KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Wiadomości

zdjęcie

Zadba o doskonałość naukową

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została pełnomocnikiem rektora do spraw doskonałości naukowej.

więcej informacji

zdjęcie

O poszukiwaniu ciemnej materii

Już w czwartek 11 kwietnia o g. 17:15 odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Aktualne kierunki badań w fizyce i astronomii". Tym razem o roli optycznych zegarów atomowych w poszukiwaniach ciemnej materii opowie prof. Roman Ciuryło.

więcej informacji

zdjęcie

Dzień otwarty na WFAiIS

11 kwietnia, już dziesiąty raz otworzyliśmy drzwi Wydziału dla uczniów szkół średnich, a w pierwszej kolejności dla dziewczyn, biorąc udział w akcji Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" pod nazwą "Dziewczyny do ścisłych". Gorąco dziękujemy za odwiedziny!

Szczegółowy program dnia otwartego na stronie WWW 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Włodzisław Duch wśród najliczniej cytowanych uczonych

Prof Włodzisław Duch znalazł się na wysokiej pozycji w piątej edycji rankingu najlepszych naukowców w roku 2019 w dziedzinie Computer Science & Electronics. Z 6965 cytowaniami i indeksem Hircha 40, jest 2107 na świecie (www.guide2research.com/scientists/uni-624) i 6 w Polsce (www.guide2research.com/scientists/PL  ).

Kryterium rankingu jest wartość indeksu Hirscha, według Google Scholar i DBLP.
Pełna lista rankingowa na stronie www.guide2research.com/scientists  

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze zespoły badawcze na UMK

4 kwietnia Rektor UMK wręczył nagrody przedstawicielom priorytetowych zespołów badawczych, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym w ramach projektu „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”.

więcej informacji

zdjęcie

Cisco Networking Academy Expert Level Instructor Award

Dr Mariusz Piwiński już po raz piąty otrzymał tytuł Expert Level Instructor w ramach programu Cisco Networking Academy. Nagroda ta przyznawana jest corocznie dla około 10% najlepszych instruktorów Akademii Sieciowej Cisco na świecie. (link https://www.netacad.com/group/program/recognition/instructor-excellence).

więcej informacji

zdjęcie

Dziewiąty finał konkursu FAST

W dniach 30-31 marca odbył się dziewiąty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2019". Spośród 38 nadesłanych komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 13 prac uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Inowrocławia, Jastrzębia-Zdroju, Kielc, Kwidzyna, Poznania, Szczecina i Torunia. Finaliści spotkali się na naszym Wydziale.

 

więcej informacji

zdjęcie

Warsztaty astronomiczno-fizyczne dla młodzieży

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej – stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – odbyły w dniach 25-29 marca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

zdjęcie

O historii toruńskiej astronomii

Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii toruńskiej astronomii
https://www.youtube.com/watch?v=MemjNADA6vo

 

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród ośmiorga nagrodzonych naukowców znalazła się dr Agata Karska z naszego Wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs "Skołuj Projekt" rozstrzygnięty!

Studencka Sekcja Obserwacyjna działająca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wygrała 5. edycję konkursu „Skołuj Projekt”, organizowanego przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

więcej informacji

zdjęcie

Wakacyjne warsztaty naukowe TAPS

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK rozpoczyna rekrutację na III edycję letnich warsztatów naukowych The Toruń Astrophysics/ Physics Summer Program (TAPS). Program skierowany jest do studentów z kraju i zagranicy, którzy zainteresowani są realizacją wakacyjnych projektów naukowych w ramach prac badawczych aktualnie prowadzonych przez fizyków i astrofizyków z UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Sieć radioteleskopów podgląda źródło fali grawitacyjnej

Radioteleskop RT-32 w podtoruńskich Piwnicach znalazł się w globalnej sieci 33 radioteleskopów utworzonej do obserwacji źródła fali grawitacyjnej wykrytej w 2017 r. Zaskakujące wyniki badań zostały opisane na łamach prestiżowego czasopisma „Science”, a jednym z autorów publikacji jest dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta prof. Michio Kaku na Wydziale

Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.

więcej informacji

zdjęcie

Honorowi Profesorowie UMK

Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prof. dr hab. Janusz Tondel zostali podczas Święta Uniwersytetu wyróżnieni tytułem Honorowego Profesora.

więcej informacji

zdjęcie

Granty z NCN

Troje naukowców z UMK, w tym dwoje z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymało granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki. Są to prof. dr hab. Dariusz Chruściński i dr Katarzyna Bielska z Instytutu Fizyki oraz dr Magdalena Sudoł-Procyk z Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Nowa mapa nieba

