jest przede wszystkim globalnie rozpoznawalnym znakiem jakości uczonego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Cytowani i wpływowi

Pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika po raz kolejny znaleźli się na liście najbardziej wpływowych badaczy na świecie pod względem cytowań artykułów. Zestawienie 2 proc. najczęściej cytowanych uczonych opracowują wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda za nową fizykę

Profesor Piotr Wcisło, fizyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymał prestiżową Nagrodę Narodowego Centrum Nauki. Laureat zajmuje się m.in. badaniami z zakresu tzw. nowej fizyki i poszukiwaniami ciemnej materii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta sentymentalna prawnuczki i praprawnuków prof. Aleksandra Jabłońskiego w Instytucie Fizyki

W sobotę 17 września 2022 gościliśmy w Instytucie Fizyki UMK, prawnuczkę prof. Aleksandra Jabłońskiego Panią Annę Wocławek i praprawnuki profesora - Martę i Łukasza.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Noblowskie eksperymenty ze splątanymi fotonami

Trwa tydzień noblowski. Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Alain Aspect, John F. Clauser oraz Anton Zeilinger. Zawiłości badawczych dociekań tegorocznych laureatów wyjaśnia prof. dr hab. Dariusz Chruściński, kierownik Katedry Fizyki Matematycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na WFAiIS (fotogaleria)

3 października br. o godz. 16:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbyła się immatrykulacja studentów nowo przyjętych na studia prowadzone na WFAiIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uroczysta inauguracja roku akademickiego

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 rozpocznie się 3 października o godz. 11:00 w Auli UMK. Wydarzenie będzie można śledzić na stronie UMK TV.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia ministra - czas zgłoszeń

Od 1 października studentki i studenci będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Umowa patronacka pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 z Jasła a WFAiIS

W piątek 23 września jako WFAiIS UMK podpisaliśmy umowę patronacką z Zespołem Szkół nr 3 z Jasła. Opieką zostali objęci uczniowie klasy o profilu technik robotyk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Urodziny astronomicznej muzy

23-24 września 2022 r. w Akademickim Klubie Pracy Twórczej "Od Nowa" w Toruniu oraz Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach koło Torunia odbędzie się popularnonaukowa konferencja "100 lat Uranii. Astronomia - Kopernik – Wszechświat 1922 – 2022".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsi absolwenci, najlepszy student w roku akademickim 2021/2022

Zgodnie z uchwałami Rady Dziekańskiej WFAiIS podjętymi 21 września br. najlepszym studentem Wydziału został Pan inż. Hubert Stefaniak - student I roku automatyki i robotyki stopnia drugiego. Najlepszym absolwentem został Pan mgr Kamil Stankiewicz - absolwent fizyki stopnia drugiego. Wyróżnienie Dziekana otrzymali Panowie mgr Krzysztof Lisiecki - absolwent astronomii oraz mgr Maciej Gancewski - absolwent fizyki.
Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty Nanofotoniki w Toruniu 18-21.09.2022

W dniach 18-21 września 2022 w Instytucie Fizyki UMK i w Hotelu Bulwar w centrum Torunia odbędą się Interdyscyplinarne warsztaty Nanophotonics in Torun. W imieniu organizatorów zapraszamy do uczestnictwa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Finał Konkursu Pracowni Programowania Zespołowego 2021/2022

15 września br. odbył się Finał Konkursu Pracowni Programowania Zespołowego. Podczas prezentacji, studenci trzeciego roku Informatyki Stosowanej podsumowali swoją pracę nad projektami realizowanymi w ramach zajęć Pracowni.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Profesor Włodzisław Duch członkiem AAIA (Asia-Pacific Artificial Intelligence Association)

Z przyjemnością pragniemy poinformować że profesor Włodzisław Duch został wybrany jako "Fellow" w AAIA (Stowarzyszeniu Sztucznej Inteligencji w rejonie Azja-Pacyfik).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zgodność naukowych światów

Fundamentalne badania prowadzone w laboratorium oraz praktyczna współpraca z kluczowymi instytucjami i firmami zajmującymi się technologiami kwantowymi – te dwa światy da się połączyć, o czym przekonuje praca prof. Piotra Kolenderskiego z Instytutu Fizyki UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Doktorat wdrożeniowy

Projekt "Novel approaches to EEG neurofeedback" w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie informatyka będzie realizowany w ramach ministerialnego programu "Doktorat wdrożeniowy". Promotorem jest profesor Włodzisław Duch a podmiotem współpracującym firma Atos Poland Global Services.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejna monografia autorstwa prof. Józefa Szudego

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Siła zgodności wyników

Trzy grupy doświadczalne i zespół teoretyków, różne laboratoria, odmienne metody, a wyniki ich pomiarów natężeń linii widmowych zgodziły się ze sobą na promilowym poziomie. To pierwszy tego typu przypadek. Duży udział w tym naukowym sukcesie ma zespół fizyków z naszego uniwersytetu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe wyłaniające się pola badawcze

12 zespołów w trzech obszarach badawczych znalazło się w gronie laureatów drugiej edycji konkursu na wyłaniające się pola badawcze (Emerging Fields) w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" na UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Znamy wyniki ewaluacji

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenianych było 29 dyscyplin: 28 naukowych i jedna dyscyplina sztuki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Okulistyka nowej generacji

Dr hab. Ireneusz Grulkowski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał grant na realizację badań we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Projekt będzie finansowany w ramach OPUS 22+LAP/Weave z udziałem zespołu z Austrii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TSSP ExSci 2022 – wakacyjny staż na WFAiIS

Tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS) UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Student Summer Program in Exact Sciences (TSSP ExSci 2022), w ramach którego 15 studentów z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z naszego Wydziału oraz Wydziału Matematyki i Informatyki (WMiI).

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

UMK krajowym liderem w IAU–International Visegrad Fund Mobility Awards

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został krajowym liderem w międzynarodowym programie mobilności IAU–International Visegrad Fund Mobility Awards.  Projekt realizowany jest we współpracy z Międzynarodową Unią Astronomiczną. Program skierowany jest do studentów studiów licencjackich i magisterskich z astronomii i umożliwia odbycie trzymiesięcznych letnich staży naukowych w instytucjach partnerskich z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Przewiduje się dwa nabory do programu w latach 2023-2024.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia dla najlepszych

11 badaczy i badaczek z UMK znalazło się wśród tegorocznych laureatów stypendiów ministra edukacji i nauki dla młodych naukowców. Wśród nich są pracownicy naszego wydziału: dr Artur Czerwiński, dr inż. Jakub Rydzewski oraz dr Katarzyna Siudzińska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora dla kadry naukowej

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala przyznał nagrody pracownikom naukowym za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Perspektywy" na piątkę

W najnowszym Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy" Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu utrzymał swoją silną pozycję piątego uniwersytetu w kraju, a w zestawieniu wszystkich uczelni awansował o cztery oczka. Kierunek fizyka prowadzony na naszym Wydziale zajął 4. miejsce (na 15), zaś fizyka techniczna 3 na 10.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BioInformatics in Toruń 2022

Po raz 22gi w dniach 23-25 czerwca 2022 na naszym wydziale odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa połączona z warsztatami „BioInformatics in Toruń”. Spotkanie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i WFAiIS (prof. Wiesław Nowak, dr Łukasz Pepłowski).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

International Workshop on Quantum Systems in Chemistry, Physics and Biology (QSCP)

W dniach 19-24 czerwca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbędzie się 25 edycja międzynarodowej konferencji „International Workshop on Quantum Systems in Chemistry, Physics and Biology (QSCP)”. Poprzedzą ją 2 dniowe warsztaty dla studentów i doktorantów poświęcone teoretycznym metodom obliczeniowym dla atomów i molekuł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja '2022. Dołącz do społeczności WFAiIS!

6 czerwca br. ruszyła elektroniczna rejestracja na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2022/2023. WFAiIS oferuje sześć kierunków:

• astronomię (studia licencjackie i magisterskie),
• automatykę i robotykę (studia inżynierskie i magisterskie),
• fizykę (studia licencjackie i magisterskie),
• fizykę techniczną (studia inżynierskie i magisterskie),
• informatykę stosowaną (studia inżynierskie i magisterskie),
• Physics and Astronomy (MSc level).

https://www.fizyka.umk.pl/kandydat/

O naszych studiach w kilka minut (YouTube)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kosmos na trzy głosy

Co to jest życie i jaki był jego początek na Ziemi, czy jest czymś niezwykłym czy powszechnym we wszechświecie? – naukowcy z UMK w książce "Kosmos i życie" próbują uporządkować wiedzę na temat otaczającego nas świata.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Współpraca na medal

Podczas konferencji naukowo-technicznej "100-lecie Badań i Kształcenia w Elektrotechnice" zorganizowanej przez Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej w dniach 6-7 czerwca br. pamiątkowy medal otrzymał Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych WFAiIS UMK dr hab. Tomasz Tarczewski, prof. UMK.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wschodzący talent światowej nauki

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Instytutu Fizyki UMK została stypendystką międzynarodowego programu For Woman in Science. Fundacja L'Oréal i UNESCO przyznały jej nagrodę International Rising Talent za pracę dotyczącą obumierania komórek – to kluczowe zagadnienie dla opracowania sposobów leczenia chorób nowotworowych czy schorzeń neurodegeneracyjnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IV Targi Praktyk Zawodowych

W piątek 3 czerwca br. już po raz czwarty gościliśmy w Instytucie Fizyki przedsiębiorców w ramach Targów Praktyk Zawodowych. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, wydarzenie organizowali wspólnie Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Biuro Karier UMK. W tym roku odwiedziło nas 17 firm: Ecom Sp. z o.o., SOHBI Craft Poland Sp. z o.o., Unilever Polska SA, ZE TWERD, Klimat Solec Sp. z o.o., Nokia Solutions & Networks Bydgoszcz, ROBOS Sp. z o.o., Torun Technologies, POSTI Messaging Sp. z o.o., CPPL Toruń-Pacific, NARESS TEC, MGA Sp. z o.o. , Apator SA, Stiegelmeyer Sp. z o.o., Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Global Logic oraz OpusCapita Solution Sp. z o.o. Po uroczystości otwarcia Targów studenci mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą praktyk. Na stoisku Biura Karier UMK uczestnicy uzyskiwali profesjonalną pomoc podczas konsultacji CV. Wydarzenie trwało od godziny 10:00 do 14:00. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Targów!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Docenione przez PAN

Dr hab. Joanna Kujawa, prof. UMK z Wydziału Chemii została laureatką Nagrody Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców w zakresie nauk ścisłych i o Ziemi. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała dr Katarzyna Siudzińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Filmy promocyjne astronomii, fizyki i fizyki technicznej, Physics and Astronomy

Z radością informujemy, że zostały opublikowane cztery filmy promocyjne z udziałem naszych studentów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ramię w ramię z robotem

Oszczędność energii oraz zwiększenie wydajności - naukowcom z Instytutu Nauk Technicznych UMK, dzięki algorytmowi inspirowanemu naturą, udało się usprawnić działanie ramienia robota pracującego na liniach produkcyjnych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Polonez" dla dr. Tomasza Ryszarda Wasaka

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu Polonez Bis. Wszystkie trzy wnioski, w tym jeden dla dr. Tomasza Ryszarda Wasaka z WFAiIS, składane przez badaczy i badaczki do realizacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymały finansowanie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miliony na badania

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnych edycji konkursów Sonata i Opus. Toruńscy badacze i badaczki otrzymali aż 15 grantów na rozwój swoich projektów. Cztery granty (po dwa w edycji Sonata i Opus) przypadły pracownikom naszego Wydziału: dr hab. Annie Bartkiewicz, prof. UMK, dr Katarzynie Siudzińskiej, dr. inż. Jakubowi Rydzewskiemu oraz doktorantce mgr inż. Ewelinie Pijewskiej. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Odcisk palca cząsteczki

Fizycy opracowali nową metodę laserowych pomiarów częstotliwości molekularnych linii widmowych. Wyniki badań, jakie można dzięki niej osiągnąć, są dokładne na niespotykaną dotąd skalę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pracownicy WFAiIS ekspertami Cisco Networking Academy

Pracownicy naszego Wydziału dr hab. Piotr Masłowski prof. UMK oraz dr hab. Mariusz Piwiński, prof. UMK zostali wyróżnieni tytułem Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10 procent najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Roboty mobilne w edukacji

Studenci z Technicznego Koła Naukowego (inż. Artur Bereit, inż. Hubert Stefaniak, inż. Filip Rasiewicz) wspólnie z mgr inż. Rafałem Szczepańskim otrzymali finansowanie na projekt badawczy w ramach konkursu „Inkubator Innowacyjności UMK 4.0”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Targi pracy 2022

Do 19 maja 2022 roku potrwa druga edycja Targów Pracy UMK organizowana wspólnie przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Biuro Karier UMK oraz Biuro Karier Collegium Medicum. W tym roku do grona współorganizatorów dołączyły także Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Prawa i Administracji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Matematyka w tłumaczeniu

Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstał internetowy, polsko-ukraiński słownik szkolnych pojęć matematycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Badanie satysfakcji

4 maja rusza badanie satysfakcji społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Informacja zwrotna umożliwi identyfikację mocnych i słabych stron Uczelni i posłuży do ulepszenia zarządzania Uniwersytetem.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mural z pryzmatem

Na budynku Instytutu Fizyki na bocznej ścianie przy wejściu powstał mural autorstwa Pana Mateusza Małkiewicza - swoista ściąga dla studentów fizyki i nie tylko. Zapraszamy do podziwiania.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Naukowa wizytówka uniwersytetu

Wdrożenie systemu Omega-Psir jest znaczącą jakościowo zmianą w zarządzaniu informacją o kompleksowej działalności naukowej pracowników UMK. Tworzenie Bazy Wiedzy to wspólna praca wielu osób: informatyków, naukowców, bibliotekarzy i pracowników administracji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nauka po Horyzont

Projekty, w których kluczowe role odgrywają dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK oraz dr hab. Patrycja Golińska, prof. UMK, zostały docenione przez ekspertów programu Horyzont Europa. To szansa na rozwój badań na najwyższym poziomie, wykształcenie nowej generacji badaczy oraz zacieśnienie międzynarodowej współpracy nauki i przemysłu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rozmowy z molekułami

Kilkaset kilogramów czystej miedzi, próżnia w próżni, temperatury poniżej pięciu kelwinów i ultradokładny laser – toruńskim fizykom udało się skonstruować unikalny w międzynarodowej skali system pozwalający przenieść wiodące technologie spektroskopii laserowej w reżim temperatur kriogenicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukces interdyscyplinarnego zespołu badawczego w konkursie „Inkubator Innowacyjności UMK 4.0”

Projekt interdyscyplinarnego zespołu badawczego pt. System do automatycznego pomiaru zanieczyszczenia sztucznym światłem ze zdalną transmisją pozyskiwanych danych został jednym z laureatów konkursu „Inkubator Innowacyjności UMK 4.0” ogłoszonego przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK w konsorcjum ze Startova.pl sp. z o.o. w Toruniu i uzyskał wsparcie finansowe na realizację badań przedwdrożeniowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Preludia w duetach

Cztery zespoły badawcze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymały granty Narodowego Centrum Nauki w konkursie PRELUDIUM BIS 3. Program skierowany jest do ośrodków prowadzących szkoły doktorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rośnie Centrum Nauk Technicznych

Wmurowaniem aktu erekcyjnego oficjalnie rozpoczęto budowę Centrum Nauk Technicznych UMK. Znajdą się w nim m.in. pracownie dydaktyczne i laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dofinansowanie na projekt badawczy w INT

Zespół naukowy w składzie: dr inż. Łukasz J. Niewiara (kierownik), dr inż. Maciej Kolincio oraz mgr inż. Paweł Białecki, otrzymał dofinansowanie na projekt badawczy pt. „Rozwój przekształtników energoelektronicznych z zastosowaniem nowoczesnych łączników półprzewodnikowych na bazie azotku galu (GaN) dedykowanych do systemów magazynowania energii elektrycznej”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty astronomiczne BHTOM-PL

W dobie wielkich przeglądów nieba, zarówno tych naziemnych, jak i za pomocą misji kosmicznych, niezwykle istotną rzeczą jest szybkie i wiarygodne procesowanie olbrzymich ilości danych obserwacyjnych zbieranych przez różne teleskopy. Zadanie, choć wydaje się proste, takie nie jest chociażby z uwagi na różnorodność instrumentarium dostępnego dla astronomów i jego specyfikę. Dlatego w celu zoptymalizowania całego procesu przetwarzania danych obserwacyjnych w wielu ośrodkach naukowych rozwijane są dedykowane narzędzia. Jednym z takich systemów, rozwijanym przez naukowców warszawskich i toruńskich, jest Black Hole TOM (BHTOM), który zbiera i przetwarza dane z instrumentów działających w ramach globalnej sieci teleskopów OPTICON RadioNet Pilot (ORP). Polskie teleskopy i instrumenty, w tym te znajdujące się w obserwatorium w Piwnicach, również są częścią tej sieci.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konrad Drozdowski w reprezentacji szachistów UMK na AMP w Chorzowie.

