KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Wiadomości

zdjęcie

Konkurs "Olimpijczycy" dla kandydatów na studentów

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wraz z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego ogłosił kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu "Olimpijczycy".

Konkurs adresowany jest do uczniów klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad lub wojewódzkich konkursów przedmiotowych z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych lub technicznych oraz zamierzają rozpocząć studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunkach oferowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w szczególności na kierunkach fizyka lub fizyka techniczna, nie później niż w roku uzyskania świadectwa maturalnego. 

więcej informacji

zdjęcie

UMK i Konferencja Gospodarcza Polonii

Panel pt. „Nauka i biznes – fundament sprzyjający rozwojowi opartemu o innowacje” z udziałem naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest jednym z wydarzeń XX Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która w dniach 26-27 maja 2018 r. zagości w Toruniu. UMK jest partnerem całego przedsięwzięcia.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

24 maja 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMKprof. dr hab. Bogumił Jeziorski (Uniwersytet Warszawski) wygłosi wykład pt.„Teoretyczne wyznaczanie właściwości helu na potrzeby nowych standardów ciśnienia i temperatury”. 

więcej informacji

zdjęcie

Paryskie trofea

Trzy wynalazki naukowców z UMK zostały docenione na 117. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine 2018” w Paryżu. W konkursie startowały 583 innowacyjne rozwiązania z kilkunastu krajów świata, m.in. z Francji, Chin, Tajwanu, Polski oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedno z najwyższych wyróżnień, Medal Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz złoty medal "Concours Lépine 2018" otrzymał wynalazek mgr. Michała Meiny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

17 maja 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMKdr hab. Tomasz Klimczuk, prof. PG (Politechnika Gdańska) wygłosi wykład pt. Nadprzewodnictwo w związkach międzymetalicznych: RV2Al20 i CaBi2”. 

więcej informacji

zdjęcie

O ewolucji mgławic w "Nature Astronomy"

Astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Krzysztof Gęsicki jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w prestiżowym "Nature Astronomy". W artykule zostały opisane obserwacje, które naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK przeprowadził wraz z badaczami z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Potwierdzili oni trafność nowych modeli ewolucji mgławic i w rezultacie odmienili również naukowe spojrzenie na starzenie się gwiazd.

więcej informacji

zdjęcie

Konsorcjum ATHENA-PL

20 kwietnia 2018 r. zostało zawiązane Konsorcjum ATHENA-PL. ATHENA (the Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics) to nowej generacji teleskop rentgenowski zaakceptowany przez Europejską Agencję Kosmiczną z planem wyniesienia na orbitę w roku 2028. Celem jego misji będzie zbieranie informacji na temat formowania się i ewolucji galaktyk, gromad gwiazd i galaktyk oraz czarnych dziur. 
Podstawowym celem działania Konsorcjum będzie opracowanie dokumentacji projektowej i budowa oraz integracja komponentów satelitarnych do instrumentów satelity ATHENA. 

więcej informacji

zdjęcie

Specjalne seminarium astrofizyczne

9 maja 2018 o godzinie 11:15 w sali audytoryjnej COK w budynku Instytutu Fizyki UMK prof. Hans Zinnecker (Deutsches SOFIA Institut, University of Stuttgart, Germany oraz Universidad Autonoma de Chile, Santiago, Chile) wygłosi wykład pt.: "Airborne infrared astronomy with SOFIA"

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazki z UMK docenione w Moskwie

Dwa wynalazki autorstwa pracowników UMK zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.

Złotym medalem w konkursie "Archimedes" oraz pucharem Jury - specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka uhonorowano wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka".

Niedawno donosiliśmy o sukcesie tego wynalazku na targach INNOWA 2018 w Walencji.

 

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

26.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr Alston Misquitta (Queen Mary, University of London) wygłosi wykład pt. "Modeling the dispersion energy in SAPT: non-additivity, charge-flow and anomalous dispersion effects".