Międzynarodowy zespół złożony z ponad dwustu astronomów z 18 krajów opublikował dane z pierwszej fazy nowego, wielkiego radiowego przeglądu nieba o niespotykanej dotychczas czułości, realizowane­go przy pomocy interferometru LOFAR, The LOw Frequency ARray. Ze strony UMK udział w projekcie biorą dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska oraz doktorantka mgr Carole Roskowiński. 

więcej informacji

zdjęcie

Habilitacja w dziedzinie nauk technicznych

Dr hab. Tomasz Tarczewski jest naszym pierwszym młodym pracownikiem, który zaraz po studiach związał swoją karierę z naszym Wydziałem, pracując tu zrobił doktorat i otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych. Procedurę habilitacyjną przeprowadzono w roku 2018 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wsród sześciu nagrodzonych prac znalazły się trzy autorstwa naszych pracowników: dr Karoliny Mikulskiej-Romińskiej i dr. hab. Michała Zielińskiego, prof. UMK.

 

więcej informacji

zdjęcie

Erasmus+ rekrutuje

Rozpoczęła się wiosenna rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2019/2020.

więcej informacji

zdjęcie

Poszukiwanie inteligentnego życia we Wszechświecie

Już w czwartek, 14 lutego o g. 17:15 w sali 26 Instytutu Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Aktualne kierunki badań w fizyce i astronomii" - dr Gracjan Maciejewski opowie o Poszukiwaniach inteligentnego życia we Wszechświecie.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

więcej informacji

zdjęcie

Pierwsza nagroda w konkursie Fundacji Sektor 3.0

Zespół, w którego skład wchodzą naukowcy z UMK: dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Fundacji Sektor 3.0 współorganizowanym przez Google i Orange. Konkurs dotyczył sfery #TechForGood, czyli wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w służbie społeczeństwa.

więcej informacji

zdjęcie

Szachowy sukces naszego studenta

Student WFAiIS, Konrad Drozdowski był członkiem drużyny UMK, która zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach w kategorii uniwersytetów. Zawody odbyły się w Chorzowie w dniach 18-20 stycznia 2019 r. "Brązowa drużyna" wystąpiła w składzie:

 • Mateusz Brzeziński - Wydział Prawa i Administracji
 • Damian Śliwicki - Wydział Humanistyczny
 • Piotr Śnihur - Wydział Prawa i Administracji
 • Konrad Drozdowski - Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
 • Wiktor Kwiatkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Tomasz Czarkowski - Wydział Matematyki i Informatyki
 • Olga Smoleńska - Wydział Nauk o Ziemi

 

więcej informacji

zdjęcie

Gwiazda umiędzynarodowienia

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została laureatką drugiej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

więcej informacji

zdjęcie

W komisji Polskiej Akademii Umiejętności

Prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został wybrany do Komisji Układów Złożonych Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności.

więcej informacji

zdjęcie

Erasmus+ Kraje Partnerskie - Maroko

W dniach 26 – 30 listopada 2018 roku pracownicy naszego Wydziału: dr Anna Zawadzka, dr Robert Frankowski, mgr Andrzej Korcala i dr Przemysław Płóciennik byli gośćmi Chouaib Doukkali University El Jadida – National School of Applied Sciences w Maroku. Kolejny już pobyt naukowców naszego Wydziału w tym ośrodku finansowany był w ramach projektu Erasmus+ Kraje Partnerskie - Szkolnictwo Wyższe "Mobilność studentów i pracowników” w latach 2017-2019. Koordynatorem wymiany z Marokiem na naszym Wydziale jest dr Anna Zawadzka

więcej informacji

zdjęcie

Projekt InterAPS - pierwszy nabór

7 stycznia 2019 roku rozpoczął się pierwszy nabór do projektu InterAPS. Projekt dotyczy międzynarodowej wymiany studentów, doktorantów oraz kady akademickiej, organizacji seminariów oraz konferencji, a także wspólnych badań prowadzonych przez partnerów z 5 europejskich uniwersytetów. Projekt trwa od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Finansowanie projektu, który koordynowany jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,  pochodzi z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Celem projektu InterAPS jest wzmocnienie współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem w Lejdzie (Holandia), Uniwersytetem w Newcastle (Wielka Brytania), Uniwersytetem w Kopenhadze (Dania) oraz Uniwersytetem w Innsbrucku (Austria). Tematyka projektu obejmuje następujące dyscypliny nauki:

 • astronomia (np. astrochemia, kosmiczne masery, radiogalaktyki),
 • fizyka (np. optyczne zegary atomowe),
 • chemia (np. gazy śladowe, chemia bionieorganiczna),
 • informatyka (np. systemy współbieżne),
 • psychologia (np. wpływ efektu placebo na doświadczanie bólu).więcej informacji

zdjęcie

Szkoła TASQ dla doktorantów

W dniach 1-12 lipca 2019 r. na naszym Wydziale odbędzie się międzynarodowa, interdyscyplinarna szkoła letnia dla doktorantów “Toruń Astrophysics, Spectroscopy and Quantum Chemistry school” (TASQ). Do 25 stycznia br. zainteresowani doktoranci z zagranicy mogą uzyskać dofinansowanie udziału w szkole z projektu NAWA PROM.

