KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Wiadomości

zdjęcie

Latte przeciw bakteriom

Zespół "LATTE - LaTeralTEchniqueBio-AFM Team", w którego skład wchodzą dr Janusz Strzelecki i mgr Julia Berdychowska (doktorantka prof. Wiesława Nowaka), oboje z Katedry Biofizyki, Instytutu Fizyki oraz dr Dariusz Laskowski, pracownik Katedry Mikrobiologii, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK – został finalistą w konkursie INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA organizowanym przez UMK w ramach  Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

https://www.umk.pl/idub/wyniki-konkursow/interdisciplinas/

 

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Zmarł prof. Marek Grinberg

27 czerwca zmarł prof. dr hab. Marek Grinberg, nasz kolega, wybitny fizyk, światowej sławy specjalista w zakresie spektroskopii ciała stałego, twórca i wieloletni Kierownik Zakładu Spektroskopii Fazy Skondensowanej na Uniwersytecie Gdańskim a wcześniej również wieloletni pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Publikacja w Nature Communications Materials

W najnowszym, wprowadzonym w 2020 r. czasopiśmie wydawnictwa Springer Nature o nazwie Communications Materials ukazała się publikacja “Lithium-Doped Two-Dimensional Perovskite Scintillator for Wide-Range Radiation Detection”, której współautorami są trzej naukowcy z Katedry Fizyki Stosowanej: dr Marcin E. Witkowski, mgr inż. Michał Makowski (doktorant) i prof. Winicjusz Drozdowski. Jest ona poświęcona domieszkowanym litem dwuwymiarowym halogenkom ołowiowym o strukturze perowskitu, które stanowią nową, obiecującą grupę niedrogich materiałów o potencjalnym zastosowaniu w detekcji promieniowania jonizującego. Próbki przygotowano na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (NTU) w Singapurze, z którym zespół kierowany przez prof. Drozdowskiego współpracuje od 5 lat. Większość eksperymentów przeprowadzono natomiast w Toruniu: zmierzono tu radioluminescencję w funkcji temperatury, termoluminescencję i widma wysokości impulsu, przeprowadzono też kompletną analizę danych i zaproponowano wstępne interpretacje. To już piąty artykuł będący wynikiem współpracy UMK-NTU, w przygotowaniu są dwa kolejne.

więcej informacji

zdjęcie

Webinarium "Bioinformatics Fights Viruses"

Epidemia COVID-19 jest realnym zagrożeniem dla wszystkich. Cała nadzieja w nauce – czekamy na leki i szczepionki.  Tradycyjne konferencje, takie jak doroczne warsztaty międzynarodowe BIT (Bioinformatics in Torun) przenoszą się do internetu.  W dniu 25 czerwca , zamiast BIT20 odłożonego na rok 2021, z inicjatywy prof. Wieslawa Nowaka odbędzie się międzynarodowe webminarium pod hasłem „Bioinformatics Fights Viruses” organizowane przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i UMK.  Specjaliści  z takich krajów jak Chiny, Indie, USA, Indonezja, Polska przedstawią możliwości wykorzystania metod informatycznych w śledzeniu pandemii i projektowaniu nowych leków.  UMK będzie reprezentować dr Katarzyna Walczewska-Szewc  (Katedra Biofizyki,  Instytut Fizyki,  WFAIIS) , która zaprezentuje wstępne wyniki modelowania kompleksu białka S koronawirusa SARS-CoV-2 z receptorem ludzkim ACE2 oraz potencjalnymi i lekami. Badania są prowadzone w ramach projektu ANTICO/IDUB. Rejestracja jest wymagana, opłata nie, program BFV można znaleźć tu: https://www.ptbi.org.pl/website/conferences/bfv/54/    

 

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na 4 granty badawcze dla młodych naukowców z zagranicy

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości ,,Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja'' działające w obszarach analizy matematycznej, informatyki, neuroinformatyki, sztucznej inteligencji, oraz dynamiki układów otwartych i teorii ergodycznej, https://www.umk.pl/idub/centra/dynamika-analiza-matematyczna-i-sztuczna-inteligencja/ ogłosiło konkurs na 4 granty badawcze dla młodych naukowców z zagranicy. 

więcej informacji

zdjęcie

Cisco Networking Academy Expert Level Instructor Award

Dr hab. Mariusz Piwiński, prof. UMK, już po raz szósty otrzymał tytuł Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10 procent najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie.

więcej informacji

zdjęcie

Nowy dziekan wydziału powołany

1 czerwca br. odbyło się wręczenie nominacji dziekanom wydziałów UMK na kadencję 2020-2024. Do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej rektor-elekt prof. dr hab. Andrzej Sokala powołał prof. dra hab. Winicjusza Drozdowskiego.

 

więcej informacji

zdjęcie

Nagrody dla młodych naukowców

Lek. wet. Magdalena Kulus i dr hab. Katharina Boguslawski otrzymały Nagrodę Naukową Oddziału PAN w Gdańsku dla Młodych Naukowców. W gronie wyróżnionych znalazł się także mgr inż. Rafał Szczepański z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

zdjęcie

Koronawirus - aktualności wydziałowe i UMK

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, na UMK i na WFAiIS wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu Uniwersytetu zapobiegające rozpowszechnianiu Koronawirusa w naszej społeczności.  Prosimy o śledzenie:

więcej informacji

zdjęcie

Dr Agata Karska w KPN

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do nowego składu Komitetu Polityki Naukowej. Nowa kadencja KPN rozpocznie się 1 czerwca 2020 r., a zakończy 31 maja 2022 r.

więcej informacji

zdjęcie

Laureaci konkursów NCN

Pięć projektów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazło się wśród 18 projektów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które otrzymają finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 i PRELUDIUM BIS 1. 

Informacje o projektach z WFAiIS

więcej informacji

zdjęcie

Tytuł profesorski dla dr. hab. Winicjusza Drozdowskiego

Dr hab. Winicjusz Drozdowski otrzymał postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. 

więcej informacji

zdjęcie

Prestiżowe akredytacje dla kierunków WFAiIS

Kierunki informatyka stosowana oraz automatyka i robotyka prowadzone na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymały prestiżową akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.

więcej informacji

zdjęcie

Wyniki konkursów COVID-19 i CRUSH

7 maja 2020 r. Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza ogłosiła wyniki dwóch konkursów na badania wokół epidemii COVID-19. Łącznie wyłoniono 14 laureatów.

więcej informacji

zdjęcie

Profesor Włodzimierz Jaskólski został prorektorem

Rektor elekt wręczył powołania prorektorom UMK na kadencję 2020-2024. Prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie prorektorem ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym .

więcej informacji

zdjęcie

Pomagamy w walce z koronawirusem

Przyłbice wydrukowane przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na wydziałowych drukarkach 3D już w akcji w Szpitalu w Drawsku Pomorskim!

Osłony wyprodukowano we współpracy z  Grupą Ergis (www.ergis.eu ), dziękujemy!

więcej informacji

zdjęcie

Zmarł prof. Stanisław Chwirot

21 kwietnia 2020 r. w wieku 69 lat zmarł prof. dr hab. Stanisław Chwirot, były Prorektor ds. Nauki UMK, w latach 2008-2016 Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, wieloletni Dyrektor Instytutu Fizyki.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia Rektora za publikacje

Po raz kolejny Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn wyróżnił stypendiami naukowców (autorów indywidualnych i zespoły), których publikacje uzyskały 200, 140 lub - w przypadku nauk humanistycznych - 100  punktów według wykazu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wśród trzech 200-punktowych dwie publikacje pochodzą z Wydziału, a wśród dziesięciu 140-punktowych - pięć. 

więcej informacji

zdjęcie

Przełom w badaniach nad ferroptozą opublikowany w Nature Chemical Biology

Multidyscyplinarny zespół naukowców, w skład którego wchodzi dr Karolina Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki Instytutu Fizyki UMK, dokonał przełomowego odkrycia związanego z procesem ferroptozy wskazując na kluczową rolę tlenku azotu (NO) w regulacji śmierci komórek na drodze ferroptozy w warunkach prozapalnych. Wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie Nature Chemical Biology.