Reprezentacja szachistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wróciła do Torunia z naręczem medali Akademickich Mistrzostw Polski w Chorzowie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia dla najlepszych

26 studentek i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało stypendia ministra edukacji i nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, w tym troje studentów z naszego Wydziału: Maciej Gancewski student fizyki stopnia 2, Krzysztof Lisiecki student astronomii stopnia 2 oraz Kamil Piotr Stankiewicz student fizyki stopnia 2. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dwunasty finał FAST

W dniu 2 kwietnia odbył się dwunasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2022. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 11 prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Chełmna, Częstochowy, Kędzierzyna-Koźle, Kwidzyna, Niepołomic, Poznania, Słupska, Suchej Beskidzkiej, Szczecina i Torunia. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady w trybie zdalnym zakończone dociekliwymi pytaniami Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe zarządzenie Rektora

Od 28 marca 2022 r. traci moc zarządzenie nr 31 rektora UMK z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Otwieramy drzwi do wirtualnego kampusu

Tegoroczna edycja targów edukacyjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się na platformie Gather.Town. Wirtualny kampusu UMK, odwzorowany z milionów pikseli, będzie można odwiedzić 29 marca w godz. 12:00–18:00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka wokół nas - kolejny wykład!

W czwartek 24 marca 2022 o godzinie 17:00 siódmy wykład z cyklu "Fizyka wokół nas" zatytułowany "Czy mamy obawiać się promieniowania z elektrowni jądrowych" wygłosi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ (Narodowe Centrum Badań Jądrowych). Wykład będzie transmitowany poprzez platformę Cisco Webex.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kosmiczna precyzja optyczna

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej rozpoczął projekt po nazwą "CCSDS Standardised Ranging for Optical Communication Terminals" w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ScyLight. Celem jest opracowywane technologii służącej zwiększeniu możliwości satelitarnej komunikacji optycznej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zasady zarządzania kryzysowego

Wszystkie sprawy dotyczące bezpośrednio wojny na Ukrainie, a także wszystkie działania podejmowane na naszej uczelni w związku z wojną monitoruje i koordynuje zespół ds. zarządzania kryzysowego kierowany przez prorektora prof. Wojciecha Wysotę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią

W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zarządzenie Rektora - funkcjonowanie Uniwersytetu

Zarządzenie nr 31 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania UMK w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci konkursu SONATA BIS NCN

NCN ogłosiło wyniki jedenastej edycji konkursu SONATA BIS. 4 projekty naukowców z Instytutu Fizyki UMK otrzyma finansowanie w ramach tego konkursu:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK solidarnie z Ukrainą

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kosmiczna zagadka błysków radiowych

Fenomen szybkich błysków radiowych jest jedną z największych tajemnic współczesnej astrofizyki. Do tej pory sądzono, że ich źródłem są magnetary. Najnowsze odkrycie, w którym duży udział miał dr Marcin Gawroński z Instytutu Astronomii UMK, może zrewidować ten pogląd.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Molekuły u fryzjera

Fizycy z UMK we współpracy z zagranicznymi badaczami zaprezentowali nowe metody spektroskopii molekularnej we wnękach optycznych, korzystające m.in. z optycznych grzebieni częstotliwości. Mają one nie tylko duże znaczenie dla rozwoju badań podstawowych, ale też wiele praktycznych zastosowań.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie

11 lutego o godz. 12:00 zostanie uruchomiona rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja w środku roku

Informatyka, chemia i fizyka techniczna - to tylko część kierunków studiów, na które można zapisać się w ramach rekrutacji śródrocznej. Rejestracja na studia drugiego stopnia trwa do 15 lutego 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia i sesja w trybie zdalnym

Zarządzenie nr 11 Rektora UMK z 25 stycznia 2022 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z prestiżowym Medalem Diraca

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została laureatką Medalu Diraca za opracowanie nowych metod chemii kwantowej dla stanów podstawowych i wzbudzonych silnie i słabo skorelowanych układów opartych na sieciach tensorowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przez EXPO do gwiazd

"Understanding the Universe" to tytuł kujawsko-pomorskiej ekspozycji, którą przez tydzień będzie można oglądać w polskim pawilonie na Expo 2020 w Dubaju. Jej autorami są Jan Świerkowski, absolwent astronomii i Ambasador UMK oraz Instytut B61 - świetnie znani m.in. odbiorcom Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dyspersja kluczem do precyzji

Naukowcy z Instytutu Fizyki UMK: dr Katarzyna Bielska, dr hab. Agata Cygan,  prof. UMK, mgr inż. Magdalena Konefał, dr inż. Grzegorz Kowzan, mgr inż. Mikołaj Zaborowski, mgr inż. Dominik Charczun, dr Szymon Wójtewicz, dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK, dr hab. Piotr Masłowski, prof. UMK, prof. dr hab. Roman Ciuryło oraz prof. dr hab. Daniel Lisak opracowali nową metodę laserowych pomiarów częstotliwości molekularnych linii widmowych w warunkach nasycenia absorpcji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrodzone publikacje

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W poszukiwaniu świetlnych odpowiedzi

Obrazowanie rentgenowskie, diagnostyka medyczna, fotowoltaika, systemy bezpieczeństwa – to tylko kilka obszarów zastosowań, które mogą rozwinąć się dzięki pracy fizyków z UMK. Zespół kierowany przez prof. Winicjusza Drozdowskiego bada nową grupę wysokowydajnych materiałów scyntylacyjnych. Wyniki są bardzo obiecujące.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ocena zajęć dydaktycznych

24 stycznia w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022. Uniwersytet zaprasza wszystkie osoby studiujące i uczestniczące w studiach podyplomowych do wzięcia udziału w badaniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci Miejskiego Programu Stypendialnego

Sześcioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało stypendia naukowe Prezydenta Miasta Torunia w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego na rok akademicki 2021/2022:

 1. Artur Bereit (II rok automatyki i robotyki s2),
 2. Konrad Grzesiak (II rok astronomii s2), 
 3. Krzysztof Lisiecki (II rok astronomii s2), 
 4. Marcin Makowski (II rok fizyki technicznej s1),
 5. Helena Mazurek (II rok astronomii s2), 
 6. Kamil Stankiewicz (II rok fizyki s2).

W ogólności, przyznano 53 stypendia, z czego aż 52 studentkom i studentom UMK.

Serdecznie gratulujemy!

O programie: https://www.torun.pl/pl/stypendia-dla-uczniow-i-studentow

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany w organizacji kształcenia

W związku z Zarządzeniem nr 4 Rektora UMK z dnia 5 stycznia 2022 r.  na Wydziale FAiIS  przewidywane są następujące szczególne rozwiązania w zakresie organizacji kształcenia w styczniu 2022 r.:
1)  na I roku studiów I stopnia zajęcia inne niż wykłady odbywają się w trybie stacjonarnym,
2)  na pozostałych latach wszystkie zajęcia oprócz wybranych laboratoriów (lista dostępna na stronie: https://www.fizyka.umk.pl/student/terminarz/plany-zajec/) odbywają się w trybie zdalnym synchronicznym,
3) prowadzący zajęcia, w uzgodnieniu ze studentami, mogą wnioskować o zmianę formy zajęć (ze zdalnej na stacjonarną lub odwrotnie) lub ich terminu odbywania się, kierując się zaleceniem
(a) aby zaliczenia zajęć odbyły się w formie stacjonarnej w siedzibie UMK,
(b) aby terminy zajęć zdalnych/stacjonarnych pozwalały na udział w nich wszystkim zainteresowanym studentom.
Wniosek, o którym mowa (zamieszczony poniżej) należy odesłać do Prodziekana ds. Kształcenia Jacka Jurkowskiego do dnia 13 stycznia 2022 r.

Zarządzenie nr 4 Rektora UMK z 5 stycznia 2022 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł mgr inż. Tadeusz Robaczewski

4 stycznia 2022 r. w wieku 71 lat zmarł mgr inż. Tadeusz Robaczewski, wieloletni pracownik Instytutu Fizyki UMK, kierownik techniczny, a w ostatnich latach kierownik Zespołu Administracyjno-Gospodarczego Instytutu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 11.01.2022 w kościele pw. St. Frelichowskiego przy ul. Szubińskiej w Toruniu oraz na cmentarzu na Podgórzu (tzw. Nowy Cmentarz) przy ul. Poznańskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Lektoraty i zajęcia wf od 10 stycznia

Komunikat JM Rektora w sprawie lektoratów i zajęć wychowania fizycznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Organizacja kształcenia w styczniu

Zarządzenie nr 3 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 4 stycznia 2022 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rektor o jakości kształcenia na UMK

List JM Rektora UMK w sprawie wdrażania rekomendacji Uczelnianej Rady ds. Jakości Kształcenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Gwiezdny spektakl na niebie

21 grudnia rozpoczyna się astronomiczna zima. Słońce góruje w zenicie, w zwrotniku Koziorożca, znajdując się w obrębie gwiazdozbioru Strzelca. Skąd pomysł na takie nazwy konstelacji oraz dlaczego wyobrażamy sobie określone obrazy figur na niebie, wyjaśnia dr hab. Andrzej Strobel z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PHC Polonium dla dr hab. Beaty Derkowskiej-Zielińskiej, prof. UMK

Projekt zatytułowany: „Struktury foto-aktywne oparte na hybrydowych związkach organiczno-nieorganicznych zawierających ugrupowanie styrylochinolinowe” dotyczący współpracy dr hab. Beaty Derkowskiej-Zielińskiej, prof. UMK z Zespołu Badań Materiałowych Katedry Fizyki Stosowanej Instytutu Fizyki WFAiIS UMK w Toruniu z dr Aleksandrą Apostoluk z Institut National des Sciences Appliquées de Lyon and Institut des Nanotechnologies de Lyon uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców pomiędzy Polską a Francją (NAWA PHC Polonium).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PHC Polonium dla dr hab. Anny Zawadzkiej, prof. UMK

Projekt POLONIUM 2021 zatytułowany: „Wielofunkcyjne cienkie warstwy na bazie perowskitów i kompleksów metaloorganicznych do zastosowań w fotowoltaice i optyce nieliniowej” będzie realizowany we współpracy pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika (UMK) oraz Uniwersytetem w Angers (UA).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Habilitacja Tomasza Piotrowskiego z INT

Tomasz Piotrowski uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera na kierunku Matematyka na Wydziale Matematyki i Fizyki Politechniki Śląskiej w 2004 roku, dyplom Master of Science w dziedzinie Przetwarzania Informacji i Sieci Neuronowych w King's College London, Wielka Brytania w 2005 roku, oraz stopień doktora nauk technicznych w 2008 roku w Tokyo Institute of Technology w Japonii, nostryfikowany w Politechnice Warszawskiej w 2011 roku. W latach 2009-2010 pracował w przemyśle jako analityk danych w Comarch SA. W 2011 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jako adiunkt. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2021 r. w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Narodziny gwiazdy

Jakie znaczenie na proces formowania się nowych gwiazd i całych układów planetarnych ma promieniowanie UV? Temat długo pozostawał niezbadany, zajęła się nim dr Agata Karska i jej doktorantka Agnieszka Mirocha. Wyniki ich pracy mogą powiedzieć więcej o naszym kosmicznym pochodzeniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Praca pracowników INT wyróżniona przez Wydawcę

Opublikowana w połowie października praca "Efficient Local Path Planning Algorithm Using Artificial Potential Field Supported by Augmented Reality", której autorami są: mgr inż. Rafał Szczepański, inż. Artur Bereit oraz dr hab. inż. Tomasz Tarczewski, prof. UMK, z Instytutu Nauk Technicznych została wyróżniona przez czasopismo, w którym się ukazała jako najważniejszy artykuł z inżynierii elektrycznej na przełomie września oraz listopada.

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaprogramują Młyn Wiedzy

W nowym składzie Rady Programowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy znaleźli się naukowcy i badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym prof. dr hab. Włodzisław Duch oraz prof. dr hab. Ireneusz Grabowski. 10 grudnia 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie, podczas których nowym członkom wręczono powołania.

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rada na przyszłość

Wspieranie cyfrowej transformacji kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw będzie jednym z najważniejszych zadań nowo powołanej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. W jej składzie znalazł się prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr inż. Marcin Paprocki laureatem Miniatury 5

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Miniatura 5, którego celem jest finansowe wsparcie działania naukowego, służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Wśród laureatów znalazł się dr inż. Marcin Paprocki, któremu przyznano finansowanie na wyjazd badawczy do Uniwersytetu w Belgradzie oraz Instytutu Badań i Rozwoju LOLA w Serbii w ramach działania naukowego pt. Utrzymanie predykcyjne (PredictiveMaintenance) w maszynie CNC o kinematyce równoległej (H-Bot) z zastosowaniem magistrali EtherCAT. Wyjazd konsultacyjny. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Karolina Mikulska-Rumińska na liście top 100 kobiet roku 2021

Dr Karolina Mikulska-Rumińska znalazła się na Liście Kobiet Roku czasopisma „Forbes Women”. Są na niej polityczne liderki, aktywistki, przedstawicielki biznesu, sportu i nauki, jak również artystki i innowatorki. Na liście znalazły się m.in. Martyna Wojciechowska, Maja Ostaszewska, Sanah czy medalistki olimpijskie, m.in. Maja Włoszczowska, Anita Włodarczyk, Katarzyna Zillmann. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Szécsi oraz dr Calcutt z grantami OPUS NCN

Dwie badaczki z Instytutu Astronomii znalazły się w gronie 23 badaczek i badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy uzyskali finansowanie swoich projektów w ramach konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miesiąc zdalnej nauki

Od 11 grudnia do 9 stycznia zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu co do zasady będą odbywały się zdalnie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ich słowa się liczą

29 badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się w rankingu najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Zestawienie, przygotowane przez wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda, obejmuje 2 proc. najbardziej wpływowych autorów publikacji naukowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szeroki strumień grantów

23 badaczek i badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskało finansowanie swoich projektów w ramach konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Z Wydziału FAiIS czworo laureatów znalazło się na liście finansowanych projektów OPUS i troje na liście projektów PRELUDIUM.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Miniatura" na 5

Ukazała się ostatnia lista rankingowa w konkursie Miniatura 5 organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Wśród laureatów znalazło się pięcioro badaczy z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wśród stypendystek L’Oréal

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się w gronie sześciu stypendystek 21. edycji Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Robert Frankowski laureatem konkursu NCN Miniatura 5

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Miniatura 5 którego celem jest finansowe wsparcie działania naukowego, służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. Wśród laureatów znalazł się dr Robert Frankowski, któremu przyznano finansowanie na wykonanie działania naukowego pt. Wstępne badania własności struktur MPSoC nad możliwością implementacji wysokorozdzielczego przetwornika TDC.   