Centralnym tematem szkoły TASQ jest astrochemia, czyli dziedzina astronomii, która wykorzystuje informacje na temat związków chemicznych do badania obiektów astronomicznych. Interpretacja obserwacji wymaga wcześniejszych przygotowań: zarówno eksperymentów fizycznych ze spektroscopii, jak i obliczeń kwantowo-chemicznych. Tylko w ten sposób można zbadań budowę cząsteczki, zidentyfikować linie widmowe odpowiadające różnym przejściom, a także wyznaczyć tempa zderzeń, które są niezbędne do wystąpienia emisji np. z obłoków molekularnych. 

więcej informacji

zdjęcie

Honorowy Profesor UMK

W grudniu 2018 roku Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wniosek Rektora, po zasięgnięciu opinii Kapituły Godności Honorowych przyznał prof. Andrzejowi Kowalczykowi tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Kowalczyk jest powszechnie znany, o jego zasługach chyba nie trzeba przypominać. Zainteresowanych odsyłamy do relacji z  benefisu Profesora, który miał miejsce we wrześniu 2018 na naszym wydziale.

więcej informacji

zdjęcie

PROM dla doktorantów - ostatni nabór

9 stycznia rozpoczął się drugi nabór do projektu międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu PROM.

Projekt ma na celu zwiększenie umiędzynarodowienia badań oraz kształcenia na studiach III stopnia na UMK w zakresie astronomii, fizyki, chemii, matematyki, informatyki, kognitywistyki i psychologii. Realizowany jest od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r. i przewiduje trzy główne rodzaje działań:
 • dofinansowanie udziału doktorantów i profesorów wizytujących z zagranicy w szkole letniej z zakresu astrochemii, chemii kwantowej i precyzyjnej spektroskopii, która odbędzie się w dniach 1-12 lipca 2019 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej w Toruniu - The Toruń Astrophysics, Spectroscopy and Quantum Chemistry School TASQ;
 • dofinansowanie udziału doktorantów z UMK w międzynarodowych konferencjach naukowych w ramach dyscyplin wpieranych w projekcie oraz pozostających w związku tematycznym z przygotowywaną pracą doktorską;
 • dofinansowanie udziału doktorantów w krótkich formach kształcenia, takich jak staże badawcze, warsztaty itp., które są ściśle związane z tematyką przygotowywanej pracy doktorskiej; dofinansowanie obejmuje wyjazdy doktorantów UMK za granicę oraz przyjazdy doktorantów zagranicznych na staże na UMK.

Dofinansowaniu w ramach projektu podlega zakwaterowanie i podróż, a także - w przypadku wyjazdów doktorantów z UMK za granicę - opłata za udział w spotkaniu (np. konferencyjna).

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia FAJ dla studentów wydziału

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego na wniosek Dziekana WFAiIS, prof. dr hab. Włodzimierza Jaskólskiego postanowiła nagrodzić najzdolniejszych studentów studiów drugiego stopnia na wydziale. Nagrody w postaci stypendiów w wysokości 3 500 zł trafiły do Piotra Gładysza, Nikodema Stolarczyka oraz Beaty Zjawin, wszyscy są studentami drugiego stopnia na kierunku fizyka. Symboliczne wręczenie nagród odbyło się podczas tradycyjnego spotkania świątecznego z okazji Bożego Narodzenia.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia dla wybitnych studentów

Siedmioro studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2018/19:

 • Justyna Borkowska (astronomia),
 • Piotr Gładysz (fizyka),
 • Hubert Jóźwiak (fizyka),
 • Jarosław Stephan (astronomia),
 • Nikodem Stolarczyk (fizyka),
 • Jakub Szlachetka (fizyka),
 • Beata Zjawin (fizyka).

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze zegary atomowe na świecie poszukują ciemnej materii

W znakomitym czasopiśmie naukowym Science Advances ukazał się artykuł ogłaszający działanie ziemskiej sieci czujników mającej na celu wykrycie ciemnej materii. Sieć oparta jest o cztery najbardziej precyzyjne zegary atomowe na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji i w Toruniu. Publikacja jest dziełem międzynarodowego zespołu naukowców, w którego skład wchodzą badacze z Zakładu Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK: dr Piotr Wcisło (pierwszy autor), mgr inż. Piotr Ablewski, dr inż. Sławomir Bilicki, dr Marcin Bober, dr inż. Piotr Morzyński, prof. dr hab. Roman Ciuryło, lic. Beata Zjawin i dr hab. Michał Zawada, prof. UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Złoty Medal Chemii dla Huberta Jóźwiaka

Hubert Jóźwiak z naszego Wydziału został zwycięzcą konkursu Złoty Medal Chemii. Hubert otrzymał także nagrodę finalistów, czyli wyróżnienie przyznawane przez pozostałych uczestników konkursu.