więcej informacji

zdjęcie

Zmarł prof. Wacław Bała

Z głębokim smutkiem informujemy, że w piątek 13 marca 2020 roku nad ranem w wieku 82 lat zmarł dr hab. Wacław Bała, emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, długoletni pracownik Instytutu Fizyki UMK.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 17 marca. O godzinie 12:00 w Parafii św. Michała Archanioła i bł. B. Markiewicza w Toruniu (ul. Rybaki 59) odbędzie się msza św., następnie pogrzeb na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu (ul. Gałczyńskiego). Przed mszą św. o godz. 11:15 różaniec w kaplicy kościoła.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o ograniczony udział w uroczystościach pogrzebowych. Kontakt w kwestiach organizacyjnych: tel 503 135 502, e-mail: piotr.s.bala@gmail.com

więcej informacji

zdjęcie

III Targi Praktyk Zawodowych

4 marca 2020 na Wydziale odbyły się trzecie już Targi Praktyk Zawodowych. Z ofertą 14 firm zapoznało się blisko stu studentów. 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Piotr Żuchowski otrzymał grant SONATA BIS

Prof. Piotr Żuchowski z WFAiIS znalazł się wsród trojga naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy uzyskal granty Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata Bis 9.

więcej informacji

zdjęcie

XXXIII Wykład im. Aleksandra Jabłońskiego

W czwartek, 27 lutego 2020 r. w Instytucie Aleksandra Jabłońskiego odbył się coroczny wykład im. Aleksandra Jabłońskiego. Dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła wykład pt. "Węzły i splątania - nowe zagadkowe struktury białkowe".

więcej informacji

zdjęcie

Convallaria Copernicana dla Prof. Józefa Szudego

Podczas Święta Uniwersytetu, 19 lutego 2020 r., wybitny fizyk prof. dr hab. Józef Szudy został uhonorowany  specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana.

więcej informacji

zdjęcie

Silna reprezentacja UMK w PAN

Dwaj profesorowie z Wydziału Fizyki, astronomii i Informatyki Stosowanej, prof. Roman Ciuryło i prof. Piotr Żuchowski zostali wybrani do komitetu fizyki PAN.

więcej informacji

zdjęcie

O powstawaniu masywnych gwiazd w "Nature"

W prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy” ukazał się artykuł, który przedstawia bezpośrednie dowody akrecji na masywną protogwiazdę i potwierdza teorię powstawania masywnych gwiazd. Jednym z autorów publikacji jest mgr Mateusz Olech z Instytutu Astronomii UMK.

więcej informacji

zdjęcie

UMK na Mapie Infrastruktury Badawczej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki naboru wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Na liście znalazły się dwie infrastruktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obie związane z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i z Wydziału koordynowane.

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta naukowców z Tajlandii

W dniach 7-11 stycznia 2020 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK gościmy już po raz drugi delegację King Mongkut's University of Technology Thonburi (KMUTT) w Bangkoku (Tajlandia). KMUTT obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia i jest jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii. We wrześniu 2018 r. z inicjatywy WFAiIS podpisano oficjalną umowę partnerską UMK-KMUTT, obecnie współpraca jest rozszerzana na bazie programu Erasmus+ KA107.

 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Kossakowski w Piernikowej Alei Gwiazd

Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski, fizyk z UMK i ubiegłoroczny laureat „Polskiego Nobla” w czerwcu odsłoni „katarzynkę” ze swoim autografem w Piernikowej Alei Gwiazd przed toruńskim Dworem Artusa.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendyści Ministra

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2019/20 otrzymało pięcioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK:

więcej informacji

zdjęcie

Wigilijne Kolokwium Czwartkowe i aukcja charytatywna

19 grudnia 2019 r. w Instytucie Fizyki UMK (godz. 12:30, sala 26) odbędzie się ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem Kolokwium Czwartkowe. Tegorocznym prelegentem będzie prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego, Wydziału Nauk Historycznych UMK, który w wykładzie "Karp w piernikach i zupa z konopi. Zapomniane potrawy wigilijne" opowie o wieczerzy wigilijnej jako "relikcie przeszłości" i jej fenomenie dzisiaj.

więcej informacji

zdjęcie

Dłuższe życie układów atomowych w "Nature"

Polsko-niemiecki zespół fizyków i chemików kwantowych, koordynowany przez dr Karolinę Słowik z Instytutu Fizyki UMK, wskazał na nową możliwość wydłużenia czasu życia układów atomowych w otoczeniu nanoanten. Wyniki badań zostały przedstawione w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications.

więcej informacji

zdjęcie

Witamy gwiazdę Solaris i planetę Pirx

Gwiazda BD+14 4559 i jej planeta odkryta przez zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają swoje oficjalne nazwy: Solaris i Pirx.

więcej informacji

zdjęcie

Profesor Józef Szudy w PAN

Podczas 140. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz prof. Józef Szudy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.

więcej informacji

zdjęcie

Przełomowe odkrycie toruńskich astronomów

Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę. 

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta prof. Anchuan Fan z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin

W dniach 4-6 grudnia br. przebywał w Toruniu prof. Anchuan Fan z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin (USTC, University of Science and Technology of China, Hefei; http://www.ustc.edu.cn). USTC jest członkiem tzw. Chińskiej Ligi Bluszczowej i jest uniwersytetem badawczym prowadzonym przez Chińską Akademię Nauk w Pekinie. W rankingach uczelni chińskich stale zajmuje najwyższe miejsca, jest też wysoko notowany w światowym rankingu QS (89. pozycja). Gość odwiedził Instytut Fizyki i Instytut Astronomii, gdzie spotkał się z władzami dziekańskimi oraz obejrzał wybrane laboratoria i instrumenty astronomiczne. Był też w laboratoriach ICNT wykorzystywanych przez fizyków i informatyków, jak również w Studium Politechnicznym. Prof. Fan widzi spory potencjał do przyszłej współpracy w naukach fizycznych, astronomii, informatyce stosowanej, bioinżynierii informatycznej i nauce o mózgu (neuroscience).

więcej informacji

zdjęcie

Wymiana polsko-niemiecka

Projekt Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców pomiędzy Polską a Niemcami.

więcej informacji

zdjęcie

Polonium 2019

Projekt Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskał finansowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców miedzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską.

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Kossakowski odebrał Polskiego Nobla

4 grudnia 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej  najważniejszego naukowego wyróżnienie w Polsce. Jednym z trzech laureatów jest prof. dr hab. Andrzej Kossakowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Relacja z uroczystości https://www.youtube.com/watch?v=KsDr38y6zN0
Część poświęcona Profesorowi Kossakowskiemu zaczyna się od 57 min 27 sek.

więcej informacji

zdjęcie

Hubert Jóźwiak odebrał Diamentowy Grant

4 grudnia 2019 r. Hubert Jóźwiak, student ostatniego roku fizyki na naszym Wydziale odebrał Diamentowy Grant z rąk Ministra Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.
O przyznaniu Grantu donosiliśmy lipcu https://www.fizyka.umk.pl/wiadomosci/?id=4343

więcej informacji

zdjęcie

Forum Innowacji i Przedsiębiorczości

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego i Toruńskim Parkiem Technologicznym zorganizowały wydarzenie "Gospodarka 4.0 Wyzwania dla biznesu i nauki". Odbyło się ono 20 listopada w Hotelu Bulwar.

więcej informacji

zdjęcie

Cisco Model Driven Programmability

zaawansowane programowanie urządzeń sieciowych

27 listopada 2019 r., podczas Konferencji Instruktorów Cisco, dr hab. Mariusz Piwiński uzyskał certyfikację uprawniającą do prowadzenia nowego kursu Cisco Model Driven Programmability. Kurs ten jest jednym z trzech szkoleń Emerging Technologies Workshops mających na celu zapoznanie uczestników z najnowocześniejszymi trendami dotyczącymi konfiguracji i zarządzania urządzeniami sieciowymi przy wykorzystaniu technologii REST API. Obecnie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć posiada około 50 instruktorów na świecie.