 

więcej informacji

zdjęcie

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

Od 21 do 24 kwietnia br. zapraszamy na imprezy Festiwalowe organizowane przez pracowników naszego Wydziału. Tegoroczna - już osiemnasta - edycja toruńskiego Festiwalu organizowana jest wokół hasła “czas i przestrzeń”, które są nam szczególnie bliskie. Zapraszamy na 18 imprez przygotowanych przez Wydział.

więcej informacji

zdjęcie

Dziewczyny do Ścisłych! na WFAiIS

Już po raz dziewiąty Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wziął udział w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dziewczyny do ścisłych!”. Kulminacją kampanii był „dzień otwarty” WFAiIS, który miał miejsce w czwartek 19 kwietnia 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe w ramach akcji Dziewczyny do Ścisłych

19.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr Karolina Słowik (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt. "Światło w nanoskali".

Streszczenie: Nanocząstki to drobinki metali o rozmiarach tysięcznej części średnicy ludzkiego włosa. Niczym maleńkie anteny, łączą funkcje odbiorników i nadajników sygnałów. Skupiają światło do obszarów przestrzennych rozmiarów pojedynczych molekuł, albo przesyłają sygnał z molekuły tam, gdzie można go wykryć. Działają rezonansowo: każda nanocząstka, jak witrażowe szkiełko, odpowiada na światło określonej barwy, tzn. odbija je, rozprasza bądź absobruje.
W krótkiej prezentacji przybliżymy właściwości nanocząstek oraz ich obecne i przyszłe zastosowania w technologii, nauce i w życiu codziennym.

Organizatorem Kolokwium jest Instytut Fizyki UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka techniczna w czołówce!

Fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się na podium jednej z kategorii Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, wyprzedzając analogiczne kierunki prowadzone m.in. przez Politechniki: Wrocławską, Gdańską i Łódzką.

więcej informacji

zdjęcie

Miliony na aparaturę

1,7 mln zł na projekt "System kriogeniczny do rozwijania nowych optycznych technologii kwantowych" otrzyma zespół naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pod kierownictwem dr. Piotra Wcisły.

więcej informacji

zdjęcie

WFAiIS dla zdolnych i ambitnych

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej - stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - odbyły się w dniach 8-13 kwietnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Uczniowie poznawali m.in. tajniki radioastronomii, astrofizykę numeryczną oraz metody analizy błędów pomiarowych. Prowadzili obserwacje astronomiczne i budowali komory mgłowe ze studentami z kół naukowych WFAiIS. Mieli okazję porozmawiać z pracownikami naukowymi UMK, zwiedzić najważniejsze laboratoria oraz poznać walory turystyczne Torunia.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium czwartkowe

12.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr Ewa Krzaklewska (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Socjologii) wygłosi wykład pt. "Czy fizyka ma płeć? Prezentacja wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu GENERA".

więcej informacji

zdjęcie

TZMO (już po raz drugi!) oraz Apator fundują stypendia na WFAiIS!

Po raz kolejny studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK będą mogli skorzystać ze stypendiów w ramach konkursów „Olimpijczycy” i „Stypendia TZMO-Automatyka”. Łączna pula środków do wykorzystania to ponad 130 tys. złotych.

więcej informacji

zdjęcie

Wspólne projekty gier, czyli międzywydziałowa współpraca studentów

26 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego na początku semestru zimowego przez dwa Wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Sztuk Pięknych i realizowanego we współpracy z firmą Vivid Games.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium czwartkowe

05.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr hab. Dorota Pawlak, prof. UW (Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego) wygłosi wykład pt. "Novel photonic materials enabled by crystal growth techniques".

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazek wspierający strażaków

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Krzysztofa Rykaczewskiego i mgr Michała Meiny (WFAiIS), zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

więcej informacji

zdjęcie

Młodzi wynalazcy z kujawsko-pomorskiego

Odkrywanie nowych praw, zjawisk czy technologii zmieniających to, co nas otacza w mikro, a czasem w makro skali, bardzo często zaczyna się zupełnie niepozornie, czasem przypadkowo, ale zawsze rodzi się z ciekawości świata, chęci sprawdzenia i dowiedzenia się czegoś więcej. Tak było m.in. z metodą wytwarzania monokryształów Jana Czochralskiego, wielkiego uczonego, urodzonego w naszym regionie. I to jego imię nosi pierwszy konkurs wynalazczości i innowacji dla uczniów szkół technicznych województwa kujawsko-pomorskiego. Kto wie - może będziemy świadkami narodzin jego następcy? Przed nami drugi etap konkursu Innowator.