Konkurs o Złoty Medal Chemii jest organizowany od 8 lat przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę 60 prac z 15 uczelni.

15 najlepszych prac zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. To właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów. Zdobywcą głównej nagrody, czyli Złotego Medalu Chemii oraz 10 tys. złotych, został Hubert Jóźwiak z WFAIiS UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Toruńskie stypendia dla naszych studentów

96 studentów toruńskich uczelni otrzymało w tym roku stypendia Prezydenta miasta Torunia ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Wśród nich znalazło się sześcioro studentów naszego Wydziału: Piotr Gładysz (II rok fizyki s2), Natalia Gotkiewicz (I rok astronomii s2), Hubert Jóźwiak (I rok fizyki s2), Nikodem Stolarczyk (I rok fizyki s2), Jakub Szlachetka (I rok fizyki s2) oraz Beata Zjawin (I rok fizyki s2). 

Relacja w uroczystości wręczenia stypendiów

więcej informacji

zdjęcie

Wyróżnione prace dyplomowe

Mgr inż. Maciej Ćwierzona oraz lic. Jakub Szlachetka zdobyli wyróżnienia w XXVII Konkursie PKOpto 2018 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Obie prace zostały wykonane w Instytucie Fizyki UMK: praca magisterska p. Ćwierzony “Mikroskopia optyczna bliskiego pola” - pod opieką dr. Dawida Piątkowskiego, zaś praca licencjacka p. Szlachetki “Charakteryzacja widmowa nanostruktur” - pod opieką dr. Piotra Kolenderskiego. Pan Maciej Ćwierzona jest obecnie doktorantem, pracuje w grupie prof. Sebastiana Maćkowskiego. Pan Jakub Szlachetka studiuje dalej fizykę na stopniu 2.

Konkurs organizowany jest przez Polski Komitet Optoelektroniki SEP i dedykowany jest pracom z zakresu optoelektroniki, fotoniki i optyki. 

więcej informacji

zdjęcie

Jubileusz dr Cecylii Iwaniszewskiej

Z okazji 90. urodzin dr Cecylii Iwaniszewskiej w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach zorganizowano seminarium „Dzieje toruńskiej astronomii”, które odbyło się 26 listopada b.r.

więcej informacji

zdjęcie

Uroczyste wręczenie dyplomów

W sobotę, 24 listopada na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów naszym absolwentom.
W minionym roku akademickim 2017/18 ukończono na Wydziale 9 prac licencjackich, 56 inżynierskich i 18 magisterskich (4 dyplomy z tytułem magistra i 14 z tytułem magistra-inżyniera). Wręczono też wyróżnienia najlepszych prac dyplomowych zrealizowanych na Wydziale w roku akademickim 2017/2018: https://www.fizyka.umk.pl/absolwenci/nagrodzone-dyplomy/

Najlepszym absolwentem Wydziału w roku akademickim 2017/2018 został lic. Hubert Jóźwiak, któremu przyznano też tytuł Najlepszego Absolwenta UMK: https://absolwent.umk.pl/najlepsi-absolwenci-umk

Galeria zdjęć z uroczystości (autorstwa AndrzejaRomańskiego) do obejrzenia na stronie Program "Absolwent UMK"

 

więcej informacji

zdjęcie

Dr Agata Cygan laureatką nagrody im. Pieńkowskiego

Dr Agata Cygan z Instytutu Fizyki UMK otrzymała tegoroczną Nagrodę Naukową im. Profesora Stefana Pieńkowskiego. Nagrodę przyznano za opracowanie nowej metody spektroskopii częstotliwościowej we wnęce optycznej, gwarantującej dokładność nieosiągalną jak dotąd przez żadną inną technikę.

więcej informacji

zdjęcie

Opus dla dr hab. Jolanty Domysławskiej

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 15. Wśród wniosków przeznaczonych do finansowania znalazł się projekt dr hab. Jolanty Domysławskiej zatytułowany Spektroskopia cząsteczek tlenu w przedziale widmowym 1,22-1,32 μm metodą strat we wnęce. Otrzyma finansowanie w wysokości prawie 1 224 tys. złotych i będzie realizowany w Instytucie Fizyki UMK.