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Materiał na sukces

Dr Karolina Słowik z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymała grant OPUS LAP Narodowego Centrum Nauki na projekt pt. "FLAT: Warstwowe nanopłatki dwuwymiarowe dla sterowalnej optoelektroniki".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Na starcie YUFE Student Journey

Podczas spotkania Meet & Greet YUFE powitało studentki i studentów rozpoczynających YUFE Student Journey – międzynarodowy program zajęć edukacyjnych i pozaakademickich.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Strategiczne powołania

JM rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala powołał zespół merytoryczny Uniwersyteckiego Ośrodka Analiz Strategicznych, nowej jednostki UMK, której rolą jest doradzanie władzom w kluczowych kwestiach dotyczących przyszłości Uniwersytetu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

OPUS 20 + LAP dla dr Karoliny Słowik

Narodowe Centrum Nauki przyznało ostatnie granty w konkursie OPUS 20 + LAP. Formuła Lead Agency Procedure (LAP) dotyczy projektów dwu- i wielostronnych, o które ubiegały się polskie zespoły badawcze współpracujące z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec lub Szwajcarii. Ostatnie rozstrzygnięcie dotyczy projektów realizowanych we współpracy polsko-niemieckiej przy wsparciu finansowym Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (Deutsche Forschungsgemeinschaft; DFG).

Finansowanie uzyskał m.in. projekt "FLAT: Functionalizing LAyered 2d materials for Tailored optoelectronics", który będzie realizowany w Instytucie Fizyki UMK pod kierownictwem dr Karoliny Słowik, we współpracy z zespołem prof. C. Rockstuhla z Karlsruhe Institute of Technology.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe otwarcie w historii Zaawansowanej Pracowni Fizycznej

Po blisko dwuletnim okresie prac remontowo-modernizacyjnych, studenci rozpoczęli zajęcia w gruntownie odrestaurowanej Zaawansowanej Pracowni Fizycznej. Wykonane prace remontowe obejmowały m.in. wymianę drzwi, modernizację instalacji elektrycznej i hydraulicznej, odnowienie posadzki, wyrównanie i malowanie ścian. Pracownia została wyposażona w nowe meble, żaluzje oraz wydajny system klimatyzacji.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Docenieni za publikacje

JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał kolejne stypendia za najwyżej punktowane publikacje.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uczniowie I LO w Szubinie z wizytą w Studium Politechnicznym

3 listopada br. Studium Politechniczne odwiedziła grupa uczniów oraz nauczycieli z 1 Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wraz z uczniami i nauczycielami zagranicznymi ze szkół partnerskich projektu Teen Einsteins.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wspomnienie zmarłych

W roku akademickim 2020/2021 społeczność UMK pożegnała na zawsze kilkanaście osób związanych ze środowiskiem uniwersyteckim.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmodernizowane sterowanie w budynku CKK Jordanki w Toruniu

Pan Bartosz Błotnicki, student Automatyki i Robotyki WFAiIS UMK, zrealizował projekt "Modernizacja aktualnego sposobu sterowania i wizualizacji pracy klimakonwektorów" w budynku CKK Jordanki w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 2 listopada

Decyzją Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, 2 listopada obowiązują godziny rektorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyprowadzą roboty na prostą

Naukowcy z Instytutu Nauk Technicznych UMK opracowali algorytm, dzięki któremu mobilne roboty będą w stanie unikać ślepych zaułków i omijać przeszkody. Zwiększy to ich wydajność oraz pozwoli zaoszczędzić energię.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia w kategorii nauka dla prof. Magdaleny Kunert-Bajraszewskiej

Podczas uroczystej gali w Dworze Artusa 12 października dr. hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska, prof. UMK, z Instytutu Astronomii odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za dokonania w kategorii nauka za rok 2019. Jest to nagroda za wkład w pracę międzynarodowego zespołu astronomów, którzy za pomocą instrumentu LOFAR opublikowali nowe mapy nieba ukazujące setki tysięcy nieznanych dotąd galaktyk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

W dniu 14 października 2021 roku o godzinie 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego (sala 26 w budynku Instytutu Fizyki UMK w Toruniu) mgr inż. Jakub Stelmachowski (ekspert ds. inżynierii kosmicznej i kontaktu z przemysłem, delegat Rady Programowej ESA do spraw Systemów Transportu Kosmicznego (ESA PB-STS)) wygłosi wykład pt. „Observe The Moon. Polski udział w eksploracji kosmosu – wstęp do inżynierii kosmicznej".

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Modelowanie złożoności natury. Prof. Nowak o Noblu

Trwa tydzień noblowski. Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann oraz Giorgio Parisi. Zawiłości badawczych dociekań tegorocznych laureatów wyjaśnia prof. dr hab. Wiesław Nowak z Katedry Biofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Nobla z fizyki

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi. Naukowcy zostali wyróżnieni za "przełomowy wkład w nasze rozumienie złożonych układów fizycznych".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wywiady Wiktora Niedzickiego z pracownikami WFAiIS

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu Pana Wiktora Niedzickiego z dr inż. Katarzyną Komar z Instytutu Fizyki o widzeniu dwufotonowym, a także z dr hab. Magdaleną Kunert-Bajraszewską, prof. UMK, CiekaWywiad o niezwyklych galaktykach.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stała Plancka wróciła!

Stała Plancka po kilku latach wróciła na swoje miejsce w Instytucie Fizyki. W nowej odsłonie można ją podziwiać przed wejściem do budynku Instytutu Fizyki (Toruń, ul. Grudziądzka 5/7).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 na WFAiIS

1 października o godz. 15:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego odbyła się się immatrykulacja studentów nowo przyjętych na studia prowadzone na WFAiIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Medale i honory

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Skąd biorą się teorie spiskowe?

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe zarządzenia Rektora i Kanclerza

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publiczne Prezentacje Projektów Zespołowych

16 września br. odbyły się Publiczne Prezentacje Projektów Zespołowych, które podobnie jak w ubiegłym roku – odbyły się w formie zdalnej. Podczas prezentacji studenci trzeciego roku Informatyki Stosowanej podsumowali swoją pracę nad projektami realizowanymi w ramach zajęć Pracownia Programowania Zespołowego. Prezentacje dostępne są na kanale YouTube.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńscy fizycy na XLVII ZFP

W dniach 19-23 września br. w Bydgoszczy odbył się XLVII Zjazd Fizyków Polskich, w którym nie zabrakło przedstawicieli Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Toruńskiego Oddziału PTF. Referaty plenarne przedstawili:

 • prof. dr hab. Sebastian Maćkowski ("Nanodruty srebra jako elementy funkcjonalne dla fotoniki i sensoryki"),
 • prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski ("Metody poszukiwań, badań i optymalizacji materiałów scyntylacyjnych"),
 • dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK ("Badania zderzeń i oddziaływań molekularnych przy użyciu spektroskopii laserowej").

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendysta Fundacji LOTTO

Pan Krzysztof Lisiecki został laureatem Jubileuszowego Programu Stypendialnego LOTTO 65 na 65. Pan Krzysztof ukończył pierwszy rok studiów stopnia 2 astronomii ze średnią 4,78, wykazał się znaczną aktywnością naukową i organizacyjną, zdobył tytuł Najlepszego Studenta Wydziału 2020/21.

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze absolwentki, najlepszy student w roku akademickim 2020/2021

Zgodnie z uchwałami Rady Dziekańskiej WFAiIS podjętymi 15 września br. najlepszą absolwentką Wydziału została Pani mgr inż. Agnieszka Marjanowska - absolwentka fizyki technicznej s2. Wyróżnienie Dziekana otrzymała Pani mgr inż. Marta Preis - również absolwentka fizyki technicznej s2. Najlepszym studentem Wydziału został Pan lic. Krzysztof Lisiecki - student I roku astronomii s2.
Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Do zobaczenia w październiku!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List w sprawie zajęć ogólnouniwersyteckich

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Coraz bliżej Nagrody Heisiga

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczny powrót do zajęć stacjonarnych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uwaga na fałszywe e-maile!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOST do innego miasta

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Autoportret z tomografem

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrodzeni za publikacje, 9 stypendiów dla pracowników WFAiIS

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Druga tura rekrutacji

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Otwarte układy kwantowe na START

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Early Career A&A dla absolwentki astronomii dr Joanny Drążkowskiej

Dr Joanna Drążkowska, absolwentka astronomii 2010/2011, otrzymała międzynarodową nagrodę Early Career w pierwszej edycji konkursu Astronomy & Astrophysics "The A&A awards for individuals in the initial stages of their careers".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyniki rekrutacji 2021

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyróżnieni za pracę nad mózgiem

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rekrutacja 2021/2022

Kierowanie największym radioteleskopem w Polsce? A może rozwijanie techologii używanej w niemalże wszystkich gabinetach okulistycznych? Budowanie robotów, pisanie gier, badanie ciemnej materii, programowanie maszyn? Tego wszystkiego, a także wiele wiele więcej, możesz się u nas nauczyć! Zapoznaj się z naszą ofertą: https://www.fizyka.umk.pl/kandydat/

Więcej informacji dotyczących kwestii technicznych związanych z procesem rekrutacyjnym znajdziesz tutaj: https://www.umk.pl/kandydaci/

Po studiach u nas łatwo znajdziesz pracę w wielu miejscach: Losy absolwentów

Zobacz także, co o Wydziale mówią absolwenci astronomii, fizyki, fizyki technicznej czy informatyki stosowanej.

https://www.fizyka.umk.pl/absolwenci/

Odwiedź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Fizyka.UMK

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rusza YUFE Academy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dni otwarte astronomii, fizyki i fizyki technicznej

W dniach 17 i 24 kwietnia br. odbyły się zdalne dni otwarte kierunków astronomia, fizyka i fizyka techniczna. Studenci z kół naukowych KNSA oraz KNSF wraz opiekunami dr. Marcinem Gawrońskim oraz prof. Piotrem Żuchowskim przygotowali obszerny program wydarzeń prezentujący studia na naszym Wydziale, projekty naukowe i życie studenckie, kończąc sesjami "Q&A". Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i prowadzenie dni otwartych, za współpracę i wsparcie!

Oba wydarzenia dostępne są na kanale YouTube:

https://youtu.be/k3AlI8QJm_8

https://youtu.be/lL5fKIKsVHI

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Promocja doktorów i doktorów habilitowanych

W minioną sobotę (29 czerwca br.) odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorskich i habilitacyjnych. Prorektor ds. Kształcenia UMK prof. dr hab. Przemysław Nehring oraz Dziekan prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski wręczyli dyplomy doktorom i doktorom habilitowanym:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora dla pracowników naukowych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BioInformatics in Toruń – BIT21

Po raz 21 w dniu 24 czerwca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a raczej w internecie, odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa z serii BioInformatics in Toruń – BIT21. Spotkanie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i WFAiIS (prof. dr hab. W. Nowak, dr Ł. Pepłowski).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendium wybitnego młodego naukowca dla dr. Szymona Śmigi

W dniu 23. czerwca br. Minister Edukacji i Nauki wręczył stypendia wybitnym młodym naukowcom. Wśród nich znalazł się pracownik Instytutu Fizyki  dr Szymon Śmiga. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. dr hab. Józef Szudy z Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Podczas dorocznej gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się 17 czerwca 2021 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, prof. dr hab. Józef Szudy otrzymał nagrodę za całokształt swojej działalności.

Gratulujemy!

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Katarzyna Siudzińska wśród stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatów stypendium START 2021. Wśród nich znalazła się dr Katarzyna Siudzińska - pracownik Instytutu Fizyki UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kobiety w świecie techniki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ocena zajęć dydaktycznych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa monografia pod redakcją prof. Józefa Szudego

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się dwutomowa monografia pt. "Dzieje Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919–1939)", której jednym z dwojga redaktorów jest Prof. dr hab. Józef Szudy, wieloletni pracownik Instytutu Fizyki, później jego dyrektor oraz w latach 2002-2008 dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

5 grantów NCN dla naukowców WFAiIS

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NIkodem Stolarczyk stypendystą Optics and Photonics Education Scholarship 2021

Mgr Nikodem Stolarczyk otrzymał stypendium Optics and Photonics Education Scholarship przyznawane przez  międzynarodową organizację SPIE za szczególne osiągnięcia w optyce, fotonice w 2021 roku.

Pan Nikodem jest absolwentem kierunku fizyka w 2019/2020, podczas studiów był trzykrotnym laureatem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszych studentów. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej AST na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i zajmuje się badaniem wpływu efektów zderzeniowych na kształty molekularnych linii widmowych od strony teoretycznej oraz doświadczalnej pod opieką dr hab. Piotra Wcisło, prof. UMK. W 2019 odbył sześciomiesięczny staż na University of Science and Technology of China. Pan Stolarczyk realizuje też własny grant NCN PRELUDIUM. Od początku studiów jest zaangażowany w działalność wydziałowych organizacji studenckich: KNSF, OSA i SPIE.

Press release SPIE

Lista laureatów: https://spie.org/membership/student-services/scholarships/winners/2021-optics-and-photonics-education-scholarship-recipients

https://spie.org/membership/student-services/scholarships/winners

Gratulujemy!


więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny rektorskie 4 czerwca

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Układ planetarny HR 8799 – precyzyjny jak szwajcarski zegarek

Prof. dr hab. Krzysztof Goździewski oraz dr hab. Cezary Migaszewski,  prof. UMK z Instytutu Astronomii opublikowali swoje ostatnie wyniki w artykule "An Exact,  Generalized Laplace Resonance in the HR 8799 Planetary System" (Astrophysical Journal Letters, 2020, 902, id. L40). Jest to rezultat  wieloletnich badań, które pozwoliły na znalezienie stabilnej i zgodnej  z obserwacjami konfiguracji orbitalnej układu czterech masywnych  planet krążących wokół gwiazdy HR 8799.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PyBest, czyli fizycy i chemicy kodują

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi doktorzy z dyplomami

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

6. konferencja Compact Steep Spectrum and GHz-Peaked Spectrum Radio Sources

W dniach 10-14 maja w Instytucie Astronomii UMK odbywała się konferencja zatytułowana: „6th Workshop on Compact Steep Spectrum (CSS) and Gigahertz-Peaked Spectrum (GPS) Radio Sources”. Spotkanie miało format zdalny i zostało podzielone na kilka sesji w różnych strefach czasowych tak, aby uczestnicy konferencji z różnych kontynentów mogli w nim czynnie uczestniczyć.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsi w plebiscycie Gali Copernicana - inż. Radosław Śliwiński wzór studenta

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fabulae de futuris - prace badawcze o FRB dr. Marcina Gawrońskiego wśród najpopularniejszych tematów prac literackich

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Okiem studenta: Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach

Koło Naukowe Studentów Astronomii zrealizowało film promujący studia astronomii. Zapraszamy do obejrzenia i rozpowszechniania:

https://youtu.be/3AvEM0LkdKI

Wszystkim zaangażowanym osobom dziękujemy za udział w projekcie!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kosmiczna podróż wody

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Część zajęć w zmienionym trybie

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obrazy radiowe młodego Wszechświata

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Marek Zieliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy że zmarł prof. Marek Zieliński, wieloletni pracownik Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jedenasty finał FAST

W dniu 27 marca odbył się jedenasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2021". Spośród 31 nadesłanych prac o tematyce związanej z fizyką lub astronomią, komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 16 prac uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy, Dębicy, Gniezna, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Kielc, Milanówka, Niepołomic, Poznania, Szczecina i Torunia. W finale uczniowie przedstawili krótkie wykłady w trybie zdalnym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK w astronomicznej sieci

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne stypendia JM Rektora dla pracowników WFAiIS za wysoko punktowane publikacje

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przepis na wzmocnioną odpowiedź nieliniową metamateriałów opublikowany w PRL

Trójwymiarowe metamateriały wykazują duży potencjał do zastosowania w aplikacjach z zakresu optyki nieliniowej. Jednak, pomimo postępu, który obserwuje się w ostatnich latach, metamateriałom brakuje wydajności, którą osiągnięto dla konwencjonalnych materiałów nieliniowych, wykorzystujących dopasowanie fazowe. W czasopiśmie Physical Review Letters ukazał się artykuł zatytułowany "Backward Phase-Matched Second-Harmonic Generation from Stacked Metasurfaces", którego współautorem jest dr Robert Czaplicki z Katedry Fizyki Stosowanej, a pozostali współautorzy to: Timo Stolt, Anna Vesala, Mikko J. Huttunen, Martti Kauranen (Physics Unit, Tampere University, Tampere, Finland), Sébastien Héron, Patrice Genevet (Université Côte d’Azur, CNRS, CRHEA, Valbonne, France), Jeonghyun Kim, Younghwan Yang, Minkyung Kim, Junsuk Rho (Department of Mechanical Engineering, Pohang University of Science and Technology (POSTECH), Pohang, Republic of Korea) oraz Jungho Mun (National Institute of Nanomaterials Technology (NINT), Pohang, Republic of Korea).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