 

więcej informacji

zdjęcie

Dr Mateusz Borkowski otrzymał nagrodę PAN

Dr inż. Mateusz Borkowski z naszego Wydziału otrzymał nagrodę naukową im. Stefana Pieńkowskiego Polskiej Akademii Nauk. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii.  Dr inż. Mateusz Borkowski otrzymał ją za "Teoretyczną propozycję pierwszego na świecie optycznego zegara molekularnego opartego o ultrazimne molekuły w sieciach optycznych". 

więcej informacji

zdjęcie

Dwa nowe granty NCN będą realizowane na WFAiIS

Dr hab. Paweł Tecmer i mgr Artur Nowak z WFAiIS znaleźli się wśród dwunastu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zdobyli granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów OPUS 17 i Preludium 17 Narodowego Centrum Nauki. 

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia dla wybitnych

Pięcioro badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  w tym dr Karolina Słowik z WFAiIS, znalazło się wśród tegorocznych laureatów stypendiów ministra dla wybitnie zdolnych młodych naukowców.

więcej informacji

zdjęcie

Bezpieczeństwo w sieci

27 listopada 2019r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyła się konferencja "Kujawsko-Pomorskie Forum Cyberbezpieczeństwa".

więcej informacji

zdjęcie

Centra doskonałości i nowa pełnomocnik

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została pełnomocnikiem rektora UMK ds. wdrażania strategii uczelni badawczej. Powołania na stanowiska odebrali również dyrektorzy Toruńskich Centrów Doskonałości.

więcej informacji

zdjęcie

Wykład popularnonaukowy "Czy tablica Mendelejewa jest skończona?"

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych "Fizyka wokół nas" o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 14 listopada 2019 r. piąty z cyklu wykład pt. "Czy tablica Mendelejewa jest skończona?" wygłosił dr Paweł Napiórkowski ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o wykładzie i o cyklu na stronach Instytutu Fizyki.

więcej informacji

zdjęcie

Innowacje na medal

Dwa projekty naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały nagrodzone medalami na Targach iENA 2019 w Norymberdze.

więcej informacji

zdjęcie

UMK w elicie

Nasz Uniwersytet – jako jedna z 10 polskich uczelni – uzyskał status uczelni badawczej i staje przed historyczną szansą rozwoju.

więcej informacji

zdjęcie

Grant NCN dla fizyków

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.

więcej informacji

zdjęcie

Wiedza o kosmicznym teleskopie Webba

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendium L’Oréal-UNESCO dla naszej studentki

Beata Zjawin, studentka ostatniego roku fizyki na naszym Wydziale, znalazła się wśród sześciu laureatek XIX edycji programu L’Oréal  Polska "Dla kobiet i nauki".  Nagrody wręczono 10 października 2019 r. na Zamku Ujazdowskim w Warszawie podczas uroczystej gali programu. Beata Zjawin otrzymała roczne stypendium w wysokości 20 tys. złotych, jako jedyna studentka, w kategorii magistranckiej. (Pozostałe pięć stypendiów przyznano w kategoriach doktoranckiej i habilitacyjnej).

 

więcej informacji

zdjęcie

10 lat Fundacji Aleksandra Jabłońskiego!

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego kończy 10 lat! Obchody jubileuszu odbyły się 10 października w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Nobla - Fizyka 2019

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za "wkład w zrozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca Ziemi w kosmosie", w połowie James'owi Peebles'owi "za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej", w drugiej połowie Michel'owi Mayor'owi i Didier'owi Queloz'owi "za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu Słońca."

więcej informacji

zdjęcie

Open UMK — Open Source, Open Science

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu fundusze na realizację projektu „Open UMK — Open Source, Open Science”. Koordynatorem merytorycznym projektu jest dr inż. Jakub Rydzewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Kolejny sukces UMK w NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu ponad 1 mln 175 tys. zł na realizację projektu „PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”.

więcej informacji

zdjęcie

Medal PTF dla prof. Grzegorza Karwasza

Prof. dr hab. Grzegorz Karwasz z Zakładu Dydaktyki Fizyki UMK został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Fizyczne Nagrodą i Medalem im. Krzysztofa Ernsta.

więcej informacji

zdjęcie

Zmarł prof. Toma Tomov

W piątek, 9 sierpnia zmarł w Toruniu dr hab. Toma Tomov, astronom, profesor UMK. Miał 66 lat.

 

więcej informacji

zdjęcie

Rektorskie i dziekańskie dodatki za publikacje

Po raz kolejny Dziekan WFAiIS, prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski przyznał pracownikom Wydziału jednorazowe dodatki za artykuły naukowe opublikowane w roku 2018 w czasopismach o punktacji MNiSW równej 40. 

Jednocześnie Rektor UMK, prof. dr hab. Andrzej Tretyn przyznał kolejne stypendia za prace o punktacji od 45 punktów MNiSW.

więcej informacji

zdjęcie

Dla kandydatów na studia

Konkurs stypendialny "Olimpijczycy"

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej ogłasza kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu "Olimpijczycy". Nagrodami w Konkursie są dwa stypendia naukowe w wysokości 1 700 zł1 300 zł brutto miesięcznie wypłacane przez okres pierwszego roku studiów (10 miesięcy) na WFAiIS. Sponsorami stypendiów są Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO SA). 

więcej informacji

zdjęcie

Radioteleskop będzie jak nowy

Największy w naszej części Europy radioteleskop, działający w Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach, przejdzie gruntowny remont. To skomplikowane i bardzo kosztowne przedsięwzięcie sfinansowane zostanie w całości z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

zdjęcie

Katharina Boguslawski w PAN

Dr hab. Katharina Boguslawski z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu została wybrana do Akademii Młodych Uczonych PAN.

więcej informacji

zdjęcie

Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej

Instytut Fizyki UMK w konsorcjum z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (lider konsorcjum) realizuje projekt "Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej (NCSatKom)". Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (9.646.000,00 zł).

więcej informacji

zdjęcie

Nowe okno badawcze na RT-4

Największy w Polsce, 32-metrowy radioteleskop Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia obchodzi w październiku 2019 roku 25. rocznicę swojej inauguracji. Przez minione ćwierćwiecze ten niezwykły instrument dokonał wielu odkryć. Obecnie otwierają się przed nim nowe możliwości poznawania tajemnic Kosmosu. Został na nim zainstalowany system do odbioru fal radiowych o częstotliwościach w zakresie od 8 do 16 GHz, tzw. pasmo X. Odbyły się już pierwsze udane testowe obserwacje przy użyciu nowego systemu.

więcej informacji

zdjęcie

Diamentowy Grant dla Huberta Jóźwiaka

Hubert Jóźwiak, student pierwszego roku fizyki drugiego stopnia znalazł się wśród laureatów konkursu o Diamentowy Grant. Otrzyma prawie sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych na realizację projektu Efekty zderzeniowe w strukturze nadsubtelnej cząsteczki wodoru - fundamentalny problem współczesnej spektroskopii molekularnej. 

więcej informacji

zdjęcie

Stypendystka SPIE

Beata Zjawin, studentka drugiego stopnia fizyki na WFAiIS, otrzymała prestiżowe stypendium SPIE Optics and Photonics Education Scholarship.

więcej informacji

zdjęcie

Kolejne dwie stypendystki Ministra NiSW

Do grona stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2018/19 dołączyły dwie studentki II stopnia astronomii: Katarzyna Dutkowska i Dominika Itrich. Donosiliśmy wcześniej, że stypendia Ministra otrzymało siedmioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Oto aktualna lista studentów Wydziału, stypendystów Ministra na rok 2018/19:

 • Justyna Borkowska (astronomia),
 • Katarzyna Dutkowska (astronomia)
 • Piotr Gładysz (fizyka),
 • Dominika Itrich (astronomia)
 • Hubert Jóźwiak (fizyka),
 • Jarosław Stephan (astronomia),
 • Nikodem Stolarczyk (fizyka),
 • Jakub Szlachetka (fizyka),
 • Beata Zjawin (fizyka).

więcej informacji

zdjęcie

TAPS 2019 - wakacyjny staż na WFAiIS

Podobnie jak w ubiegłych latach tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS 2019), w ramach którego 26 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.
Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje badania z astrofizyki i astronomii, obliczenia kwantowo-mechaniczne, nanofotonikę i optykę kwantową, zegary atomowe, tomografię optyczną oraz fizykę antymaterii. 
 

więcej informacji

zdjęcie

Grant z NCBiR

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wspólnie z firmą Syderal Polska i Uniwersytetem Gdańskim będzie uczestniczył w projekcie, którego celem jest opracowanie "Samosterującego  elektronicznego kontrolera satelitarnego generatora splątania kwantowego". Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na ten cel kwotę ponad 5,5 mln zł.

więcej informacji

zdjęcie

TASQ - międzynarodowo o astrochemii

Od 1 do 12 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbywa się międzynarodowa, interdyscyplinarna szkoła letnia dla doktorantów “Toruń Astrophysics, Spectroscopy and Quantum Chemistry School” (TASQ).

więcej informacji

zdjęcie

Zabytkowy teleskop po renowacji

Astrograf Henry’ego Drapera wraca po renowacji. Oficjalne otwarcie pawilonu z teleskopem odbyło się 4 czerwca, a towarzyszyły mu: projekcje filmowe oraz sesja naukowa, podczas której zostały omówione procesy prac renowacyjnych.