 

więcej informacji

zdjęcie

Technologia dla społeczeństwa

Zespół, w którym jest Jacek Matulewski z naszego wydziału, Bibianna Bałaj z Katedry Psychologii WH i personel Fundacji "Światło" zakwalifikował się do kolejnego etapu programu Fundusz Sektora 3.0 wspierającego projekty wykorzystujące technologię dla dobra społeczeństwa. W ramach tego programu będą rozbudowali projekt wzrokowych plansz komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, których jedynym sposobem komunikacji są ruchy oczu. Dzięki takim planszom, osoby które w wyniku wypadku, wylewu lub choroby neurodegeneracyjnej tracą możliwość posługiwania się mową, a nawet rękoma, będą mogły utrzymać kontakt ze swoim najbliższym otoczeniem posługując się oczami.

Projekt jest rozwijany pod patronatem Google.

więcej informacji

zdjęcie

Nominacja wydziału do konkursu Edumixer 2018

14 listopada 2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się II Forum Współpracy Edukacji i Biznesu „Edumixer 2018” zorganizowane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji wraz z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Tematem przewodnim konferencji była szeroko rozumiana współpraca uczelni wyższych z biznesem IT. 

WFAiIS UMK od wielu lat współpracuje z biznesem IT, co zostało docenione w postaci nominacji do konkursu „Lider współpracy z biznesem IT”. Nasz Wydział dostał się do się do ścisłego finału, podczas którego trzej nominowani zaprezentowali swoje osiągnięcia. WFAiIS był reprezentowany przez dra Mariusza Piwińskiego, który zaprezentował realizowaną szeroką współpracę z branżą IT. 

 

 

więcej informacji

zdjęcie

W stronę doskonałości badawczej

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Tretyn powołał przewodniczących zespołów odpowiedzialnych za realizację celów i założeń projektu „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 1 mln zł.

więcej informacji

zdjęcie

Gdańskie medale

Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK: prof. dr hab. Grzegorz Karwasz oraz dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK otrzymali medale za zasługi dla Gdańska, przyznawane przez prezydenta miasta.

więcej informacji

zdjęcie

Dr Piotr Wcisło otrzymał grant "Polonium"

W oparciu o rekomendację polsko-francuskiej wspólnej komisji ds. wyboru projektów w ramach Programu Partnerstwa im. Huberta Curien „POLONIUM”, Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 21 wniosków. Wśród nich znalazł się wniosek dr. Piotra Wcisło „Ab initio calculations for molecular collisions at low temperatures -long-standing spectroscopic puzzle and planetary/astrophysical applications”.

więcej informacji

zdjęcie

Milionowy grant na międzynarodowe partnerstwo

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała UMK ponad 1 mln 350 tys.  zł na realizację projektu International Academic Partnerships in Sciences with Nicolaus Copernicus University in Toruń.

więcej informacji

zdjęcie

PROM dla doktorantów - ruszyła rekrutacja

30 października rozpoczęła się rekrutacja do projektu międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu PROM.

więcej informacji

zdjęcie

Optyczny zegar atomowy dla każdego

Zespół dr. hab. Michała Zawady, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazł się w europejskim konsorcjum iqClock, które ma na celu skonstruowanie ultraprecyzyjnych zegarów - nie tylko na potrzeby laboratoriów, ale do powszechnego użytku.

więcej informacji

zdjęcie

Prestiżowy grant z Japonii dla dr Akiko Nishiyamy

Nasz pracownik, dr Akiko Nishiyama, otrzymała grant Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) na realizację projektu “Broadband and highly sensitive spectroscopy of free-radicals and short-lived molecules using an infrared frequency comb”. Celem projektu jest badanie reakcji chemicznych z udziałem wolnych rodników przy wykorzystaniu szerokopasmowej spektroskopii opartej na grzebieniu częstotliwości optycznych. Wyniki tych badań pomogą wyjaśnić procesy tworzenia się molekuł prebiotycznych w przestrzeni międzygwiazdowej i są ważne dla astrochemii i teorii powstawania życia we Wszechświecie.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka wokół nas

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 18 października pierwszy wykład pt. "Fizyk(a) w samochodzie" wygłosi prof. dr hab. Wiesław Nowak.

Streszczenie                  Informacja o wykładowcy

więcej informacji

zdjęcie

Dolina Krzemowa a Polska

Ekspert od zapobiegania katastrofom inżynierskim, przedsiębiorca i nauczyciel akademicki prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda będzie gościł na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w poniedziałek 8 października. Wygłosi wykład i poprowadzi warsztaty dotyczące „Eco-systemu przedsiębiorczości innowacyjnej". Chętnych do udziału w obu wydarzeniach obowiązują elektroniczne zgłoszenia.

więcej informacji

zdjęcie

Sukces UMK w NAWA

Działająca od roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Programu PROM 750 tys. zł na realizację projektu „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”. Kwota dofinansowania odpowiada w całości sumie, o którą wystąpił Uniwersytet.

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsi na UMK

Podczas inauguracji 2018 poznaliśmy najlepszego absolwenta, studenta i studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. 