14 publikacji pracowników WFAiIS wyróżnionych przez JM Rektora

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dodatkowy termin egzaminów

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant NCBiR Katedry Informatyki Stosowanej

Pracownicy Katedry Informatyki Stosowanej otrzymali grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 2,6 mln zł. Projekt "System ekspercki wspomagający lekarza w sterowaniu respiratorem" realizowany będzie we współpracy z Katedrą Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK oraz Oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii w Grudziądzu w okresie luty 2021 - luty 2022.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Trzecia akredytacja dla WFAiIS

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł mgr inż. Marek Orliński

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że doktorant Marek Orliński nie żyje. Pożegnanie odbyło się we wtorek 9 marca br. o godz. 10:00 na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Wybickiego w Toruniu (brama główna od ul. Wybickiego). Rodzina przekazała ostatnie życzenie Marka, by zamiast kwiatów przekazać datki na Fundację "Daj Szansę" z siedzibą w Toruniu: 30 1020 5011 0000 9802 0012 9346 z dopiskiem "dla Jarka Aleksandrowicza" lub na inny podobny cel. Dziękujemy licznym przedstawicielom WFAiIS za obecność na pożegnaniu. Cytujemy list Pani Hanny Orlińskiej matki Marka:

Szanowna Pani,
na Pani ręce składamy z głębi serca płynące podziękowania dla wszystkich Pracowników Wydziału. Dziękujemy za wsparcie, empatię, za obecność i Wasze łzy. Dziękujemy za wszystkie wspomnienia o Marku. Choć trudno znaleźć pocieszenie w tych chwilach, to jednak Państwa słowa powodują, że choć trochę lżej na sercu. Byliśmy, jesteśmy i będziemy z Niego dumni, ale nic nie zastąpi Jego obecności. I nadal czekamy na trzaśnięcie drzwiami, żeby krzyknąć z pokoju: „Marku, to Ty?”
Zostają wspomnienia. Pamiętam jak na pierwszym roku studiów wrócił późnym wieczorem z zajęć w bardzo złym humorze i z jakim niezadowoleniem, wręcz złością opowiadał mi, że nie po to poszedł na studia, żeby siedzieć i nudzić się, bo trzeba nadrabiać zaległości z liceum, a On to przecież wszystko umie. Chce uczyć się czegoś nowego. Potem odnalazł spokój i czasami opowiadał mi o nowych zadaniach. Śmiałam się i mówiłam: „Marku, mówisz do mnie w jakimś niezrozumiałym języku.” A potem szedł na górę, siadał przy komputerze, zajmował się „tymi robaczkami”, jak mówiłam, i było słychać tylko stukanie na klawiaturze. Cudownych wspomnień z naszych wspólnych, czasami bardzo dalekich podróży jest mnóstwo. Marek świetnie jeździł na snowboardzie. Już jako dziecko szusował na trasach lodowców. Podczas egzotycznych wyjazdów był dociekliwym młodzieńcem, którego nie dało się zbyć wymijającą odpowiedzią na zadane przez Niego pytanie. Oj, przewodnicy nie mieli z Nim łatwo! Będziemy przechowywać te różne zdarzenia w naszych głowach, sercach i przynajmniej starać się, aby spełnić życzenie Marka: „Chwila wspomnienia jest więcej warta, niż znicz czy kwiatek. Tylko oby nie za często - trzeba żyć. Ogólnie, oby było jak najradośniej!” Cały Marek!
Jeszcze raz serdecznie Państwu dziękujemy. Życzymy sukcesów, miłości, radości i szczęścia.
Hanna i Andrzej Orlińscy

Pan Marek Orliński (ur. 1992 r.) ukończył IV LO w Toruniu. W 2011 roku rozpoczął studia stopnia I na naszym Wydziale na kierunku fizyka, które ukończył w 2014 roku. W 2012 roku rozpoczął także studia na informatyce stosowanej stopnia I, które ukończył w 2016 roku. Praca inżynierska dotyczyła szybkiej wersji algorytmu t-SNE nieliniowej redukcji wymiarowości. W tym samym roku ukończył też studia z informatyki stopnia II na Wydziale Matematyki i Informatyki. "Na wszystkich tych kierunkach nie miał powtarzania ani warunku, rozliczany był automatycznie - wzorowy student" - wspominają pracownicy dziekanatu. W 2016 roku zaczął interdyscyplinarne studia doktoranckie nauk fizycznych pod opieką dr. hab. Norberta Jankowskiego, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wystawa na 100-lecie Polskiego Towarzystwa Fizycznego

Z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia Polskie Towarzystwo Fizyczne przygotowało wystawę upamiętniającą dziesięciu najlepszych fizyków tego okresu. Wśród nich znalazł się również prof. Aleksander Jabłoński.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejny przełom w badaniach nad zjawiskiem ferroptozy opublikowany w Nature Chemical Biology

Multidyscyplinarny zespół naukowców, w skład którego wchodzi dr Karolina Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki Instytutu Fizyki UMK, dokonał kolejnego przełomowego odkrycia związanego z procesem ferroptozy wskazując na kluczową rolę białka iPLA2β w regulacji śmierci komórek na drodze ferroptozy. Wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Nature Chemical Biology.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

W dniu 4 marca 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie Webex (https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk/) prof. dr hab. Włodzisław Duch (Katedra Informatyki Stosowanej, Instytut Nauk Technicznych UMK) wygłosi wykład pt. „Sztuczna inteligencja i neuronauki: stan obecny, zastosowania, perspektywy".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe zarządzenia Rektora i Kanclerza

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Trzy starsze siostry Słońca z planetami

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci stypendium Ministra Edukacji i Nauki 2020/21

Czworo studentów z Wydziału otrzymało stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XXXIV Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego

W ramach Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego w dniu 25 lutego 2021 roku o godzinie 17:15 na platformie Webex (https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk-en/) prof. dr hab. Marcin Drąg (Zakład Chemii Biologicznej i Bioobrazowania, Politechnika Wrocławska) wygłosi wykład pt. „Metody obrazowania ważnych medycznie enzymów proteolitycznych".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship dla Grzegorza Kowzana

Dr inż. Grzegorz Kowzan z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał prestiżowy grant.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na wykłady ogólnouniwersyteckie

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Andrzej Kossakowski

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kwantowe porozumienie

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci 4. edycji konkursu Stypendia TZMO-Automatyka

28 stycznia 2021 roku Fundacja Aleksandra Jabłońskiego rozstrzygnęła konkurs "Stypendia TZMO-Automatyka". Zwycięzcy otrzymają stypendium w wysokości 27 000 zł. Stypendystami zostali studenci kierunku automatyka i robotyka stopnia 1: Artur Bereit oraz Kamil Jędras.


 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Innowacyjny grant w INT

Dwuosobowy zespół w składzie: dr hab. inż. Tomasz Tarczewski, prof. UMK i mgr inż. Rafał Szczepański, uzyskał grant w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności UMK 4.0” zorganizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK. Celem grantu jest opracowanie sterownika dla silników prądu stałego przeznaczonego do robotów mobilnych. Rozwiązanie będzie bazowało na algorytmach sztucznej inteligencji i będzie przeznaczone do dynamicznie rozwijającego się obszaru mobilnej robotyki amatorskiej. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia dydaktyczne do oceny

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Organizacja kształcenia - Zarządzenie Rektora

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Minisymposium TASQ

W imieniu grupy TASQ (Toruń Astrophysics, theoretical Spectroscopy, and Quantum chemistry) zapraszamy do udziału w Minisympozjum TASQ, które odbędzie się zdalnie 22 stycznia 2021 r. o godz. 12:00.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci Miejskiego Programu Stypendialnego

Pięcioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało stypendia naukowe Prezydenta Miasta Torunia w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Staż dr. inż. Mateusza Borkowskiego w Nowym Jorku

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł mgr inż. Aleksander Rojewski

 

 

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci mgr. inż. Aleksandra Rojewskiego, naszego Kolegi, toruńskiego radnego, który bardzo aktywnie angażował się w rozwój nauk technicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uciszyć białko i wygrać z chorobą

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł Profesor Lutosław Wolniewicz

W dniu 19.12.2020 r. w wieku 90 lat zmarł Profesor Lutosław Wolniewicz, nasz nieodżałowany Kolega, wybitny uczony,  wychowawca, twórca szkoły obliczeń atomowo-molekularnych, były Dyrektor Instytutu Fizyki UMK w Toruniu. Pogrzeb odbył się w środę 30 grudnia o godz. 14:00 na Cmentarzu św. Jerzego. Prof. Lutosława Wolniewicza, oprócz najbliższej rodziny, pożegnało liczne grono przyjaciół i pracowników WFAiIS, w tym Dziekan, Dyrektor Instytutu Fizyki i Kierownik Katedry Mechaniki Kwantowej. Wspomnienia o Profesorze wygłosili kolejno prof. Ireneusz Grabowski, prof. Stanisław Dembiński, prof. Józef Szudy i dr Cecylia Iwaniszewska.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe zarządzenia Rektora i Kanclerza

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejny projekt z NAWA realizowany w Instytucie Fizyki

Dr hab. Piotr Masłowski, prof. UMK, uzyskał finansowanie z NAWA w ramach wymiany bilateralnej naukowców między Polską a Niemcami. Projekt “Elucidating plasma-surface interactions in plasma nitrocarburizing processes with frequency comb spectroscopy” będzie realizowany we współpracy z Leibniz Institute for Plasma Science and Technology w Greifswaldzie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Astronomia, chemia i fizyka na UMK notowane w rankingu News & World Report Best Global Universities

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Sławomir Mandra laureatem konkursu Miniatura 4 NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Miniatura 4. Wśród laureatów znalazł się dr Sławomir Mandra, któremu przyznano finansowanie na wyjazdy badawcze do Politechniki Białostockiej. W ramach projektu będzie zajmował się rozwojem odpornego sterowania powtarzalnego z opóźnieniem ułamkowym dla tłumienia drgań wirnika łożyskowanego magnetycznie. Gratulujemy!

https://portal.umk.pl/pl/article/duzy-sukces-w-miniaturze

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

X Edycja konkursu "Złoty Medal Chemii" rozstrzygnięta!

Drugie miejsce w konkursie i Srebrny Medal Chemii zdobył Pan Maciej Gancewski za pracę pt. „Quantum scattering of diatomic molecules with non-zero spin”. Do Pana Kamila Stankiewicza trafiło wyróżnienie za pracę „Manifestation of subtle collisional effects in molecular spectra; accurate ab initio scattering calculations for He-perturbed HD”. Każda z tych prac została wykonana pod kierunkiem dr. hab. Piotra Wcisły, prof. UMK. Pan Maciej Gancewski i Pan Kamil Stankiewicz są obecnie studentami pierwszego roku fizyki (drugi stopień).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Agata Karska w Radzie Uniwersytetu

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pożegnanie absolwentów 2019/2020

W roku akademickim 2019/20 dyplomowaliśmy na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej 84 osoby. Dyplomy licencjackie otrzymało 12 absolwentów (7 astronomów i 5 fizyków). 52 absolwentów uzyskało dyplomy inżynierskie (31 z automatyki i robotyki, 17 z informatyki stosowanej i 4 z fizyki technicznej). Wręczono też 20 dyplomów magisterskich (2 z astronomii i 5 z fizyki) oraz 13 magistersko-inżynierskich (8 z informatyki stosowanej i 5 z fizyki technicznej).

Zamiast tradycyjnego dyplomatorium, dzięki współpracy z Programem "Absolwent UMK" oraz Sekcją Kreatywną Działu Promocji i Informacji UMK, przygotowano film absolwencki "Do zobaczenia!":
https://youtu.be/wu2y2D4RgLE
Premiera odbyła się 6 grudnia 2020 r. o godz. 12:00, czyli w Mikołajki – dzień imienin patrona naszej Uczelni!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureat i finalista w XXIX Konkursie PKOpto SEP

Mgr Jakub Szlachetka (absolwent fizyki) uzyskał nagrodę III stopnia w XXIX Konkursie PKOpto 2020 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki za pracę magisterską pt. "Zjawisko kwantowej interferencji fotonów na nieunitarnych płytkach światłodzielących" napisaną pod opieką dr. Piotra Kolenderskiego.

Lic. Michał Żebrowski (absolwent fizyki stopnia pierwszego) dostał się do finału powyższego konkursu z pracą licencjacką "Wpływ modulacji wzbudzenia na właściwości emisji antystokesowskiej jonu Er3+". Opiekunem był dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Badacze z WFAiIS wśród najczęściej cytowanych

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Tomasz Tarczewski w Sekcji Energoelektroniki i Napędu Elektrycznego PAN

25 listopada br. w tajnym głosowaniu podczas posiedzenia plenarnego Komitet Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk przyjął dra hab. Tomasza Tarczewskiego, prof. UMK, w poczet członków stowarzyszonych Sekcji Energoelektroniki i Napędu Elektrycznego KE PAN. Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Opus 19 dla doktora Szymona Śmigi

Dr Szymon Śmiga został laureatem konkursu OPUS 19 Narodowego Centrum Nauki. Jego projekt pt. "Opracowanie nowej klasy funkcjonałów hybrydowych w ramach teorii funkcjonału gęstości" zyskał dofinansowanie w kwocie ponad 335 000 zł. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szybki błysk radiowy z naszej Galaktyki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Radioteleskop RT4 jak nowy

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Siedem nowych kosmicznych maserów

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja w Measurement

Toruński zespół zajmujący się datowaniem luminescencyjnym opublikował pracę prezentującą metodę datowania osadów wykorzystującą nowy sposób pomiaru optycznie stymulowanej luminescencji (OSL). Fundamentem datowania luminescencyjnego osadów geologicznych jest założenie, że sygnał OSL minerału wykorzystywanego do wyznaczania wieku jest całkowicie wygaszany przez światło słoneczne w czasie transportu przed odłożeniem warstwy osadu. Wobec tego do datowania nadaje się taka składowa OSL, która jest najefektywniej optycznie wygaszana. Dotychczas w powszechnie stosowanym protokole datowania sygnał OSL mierzono w sposób, który nie pozwalał na wydzielenie składowych o różnych charakterystykach wygaszania. Nowe metody pomiaru OSL, które opracowano w Toruniu na bazie poszerzenia modelu OSL o udział w procesie luminescencji drgań sieci krystalicznej, pozwalają na separowanie w pomiarach różnych składowych OSL. Zaproponowany protokół datowania wykorzystuje do wyznaczenia wieku wyłącznie najszybciej zanikającą w świetle składową OSL. Pozwala to uzyskiwać dokładniejszy wynik datowania. Poza tym, z uwagi na swoisty kształt krzywej uzyskiwany w pomiarach dla pożądanej składowej OSL, można łatwo zidentyfikować materiał, który nie wykazuje prawidłowych właściwości i nie powinien być wykorzystywany w datowaniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne stypendia JM Rektora dla pracowników WFAiIS

JM Rektor przyznał następną pulę stypendiów pracownikom UMK, tym razem obejmującą okres od 20 września do 30 października br. Na 45 wyróżnionych prac, autorami lub współautorami 18 są naukowcy z WFAiIS (5 prac ocenionych na 200 pkt i 13 na 140 pkt), co bardzo dobrze świadczy o sile naukowej WFAiIS w skali uczelni. Serdecznie gratulujemy autorom!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja w Chemistry of Materials

W czasopiśmie Chemistry of Materials wydawnictwa ACS Publications ukazała się praca “Library of Two-Dimensional Hybrid Lead Halide Perovskite Scintillator Crystals”, której współautorami są trzej naukowcy z Katedry Fizyki Stosowanej: dr Marcin E. Witkowski, mgr inż. Michał Makowski (doktorant) i prof. dr. hab. Winicjusz Drozdowski.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

25 października Profesor Lutosław Wolniewicz, nestor toruńskich fizyków obchodzi 90 urodziny

 

 

Panie Profesorze! Życzymy wielu lat w zdrowiu i radości!
– uczniowie, naukowi wychowankowie, koledzy i przyjaciele  