 

więcej informacji

zdjęcie

Sukces Koła Naukowego Astronomów

Studenci astronomii i fizyki zaprezentowali swoje projekty badawcze na Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych w Poznaniu, 17-19.05.2019. Zostali docenieni, przywieźli nagrody i wyróżnienia:

 • Beata Zjawin (studentka fizyki drugiego stopnia) nagroda za najlepszy referat,
 • Dominika Itrich (studentka astronomii drugiego stopnia) nagroda za najlepszy plakat,
 • Jakub Lipiński (student astronomii pierwszego stopnia) nagroda za najlepszy debiut,
 • Szymon Żywica (student astronomii pierwszego stopnia) nagroda publiczności za referat.

Z radością informujemy także, iż Dawid Jankowski (student astronomii pierwszego stopnia) zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszą astrofotografię, a Krzysztof Lisiecki pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą solarygrafię oraz wyróżnienie w konkursie na najlepszą astrofotografię.

więcej informacji

zdjęcie

Rektor Dembiński honorowym obywatelem województwa

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński, były rektor UMK, otrzymał tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego.

więcej informacji

zdjęcie

BIT19 - Machine learning and computational intelligence in bioinformatics

Po raz 19-ty w dniach 27-29 czerwca na naszym wydziale odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa połączona z warsztatami BioInformatics in Toruń (BIT). Spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne i WFAiIS (prof. Wiesław Nowak).

 

więcej informacji

zdjęcie

Wykład o fizyce antymaterii

W czwartek 13 czerwca o g. 17:15 odbędzie się kolejny, ostatni w tym roku akademickim wykład z cyklu "Aktualne kierunki badań w fizyce i astronomii". Dr hab. Kamil Fedus opowie o fizyce antymaterii.

więcej informacji

zdjęcie

Osiem grantów NCN dla WFAiIS

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 16, PRELUDIUM 16 i SONATA 14. Wśród laureatów znalazło się ośmioro doktorantów i pracowników Instytutu Fizyki naszego Wydziału. Na realizację nagrodzonych projektów badawczych otrzymają oni łącznie nieco ponad 5,5 mln złotych.

więcej informacji

zdjęcie

Do Rady Doskonałości Naukowej

Pięcioro profesorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostało wybranych do Rady Doskonałości Naukowej. Wśród nich znalazł sie prof. dr hab. Michał Hanasz z naszego Wydziału. Pierwsza kadencja RDN rozpocznie się 1 czerwca 2019 r.

więcej informacji

zdjęcie

Majowe stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Stypendia otrzymało dziesięciu pracowników WFAiIS. Spośród dziesięciu nagrodzonych prac, cztery wykonano na Wydziale.

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Wieslaw Nowak został dyrektorem Szkoły Doktorskiej

Rektor UMK wręczył powołania pierwszym dyrektorom szkół doktorskich, które będą działały na naszym Uniwersytecie.

więcej informacji

zdjęcie

NA START

Dwoje pracowników UMK znalazło się w gronie laureatów prestiżowego stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START dla młodych naukowców. Jednym z nich jest dr inż. Jakub Rydzewski z naszego Wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

O mózgu w cyklu "Fizyka wokół nas"

W czwartek, 16 maja 2019 r. o godz. 17:15 prof. Włodzisław Duch wygłosi wykład pt. "Fizyka - badanie i naprawianie mózgów". Będzie to czwarty wykład z cyklu "Fizyka wokół nas".

Streszczenie na stronach Instytutu Fizyki

więcej informacji

zdjęcie

Wymiana bilateralna naukowców

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła wyniki naboru wniosków w ramach wymiany bilateralnej naukowców Canaletto pomiędzy Polską a Włochami. W oparciu o rekomendację wspólnej polsko-włoskiej komisji ds. wyboru projektów Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 15 spośród 100 wniosków złożonych i poprawnych formalnie. Wśród nich znajduje się projekt „Transforming ab initio Density Functional Theory into a practical tool for computational chemistry”, którego koordynatorem jest prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, a członkami zespołu dr Szymon Śmiga i student Mateusz Witkowski. Wymiana będzie realizowana z Center for Biomolecular Nanotechnologies @UNILE  Italian Institute of Technology z Włoch.

więcej informacji

zdjęcie

Kwietniowe stypendia za publikacje

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wśród nagrodzonych dziesięciu prac znalazło się pięć autorstwa naszych pracowników.

więcej informacji

zdjęcie

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

19. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się w dniach 24-18 kwietnia pod hasłem “Oblicza Komunikacji".
Program festiwalu

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej bierze aktywny udział w Festiwalu. Przygotowano na Wydziale wiele interesujących imprez. Oto program wydarzeń festiwalowych odbywających się na WFAiIS:

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Włodzisław Duch wśród najliczniej cytowanych uczonych

Prof Włodzisław Duch znalazł się na wysokiej pozycji w piątej edycji rankingu najlepszych naukowców w roku 2019 w dziedzinie Computer Science & Electronics. Z 6965 cytowaniami i indeksem Hirscha 40, jest 2107 na świecie (www.guide2research.com/scientists/uni-624) i 6 w Polsce (www.guide2research.com/scientists/PL  ).

Kryterium rankingu jest wartość indeksu Hirscha, według Google Scholar i DBLP.
Pełna lista rankingowa na stronie www.guide2research.com/scientists  

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze zespoły badawcze na UMK

4 kwietnia Rektor UMK wręczył nagrody przedstawicielom priorytetowych zespołów badawczych, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym w ramach projektu „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”.

więcej informacji

zdjęcie

Zadba o doskonałość naukową

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została pełnomocnikiem rektora do spraw doskonałości naukowej.

więcej informacji

zdjęcie

Dzień otwarty na WFAiIS

11 kwietnia, już dziesiąty raz otworzyliśmy drzwi Wydziału dla uczniów szkół średnich, a w pierwszej kolejności dla dziewczyn, biorąc udział w akcji Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" pod nazwą "Dziewczyny do ścisłych". Gorąco dziękujemy za odwiedziny!

Szczegółowy program dnia otwartego na stronie WWW 

więcej informacji

zdjęcie

Cisco Networking Academy Expert Level Instructor Award

Dr Mariusz Piwiński już po raz piąty otrzymał tytuł Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10% najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie. (link https://www.netacad.com/group/program/recognition/instructor-excellence).

więcej informacji

zdjęcie

Dziewiąty finał konkursu FAST

W dniach 30-31 marca odbył się dziewiąty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2019". Spośród 38 nadesłanych komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 13 prac uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Inowrocławia, Jastrzębia-Zdroju, Kielc, Kwidzyna, Poznania, Szczecina i Torunia. Finaliści spotkali się na naszym Wydziale.

 

więcej informacji

zdjęcie

Warsztaty astronomiczno-fizyczne dla młodzieży

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej – stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – odbyły w dniach 25-29 marca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

zdjęcie

O historii toruńskiej astronomii

Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii toruńskiej astronomii
https://www.youtube.com/watch?v=MemjNADA6vo

 

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród ośmiorga nagrodzonych naukowców znalazła się dr Agata Karska z naszego Wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs "Skołuj Projekt" rozstrzygnięty!