Senat UMK przyznał tytuł Najlepszego Absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2017/2018 lic. Hubertowi Jóźwiakowi, który ukończył studia pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku fizyka ze średnią ocen 4,93.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Nobla z fizyki

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyka przyznano w roku 2018 za "przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej", w połowie Arthurowi Ashkinowi (Bell Laboratories, Holmdel, USA) "za optyczne szczypczyki i ich zastosowanie do układów biologicznych" i w drugiej części Gerardowi Mourou (École Polytechnique, Palaiseau, Francja i University of Michigan, Ann Arbor, USA) oraz Donnie Strickland (University of Waterloo, Canada) "za ich metodę generacji ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu".

więcej informacji

zdjęcie

Próbki z Tajlandii w laboratoriach WFAiIS

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika gościł 2 października delegację z Tajlandii, z założonego w 1960 roku King Mongkut's University of Technology Thonburi w Bangkoku. Jest on jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii, a od września br. oficjalną uczelnią partnerską UMK. We współpracy z nim Wydział prowadzi badania materiałów o znaczeniu w diagnostyce medycznej. 

więcej informacji

zdjęcie

Nagrody i wyróżnienia

19 września 2018 r. podczas uroczystości, która miała miejsce w Collegium Maximum UMK wręczono nagrody JM Rektora UMK. Nagroda Rektora jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pracownik Uniwersytetu za swoją pracę. Rektor przyznaje je na wniosek dziekanów i kierowników jednostek.

więcej informacji

zdjęcie

Benefis naukowy prof. Andrzeja Kowalczyka

Twórca toruńskiej szkoły fizyki medycznej i współautor sukcesu spektralnej tomografii optycznej, mentor wielu roczników fizyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk odchodzi na emeryturę. Z tej okazji w sobotę 15 września 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK odbyła się konferencja podsumowująca lata pracy naukowej oraz dydaktycznej Profesora. Wzięło w niej udział ponad siedemdziesięciu gości z Torunia, kraju i zagranicy.

Zdjęcia z uroczystości wykonali Andrzeja Romański (można obejrzeć w wiadomościach UMK) i Szymon Tamborski (do obejrzenia na https://umkt.sharepoint.com/:f:/g/lab/Erbzwb7lPElGq0mxbZF5LG8BNbCWcpf0VzIYghdfGTHn-A?e=yny6yi)

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Ćwierć miliona z NCN

Ośmiu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym dr Łukasz Pepłowski, znalazło się laureatów konkursu MINIATURA 2 Narodowego Centrum Nauki. Łącznie otrzymają ponad ćwierć miliona złotych na realizację pojedynczych działań naukowych (wstępnych oraz pilotażowych badań, kwerend, staży, konsultacji i wyjazdów konferencyjnych).

więcej informacji

zdjęcie

Sukces na japońskich targach wynalazczości

Dwa wynalazki stworzone przez naukowców z UMK zdobyły nagrody podczas Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Japonii (Japan Design & Invention Expo - JIDE 2018). Prezentacja innowacyjnych rozwiązań autorstwa toruńskich i bydgoskich badaczy w Kraju Kwitnącej Wiśni była możliwa dzięki projektowi "KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług" w Programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności+". Jest on realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Astronomiczny unikat po renowacji

Po trwającej pół roku renowacji i konserwacji do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych teleskopów świata - zabytkowy ośmiocalowy astrograf Henry’ego Drapera z pryzmatem obiektywowym.

więcej informacji

zdjęcie

Astronomiczny TEAM

Dr Agata Karska z Centrum Astronomii UMK znalazła się wśród 13 laureatów piątego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie FIRST TEAM. Toruńska badaczka otrzyma 2 mln zł na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 131 naukowców. 

więcej informacji

zdjęcie

Sukces w konkursie NCN SONATINA

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się wśród laureatów konkursów: SONATINA 2 Narodowego Centrum Nauki adresowanego do osób rozpoczynających karierę badawczą. Wsród nich dr Nicolas Peschken, który zrealizuje grant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

więcej informacji

zdjęcie

Z minister o rozwoju sektora kosmicznego

30 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbyło się spotkanie z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, poświęcone badaniom i wdrożeniom realizowanym na Uniwersytecie.

więcej informacji

zdjęcie

Doktorskie Etiudy

Czworo młodych naukowców z UMK znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji rywalizacji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

więcej informacji

zdjęcie

Miliony na okulistykę jutra

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Instytutu Fizyki UMK znalazł się wśród 13 laureatów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie TEAM. Toruński fizyk otrzyma prawie 3,5 mln złotych na stworzenie zespołu badawczego. W konkursie rywalizowało 60 naukowców. 