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Katharina Boguslawski z Nagrodą Naukową Polityki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Jan Hanasz

Zmarł prof. dr hab. Jan Hanasz, absolwent UMK, przez wiele lat blisko związany z naszym Uniwersytetem, nasz serdeczny kolega i przyjaciel.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant z ESA na badania gazów cieplarnianych

Międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi grupa toruńskich fizyków kierowana przez prof. Daniela Lisaka otrzymała grant badawczy z European Space Agency (ESA) pt. „Improved spectroscopy for satellite measurements of greenhouse gases”. W skład zwycięskiego konsorcjum wchodzą: German Aerospace Centre (DLR, Niemcy) – koordynator, Laboratoire Interdisciplinaire de Physique/CNRS (LIPhy, Francja), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK, Polska), Universität Bremen (IUP-UB , Niemcy), Universität Heidelberg (UHEI, Niemcy), A. Bigazzi (AB, Włochy).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Nobla z fizyki przyznana

Nagroda Nobla z Fizyki 2020 przyznana została za badania teoretyczne i obserwacyjne dotyczące czarnych dziur - najbardziej masywnych i tajemniczych obiektów astronomicznych we Wszechświecie. Połowa nagrody trafi do Rogera Penrosa “za odkrycie, że powstawanie czarnych dziur jest naturalną konsekwencją ogólnej teorii względności”, a druga połowa dla Reinharda Genzela oraz Adreai Ghez “za odkrycie supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki”. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Immatrykulacja I roku

6 października br. w Auli UMK odbyła się immatrykulacja studentów nowo przyjętych na studia prowadzone na WFAiIS.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsi i najlepsze na UMK

Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do uhonorowania studentów UMK, którzy w ostatnich miesiącach odnieśli szczególne sukcesy naukowe i sportowe.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Inauguracja roku akademickiego

1 października Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował nowy rok akademicki. - Musimy nieustannie dbać o poziom badań naukowych i tworzyć dla nich coraz lepsze warunki - podkreślił w swoim wystąpieniu nowy rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. - Moim szczególnym zobowiązaniem będzie dbanie o równomierny rozwój Uniwersytetu oraz jego wewnętrzną integrację.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rocznica urodzin profesora Romana Stanisława Ingardena

1 października 2020 r. mija setna rocznica urodzin profesora Romana Stanisława Ingardena. Z tej okazji planowane są specjalne wydarzenia na Uczelni i w Instytucie Fizyki :

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List Prorektorów do Studentek i Studentów

Przekazujemy list Prorektorów do Studentek i Studentów:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepszy absolwent, najlepsza studentka w roku akademickim 2019/2020

Zgodnie z uchwałami Rady Dziekańskiej WFAiIS podjętymi w dniu 16 września br. najlepszym absolwentem Wydziału został Hubert Jóźwiak (absolwent fizyki s2), najlepszą studentką Agnieszka Marjanowska (ukończony pierwszy rok fizyki technicznej s2). Wyróżnienia Dziekana otrzymali Dominika Itrich (absolwentka astronomii s2) oraz Filip Rasiewicz (ukończony drugi rok automatyki i robotyki s1).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publiczne Prezentacje Projektów Zespołowych

12 września br. odbyły się Publiczne Prezentacje Projektów Zespołowych (w formie zdalnej), podczas których studenci trzeciego roku Informatyki Stosowanej podsumowali swoją pracę nad projektami realizowanymi w ramach zajęć Projekty Zespołowe.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z nominacją do Nagrody Naukowej "Polityki"

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazła się w gronie finalistów 20. edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Agata Karska wyróżniona Nagrodą Rektora

Dr Agata Karska otrzymała Nagrodę Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w kategorii „osiągnięcia organizacyjne”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja w Nature Communications

Toruńska grupa neuroinformatyczna opublikowała wyniki badań wykonanych na skanerze funcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w ICNT na temat dynamicznych rekonfiguracji sieci mózgu będących wynikiem 6-tygodniowego treningu pamięci roboczej. Badanie dynamiki zmian działania rozległych sieci w mózgu, współdziałania różnych obszarów w wykonywaniu złożonych zadań, jest jednym z najważniejszych zagadnień, które zbliżają nas do zrozumienia, jak działają mózgi, jak wygląda wewnętrzny przepływ informacji, integracja obszarów czołowych, ciemieniowych i podkorowych, w jaki sposób procesy wymagające początkowo zaangażowania świadomości stają się automatyczne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miliony na nauki techniczne

W 2021 r. rozpocznie się budowa Centrum Nauk Technicznych UMK, finansowana z budżetu państwa. – Ta inwestycja wyznaczy nowy kierunek rozwoju naszego Uniwersytetu – zapewnia rektor Andrzej Tretyn.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Tytuł profesorski dla dr. hab. Daniela Lisaka

Dr hab. Daniel Lisak otrzymał postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. 

Prof. Lisak uzyskał stopień doktora nauk fizycznych w 2003 r. na UMK. W ramach staży naukowych pracował m.in. w Universita di Napoli (Włochy), NIST (USA), AIST-NMIJ (Japonia), UPEC (Francja). Obecnie pracuje w katedrze FAMiO na WFAIS UMK. Jego zainteresowania naukowe związane są z fizyką atomową, molekularną i optyczną. Obejmują m.in. badania procesów zderzeniowych cząsteczek atmosferycznych i ich wpływu na kształty linii widmowych, rozwój nowych metod spektroskopii laserowej we wnękach optycznych i detekcji śladowych ilości materii, a także optycznych wzorców częstotliwości.

Lista artykułów naukowych prof. Lisaka 

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Latte przeciw bakteriom

Zespół "LATTE - LaTeralTEchniqueBio-AFM Team", w którego skład wchodzą dr Janusz Strzelecki i mgr Julia Berdychowska (doktorantka prof. Wiesława Nowaka), oboje z Katedry Biofizyki, Instytutu Fizyki oraz dr Dariusz Laskowski, pracownik Katedry Mikrobiologii, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK – został finalistą w konkursie INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA organizowanym przez UMK w ramach  Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

https://www.umk.pl/idub/wyniki-konkursow/interdisciplinas/

 

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Marek Grinberg

27 czerwca zmarł prof. dr hab. Marek Grinberg, nasz kolega, wybitny fizyk, światowej sławy specjalista w zakresie spektroskopii ciała stałego, twórca i wieloletni Kierownik Zakładu Spektroskopii Fazy Skondensowanej na Uniwersytecie Gdańskim a wcześniej również wieloletni pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja w Communications Materials

W najnowszym, wprowadzonym w 2020 r. czasopiśmie wydawnictwa Springer Nature o nazwie Communications Materials ukazała się publikacja “Lithium-Doped Two-Dimensional Perovskite Scintillator for Wide-Range Radiation Detection”, której współautorami są trzej naukowcy z Katedry Fizyki Stosowanej: dr Marcin E. Witkowski, mgr inż. Michał Makowski (doktorant) i prof. Winicjusz Drozdowski. Jest ona poświęcona domieszkowanym litem dwuwymiarowym halogenkom ołowiowym o strukturze perowskitu, które stanowią nową, obiecującą grupę niedrogich materiałów o potencjalnym zastosowaniu w detekcji promieniowania jonizującego. Próbki przygotowano na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (NTU) w Singapurze, z którym zespół kierowany przez prof. Drozdowskiego współpracuje od 5 lat. Większość eksperymentów przeprowadzono natomiast w Toruniu: zmierzono tu radioluminescencję w funkcji temperatury, termoluminescencję i widma wysokości impulsu, przeprowadzono też kompletną analizę danych i zaproponowano wstępne interpretacje. To już piąty artykuł będący wynikiem współpracy UMK-NTU, w przygotowaniu są dwa kolejne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W Piernikowej Alei Gwiazd

Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski, fizyk z UMK i ubiegłoroczny laureat „Polskiego Nobla” 26 czerwca z okazji Święta Miasta odsłonił „katarzynkę” ze swoim autografem w Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Webinarium "Bioinformatics Fights Viruses"

Epidemia COVID-19 jest realnym zagrożeniem dla wszystkich. Cała nadzieja w nauce – czekamy na leki i szczepionki.  Tradycyjne konferencje, takie jak doroczne warsztaty międzynarodowe BIT (Bioinformatics in Torun) przenoszą się do internetu.  W dniu 25 czerwca , zamiast BIT20 odłożonego na rok 2021, z inicjatywy prof. Wieslawa Nowaka odbędzie się międzynarodowe webminarium pod hasłem „Bioinformatics Fights Viruses” organizowane przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i UMK.  Specjaliści  z takich krajów jak Chiny, Indie, USA, Indonezja, Polska przedstawią możliwości wykorzystania metod informatycznych w śledzeniu pandemii i projektowaniu nowych leków.  UMK będzie reprezentować dr Katarzyna Walczewska-Szewc  (Katedra Biofizyki,  Instytut Fizyki,  WFAIIS) , która zaprezentuje wstępne wyniki modelowania kompleksu białka S koronawirusa SARS-CoV-2 z receptorem ludzkim ACE2 oraz potencjalnymi i lekami. Badania są prowadzone w ramach projektu ANTICO/IDUB. Rejestracja jest wymagana, opłata nie, program BFV można znaleźć tu: https://www.ptbi.org.pl/website/conferences/bfv/54/    

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Cisco Networking Academy Expert Level Instructor Award

Dr hab. Mariusz Piwiński, prof. UMK, już po raz szósty otrzymał tytuł Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10 procent najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowy dziekan wydziału powołany

1 czerwca br. odbyło się wręczenie nominacji dziekanom wydziałów UMK na kadencję 2020-2024. Do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej rektor-elekt prof. dr hab. Andrzej Sokala powołał prof. dra hab. Winicjusza Drozdowskiego.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody dla młodych naukowców

Lek. wet. Magdalena Kulus i dr hab. Katharina Boguslawski otrzymały Nagrodę Naukową Oddziału PAN w Gdańsku dla Młodych Naukowców. W gronie wyróżnionych znalazł się także mgr inż. Rafał Szczepański z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus - aktualności wydziałowe i UMK

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, na UMK i na WFAiIS wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu Uniwersytetu zapobiegające rozpowszechnianiu Koronawirusa w naszej społeczności.  Prosimy o śledzenie:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Agata Karska w KPN

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do nowego składu Komitetu Polityki Naukowej. Nowa kadencja KPN rozpocznie się 1 czerwca 2020 r., a zakończy 31 maja 2022 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Laureaci konkursów NCN

Pięć projektów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazło się wśród 18 projektów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które otrzymają finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 i PRELUDIUM BIS 1. 

Informacje o projektach z WFAiIS

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Tytuł profesorski dla dr. hab. Winicjusza Drozdowskiego

Dr hab. Winicjusz Drozdowski otrzymał postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prestiżowe akredytacje dla kierunków WFAiIS

Kierunki informatyka stosowana oraz automatyka i robotyka prowadzone na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymały prestiżową akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyniki konkursów COVID-19 i CRUSH

7 maja 2020 r. Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza ogłosiła wyniki dwóch konkursów na badania wokół epidemii COVID-19. Łącznie wyłoniono 14 laureatów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Profesor Włodzimierz Jaskólski został prorektorem

Rektor elekt wręczył powołania prorektorom UMK na kadencję 2020-2024. Prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie prorektorem ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym .

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pomagamy w walce z koronawirusem

Przyłbice wydrukowane przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na wydziałowych drukarkach 3D już w akcji w Szpitalu w Drawsku Pomorskim!

Osłony wyprodukowano we współpracy z  Grupą Ergis (www.ergis.eu ), dziękujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Stanisław Chwirot

21 kwietnia 2020 r. w wieku 69 lat zmarł prof. dr hab. Stanisław Chwirot, były Prorektor ds. Nauki UMK, w latach 2008-2016 Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, wieloletni Dyrektor Instytutu Fizyki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia Rektora za publikacje

Po raz kolejny Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub - w przypadku nauk humanistycznych - 100  punktów według wykazu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wśród trzech 200-punktowych dwie publikacje pochodzą z Wydziału, a wśród dziesięciu 140-punktowych - pięć. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przełom w badaniach nad ferroptozą opublikowany w Nature Chemical Biology

Multidyscyplinarny zespół naukowców, w skład którego wchodzi dr Karolina Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki Instytutu Fizyki UMK, dokonał przełomowego odkrycia związanego z procesem ferroptozy wskazując na kluczową rolę tlenku azotu (NO) w regulacji śmierci komórek na drodze ferroptozy w warunkach prozapalnych. Wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Nature Chemical Biology.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Wacław Bała

Z głębokim smutkiem informujemy, że w piątek 13 marca 2020 roku nad ranem w wieku 82 lat zmarł dr hab. Wacław Bała, emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, długoletni pracownik Instytutu Fizyki UMK.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 17 marca. O godzinie 12:00 w Parafii św. Michała Archanioła i bł. B. Markiewicza w Toruniu (ul. Rybaki 59) odbędzie się msza św., następnie pogrzeb na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu (ul. Gałczyńskiego). Przed mszą św. o godz. 11:15 różaniec w kaplicy kościoła.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o ograniczony udział w uroczystościach pogrzebowych. Kontakt w kwestiach organizacyjnych: tel 503 135 502, e-mail: piotr.s.bala@gmail.com

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

III Targi Praktyk Zawodowych

4 marca 2020 na Wydziale odbyły się trzecie już Targi Praktyk Zawodowych. Z ofertą 14 firm zapoznało się blisko stu studentów. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Piotr Żuchowski otrzymał grant SONATA BIS

Prof. Piotr Żuchowski z WFAiIS znalazł się wsród trojga naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy uzyskal granty Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata Bis 9.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XXXIII Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego

W czwartek, 27 lutego 2020 r. w Instytucie Aleksandra Jabłońskiego odbył się coroczny wykład im. Aleksandra Jabłońskiego. Dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła wykład pt. "Węzły i splątania - nowe zagadkowe struktury białkowe".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Convallaria Copernicana dla Prof. Józefa Szudego

Podczas Święta Uniwersytetu, 19 lutego 2020 r., wybitny fizyk prof. dr hab. Józef Szudy został uhonorowany  specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Silna reprezentacja UMK w PAN

Dwaj profesorowie z Wydziału Fizyki, astronomii i Informatyki Stosowanej, prof. Roman Ciuryło i prof. Piotr Żuchowski zostali wybrani do komitetu fizyki PAN.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O powstawaniu masywnych gwiazd w "Nature"

W prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy” ukazał się artykuł, który przedstawia bezpośrednie dowody akrecji na masywną protogwiazdę i potwierdza teorię powstawania masywnych gwiazd. Jednym z autorów publikacji jest mgr Mateusz Olech z Instytutu Astronomii UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK na Mapie Infrastruktury Badawczej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki naboru wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Na liście znalazły się dwie infrastruktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obie związane z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i z Wydziału koordynowane.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta naukowców z Tajlandii

W dniach 7-11 stycznia 2020 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK gościmy już po raz drugi delegację King Mongkut's University of Technology Thonburi (KMUTT) w Bangkoku (Tajlandia). KMUTT obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia i jest jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii. We wrześniu 2018 r. z inicjatywy WFAiIS podpisano oficjalną umowę partnerską UMK-KMUTT, obecnie współpraca jest rozszerzana na bazie programu Erasmus+ KA107.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Kossakowski w Piernikowej Alei Gwiazd

Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski, fizyk z UMK i ubiegłoroczny laureat „Polskiego Nobla” w czerwcu odsłoni „katarzynkę” ze swoim autografem w Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendyści Ministra

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2019/20 otrzymało pięcioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wigilijne Kolokwium Czwartkowe i aukcja charytatywna

19 grudnia 2019 r. w Instytucie Fizyki UMK (godz. 12:30, sala 26) odbędzie się ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem Kolokwium Czwartkowe. Tegorocznym prelegentem będzie prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego, Wydziału Nauk Historycznych UMK, który w wykładzie "Karp w piernikach i zupa z konopi. Zapomniane potrawy wigilijne" opowie o wieczerzy wigilijnej jako "relikcie przeszłości" i jej fenomenie dzisiaj.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dłuższe życie układów atomowych w "Nature"