Studencka Sekcja Obserwacyjna działająca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wygrała 5. edycję konkursu „Skołuj Projekt”, organizowanego przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

więcej informacji

zdjęcie

Sieć radioteleskopów podgląda źródło fali grawitacyjnej

Radioteleskop RT-32 w podtoruńskich Piwnicach znalazł się w globalnej sieci 33 radioteleskopów utworzonej do obserwacji źródła fali grawitacyjnej wykrytej w 2017 r. Zaskakujące wyniki badań zostały opisane na łamach prestiżowego czasopisma „Science”, a jednym z autorów publikacji jest dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta prof. Michio Kaku na Wydziale

Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.

więcej informacji

zdjęcie

Honorowi Profesorowie UMK

Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prof. dr hab. Janusz Tondel zostali podczas Święta Uniwersytetu wyróżnieni tytułem Honorowego Profesora.

więcej informacji

zdjęcie

Granty z NCN

Troje naukowców z UMK, w tym dwoje z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymało granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki. Są to prof. dr hab. Dariusz Chruściński i dr Katarzyna Bielska z Instytutu Fizyki oraz dr Magdalena Sudoł-Procyk z Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Nowa mapa nieba

Międzynarodowy zespół złożony z ponad dwustu astronomów z 18 krajów opublikował dane z pierwszej fazy nowego, wielkiego radiowego przeglądu nieba o niespotykanej dotychczas czułości, realizowane­go przy pomocy interferometru LOFAR, The LOw Frequency ARray. Ze strony UMK udział w projekcie biorą dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska oraz doktorantka mgr Carole Roskowiński. 

więcej informacji

zdjęcie

Habilitacja w dziedzinie nauk technicznych

Dr hab. Tomasz Tarczewski jest naszym pierwszym młodym pracownikiem, który zaraz po studiach związał swoją karierę z naszym Wydziałem, pracując tu zrobił doktorat i otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych. Procedurę habilitacyjną przeprowadzono w roku 2018 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród sześciu nagrodzonych prac znalazły się trzy autorstwa naszych pracowników: dr Karoliny Mikulskiej-Romińskiej i dr. hab. Michała Zielińskiego, prof. UMK.

 

więcej informacji

zdjęcie

Pierwsza nagroda w konkursie Fundacji Sektor 3.0

Zespół, w którego skład wchodzą naukowcy z UMK: dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Fundacji Sektor 3.0 współorganizowanym przez Google i Orange. Konkurs dotyczył sfery #TechForGood, czyli wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w służbie społeczeństwa.

więcej informacji

zdjęcie

Szachowy sukces naszego studenta

Student WFAiIS, Konrad Drozdowski był członkiem drużyny UMK, która zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach w kategorii uniwersytetów. Zawody odbyły się w Chorzowie w dniach 18-20 stycznia 2019 r. "Brązowa drużyna" wystąpiła w składzie:

 • Mateusz Brzeziński - Wydział Prawa i Administracji
 • Damian Śliwicki - Wydział Humanistyczny
 • Piotr Śnihur - Wydział Prawa i Administracji
 • Konrad Drozdowski - Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
 • Wiktor Kwiatkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Tomasz Czarkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Olga Smoleńska - Wydział Nauk o Ziemi

 

więcej informacji

zdjęcie

W komisji Polskiej Akademii Umiejętności

Prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został wybrany do Komisji Układów Złożonych Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności.

więcej informacji

zdjęcie

Erasmus+ Kraje Partnerskie - Maroko

W dniach 26 – 30 listopada 2018 roku pracownicy naszego Wydziału: dr Anna Zawadzka, dr Robert Frankowski, mgr Andrzej Korcala i dr Przemysław Płóciennik byli gośćmi Chouaib Doukkali University El Jadida – National School of Applied Sciences w Maroku. Kolejny już pobyt naukowców naszego Wydziału w tym ośrodku finansowany był w ramach projektu Erasmus+ Kraje Partnerskie - Szkolnictwo Wyższe "Mobilność studentów i pracowników” w latach 2017-2019. Koordynatorem wymiany z Marokiem na naszym Wydziale jest dr Anna Zawadzka

więcej informacji

zdjęcie

Honorowy Profesor UMK

W grudniu 2018 roku Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wniosek Rektora, po zasięgnięciu opinii Kapituły Godności Honorowych przyznał prof. Andrzejowi Kowalczykowi tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Kowalczyk jest powszechnie znany, o jego zasługach chyba nie trzeba przypominać. Zainteresowanych odsyłamy do relacji z  benefisu Profesora, który miał miejsce we wrześniu 2018 na naszym wydziale.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia FAJ dla studentów wydziału

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego na wniosek Dziekana WFAiIS, prof. dr hab. Włodzimierza Jaskólskiego postanowiła nagrodzić najzdolniejszych studentów studiów drugiego stopnia na wydziale. Nagrody w postaci stypendiów w wysokości 3 500 zł trafiły do Piotra Gładysza, Nikodema Stolarczyka oraz Beaty Zjawin, wszyscy są studentami drugiego stopnia na kierunku fizyka. Symboliczne wręczenie nagród odbyło się podczas tradycyjnego spotkania świątecznego z okazji Bożego Narodzenia.

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze zegary atomowe na świecie poszukują ciemnej materii

W znakomitym czasopiśmie naukowym Science Advances ukazał się artykuł ogłaszający działanie ziemskiej sieci czujników mającej na celu wykrycie ciemnej materii. Sieć oparta jest o cztery najbardziej precyzyjne zegary atomowe na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji i w Toruniu. Publikacja jest dziełem międzynarodowego zespołu naukowców, w którego skład wchodzą badacze z Zakładu Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK: dr Piotr Wcisło (pierwszy autor), mgr inż. Piotr Ablewski, dr inż. Sławomir Bilicki, dr Marcin Bober, dr inż. Piotr Morzyński, prof. dr hab. Roman Ciuryło, lic. Beata Zjawin i dr hab. Michał Zawada, prof. UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Złoty Medal Chemii dla Huberta Jóźwiaka

Hubert Jóźwiak z naszego Wydziału został zwycięzcą konkursu Złoty Medal Chemii. Hubert otrzymał także nagrodę finalistów, czyli wyróżnienie przyznawane przez pozostałych uczestników konkursu.

Konkurs o Złoty Medal Chemii jest organizowany od 8 lat przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę 60 prac z 15 uczelni.

15 najlepszych prac zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. To właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów. Zdobywcą głównej nagrody, czyli Złotego Medalu Chemii oraz 10 tys. złotych, został Hubert Jóźwiak z WFAIiS UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Toruńskie stypendia dla naszych studentów

96 studentów toruńskich uczelni otrzymało w tym roku stypendia Prezydenta miasta Torunia ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Wśród nich znalazło się sześcioro studentów naszego Wydziału: Piotr Gładysz (II rok fizyki s2), Natalia Gotkiewicz (I rok astronomii s2), Hubert Jóźwiak (I rok fizyki s2), Nikodem Stolarczyk (I rok fizyki s2), Jakub Szlachetka (I rok fizyki s2) oraz Beata Zjawin (I rok fizyki s2). 

Relacja w uroczystości wręczenia stypendiów

więcej informacji

zdjęcie

Wyróżnione prace dyplomowe

Mgr inż. Maciej Ćwierzona oraz lic. Jakub Szlachetka zdobyli wyróżnienia w XXVII Konkursie PKOpto 2018 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Obie prace zostały wykonane w Instytucie Fizyki UMK: praca magisterska p. Ćwierzony “Mikroskopia optyczna bliskiego pola” - pod opieką dr. Dawida Piątkowskiego, zaś praca licencjacka p. Szlachetki “Charakteryzacja widmowa nanostruktur” - pod opieką dr. Piotra Kolenderskiego. Pan Maciej Ćwierzona jest obecnie doktorantem, pracuje w grupie prof. Sebastiana Maćkowskiego. Pan Jakub Szlachetka studiuje dalej fizykę na stopniu 2.