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda za pracę doktorską

Dr Jan Ostrowski, nasz absolwent, który w Centrum Astronomii UMK napisał pod kierunkiem prof. Bouda Roukemy pracę doktorską zatytułowaną "Mass function of galaxy clusters in inhomogeneous relativistic Cosmology". Otrzymał za tę pracę nagrodę im. Giulio Rampy za znakomite badania w dziedzinie ogólnej teorii względności. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy "dysertacja ta nadaje mu pozycję wiodącego badacza w dziedzinie niejednorodnej kosmologii relatywistycznej".
Po obronie pracy doktorskiej dr Jan Ostrowski odbywa staż badawczy w Centre de Recherche Astrophysique de Lyon, na Uniwersytecie w Lyonie.
Oto ogłoszenie o przyznaniu nagrody: https://hyperspace.uni-frankfurt.de/…/2018-giulio-rampa-th…/

więcej informacji

zdjęcie

TAPS2018 - wakacyjny staż na WFAIIS

Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS2018), w ramach którego 24 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.

Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje m.in. symulacje astrofizyczne, doświadczenia z cząstkami elementarnymi, badania nad grafenem czy zastosowania zegara atomowego. 

 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Iwanowska patronką

Współtwórczyni toruńskiej astronomii prof. Wilhelmina Iwanowska została patronką nowego programu przygotowywanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

więcej informacji

zdjęcie

BioInformatics in Toruń

W dniach 28-30 czerwca 2018 r. w Centrum Optyki Kwantowej odbywa się już po raz osiemnasty doroczna konferencja naukowa „BioInformatics in Toruń”  BIT18, organizowana przez WFAiIS oraz Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne.

więcej informacji

zdjęcie

Nowi profesorowie

Sześciu naukowców z UMK otrzymało 21 czerwca 2018 r. nominacje profesorskie. Wśród nowych profesorów znalazło się dwóch pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej:

więcej informacji

zdjęcie

XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki

Zakład Dydaktyki Fizyki, Pracownia Pokazów Fizycznych wraz z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego zapraszają na XVIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2018 roku w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

32-metrowy radioteleskop w CA lepiej zintegrowany z siecią VLBI

Centrum Astronomii otrzymało środki w kwocie 1 mln 599 tys. zł na modernizację aparatury umożliwiającej prowadzenie obserwacji 32-metrowym radioteleskopem metodą interferometrii wielkobazowej. Modernizacja ta ma na celu zapewnienie zgodności z najnowszym standardem tej metody, który zacznie obowiązywać wszystkie europejskie obserwatoria radioastronomiczne od 2019 r. Finansowanie pochodzi z konkursowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Zakup aparatury naukowo-badawczej stanowiącej dużą infrastrukturę badawczą".

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Marszałka 2018 dla Ireneusza Grulkowskiego

Naukowcy z UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska, dr hab. Ireneusz Grulkowski i dr Lucjan Rutkowski zostali 19 czerwca uhonorowani Nagrodami Marszałka 2018. 

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

14 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK prof. dr hab. Jarosław Meller (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) wygłosi wykład pt. „O genomice i perspektywach medycyny precyzyjnej”.

więcej informacji

zdjęcie

Pół wieku Sympozjum Fizyki Matematycznej

Instytut Fizyki UMK będzie w dniach 21-24 czerwca 2018 r. gościć uczestników wyjątkowego wydarzenia: jubileuszowego 50. Sympozjum Fizyki Matematycznej. Zainicjowana przez prof. Romana S. Ingardena konferencja naukowa od pół wieku przyciąga uwagę fizyków z całego świata i stała się znakiem rozpoznawczym toruńskiej szkoły fizyki matematycznej. Doroczne Sympozjum odbywa się nieprzerwanie od 1969 r.

więcej informacji

zdjęcie

Kwantowe klocki LEGO

Dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest członkiem międzynarodowego zespołu naukowców, który przeprowadził przełomowe badania pozwalające na zbudowanie molekuł składających się z atomów rubidu i strontu w temperaturze jednej milionowej stopnia Celsjusza powyżej zera absolutnego. Wyniki tych badań zostały opublikowane 11 czerwca 2018 r. w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka techniczna z najwyższą oceną

Kierunek fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

zdjęcie

Kosmiczna rywalizacja

Drużyna Pioneers z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została zakwalifikowana do finału prestiżowych, międzynarodowych zawodów robotycznych European Rover Challenge. W czasie finału drużyny zaprezentują skonstruowane przez siebie łaziki marsjańskie. Łaziki bedą musiały wykonać określone zadania w symulowanych warunkach marsjańskich. O zwycięstwo walczyć będzie 50 zespołów z całego świata.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

7 czerwca 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMK dr inż. Łukasz Kłosowski (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt.„Zderzenia w kwadrupolowych pułapkach jonowych”. 

więcej informacji

zdjęcie

Nowy kurs Network Programmability with Cisco APIC-EM na WFAiIS

Dr Mariusz Piwiński, jako jeden z dziesięciu instruktorów Akademii Sieciowej Cisco w Polsce uzyskał uprawnienia do prowadzenia nowego certyfikowanego kursu Network Programmability with Cisco APIC-EM.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda za najlepszą prezentację na międzynarodowej konferencji w Ivano-Frankivsku