Polsko-niemiecki zespół fizyków i chemików kwantowych, koordynowany przez dr Karolinę Słowik z Instytutu Fizyki UMK, wskazał na nową możliwość wydłużenia czasu życia układów atomowych w otoczeniu nanoanten. Wyniki badań zostały przedstawione w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Witamy gwiazdę Solaris i planetę Pirx

Gwiazda BD+14 4559 i jej planeta odkryta przez zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają swoje oficjalne nazwy: Solaris i Pirx.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Profesor Józef Szudy w PAN

Podczas 140. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz prof. Józef Szudy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przełomowe odkrycie toruńskich astronomów

Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta prof. Anchuan Fan z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin

W dniach 4-6 grudnia br. przebywał w Toruniu prof. Anchuan Fan z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin (USTC, University of Science and Technology of China, Hefei; http://www.ustc.edu.cn). USTC jest członkiem tzw. Chińskiej Ligi Bluszczowej i jest uniwersytetem badawczym prowadzonym przez Chińską Akademię Nauk w Pekinie. W rankingach uczelni chińskich stale zajmuje najwyższe miejsca, jest też wysoko notowany w światowym rankingu QS (89. pozycja). Gość odwiedził Instytut Fizyki i Instytut Astronomii, gdzie spotkał się z władzami dziekańskimi oraz obejrzał wybrane laboratoria i instrumenty astronomiczne. Był też w laboratoriach ICNT wykorzystywanych przez fizyków i informatyków, jak również w Studium Politechnicznym. Prof. Fan widzi spory potencjał do przyszłej współpracy w naukach fizycznych, astronomii, informatyce stosowanej, bioinżynierii informatycznej i nauce o mózgu (neuroscience).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wymiana polsko-niemiecka

Projekt Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców pomiędzy Polską a Niemcami.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Polonium 2019

Projekt Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców miedzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Kossakowski odebrał Polskiego Nobla

4 grudnia 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej  najważniejszego naukowego wyróżnienie w Polsce. Jednym z trzech laureatów jest prof. dr hab. Andrzej Kossakowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Relacja z uroczystości https://www.youtube.com/watch?v=KsDr38y6zN0
Część poświęcona Profesorowi Kossakowskiemu zaczyna się od 57 min 27 sek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Hubert Jóźwiak odebrał Diamentowy Grant

4 grudnia 2019 r. Hubert Jóźwiak, student ostatniego roku fizyki na naszym Wydziale odebrał Diamentowy Grant z rąk Ministra Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.
O przyznaniu Grantu donosiliśmy lipcu https://www.fizyka.umk.pl/wiadomosci/?id=4343

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Forum Innowacji i Przedsiębiorczości

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego i Toruńskim Parkiem Technologicznym zorganizowały wydarzenie "Gospodarka 4.0 Wyzwania dla biznesu i nauki". Odbyło się ono 20 listopada w Hotelu Bulwar.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Cisco Model Driven Programmability

zaawansowane programowanie urządzeń sieciowych

27 listopada 2019 r., podczas Konferencji Instruktorów Cisco, dr hab. Mariusz Piwiński uzyskał certyfikację uprawniającą do prowadzenia nowego kursu Cisco Model Driven Programmability. Kurs ten jest jednym z trzech szkoleń Emerging Technologies Workshops mających na celu zapoznanie uczestników z najnowocześniejszymi trendami dotyczącymi konfiguracji i zarządzania urządzeniami sieciowymi przy wykorzystaniu technologii REST API. Obecnie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć posiada około 50 instruktorów na świecie.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Mateusz Borkowski otrzymał nagrodę PAN

Dr inż. Mateusz Borkowski z naszego Wydziału otrzymał nagrodę naukową im. Stefana Pieńkowskiego Polskiej Akademii Nauk. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii.  Dr inż. Mateusz Borkowski otrzymał ją za "Teoretyczną propozycję pierwszego na świecie optycznego zegara molekularnego opartego o ultrazimne molekuły w sieciach optycznych". 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dwa nowe granty NCN będą realizowane na WFAiIS

Dr hab. Paweł Tecmer i mgr Artur Nowak z WFAiIS znaleźli się wśród dwunastu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zdobyli granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów OPUS 17 i Preludium 17 Narodowego Centrum Nauki. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia dla wybitnych

Pięcioro badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  w tym dr Karolina Słowik z WFAiIS, znalazło się wśród tegorocznych laureatów stypendiów ministra dla wybitnie zdolnych młodych naukowców.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczeństwo w sieci

27 listopada 2019r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyła się konferencja "Kujawsko-Pomorskie Forum Cyberbezpieczeństwa".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Centra doskonałości i nowa pełnomocnik

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została pełnomocnikiem rektora UMK ds. wdrażania strategii uczelni badawczej. Powołania na stanowiska odebrali również dyrektorzy Toruńskich Centrów Doskonałości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wykład popularnonaukowy "Czy tablica Mendelejewa jest skończona?"

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych "Fizyka wokół nas" o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 14 listopada 2019 r. piąty z cyklu wykład pt. "Czy tablica Mendelejewa jest skończona?" wygłosił dr Paweł Napiórkowski ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o wykładzie i o cyklu na stronach Instytutu Fizyki.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Innowacje na medal

Dwa projekty naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały nagrodzone medalami na Targach iENA 2019 w Norymberdze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK w elicie

Nasz Uniwersytet – jako jedna z 10 polskich uczelni – uzyskał status uczelni badawczej i staje przed historyczną szansą rozwoju.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant NCN dla fizyków

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wiedza o kosmicznym teleskopie Webba

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendium L’Oréal-UNESCO dla naszej studentki

Beata Zjawin, studentka ostatniego roku fizyki na naszym Wydziale, znalazła się wśród sześciu laureatek XIX edycji programu L’Oréal  Polska "Dla kobiet i nauki".  Nagrody wręczono 10 października 2019 r. na Zamku Ujazdowskim w Warszawie podczas uroczystej gali programu. Beata Zjawin otrzymała roczne stypendium w wysokości 20 tys. złotych, jako jedyna studentka, w kategorii magistranckiej. (Pozostałe pięć stypendiów przyznano w kategoriach doktoranckiej i habilitacyjnej).

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

10 lat Fundacji Aleksandra Jabłońskiego!

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego kończy 10 lat! Obchody jubileuszu odbyły się 10 października w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Nobla - Fizyka 2019

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za "wkład w zrozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie", w połowie James'owi Peebles'owi "za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej", w drugiej połowie Michel'owi Mayor'owi i Didier'owi Queloz'owi "za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu Słońca."

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Open UMK — Open Source, Open Science

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu fundusze na realizację projektu „Open UMK — Open Source, Open Science”. Koordynatorem merytorycznym projektu jest dr inż. Jakub Rydzewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejny sukces UMK w NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu ponad 1 mln 175 tys. zł na realizację projektu „PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Medal PTF dla prof. Grzegorza Karwasza

Prof. dr hab. Grzegorz Karwasz z Zakładu Dydaktyki Fizyki UMK został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Fizyczne Nagrodą i Medalem im. Krzysztofa Ernsta.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zmarł prof. Toma Tomov

W piątek, 9 sierpnia zmarł w Toruniu dr hab. Toma Tomov, astronom, profesor UMK. Miał 66 lat.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rektorskie i dziekańskie dodatki za publikacje

Po raz kolejny Dziekan WFAiIS, prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski przyznał pracownikom Wydziału jednorazowe dodatki za artykuły naukowe opublikowane w roku 2018 w czasopismach o punktacji MNiSW równej 40. 

Jednocześnie Rektor UMK, prof. dr hab. Andrzej Tretyn przyznał kolejne stypendia za prace o punktacji od 45 punktów MNiSW.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dla kandydatów na studia

Konkurs stypendialny "Olimpijczycy"

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej ogłasza kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu "Olimpijczycy". Nagrodami w Konkursie są dwa stypendia naukowe w wysokości 1 700 zł1 300 zł brutto miesięcznie wypłacane przez okres pierwszego roku studiów (10 miesięcy) na WFAiIS. Sponsorami stypendiów są Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO SA). 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Radioteleskop będzie jak nowy

Największy w naszej części Europy radioteleskop, działający w Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach, przejdzie gruntowny remont. To skomplikowane i bardzo kosztowne przedsięwzięcie sfinansowane zostanie w całości z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Katharina Boguslawski w PAN

Dr hab. Katharina Boguslawski z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu została wybrana do Akademii Młodych Uczonych PAN.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej

Instytut Fizyki UMK w konsorcjum z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (lider konsorcjum) realizuje projekt "Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej (NCSatKom)". Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (9.646.000,00 zł).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe okno badawcze na RT-4

Największy w Polsce, 32-metrowy radioteleskop Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia obchodzi w październiku 2019 roku 25. rocznicę swojej inauguracji. Przez minione ćwierćwiecze ten niezwykły instrument dokonał wielu odkryć. Obecnie otwierają się przed nim nowe możliwości poznawania tajemnic Kosmosu. Został na nim zainstalowany system do odbioru fal radiowych o częstotliwościach w zakresie od 8 do 16 GHz, tzw. pasmo X. Odbyły się już pierwsze udane testowe obserwacje przy użyciu nowego systemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Diamentowy Grant dla Huberta Jóźwiaka

Hubert Jóźwiak, student pierwszego roku fizyki drugiego stopnia znalazł się wśród laureatów konkursu o Diamentowy Grant. Otrzyma prawie sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych na realizację projektu Efekty zderzeniowe w strukturze nadsubtelnej cząsteczki wodoru - fundamentalny problem współczesnej spektroskopii molekularnej. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendystka SPIE

Beata Zjawin, studentka drugiego stopnia fizyki na WFAiIS, otrzymała prestiżowe stypendium SPIE Optics and Photonics Education Scholarship.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne dwie stypendystki Ministra NiSW

Do grona stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2018/19 dołączyły dwie studentki II stopnia astronomii: Katarzyna Dutkowska i Dominika Itrich. Donosiliśmy wcześniej, że stypendia Ministra otrzymało siedmioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Oto aktualna lista studentów Wydziału, stypendystów Ministra na rok 2018/19:

 • Justyna Borkowska (astronomia),
 • Katarzyna Dutkowska (astronomia)
 • Piotr Gładysz (fizyka),
 • Dominika Itrich (astronomia)
 • Hubert Jóźwiak (fizyka),
 • Jarosław Stephan (astronomia),
 • Nikodem Stolarczyk (fizyka),
 • Jakub Szlachetka (fizyka),
 • Beata Zjawin (fizyka).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TAPS 2019 - wakacyjny staż na WFAiIS

Podobnie jak w ubiegłych latach tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS 2019), w ramach którego 26 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.
Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje badania z astrofizyki i astronomii, obliczenia kwantowo-mechaniczne, nanofotonikę i optykę kwantową, zegary atomowe, tomografię optyczną oraz fizykę antymaterii. 
 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Grant z NCBiR

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wspólnie z firmą Syderal Polska i Uniwersytetem Gdańskim będzie uczestniczył w projekcie, którego celem jest opracowanie "Samosterującego  elektronicznego kontrolera satelitarnego generatora splątania kwantowego". Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na ten cel kwotę ponad 5,5 mln zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TASQ - międzynarodowo o astrochemii

Od 1 do 12 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbywa się międzynarodowa, interdyscyplinarna szkoła letnia dla doktorantów “Toruń Astrophysics, Spectroscopy and Quantum Chemistry School” (TASQ).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zabytkowy teleskop po renowacji

Astrograf Henry’ego Drapera wraca po renowacji. Oficjalne otwarcie pawilonu z teleskopem odbyło się 4 czerwca, a towarzyszyły mu: projekcje filmowe oraz sesja naukowa, podczas której zostały omówione procesy prac renowacyjnych.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukces Koła Naukowego Astronomów

Studenci astronomii i fizyki zaprezentowali swoje projekty badawcze na Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych w Poznaniu, 17-19.05.2019. Zostali docenieni, przywieźli nagrody i wyróżnienia:

 • Beata Zjawin (studentka fizyki drugiego stopnia) nagroda za najlepszy referat,
 • Dominika Itrich (studentka astronomii drugiego stopnia) nagroda za najlepszy plakat,
 • Jakub Lipiński (student astronomii pierwszego stopnia) nagroda za najlepszy debiut,
 • Szymon Żywica (student astronomii pierwszego stopnia) nagroda publiczności za referat.

Z radością informujemy także, iż Dawid Jankowski (student astronomii pierwszego stopnia) zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszą astrofotografię, a Krzysztof Lisiecki pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą solarygrafię oraz wyróżnienie w konkursie na najlepszą astrofotografię.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rektor Dembiński honorowym obywatelem województwa

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński, były rektor UMK, otrzymał tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BIT19 - Machine learning and computational intelligence in bioinformatics

Po raz 19-ty w dniach 27-29 czerwca na naszym wydziale odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa połączona z warsztatami BioInformatics in Toruń (BIT). Spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i WFAiIS (prof. Wiesław Nowak).

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wykład o fizyce antymaterii

W czwartek 13 czerwca o g. 17:15 odbędzie się kolejny, ostatni w tym roku akademickim wykład z cyklu "Aktualne kierunki badań w fizyce i astronomii". Dr hab. Kamil Fedus opowie o fizyce antymaterii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Osiem grantów NCN dla WFAiIS

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 16, PRELUDIUM 16 i SONATA 14. Wśród laureatów znalazło się ośmioro doktorantów i pracowników Instytutu Fizyki naszego Wydziału. Na realizację nagrodzonych projektów badawczych otrzymają oni łącznie nieco ponad 5,5 mln złotych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Do Rady Doskonałości Naukowej

Pięcioro profesorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostało wybranych do Rady Doskonałości Naukowej. Wśród nich znalazł sie prof. dr hab. Michał Hanasz z naszego Wydziału. Pierwsza kadencja RDN rozpocznie się 1 czerwca 2019 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Majowe stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Stypendia otrzymało dziesięciu pracowników WFAiIS. Spośród dziesięciu nagrodzonych prac, cztery wykonano na Wydziale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Wieslaw Nowak został dyrektorem Szkoły Doktorskiej

Rektor UMK wręczył powołania pierwszym dyrektorom szkół doktorskich, które będą działały na naszym Uniwersytecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

NA START

Dwoje pracowników UMK znalazło się w gronie laureatów prestiżowego stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START dla młodych naukowców. Jednym z nich jest dr inż. Jakub Rydzewski z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O mózgu w cyklu "Fizyka wokół nas"

W czwartek, 16 maja 2019 r. o godz. 17:15 prof. Włodzisław Duch wygłosi wykład pt. "Fizyka - badanie i naprawianie mózgów". Będzie to czwarty wykład z cyklu "Fizyka wokół nas".

Streszczenie na stronach Instytutu Fizyki

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wymiana bilateralna naukowców

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła wyniki naboru wniosków w ramach wymiany bilateralnej naukowców Canaletto pomiędzy Polską a Włochami. W oparciu o rekomendację wspólnej polsko-włoskiej komisji ds. wyboru projektów Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 15 spośród 100 wniosków złożonych i poprawnych formalnie. Wśród nich znajduje się projekt „Transforming ab initio Density Functional Theory into a practical tool for computational chemistry”, którego koordynatorem jest prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, a członkami zespołu dr Szymon Śmiga i student Mateusz Witkowski. Wymiana będzie realizowana z Center for Biomolecular Nanotechnologies @UNILE  Italian Institute of Technology z Włoch.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kwietniowe stypendia za publikacje

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wśród nagrodzonych dziesięciu prac znalazło się pięć autorstwa naszych pracowników.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

19. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się w dniach 24-18 kwietnia pod hasłem “Oblicza Komunikacji".
Program festiwalu

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej bierze aktywny udział w Festiwalu. Przygotowano na Wydziale wiele interesujących imprez. Oto program wydarzeń festiwalowych odbywających się na WFAiIS:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Włodzisław Duch wśród najliczniej cytowanych uczonych

Prof Włodzisław Duch znalazł się na wysokiej pozycji w piątej edycji rankingu najlepszych naukowców w roku 2019 w dziedzinie Computer Science & Electronics. Z 6965 cytowaniami i indeksem Hirscha 40, jest 2107 na świecie (www.guide2research.com/scientists/uni-624) i 6 w Polsce (www.guide2research.com/scientists/PL  ).