Konkurs organizowany jest przez Polski Komitet Optoelektroniki SEP i dedykowany jest pracom z zakresu optoelektroniki, fotoniki i optyki. 

więcej informacji

zdjęcie

Jubileusz dr Cecylii Iwaniszewskiej

Z okazji 90. urodzin dr Cecylii Iwaniszewskiej w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach zorganizowano seminarium „Dzieje toruńskiej astronomii”, które odbyło się 26 listopada b.r.

więcej informacji

zdjęcie

Uroczyste wręczenie dyplomów

W sobotę, 24 listopada na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów naszym absolwentom.
W minionym roku akademickim 2017/18 ukończono na Wydziale 9 prac licencjackich, 56 inżynierskich i 18 magisterskich (4 dyplomy z tytułem magistra i 14 z tytułem magistra-inżyniera). Wręczono też wyróżnienia najlepszych prac dyplomowych zrealizowanych na Wydziale w roku akademickim 2017/2018: https://www.fizyka.umk.pl/absolwenci/nagrodzone-dyplomy/

Najlepszym absolwentem Wydziału w roku akademickim 2017/2018 został lic. Hubert Jóźwiak, któremu przyznano też tytuł Najlepszego Absolwenta UMK: https://absolwent.umk.pl/najlepsi-absolwenci-umk

Galeria zdjęć z uroczystości (autorstwa AndrzejaRomańskiego) do obejrzenia na stronie Program "Absolwent UMK"

 

więcej informacji

zdjęcie

Dr Agata Cygan laureatką nagrody im. Pieńkowskiego

Dr Agata Cygan z Instytutu Fizyki UMK otrzymała tegoroczną Nagrodę Naukową im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Nagrodę przyznano za opracowanie nowej metody spektroskopii częstotliwościowej we wnęce optycznej, gwarantującej dokładność nieosiągalną jak dotąd przez żadną inną technikę.

więcej informacji

zdjęcie

Opus dla dr hab. Jolanty Domysławskiej

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 15. Wśród wniosków przeznaczonych do finansowania znalazł się projekt dr hab. Jolanty Domysławskiej zatytułowany Spektroskopia cząsteczek tlenu w przedziale widmowym 1,22-1,32 μm metodą strat we wnęce. Otrzyma finansowanie w wysokości prawie 1 224 tys. złotych i będzie realizowany w Instytucie Fizyki UMK.

 

więcej informacji

zdjęcie

Technologia dla społeczeństwa

Zespół, w którym jest Jacek Matulewski z naszego wydziału, Bibianna Bałaj z Katedry Psychologii WH i personel Fundacji "Światło" zakwalifikował się do kolejnego etapu programu Fundusz Sektora 3.0 wspierającego projekty wykorzystujące technologię dla dobra społeczeństwa. W ramach tego programu będą rozbudowali projekt wzrokowych plansz komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, których jedynym sposobem komunikacji są ruchy oczu. Dzięki takim planszom, osoby które w wyniku wypadku, wylewu lub choroby neurodegeneracyjnej tracą możliwość posługiwania się mową, a nawet rękoma, będą mogły utrzymać kontakt ze swoim najbliższym otoczeniem posługując się oczami.

Projekt jest rozwijany pod patronatem Google.

więcej informacji

zdjęcie

Nominacja wydziału do konkursu Edumixer 2018

14 listopada 2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się II Forum Współpracy Edukacji i Biznesu „Edumixer 2018” zorganizowane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji wraz z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Tematem przewodnim konferencji była szeroko rozumiana współpraca uczelni wyższych z biznesem IT. 

WFAiIS UMK od wielu lat współpracuje z biznesem IT, co zostało docenione w postaci nominacji do konkursu „Lider współpracy z biznesem IT”. Nasz Wydział dostał się do się do ścisłego finału, podczas którego trzej nominowani zaprezentowali swoje osiągnięcia. WFAiIS był reprezentowany przez dra Mariusza Piwińskiego, który zaprezentował realizowaną szeroką współpracę z branżą IT. 

 

 

więcej informacji

zdjęcie

W stronę doskonałości badawczej

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Tretyn powołał przewodniczących zespołów odpowiedzialnych za realizację celów i założeń projektu „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 1 mln zł.

więcej informacji

zdjęcie

Gdańskie medale

Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK: prof. dr hab. Grzegorz Karwasz oraz dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK otrzymali medale za zasługi dla Gdańska, przyznawane przez prezydenta miasta.

więcej informacji

zdjęcie

Dr Piotr Wcisło otrzymał grant "Polonium"

W oparciu o rekomendację polsko-francuskiej wspólnej komisji ds. wyboru projektów w ramach Programu Partnerstwa im. Huberta Curien „POLONIUM”, Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 21 wniosków. Wśród nich znalazł się wniosek dr. Piotra Wcisło „Ab initio calculations for molecular collisions at low temperatures -long-standing spectroscopic puzzle and planetary/astrophysical applications”.

więcej informacji

zdjęcie

Milionowy grant na międzynarodowe partnerstwo

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała UMK ponad 1 mln 350 tys.  zł na realizację projektu International Academic Partnerships in Sciences with Nicolaus Copernicus University in Toruń.

więcej informacji

zdjęcie

PROM dla doktorantów - ruszyła rekrutacja

30 października rozpoczęła się rekrutacja do projektu międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu PROM.

więcej informacji

zdjęcie

Optyczny zegar atomowy dla każdego

Zespół dr. hab. Michała Zawady, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazł się w europejskim konsorcjum iqClock, które ma na celu skonstruowanie ultraprecyzyjnych zegarów - nie tylko na potrzeby laboratoriów, ale do powszechnego użytku.

więcej informacji

zdjęcie

Prestiżowy grant z Japonii dla dr Akiko Nishiyamy

Nasz pracownik, dr Akiko Nishiyama, otrzymała grant Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) na realizację projektu “Broadband and highly sensitive spectroscopy of free-radicals and short-lived molecules using an infrared frequency comb”. Celem projektu jest badanie reakcji chemicznych z udziałem wolnych rodników przy wykorzystaniu szerokopasmowej spektroskopii opartej na grzebieniu częstotliwości optycznych. Wyniki tych badań pomogą wyjaśnić procesy tworzenia się molekuł prebiotycznych w przestrzeni międzygwiazdowej i są ważne dla astrochemii i teorii powstawania życia we Wszechświecie.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka wokół nas

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 18 października pierwszy wykład pt. "Fizyk(a) w samochodzie" wygłosi prof. dr hab. Wiesław Nowak.

Streszczenie                  Informacja o wykładowcy

więcej informacji

zdjęcie

Dolina Krzemowa a Polska

Ekspert od zapobiegania katastrofom inżynierskim, przedsiębiorca i nauczyciel akademicki prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda będzie gościł na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w poniedziałek 8 października. Wygłosi wykład i poprowadzi warsztaty dotyczące „Eco-systemu przedsiębiorczości innowacyjnej". Chętnych do udziału w obu wydarzeniach obowiązują elektroniczne zgłoszenia.

więcej informacji

zdjęcie

Sukces UMK w NAWA

Działająca od roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Programu PROM 750 tys. zł na realizację projektu „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”. Kwota dofinansowania odpowiada w całości sumie, o którą wystąpił Uniwersytet.

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsi na UMK

Podczas inauguracji 2018 poznaliśmy najlepszego absolwenta, studenta i studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. 

Senat UMK przyznał tytuł Najlepszego Absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2017/2018 lic. Hubertowi Jóźwiakowi, który ukończył studia pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku fizyka ze średnią ocen 4,93.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Nobla z fizyki

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyka przyznano w roku 2018 za "przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej", w połowie Arthurowi Ashkinowi (Bell Laboratories, Holmdel, USA) "za optyczne szczypczyki i ich zastosowanie do układów biologicznych" i w drugiej części Gerardowi Mourou (École Polytechnique, Palaiseau, Francja i University of Michigan, Ann Arbor, USA) oraz Donnie Strickland (University of Waterloo, Canada) "za ich metodę generacji ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu".

więcej informacji

zdjęcie

Próbki z Tajlandii w laboratoriach WFAiIS

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika gościł 2 października delegację z Tajlandii, z założonego w 1960 roku King Mongkut's University of Technology Thonburi w Bangkoku. Jest on jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii, a od września br. oficjalną uczelnią partnerską UMK. We współpracy z nim Wydział prowadzi badania materiałów o znaczeniu w diagnostyce medycznej. 

więcej informacji

zdjęcie

Nagrody i wyróżnienia

19 września 2018 r. podczas uroczystości, która miała miejsce w Collegium Maximum UMK wręczono nagrody JM Rektora UMK. Nagroda Rektora jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pracownik Uniwersytetu za swoją pracę. Rektor przyznaje je na wniosek dziekanów i kierowników jednostek.

więcej informacji

zdjęcie

Benefis naukowy prof. Andrzeja Kowalczyka

Twórca toruńskiej szkoły fizyki medycznej i współautor sukcesu spektralnej tomografii optycznej, mentor wielu roczników fizyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk odchodzi na emeryturę. Z tej okazji w sobotę 15 września 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK odbyła się konferencja podsumowująca lata pracy naukowej oraz dydaktycznej Profesora. Wzięło w niej udział ponad siedemdziesięciu gości z Torunia, kraju i zagranicy.

