Nowy doktor honoris causa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki otrzyma podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 9, HARMONIA 9, SONATA BIS 7, SONATA 13. Wśród laureatów znaleźli się również nasi pracownicy:

Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

Pasjonaci z grantami

Pięcioro studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostało nagrodzonych w drugiej edycji programu grantowego „Pasjopolis Master”, którego fundatorem jest firma Apator SA. Wśród laureatów znaleźli się dwaj nasi studenci: Rafał Mazurek i Mateusz Witkowski.

Nabór na II stopień studiów - fizyka techniczna i informatyka stosowana

Do 20 lutego 2018 r. do godz. 14:59 trwa nabór na II stopień studiów na kierunkach

Rejestracja kandydatów prowadzona jest elektronicznie w systemie Internetowa Rejestracja Kandydatów

Kobiety zmieniają świat

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

Za zasługi dla Torunia

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński zostanie uhonorowany medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia.

Nasza fizyka techniczna 3. w Polsce

Kierunek fizyka techniczna, prowadzony na naszym Wydziale, wogólnopolskim rankingu kierunków inżynierskich, przeprowadzonym przez portal Perspektywy, zajął wysokie 3. miejsce, ustępując jedynie AGH i Politechnice Warszawskiej. Z rankingu wynika, iż wśród pracodawców absolwenci Fizyki Technicznej WFAiIS cieszą się najlepszą opinią w Polsce. Szczegółowe informacje znajdują się w  raporcie rankingu Perspektyw.

Najlepsze pomysły na firmę

Rozstrzygnięta została V edycja konkursu „Pomysł na własną firmę” realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. Decyzją Rektora UMK, po zasięgnięciu opinii Rady ds. Innowacji i Wdrożeń, nagrodzono dwa obiecujące projekty naukowców i studentów.

Stypendialne Eldorado

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował wyjątkową ofertę stypendialną dla swoich studentów i kandydatów na studia. Wspólnie z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz Fundacją Aleksandra Jabłońskiego proponuje stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz studentów w łącznej kwocie 156 tys. zł.

2 miliony z FNP

Dr Piotr Kolenderski z Instytutu Fizyki UMK znalazł się wśród 13 laureatów trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec otrzyma 2 mln złotych na stworzenie pierwszego zespołu badawczego.

Fundacja zaprasza najmłodszych

Już we wrześniu Fundacja Aleksandra Jabłońskiego rozpocznie kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pn. „Mały Naukowiec”. Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku 3-12 lat i obejmują tematykę związaną z fizyką, chemią, biologią, geografią czy astronomią.

Fizyka – Studia z przyszłością

Kierunek fizyka otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością”.

Fizyka z najwyższą oceną

Kierunek fizyka prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Nowatorska inżynieria optyczna

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, dotyczące nowej generacji tomografów optycznych OCT, zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America - OSA).

Akademicka wymiana

15 studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) finansowanie na wyjazdy do 8 instytutów naukowych w okolicy Monachium w Niemczech.

"Głos" o naukach ścisłych

Pierwszy w 2018 r. numer „Głosu Uczelni” ma wiodący temat „Mikrokosmos, makrokosmos” i w sporej części poświęcony jest fizykom, astronomom, informatykom oraz przedstawicielom nauk technicznych na UMK.