Kryterium rankingu jest wartość indeksu Hirscha, według Google Scholar i DBLP.
Pełna lista rankingowa na stronie www.guide2research.com/scientists  

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze zespoły badawcze na UMK

4 kwietnia Rektor UMK wręczył nagrody przedstawicielom priorytetowych zespołów badawczych, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym w ramach projektu „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zadba o doskonałość naukową

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została pełnomocnikiem rektora do spraw doskonałości naukowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dzień otwarty na WFAiIS

11 kwietnia, już dziesiąty raz otworzyliśmy drzwi Wydziału dla uczniów szkół średnich, a w pierwszej kolejności dla dziewczyn, biorąc udział w akcji Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" pod nazwą "Dziewczyny do ścisłych". Gorąco dziękujemy za odwiedziny!

Szczegółowy program dnia otwartego na stronie WWW 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Cisco Networking Academy Expert Level Instructor Award

Dr Mariusz Piwiński już po raz piąty otrzymał tytuł Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10% najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie. (link https://www.netacad.com/group/program/recognition/instructor-excellence).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dziewiąty finał konkursu FAST

W dniach 30-31 marca odbył się dziewiąty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2019". Spośród 38 nadesłanych komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 13 prac uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Inowrocławia, Jastrzębia-Zdroju, Kielc, Kwidzyna, Poznania, Szczecina i Torunia. Finaliści spotkali się na naszym Wydziale.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty astronomiczno-fizyczne dla młodzieży

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej – stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – odbyły w dniach 25-29 marca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O historii toruńskiej astronomii

Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii toruńskiej astronomii
https://www.youtube.com/watch?v=MemjNADA6vo

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród ośmiorga nagrodzonych naukowców znalazła się dr Agata Karska z naszego Wydziału.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs "Skołuj Projekt" rozstrzygnięty!

Studencka Sekcja Obserwacyjna działająca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wygrała 5. edycję konkursu „Skołuj Projekt”, organizowanego przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sieć radioteleskopów podgląda źródło fali grawitacyjnej

Radioteleskop RT-32 w podtoruńskich Piwnicach znalazł się w globalnej sieci 33 radioteleskopów utworzonej do obserwacji źródła fali grawitacyjnej wykrytej w 2017 r. Zaskakujące wyniki badań zostały opisane na łamach prestiżowego czasopisma „Science”, a jednym z autorów publikacji jest dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta prof. Michio Kaku na Wydziale

Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Honorowi Profesorowie UMK

Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prof. dr hab. Janusz Tondel zostali podczas Święta Uniwersytetu wyróżnieni tytułem Honorowego Profesora.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Granty z NCN

Troje naukowców z UMK, w tym dwoje z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymało granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki. Są to prof. dr hab. Dariusz Chruściński i dr Katarzyna Bielska z Instytutu Fizyki oraz dr Magdalena Sudoł-Procyk z Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowa mapa nieba

Międzynarodowy zespół złożony z ponad dwustu astronomów z 18 krajów opublikował dane z pierwszej fazy nowego, wielkiego radiowego przeglądu nieba o niespotykanej dotychczas czułości, realizowane­go przy pomocy interferometru LOFAR, The LOw Frequency ARray. Ze strony UMK udział w projekcie biorą dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska oraz doktorantka mgr Carole Roskowiński. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Habilitacja w dziedzinie nauk technicznych

Dr hab. Tomasz Tarczewski jest naszym pierwszym młodym pracownikiem, który zaraz po studiach związał swoją karierę z naszym Wydziałem, pracując tu zrobił doktorat i otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych. Procedurę habilitacyjną przeprowadzono w roku 2018 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród sześciu nagrodzonych prac znalazły się trzy autorstwa naszych pracowników: dr Karoliny Mikulskiej-Romińskiej i dr. hab. Michała Zielińskiego, prof. UMK.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsza nagroda w konkursie Fundacji Sektor 3.0

Zespół, w którego skład wchodzą naukowcy z UMK: dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Fundacji Sektor 3.0 współorganizowanym przez Google i Orange. Konkurs dotyczył sfery #TechForGood, czyli wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w służbie społeczeństwa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szachowy sukces naszego studenta

Student WFAiIS, Konrad Drozdowski był członkiem drużyny UMK, która zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach w kategorii uniwersytetów. Zawody odbyły się w Chorzowie w dniach 18-20 stycznia 2019 r. "Brązowa drużyna" wystąpiła w składzie:

 • Mateusz Brzeziński - Wydział Prawa i Administracji
 • Damian Śliwicki - Wydział Humanistyczny
 • Piotr Śnihur - Wydział Prawa i Administracji
 • Konrad Drozdowski - Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
 • Wiktor Kwiatkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Tomasz Czarkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Olga Smoleńska - Wydział Nauk o Ziemi

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W komisji Polskiej Akademii Umiejętności

Prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został wybrany do Komisji Układów Złożonych Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Erasmus+ Kraje Partnerskie - Maroko

W dniach 26 – 30 listopada 2018 roku pracownicy naszego Wydziału: dr Anna Zawadzka, dr Robert Frankowski, mgr Andrzej Korcala i dr Przemysław Płóciennik byli gośćmi Chouaib Doukkali University El Jadida – National School of Applied Sciences w Maroku. Kolejny już pobyt naukowców naszego Wydziału w tym ośrodku finansowany był w ramach projektu Erasmus+ Kraje Partnerskie - Szkolnictwo Wyższe "Mobilność studentów i pracowników” w latach 2017-2019. Koordynatorem wymiany z Marokiem na naszym Wydziale jest dr Anna Zawadzka

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Honorowy Profesor UMK

W grudniu 2018 roku Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wniosek Rektora, po zasięgnięciu opinii Kapituły Godności Honorowych przyznał prof. Andrzejowi Kowalczykowi tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Kowalczyk jest powszechnie znany, o jego zasługach chyba nie trzeba przypominać. Zainteresowanych odsyłamy do relacji z  benefisu Profesora, który miał miejsce we wrześniu 2018 na naszym wydziale.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia FAJ dla studentów wydziału

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego na wniosek Dziekana WFAiIS, prof. dr hab. Włodzimierza Jaskólskiego postanowiła nagrodzić najzdolniejszych studentów studiów drugiego stopnia na wydziale. Nagrody w postaci stypendiów w wysokości 3 500 zł trafiły do Piotra Gładysza, Nikodema Stolarczyka oraz Beaty Zjawin, wszyscy są studentami drugiego stopnia na kierunku fizyka. Symboliczne wręczenie nagród odbyło się podczas tradycyjnego spotkania świątecznego z okazji Bożego Narodzenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze zegary atomowe na świecie poszukują ciemnej materii

W znakomitym czasopiśmie naukowym Science Advances ukazał się artykuł ogłaszający działanie ziemskiej sieci czujników mającej na celu wykrycie ciemnej materii. Sieć oparta jest o cztery najbardziej precyzyjne zegary atomowe na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji i w Toruniu. Publikacja jest dziełem międzynarodowego zespołu naukowców, w którego skład wchodzą badacze z Zakładu Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK: dr Piotr Wcisło (pierwszy autor), mgr inż. Piotr Ablewski, dr inż. Sławomir Bilicki, dr Marcin Bober, dr inż. Piotr Morzyński, prof. dr hab. Roman Ciuryło, lic. Beata Zjawin i dr hab. Michał Zawada, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Złoty Medal Chemii dla Huberta Jóźwiaka

Hubert Jóźwiak z naszego Wydziału został zwycięzcą konkursu Złoty Medal Chemii. Hubert otrzymał także nagrodę finalistów, czyli wyróżnienie przyznawane przez pozostałych uczestników konkursu.

Konkurs o Złoty Medal Chemii jest organizowany od 8 lat przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę 60 prac z 15 uczelni.

15 najlepszych prac zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. To właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów. Zdobywcą głównej nagrody, czyli Złotego Medalu Chemii oraz 10 tys. złotych, został Hubert Jóźwiak z WFAIiS UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruńskie stypendia dla naszych studentów

96 studentów toruńskich uczelni otrzymało w tym roku stypendia Prezydenta miasta Torunia ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Wśród nich znalazło się sześcioro studentów naszego Wydziału: Piotr Gładysz (II rok fizyki s2), Natalia Gotkiewicz (I rok astronomii s2), Hubert Jóźwiak (I rok fizyki s2), Nikodem Stolarczyk (I rok fizyki s2), Jakub Szlachetka (I rok fizyki s2) oraz Beata Zjawin (I rok fizyki s2). 

Relacja w uroczystości wręczenia stypendiów

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyróżnione prace dyplomowe

Mgr inż. Maciej Ćwierzona oraz lic. Jakub Szlachetka zdobyli wyróżnienia w XXVII Konkursie PKOpto 2018 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Obie prace zostały wykonane w Instytucie Fizyki UMK: praca magisterska p. Ćwierzony “Mikroskopia optyczna bliskiego pola” - pod opieką dr. Dawida Piątkowskiego, zaś praca licencjacka p. Szlachetki “Charakteryzacja widmowa nanostruktur” - pod opieką dr. Piotra Kolenderskiego. Pan Maciej Ćwierzona jest obecnie doktorantem, pracuje w grupie prof. Sebastiana Maćkowskiego. Pan Jakub Szlachetka studiuje dalej fizykę na stopniu 2.

Konkurs organizowany jest przez Polski Komitet Optoelektroniki SEP i dedykowany jest pracom z zakresu optoelektroniki, fotoniki i optyki. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jubileusz dr Cecylii Iwaniszewskiej

Z okazji 90. urodzin dr Cecylii Iwaniszewskiej w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach zorganizowano seminarium „Dzieje toruńskiej astronomii”, które odbyło się 26 listopada b.r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uroczyste wręczenie dyplomów

W sobotę, 24 listopada na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów naszym absolwentom.
W minionym roku akademickim 2017/18 ukończono na Wydziale 9 prac licencjackich, 56 inżynierskich i 18 magisterskich (4 dyplomy z tytułem magistra i 14 z tytułem magistra-inżyniera). Wręczono też wyróżnienia najlepszych prac dyplomowych zrealizowanych na Wydziale w roku akademickim 2017/2018: https://www.fizyka.umk.pl/absolwenci/nagrodzone-dyplomy/

Najlepszym absolwentem Wydziału w roku akademickim 2017/2018 został lic. Hubert Jóźwiak, któremu przyznano też tytuł Najlepszego Absolwenta UMK: https://absolwent.umk.pl/najlepsi-absolwenci-umk

Galeria zdjęć z uroczystości (autorstwa AndrzejaRomańskiego) do obejrzenia na stronie Program "Absolwent UMK"

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Agata Cygan laureatką nagrody im. Pieńkowskiego

Dr Agata Cygan z Instytutu Fizyki UMK otrzymała tegoroczną Nagrodę Naukową im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Nagrodę przyznano za opracowanie nowej metody spektroskopii częstotliwościowej we wnęce optycznej, gwarantującej dokładność nieosiągalną jak dotąd przez żadną inną technikę.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Opus dla dr hab. Jolanty Domysławskiej

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 15. Wśród wniosków przeznaczonych do finansowania znalazł się projekt dr hab. Jolanty Domysławskiej zatytułowany Spektroskopia cząsteczek tlenu w przedziale widmowym 1,22-1,32 μm metodą strat we wnęce. Otrzyma finansowanie w wysokości prawie 1 224 tys. złotych i będzie realizowany w Instytucie Fizyki UMK.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Technologia dla społeczeństwa

Zespół, w którym jest Jacek Matulewski z naszego wydziału, Bibianna Bałaj z Katedry Psychologii WH i personel Fundacji "Światło" zakwalifikował się do kolejnego etapu programu Fundusz Sektora 3.0 wspierającego projekty wykorzystujące technologię dla dobra społeczeństwa. W ramach tego programu będą rozbudowali projekt wzrokowych plansz komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, których jedynym sposobem komunikacji są ruchy oczu. Dzięki takim planszom, osoby które w wyniku wypadku, wylewu lub choroby neurodegeneracyjnej tracą możliwość posługiwania się mową, a nawet rękoma, będą mogły utrzymać kontakt ze swoim najbliższym otoczeniem posługując się oczami.

Projekt jest rozwijany pod patronatem Google.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nominacja wydziału do konkursu Edumixer 2018

14 listopada 2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się II Forum Współpracy Edukacji i Biznesu „Edumixer 2018” zorganizowane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji wraz z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Tematem przewodnim konferencji była szeroko rozumiana współpraca uczelni wyższych z biznesem IT. 

WFAiIS UMK od wielu lat współpracuje z biznesem IT, co zostało docenione w postaci nominacji do konkursu „Lider współpracy z biznesem IT”. Nasz Wydział dostał się do się do ścisłego finału, podczas którego trzej nominowani zaprezentowali swoje osiągnięcia. WFAiIS był reprezentowany przez dra Mariusza Piwińskiego, który zaprezentował realizowaną szeroką współpracę z branżą IT. 

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W stronę doskonałości badawczej

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Tretyn powołał przewodniczących zespołów odpowiedzialnych za realizację celów i założeń projektu „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 1 mln zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Gdańskie medale

Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK: prof. dr hab. Grzegorz Karwasz oraz dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK otrzymali medale za zasługi dla Gdańska, przyznawane przez prezydenta miasta.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Piotr Wcisło otrzymał grant "Polonium"

W oparciu o rekomendację polsko-francuskiej wspólnej komisji ds. wyboru projektów w ramach Programu Partnerstwa im. Huberta Curien „POLONIUM”, Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 21 wniosków. Wśród nich znalazł się wniosek dr. Piotra Wcisło „Ab initio calculations for molecular collisions at low temperatures -long-standing spectroscopic puzzle and planetary/astrophysical applications”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Milionowy grant na międzynarodowe partnerstwo

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała UMK ponad 1 mln 350 tys.  zł na realizację projektu International Academic Partnerships in Sciences with Nicolaus Copernicus University in Toruń.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

PROM dla doktorantów - ruszyła rekrutacja

30 października rozpoczęła się rekrutacja do projektu międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu PROM.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Optyczny zegar atomowy dla każdego

Zespół dr. hab. Michała Zawady, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazł się w europejskim konsorcjum iqClock, które ma na celu skonstruowanie ultraprecyzyjnych zegarów - nie tylko na potrzeby laboratoriów, ale do powszechnego użytku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prestiżowy grant z Japonii dla dr Akiko Nishiyamy

Nasz pracownik, dr Akiko Nishiyama, otrzymała grant Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) na realizację projektu “Broadband and highly sensitive spectroscopy of free-radicals and short-lived molecules using an infrared frequency comb”. Celem projektu jest badanie reakcji chemicznych z udziałem wolnych rodników przy wykorzystaniu szerokopasmowej spektroskopii opartej na grzebieniu częstotliwości optycznych. Wyniki tych badań pomogą wyjaśnić procesy tworzenia się molekuł prebiotycznych w przestrzeni międzygwiazdowej i są ważne dla astrochemii i teorii powstawania życia we Wszechświecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka wokół nas

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 18 października pierwszy wykład pt. "Fizyk(a) w samochodzie" wygłosi prof. dr hab. Wiesław Nowak.

Streszczenie                  Informacja o wykładowcy

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dolina Krzemowa a Polska

Ekspert od zapobiegania katastrofom inżynierskim, przedsiębiorca i nauczyciel akademicki prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda będzie gościł na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w poniedziałek 8 października. Wygłosi wykład i poprowadzi warsztaty dotyczące „Eco-systemu przedsiębiorczości innowacyjnej". Chętnych do udziału w obu wydarzeniach obowiązują elektroniczne zgłoszenia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukces UMK w NAWA

Działająca od roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Programu PROM 750 tys. zł na realizację projektu „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”. Kwota dofinansowania odpowiada w całości sumie, o którą wystąpił Uniwersytet.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsi na UMK

Podczas inauguracji 2018 poznaliśmy najlepszego absolwenta, studenta i studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. 