więcej informacji

zdjęcie

Rubens pod lupą naukowców

Prof. Piotr Targowski z Instytutu Fizyki UMK i dr Magdalena Iwanicka z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK prowadzą badania monumentalnych malowideł Petera Paula Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House w Londynie. 

więcej informacji

zdjęcie

Three-Million TEAM

Dr habil. Michał Zawada, NCU Prof. from the Faculty of Physics, Astronomy and Informatics is one of the winners of the TEAM programme, in which the Foundation for Polish Science supports research teams of eminent scholars carrying out groundbreaking research.

więcej informacji

zdjęcie

Wideokonferencja z twórcami Atos Quantum Learning Machine

Firma Atos Poland GDC oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapraszają na wideokonferencję z twórcami najpotężniejszego symulatora kwantowego na świecie.

Podczas spotkania Philippe Duluc* (Senior VP, CTO Atos Big Data & Security) oraz Bertrand Marchand** (R&D Engineer - Quantum Computing ) przedstawią historię powstania „Atos Quantum Learning Machine”. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić więdzę z zakresu kwantowych symulatorów komputerowych oraz algorytmów kwantowych. Twórcy symulatora odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników, spotkanie będzie też okazją do merytorycznej dyskusji.  

więcej informacji

zdjęcie

Przepis na optyczny zegar molekularny

Dr inż. Mateusz Borkowski z Instytutu Fizyki UMK jest autorem artykułu pt. Optical Lattice Clocks with Weakly Bound Molecules, który ukazał się na łamach prestiżowego Physical Review Letters. W publikacji naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej proponuje nowy rodzaj zegara optycznego, w którym zamiast atomów jako wzorzec czasu wykorzystywane byłyby ultrazimne, słabo związane molekuły.

więcej informacji

zdjęcie

W ministerialnej Radzie

Dr Paweł Tecmer z Instytutu Fizyki UMK został powołany do Rady Młodych Naukowców, ciała doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

zdjęcie

Nowy doktor honoris causa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki otrzymał podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

zdjęcie

Zaproszenie na kursy dla licealistów

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zapraszają na dwa kursy "Tworzenie gier w Unity 3D" oraz "Analiza danych z największego polskiego radiotelskopu". 

Kursy adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywać się będą w Instytucie Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, 87-100 Toruń).  Planowane jest pięć 4-godzinnych spotkań, podczas których uczniowie będą realizować wybraną przez siebie tematykę zajęć (Unity 3D lub analiza danych astronomicznych). Każda z grup będzie liczyć max. 15 uczniów.

więcej informacji

zdjęcie

Granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 9, HARMONIA 9, SONATA BIS 7, SONATA 13. Wśród laureatów znaleźli się również nasi pracownicy:

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

więcej informacji

zdjęcie

Kobiety zmieniają świat

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

więcej informacji

zdjęcie

Za zasługi dla Torunia

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński zostanie uhonorowany medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendialne Eldorado

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował wyjątkową ofertę stypendialną dla swoich studentów i kandydatów na studia. Wspólnie z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz Fundacją Aleksandra Jabłońskiego proponuje stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz studentów w łącznej kwocie 156 tys. zł.  

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka – Studia z przyszłością

Kierunek fizyka otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością”.

więcej informacji

zdjęcie

Fundacja zaprasza najmłodszych

Już we wrześniu Fundacja Aleksandra Jabłońskiego rozpocznie kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pn. „Mały Naukowiec”. Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku 3-12 lat i obejmują tematykę związaną z fizyką, chemią, biologią, geografią czy astronomią.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka z najwyższą oceną

Kierunek fizyka prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

zdjęcie

Nowatorska inżynieria optyczna

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, dotyczące nowej generacji tomografów optycznych OCT, zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America - OSA).

więcej informacji

zdjęcie

Akademicka wymiana

15 studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) finansowanie na wyjazdy do 8 instytutów naukowych w okolicy Monachium w Niemczech. 

więcej informacji

zdjęcie

"Głos" o naukach ścisłych

Pierwszy w 2018 r. numer „Głosu Uczelni” ma wiodący temat „Mikrokosmos, makrokosmos” i w sporej części poświęcony jest fizykom, astronomom, informatykom oraz przedstawicielom nauk technicznych na UMK.

więcej informacji

Archiwum