Zdjęcia z uroczystości wykonali Andrzeja Romański (można obejrzeć w wiadomościach UMK) i Szymon Tamborski (do obejrzenia na https://umkt.sharepoint.com/:f:/g/lab/Erbzwb7lPElGq0mxbZF5LG8BNbCWcpf0VzIYghdfGTHn-A?e=yny6yi)

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Ćwierć miliona z NCN

Ośmiu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym dr Łukasz Pepłowski, znalazło się laureatów konkursu MINIATURA 2 Narodowego Centrum Nauki. Łącznie otrzymają ponad ćwierć miliona złotych na realizację pojedynczych działań naukowych (wstępnych oraz pilotażowych badań, kwerend, staży, konsultacji i wyjazdów konferencyjnych).

więcej informacji

zdjęcie

Sukces na japońskich targach wynalazczości

Dwa wynalazki stworzone przez naukowców z UMK zdobyły nagrody podczas Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Japonii (Japan Design & Invention Expo - JIDE 2018). Prezentacja innowacyjnych rozwiązań autorstwa toruńskich i bydgoskich badaczy w Kraju Kwitnącej Wiśni była możliwa dzięki projektowi "KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług" w Programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności+". Jest on realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Astronomiczny unikat po renowacji

Po trwającej pół roku renowacji i konserwacji do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych teleskopów świata - zabytkowy ośmiocalowy astrograf Henry’ego Drapera z pryzmatem obiektywowym.

więcej informacji

zdjęcie

Astronomiczny TEAM

Dr Agata Karska z Centrum Astronomii UMK znalazła się wśród 13 laureatów piątego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie FIRST TEAM. Toruńska badaczka otrzyma 2 mln zł na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 131 naukowców. 

więcej informacji

zdjęcie

Sukces w konkursie NCN SONATINA

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się wśród laureatów konkursów: SONATINA 2 Narodowego Centrum Nauki adresowanego do osób rozpoczynających karierę badawczą. Wsród nich dr Nicolas Peschken, który zrealizuje grant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

zdjęcie

Z minister o rozwoju sektora kosmicznego

30 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyło się spotkanie z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, poświęcone badaniom i wdrożeniom realizowanym na Uniwersytecie.

więcej informacji

zdjęcie

Doktorskie Etiudy

Czworo młodych naukowców z UMK znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji rywalizacji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

więcej informacji

zdjęcie

Miliony na okulistykę jutra

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Instytutu Fizyki UMK znalazł się wśród 13 laureatów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie TEAM. Toruński fizyk otrzyma prawie 3,5 mln złotych na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 60 naukowców. 

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda za pracę doktorską

Dr Jan Ostrowski, nasz absolwent, który w Centrum Astronomii UMK napisał pod kierunkiem prof. Bouda Roukemy pracę doktorską zatytułowaną "Mass function of galaxy clusters in inhomogeneous relativistic Cosmology". Otrzymał za tę pracę nagrodę im. Giulio Rampy za znakomite badania w dziedzinie ogólnej teorii względności. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy "dysertacja ta nadaje mu pozycję wiodącego badacza w dziedzinie niejednorodnej kosmologii relatywistycznej".
Po obronie pracy doktorskiej dr Jan Ostrowski odbywa staż badawczy w Centre de Recherche Astrophysique de Lyon, na Uniwersytecie w Lyonie.
Oto ogłoszenie o przyznaniu nagrody: https://hyperspace.uni-frankfurt.de/…/2018-giulio-rampa-th…/

więcej informacji

zdjęcie

TAPS2018 - wakacyjny staż na WFAIIS

Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS2018), w ramach którego 24 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.

Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje m.in. symulacje astrofizyczne, doświadczenia z cząstkami elementarnymi, badania nad grafenem czy zastosowania zegara atomowego. 

 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Iwanowska patronką

Współtwórczyni toruńskiej astronomii prof. Wilhelmina Iwanowska została patronką nowego programu przygotowywanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

więcej informacji

zdjęcie

BioInformatics in Toruń

W dniach 28-30 czerwca 2018 r. w Centrum Optyki Kwantowej odbywa się już po raz osiemnasty doroczna konferencja naukowa „BioInformatics in Toruń”  BIT18, organizowana przez WFAiIS oraz Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne.

więcej informacji

zdjęcie

Nowi profesorowie

Sześciu naukowców z UMK otrzymało 21 czerwca 2018 r. nominacje profesorskie. Wśród nowych profesorów znalazło się dwóch pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej:

więcej informacji

zdjęcie

XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki

Zakład Dydaktyki Fizyki, Pracownia Pokazów Fizycznych wraz z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego zapraszają na XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2018 roku w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

32-metrowy radioteleskop w CA lepiej zintegrowany z siecią VLBI

Centrum Astronomii otrzymało środki w kwocie 1 mln 599 tys. zł na modernizację aparatury umożliwiającej prowadzenie obserwacji 32-metrowym radioteleskopem metodą interferometrii wielkobazowej. Modernizacja ta ma na celu zapewnienie zgodności z najnowszym standardem tej metody, który zacznie obowiązywać wszystkie europejskie obserwatoria radioastronomiczne od 2019 r. Finansowanie pochodzi z konkursowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Zakup aparatury naukowo-badawczej stanowiącej dużą infrastrukturę badawczą".

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Marszałka 2018 dla Ireneusza Grulkowskiego

Naukowcy z UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska, dr hab. Ireneusz Grulkowski i dr Lucjan Rutkowski zostali 19 czerwca uhonorowani Nagrodami Marszałka 2018. 

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

14 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK prof. dr hab. Jarosław Meller (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) wygłosi wykład pt. „O genomice i perspektywach medycyny precyzyjnej”.

więcej informacji

zdjęcie

Kwantowe klocki LEGO

Dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest członkiem międzynarodowego zespołu naukowców, który przeprowadził przełomowe badania pozwalające na zbudowanie molekuł składających się z atomów rubidu i strontu w temperaturze jednej milionowej stopnia Celsjusza powyżej zera absolutnego. Wyniki tych badań zostały opublikowane 11 czerwca 2018 r. w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka techniczna z najwyższą oceną

Kierunek fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

zdjęcie

Kosmiczna rywalizacja

Drużyna Pioneers z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została zakwalifikowana do finału prestiżowych, międzynarodowych zawodów robotycznych European Rover Challenge. W czasie finału drużyny zaprezentują skonstruowane przez siebie łaziki marsjańskie. Łaziki bedą musiały wykonać określone zadania w symulowanych warunkach marsjańskich. O zwycięstwo walczyć będzie 50 zespołów z całego świata.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

7 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK dr inż. Łukasz Kłosowski (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt.„Zderzenia w kwadrupolowych pułapkach jonowych”. 

więcej informacji

zdjęcie

Nowy kurs Network Programmability with Cisco APIC-EM na WFAiIS

Dr Mariusz Piwiński, jako jeden z dziesięciu instruktorów Akademii Sieciowej Cisco w Polsce uzyskał uprawnienia do prowadzenia nowego certyfikowanego kursu Network Programmability with Cisco APIC-EM.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda za najlepszą prezentację na międzynarodowej konferencji w Ivano-Frankivsku

Pan inż. Dariusz Chomicki, student fizyki technicznej drugiego stopnia otrzymał nagrodę za najlepszą prezentację na 11th International Conference  «Electronic Processes in Organic and Inorganic Materials» (ICEPOM-11) w Ivano-Frankivsku na Ukrainie.

więcej informacji

zdjęcie

Konferencja Młodych Fizyków

2 czerwca 2018 na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowane, w Instytucie Aleksandra Jabłońskiego odbyła się Konferencja Młodych Fizyków. Podczas tej mini-konferencji uczniowie szkół średnich przedstawili wyniki projektów badawczych, które realizowali na WFAiIS UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