Senat UMK przyznał tytuł Najlepszego Absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2017/2018 lic. Hubertowi Jóźwiakowi, który ukończył studia pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku fizyka ze średnią ocen 4,93.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Nobla z fizyki

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyka przyznano w roku 2018 za "przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej", w połowie Arthurowi Ashkinowi (Bell Laboratories, Holmdel, USA) "za optyczne szczypczyki i ich zastosowanie do układów biologicznych" i w drugiej części Gerardowi Mourou (École Polytechnique, Palaiseau, Francja i University of Michigan, Ann Arbor, USA) oraz Donnie Strickland (University of Waterloo, Canada) "za ich metodę generacji ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Próbki z Tajlandii w laboratoriach WFAiIS

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika gościł 2 października delegację z Tajlandii, z założonego w 1960 roku King Mongkut's University of Technology Thonburi w Bangkoku. Jest on jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii, a od września br. oficjalną uczelnią partnerską UMK. We współpracy z nim Wydział prowadzi badania materiałów o znaczeniu w diagnostyce medycznej. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody i wyróżnienia

19 września 2018 r. podczas uroczystości, która miała miejsce w Collegium Maximum UMK wręczono nagrody JM Rektora UMK. Nagroda Rektora jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pracownik Uniwersytetu za swoją pracę. Rektor przyznaje je na wniosek dziekanów i kierowników jednostek.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Benefis naukowy prof. Andrzeja Kowalczyka

Twórca toruńskiej szkoły fizyki medycznej i współautor sukcesu spektralnej tomografii optycznej, mentor wielu roczników fizyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk odchodzi na emeryturę. Z tej okazji w sobotę 15 września 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK odbyła się konferencja podsumowująca lata pracy naukowej oraz dydaktycznej Profesora. Wzięło w niej udział ponad siedemdziesięciu gości z Torunia, kraju i zagranicy.

Zdjęcia z uroczystości wykonali Andrzeja Romański (można obejrzeć w wiadomościach UMK) i Szymon Tamborski (do obejrzenia na https://umkt.sharepoint.com/:f:/g/lab/Erbzwb7lPElGq0mxbZF5LG8BNbCWcpf0VzIYghdfGTHn-A?e=yny6yi)

 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ćwierć miliona z NCN

Ośmiu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym dr Łukasz Pepłowski, znalazło się laureatów konkursu MINIATURA 2 Narodowego Centrum Nauki. Łącznie otrzymają ponad ćwierć miliona złotych na realizację pojedynczych działań naukowych (wstępnych oraz pilotażowych badań, kwerend, staży, konsultacji i wyjazdów konferencyjnych).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukces na japońskich targach wynalazczości

Dwa wynalazki stworzone przez naukowców z UMK zdobyły nagrody podczas Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Japonii (Japan Design & Invention Expo - JIDE 2018). Prezentacja innowacyjnych rozwiązań autorstwa toruńskich i bydgoskich badaczy w Kraju Kwitnącej Wiśni była możliwa dzięki projektowi "KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług" w Programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności+". Jest on realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Astronomiczny unikat po renowacji

Po trwającej pół roku renowacji i konserwacji do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych teleskopów świata - zabytkowy ośmiocalowy astrograf Henry’ego Drapera z pryzmatem obiektywowym.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Astronomiczny TEAM

Dr Agata Karska z Centrum Astronomii UMK znalazła się wśród 13 laureatów piątego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie FIRST TEAM. Toruńska badaczka otrzyma 2 mln zł na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 131 naukowców. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukces w konkursie NCN SONATINA

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się wśród laureatów konkursów: SONATINA 2 Narodowego Centrum Nauki adresowanego do osób rozpoczynających karierę badawczą. Wsród nich dr Nicolas Peschken, który zrealizuje grant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Z minister o rozwoju sektora kosmicznego

30 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyło się spotkanie z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, poświęcone badaniom i wdrożeniom realizowanym na Uniwersytecie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Doktorskie Etiudy

Czworo młodych naukowców z UMK znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji rywalizacji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miliony na okulistykę jutra

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Instytutu Fizyki UMK znalazł się wśród 13 laureatów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie TEAM. Toruński fizyk otrzyma prawie 3,5 mln złotych na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 60 naukowców. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda za pracę doktorską

Dr Jan Ostrowski, nasz absolwent, który w Centrum Astronomii UMK napisał pod kierunkiem prof. Bouda Roukemy pracę doktorską zatytułowaną "Mass function of galaxy clusters in inhomogeneous relativistic Cosmology". Otrzymał za tę pracę nagrodę im. Giulio Rampy za znakomite badania w dziedzinie ogólnej teorii względności. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy "dysertacja ta nadaje mu pozycję wiodącego badacza w dziedzinie niejednorodnej kosmologii relatywistycznej".
Po obronie pracy doktorskiej dr Jan Ostrowski odbywa staż badawczy w Centre de Recherche Astrophysique de Lyon, na Uniwersytecie w Lyonie.
Oto ogłoszenie o przyznaniu nagrody: https://hyperspace.uni-frankfurt.de/…/2018-giulio-rampa-th…/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TAPS2018 - wakacyjny staż na WFAIIS

Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS2018), w ramach którego 24 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.

Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje m.in. symulacje astrofizyczne, doświadczenia z cząstkami elementarnymi, badania nad grafenem czy zastosowania zegara atomowego. 

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Iwanowska patronką

Współtwórczyni toruńskiej astronomii prof. Wilhelmina Iwanowska została patronką nowego programu przygotowywanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

BioInformatics in Toruń

W dniach 28-30 czerwca 2018 r. w Centrum Optyki Kwantowej odbywa się już po raz osiemnasty doroczna konferencja naukowa „BioInformatics in Toruń”  BIT18, organizowana przez WFAiIS oraz Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi profesorowie

Sześciu naukowców z UMK otrzymało 21 czerwca 2018 r. nominacje profesorskie. Wśród nowych profesorów znalazło się dwóch pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki

Zakład Dydaktyki Fizyki, Pracownia Pokazów Fizycznych wraz z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego zapraszają na XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2018 roku w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

32-metrowy radioteleskop w CA lepiej zintegrowany z siecią VLBI

Centrum Astronomii otrzymało środki w kwocie 1 mln 599 tys. zł na modernizację aparatury umożliwiającej prowadzenie obserwacji 32-metrowym radioteleskopem metodą interferometrii wielkobazowej. Modernizacja ta ma na celu zapewnienie zgodności z najnowszym standardem tej metody, który zacznie obowiązywać wszystkie europejskie obserwatoria radioastronomiczne od 2019 r. Finansowanie pochodzi z konkursowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Zakup aparatury naukowo-badawczej stanowiącej dużą infrastrukturę badawczą".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda Marszałka 2018 dla Ireneusza Grulkowskiego

Naukowcy z UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska, dr hab. Ireneusz Grulkowski i dr Lucjan Rutkowski zostali 19 czerwca uhonorowani Nagrodami Marszałka 2018. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolokwium Czwartkowe

14 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK prof. dr hab. Jarosław Meller (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) wygłosi wykład pt. „O genomice i perspektywach medycyny precyzyjnej”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kwantowe klocki LEGO

Dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest członkiem międzynarodowego zespołu naukowców, który przeprowadził przełomowe badania pozwalające na zbudowanie molekuł składających się z atomów rubidu i strontu w temperaturze jednej milionowej stopnia Celsjusza powyżej zera absolutnego. Wyniki tych badań zostały opublikowane 11 czerwca 2018 r. w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka techniczna z najwyższą oceną

Kierunek fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kosmiczna rywalizacja

Drużyna Pioneers z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została zakwalifikowana do finału prestiżowych, międzynarodowych zawodów robotycznych European Rover Challenge. W czasie finału drużyny zaprezentują skonstruowane przez siebie łaziki marsjańskie. Łaziki bedą musiały wykonać określone zadania w symulowanych warunkach marsjańskich. O zwycięstwo walczyć będzie 50 zespołów z całego świata.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolokwium Czwartkowe

7 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK dr inż. Łukasz Kłosowski (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt.„Zderzenia w kwadrupolowych pułapkach jonowych”. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowy kurs Network Programmability with Cisco APIC-EM na WFAiIS

Dr Mariusz Piwiński, jako jeden z dziesięciu instruktorów Akademii Sieciowej Cisco w Polsce uzyskał uprawnienia do prowadzenia nowego certyfikowanego kursu Network Programmability with Cisco APIC-EM.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagroda za najlepszą prezentację na międzynarodowej konferencji w Ivano-Frankivsku

Pan inż. Dariusz Chomicki, student fizyki technicznej drugiego stopnia otrzymał nagrodę za najlepszą prezentację na 11th International Conference  «Electronic Processes in Organic and Inorganic Materials» (ICEPOM-11) w Ivano-Frankivsku na Ukrainie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konferencja Młodych Fizyków

2 czerwca 2018 na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowane, w Instytucie Aleksandra Jabłońskiego odbyła się Konferencja Młodych Fizyków. Podczas tej mini-konferencji uczniowie szkół średnich przedstawili wyniki projektów badawczych, które realizowali na WFAiIS UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kolokwium Czwartkowe

24 maja 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMKprof. dr hab. Bogumił Jeziorski (Uniwersytet Warszawski) wygłosi wykład pt.„Teoretyczne wyznaczanie właściwości helu na potrzeby nowych standardów ciśnienia i temperatury”. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Paryskie trofea

Trzy wynalazki naukowców z UMK zostały docenione na 117. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine 2018” w Paryżu. W konkursie startowały 583 innowacyjne rozwiązania z kilkunastu krajów świata, m.in. z Francji, Chin, Tajwanu, Polski oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedno z najwyższych wyróżnień, Medal Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz złoty medal "Concours Lépine 2018" otrzymał wynalazek mgr. Michała Meiny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O ewolucji mgławic w "Nature Astronomy"

Astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Krzysztof Gęsicki jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w prestiżowym "Nature Astronomy". W artykule zostały opisane obserwacje, które naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK przeprowadził wraz z badaczami z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Potwierdzili oni trafność nowych modeli ewolucji mgławic i w rezultacie odmienili również naukowe spojrzenie na starzenie się gwiazd.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wynalazki z UMK docenione w Moskwie

Dwa wynalazki autorstwa pracowników UMK zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.

Złotym medalem w konkursie "Archimedes" oraz pucharem Jury - specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka uhonorowano wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka".

Niedawno donosiliśmy o sukcesie tego wynalazku na targach INNOWA 2018 w Walencji.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

Od 21 do 24 kwietnia br. zapraszamy na imprezy Festiwalowe organizowane przez pracowników naszego Wydziału. Tegoroczna - już osiemnasta - edycja toruńskiego Festiwalu organizowana jest wokół hasła “czas i przestrzeń”, które są nam szczególnie bliskie. Zapraszamy na 18 imprez przygotowanych przez Wydział.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka techniczna w czołówce!

Fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się na podium jednej z kategorii Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, wyprzedzając analogiczne kierunki prowadzone m.in. przez Politechniki: Wrocławską, Gdańską i Łódzką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miliony na aparaturę

1,7 mln zł na projekt "System kriogeniczny do rozwijania nowych optycznych technologii kwantowych" otrzyma zespół naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pod kierownictwem dr. Piotra Wcisły.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

WFAiIS dla zdolnych i ambitnych

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej - stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - odbyły się w dniach 8-13 kwietnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Uczniowie poznawali m.in. tajniki radioastronomii, astrofizykę numeryczną oraz metody analizy błędów pomiarowych. Prowadzili obserwacje astronomiczne i budowali komory mgłowe ze studentami z kół naukowych WFAiIS. Mieli okazję porozmawiać z pracownikami naukowymi UMK, zwiedzić najważniejsze laboratoria oraz poznać walory turystyczne Torunia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

TZMO (już po raz drugi!) oraz Apator fundują stypendia na WFAiIS!

Po raz kolejny studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK będą mogli skorzystać ze stypendiów w ramach konkursów „Olimpijczycy” i „Stypendia TZMO-Automatyka”. Łączna pula środków do wykorzystania to ponad 130 tys. złotych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wspólne projekty gier, czyli międzywydziałowa współpraca studentów

26 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego na początku semestru zimowego przez dwa Wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Sztuk Pięknych i realizowanego we współpracy z firmą Vivid Games.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wynalazek wspierający strażaków

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Krzysztofa Rykaczewskiego i mgr Michała Meiny (WFAiIS), zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Młodzi wynalazcy z kujawsko-pomorskiego

Odkrywanie nowych praw, zjawisk czy technologii zmieniających to, co nas otacza w mikro, a czasem w makro skali, bardzo często zaczyna się zupełnie niepozornie, czasem przypadkowo, ale zawsze rodzi się z ciekawości świata, chęci sprawdzenia i dowiedzenia się czegoś więcej. Tak było m.in. z metodą wytwarzania monokryształów Jana Czochralskiego, wielkiego uczonego, urodzonego w naszym regionie. I to jego imię nosi pierwszy konkurs wynalazczości i innowacji dla uczniów szkół technicznych województwa kujawsko-pomorskiego. Kto wie - może będziemy świadkami narodzin jego następcy? Przed nami drugi etap konkursu Innowator.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rubens pod lupą naukowców

Prof. Piotr Targowski z Instytutu Fizyki UMK i dr Magdalena Iwanicka z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK prowadzą badania monumentalnych malowideł Petera Paula Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House w Londynie. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wideokonferencja z twórcami Atos Quantum Learning Machine

Firma Atos Poland GDC oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapraszają na wideokonferencję z twórcami najpotężniejszego symulatora kwantowego na świecie.

Podczas spotkania Philippe Duluc* (Senior VP, CTO Atos Big Data & Security) oraz Bertrand Marchand** (R&D Engineer - Quantum Computing ) przedstawią historię powstania „Atos Quantum Learning Machine”. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić więdzę z zakresu kwantowych symulatorów komputerowych oraz algorytmów kwantowych. Twórcy symulatora odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników, spotkanie będzie też okazją do merytorycznej dyskusji.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przepis na optyczny zegar molekularny

Dr inż. Mateusz Borkowski z Instytutu Fizyki UMK jest autorem artykułu pt. Optical Lattice Clocks with Weakly Bound Molecules, który ukazał się na łamach prestiżowego Physical Review Letters. W publikacji naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej proponuje nowy rodzaj zegara optycznego, w którym zamiast atomów jako wzorzec czasu wykorzystywane byłyby ultrazimne, słabo związane molekuły.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W ministerialnej Radzie

Dr Paweł Tecmer z Instytutu Fizyki UMK został powołany do Rady Młodych Naukowców, ciała doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowy doktor honoris causa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki otrzymał podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na kursy dla licealistów

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zapraszają na dwa kursy "Tworzenie gier w Unity 3D" oraz "Analiza danych z największego polskiego radiotelskopu". 

Kursy adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywać się będą w Instytucie Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, 87-100 Toruń).  Planowane jest pięć 4-godzinnych spotkań, podczas których uczniowie będą realizować wybraną przez siebie tematykę zajęć (Unity 3D lub analiza danych astronomicznych). Każda z grup będzie liczyć max. 15 uczniów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 9, HARMONIA 9, SONATA BIS 7, SONATA 13. Wśród laureatów znaleźli się również nasi pracownicy:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Kobiety zmieniają świat

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Za zasługi dla Torunia

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński zostanie uhonorowany medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendialne Eldorado

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował wyjątkową ofertę stypendialną dla swoich studentów i kandydatów na studia. Wspólnie z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz Fundacją Aleksandra Jabłońskiego proponuje stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz studentów w łącznej kwocie 156 tys. zł.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka – Studia z przyszłością

Kierunek fizyka otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością”.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Fizyka z najwyższą oceną

Kierunek fizyka prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowatorska inżynieria optyczna

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, dotyczące nowej generacji tomografów optycznych OCT, zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America - OSA).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Akademicka wymiana

15 studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) finansowanie na wyjazdy do 8 instytutów naukowych w okolicy Monachium w Niemczech. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Głos" o naukach ścisłych

Pierwszy w 2018 r. numer „Głosu Uczelni” ma wiodący temat „Mikrokosmos, makrokosmos” i w sporej części poświęcony jest fizykom, astronomom, informatykom oraz przedstawicielom nauk technicznych na UMK.

więcej informacji

Archiwum