24 maja 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMKprof. dr hab. Bogumił Jeziorski (Uniwersytet Warszawski) wygłosi wykład pt.„Teoretyczne wyznaczanie właściwości helu na potrzeby nowych standardów ciśnienia i temperatury”. 

więcej informacji

zdjęcie

Paryskie trofea

Trzy wynalazki naukowców z UMK zostały docenione na 117. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine 2018” w Paryżu. W konkursie startowały 583 innowacyjne rozwiązania z kilkunastu krajów świata, m.in. z Francji, Chin, Tajwanu, Polski oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedno z najwyższych wyróżnień, Medal Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz złoty medal "Concours Lépine 2018" otrzymał wynalazek mgr. Michała Meiny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

więcej informacji

zdjęcie

O ewolucji mgławic w "Nature Astronomy"

Astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Krzysztof Gęsicki jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w prestiżowym "Nature Astronomy". W artykule zostały opisane obserwacje, które naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK przeprowadził wraz z badaczami z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Potwierdzili oni trafność nowych modeli ewolucji mgławic i w rezultacie odmienili również naukowe spojrzenie na starzenie się gwiazd.

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazki z UMK docenione w Moskwie

Dwa wynalazki autorstwa pracowników UMK zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.

Złotym medalem w konkursie "Archimedes" oraz pucharem Jury - specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka uhonorowano wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka".

Niedawno donosiliśmy o sukcesie tego wynalazku na targach INNOWA 2018 w Walencji.

 

więcej informacji

zdjęcie

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

Od 21 do 24 kwietnia br. zapraszamy na imprezy Festiwalowe organizowane przez pracowników naszego Wydziału. Tegoroczna - już osiemnasta - edycja toruńskiego Festiwalu organizowana jest wokół hasła “czas i przestrzeń”, które są nam szczególnie bliskie. Zapraszamy na 18 imprez przygotowanych przez Wydział.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka techniczna w czołówce!

Fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się na podium jednej z kategorii Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, wyprzedzając analogiczne kierunki prowadzone m.in. przez Politechniki: Wrocławską, Gdańską i Łódzką.

więcej informacji

zdjęcie

Miliony na aparaturę

1,7 mln zł na projekt "System kriogeniczny do rozwijania nowych optycznych technologii kwantowych" otrzyma zespół naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pod kierownictwem dr. Piotra Wcisły.

więcej informacji

zdjęcie

WFAiIS dla zdolnych i ambitnych

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej - stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - odbyły się w dniach 8-13 kwietnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Uczniowie poznawali m.in. tajniki radioastronomii, astrofizykę numeryczną oraz metody analizy błędów pomiarowych. Prowadzili obserwacje astronomiczne i budowali komory mgłowe ze studentami z kół naukowych WFAiIS. Mieli okazję porozmawiać z pracownikami naukowymi UMK, zwiedzić najważniejsze laboratoria oraz poznać walory turystyczne Torunia.

więcej informacji

zdjęcie

TZMO (już po raz drugi!) oraz Apator fundują stypendia na WFAiIS!

Po raz kolejny studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK będą mogli skorzystać ze stypendiów w ramach konkursów „Olimpijczycy” i „Stypendia TZMO-Automatyka”. Łączna pula środków do wykorzystania to ponad 130 tys. złotych.

więcej informacji

zdjęcie

Wspólne projekty gier, czyli międzywydziałowa współpraca studentów

26 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego na początku semestru zimowego przez dwa Wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Sztuk Pięknych i realizowanego we współpracy z firmą Vivid Games.

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazek wspierający strażaków

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Krzysztofa Rykaczewskiego i mgr Michała Meiny (WFAiIS), zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

więcej informacji

zdjęcie

Młodzi wynalazcy z kujawsko-pomorskiego

Odkrywanie nowych praw, zjawisk czy technologii zmieniających to, co nas otacza w mikro, a czasem w makro skali, bardzo często zaczyna się zupełnie niepozornie, czasem przypadkowo, ale zawsze rodzi się z ciekawości świata, chęci sprawdzenia i dowiedzenia się czegoś więcej. Tak było m.in. z metodą wytwarzania monokryształów Jana Czochralskiego, wielkiego uczonego, urodzonego w naszym regionie. I to jego imię nosi pierwszy konkurs wynalazczości i innowacji dla uczniów szkół technicznych województwa kujawsko-pomorskiego. Kto wie - może będziemy świadkami narodzin jego następcy? Przed nami drugi etap konkursu Innowator.

więcej informacji

zdjęcie

Rubens pod lupą naukowców

Prof. Piotr Targowski z Instytutu Fizyki UMK i dr Magdalena Iwanicka z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK prowadzą badania monumentalnych malowideł Petera Paula Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House w Londynie. 

więcej informacji

zdjęcie

Wideokonferencja z twórcami Atos Quantum Learning Machine

Firma Atos Poland GDC oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapraszają na wideokonferencję z twórcami najpotężniejszego symulatora kwantowego na świecie.

Podczas spotkania Philippe Duluc* (Senior VP, CTO Atos Big Data & Security) oraz Bertrand Marchand** (R&D Engineer - Quantum Computing ) przedstawią historię powstania „Atos Quantum Learning Machine”. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić więdzę z zakresu kwantowych symulatorów komputerowych oraz algorytmów kwantowych. Twórcy symulatora odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników, spotkanie będzie też okazją do merytorycznej dyskusji.  

więcej informacji

zdjęcie

Przepis na optyczny zegar molekularny

Dr inż. Mateusz Borkowski z Instytutu Fizyki UMK jest autorem artykułu pt. Optical Lattice Clocks with Weakly Bound Molecules, który ukazał się na łamach prestiżowego Physical Review Letters. W publikacji naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej proponuje nowy rodzaj zegara optycznego, w którym zamiast atomów jako wzorzec czasu wykorzystywane byłyby ultrazimne, słabo związane molekuły.

więcej informacji

zdjęcie

W ministerialnej Radzie

Dr Paweł Tecmer z Instytutu Fizyki UMK został powołany do Rady Młodych Naukowców, ciała doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

zdjęcie

Nowy doktor honoris causa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki otrzymał podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

zdjęcie

Zaproszenie na kursy dla licealistów

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zapraszają na dwa kursy "Tworzenie gier w Unity 3D" oraz "Analiza danych z największego polskiego radiotelskopu". 

Kursy adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywać się będą w Instytucie Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, 87-100 Toruń).  Planowane jest pięć 4-godzinnych spotkań, podczas których uczniowie będą realizować wybraną przez siebie tematykę zajęć (Unity 3D lub analiza danych astronomicznych). Każda z grup będzie liczyć max. 15 uczniów.

więcej informacji

zdjęcie

Granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 9, HARMONIA 9, SONATA BIS 7, SONATA 13. Wśród laureatów znaleźli się również nasi pracownicy:

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

więcej informacji

zdjęcie

Kobiety zmieniają świat

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

więcej informacji

zdjęcie

Za zasługi dla Torunia

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński zostanie uhonorowany medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendialne Eldorado

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował wyjątkową ofertę stypendialną dla swoich studentów i kandydatów na studia. Wspólnie z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz Fundacją Aleksandra Jabłońskiego proponuje stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz studentów w łącznej kwocie 156 tys. zł.  

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka – Studia z przyszłością

Kierunek fizyka otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością”.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka z najwyższą oceną

Kierunek fizyka prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

zdjęcie

Nowatorska inżynieria optyczna

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, dotyczące nowej generacji tomografów optycznych OCT, zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America - OSA).

więcej informacji

zdjęcie

Akademicka wymiana

15 studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) finansowanie na wyjazdy do 8 instytutów naukowych w okolicy Monachium w Niemczech. 

więcej informacji

zdjęcie

"Głos" o naukach ścisłych

Pierwszy w 2018 r. numer „Głosu Uczelni” ma wiodący temat „Mikrokosmos, makrokosmos” i w sporej części poświęcony jest fizykom, astronomom, informatykom oraz przedstawicielom nauk technicznych na UMK.

więcej informacji

Archiwum