Pan inż. Dariusz Chomicki, student fizyki technicznej drugiego stopnia otrzymał nagrodę za najlepszą prezentację na 11th International Conference  «Electronic Processes in Organic and Inorganic Materials» (ICEPOM-11) w Ivano-Frankivsku na Ukrainie.

więcej informacji

zdjęcie

Konferencja Młodych Fizyków

2 czerwca 2018 na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowane, w Instytucie Aleksandra Jabłońskiego odbyła się Konferencja Młodych Fizyków. Podczas tej mini-konferencji uczniowie szkół średnich przedstawili wyniki projektów badawczych, które realizowali na WFAiIS UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe

24 maja 2018 o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej COK w Instytucie Fizyki UMKprof. dr hab. Bogumił Jeziorski (Uniwersytet Warszawski) wygłosi wykład pt.„Teoretyczne wyznaczanie właściwości helu na potrzeby nowych standardów ciśnienia i temperatury”. 

więcej informacji

zdjęcie

Paryskie trofea

Trzy wynalazki naukowców z UMK zostały docenione na 117. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine 2018” w Paryżu. W konkursie startowały 583 innowacyjne rozwiązania z kilkunastu krajów świata, m.in. z Francji, Chin, Tajwanu, Polski oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedno z najwyższych wyróżnień, Medal Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz złoty medal "Concours Lépine 2018" otrzymał wynalazek mgr. Michała Meiny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

więcej informacji

zdjęcie

O ewolucji mgławic w "Nature Astronomy"

Astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Krzysztof Gęsicki jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w prestiżowym "Nature Astronomy". W artykule zostały opisane obserwacje, które naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK przeprowadził wraz z badaczami z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Potwierdzili oni trafność nowych modeli ewolucji mgławic i w rezultacie odmienili również naukowe spojrzenie na starzenie się gwiazd.

więcej informacji

zdjęcie

Konsorcjum ATHENA-PL

20 kwietnia 2018 r. zostało zawiązane Konsorcjum ATHENA-PL. ATHENA (the Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics) to nowej generacji teleskop rentgenowski zaakceptowany przez Europejską Agencję Kosmiczną z planem wyniesienia na orbitę w roku 2028. Celem jego misji będzie zbieranie informacji na temat formowania się i ewolucji galaktyk, gromad gwiazd i galaktyk oraz czarnych dziur. 
Podstawowym celem działania Konsorcjum będzie opracowanie dokumentacji projektowej i budowa oraz integracja komponentów satelitarnych do instrumentów satelity ATHENA. 

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazki z UMK docenione w Moskwie

Dwa wynalazki autorstwa pracowników UMK zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.

Złotym medalem w konkursie "Archimedes" oraz pucharem Jury - specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka uhonorowano wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka".

Niedawno donosiliśmy o sukcesie tego wynalazku na targach INNOWA 2018 w Walencji.

 

więcej informacji

zdjęcie

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na WFAiIS

Od 21 do 24 kwietnia br. zapraszamy na imprezy Festiwalowe organizowane przez pracowników naszego Wydziału. Tegoroczna - już osiemnasta - edycja toruńskiego Festiwalu organizowana jest wokół hasła “czas i przestrzeń”, które są nam szczególnie bliskie. Zapraszamy na 18 imprez przygotowanych przez Wydział.

więcej informacji

zdjęcie

Dziewczyny do Ścisłych! na WFAiIS

Już po raz dziewiąty Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wziął udział w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dziewczyny do ścisłych!”. Kulminacją kampanii był „dzień otwarty” WFAiIS, który miał miejsce w czwartek 19 kwietnia 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5.

więcej informacji

zdjęcie

Kolokwium Czwartkowe w ramach akcji Dziewczyny do Ścisłych

19.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr Karolina Słowik (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt. "Światło w nanoskali".

Streszczenie: Nanocząstki to drobinki metali o rozmiarach tysięcznej części średnicy ludzkiego włosa. Niczym maleńkie anteny, łączą funkcje odbiorników i nadajników sygnałów. Skupiają światło do obszarów przestrzennych rozmiarów pojedynczych molekuł, albo przesyłają sygnał z molekuły tam, gdzie można go wykryć. Działają rezonansowo: każda nanocząstka, jak witrażowe szkiełko, odpowiada na światło określonej barwy, tzn. odbija je, rozprasza bądź absobruje.
W krótkiej prezentacji przybliżymy właściwości nanocząstek oraz ich obecne i przyszłe zastosowania w technologii, nauce i w życiu codziennym.

Organizatorem Kolokwium jest Instytut Fizyki UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka techniczna w czołówce!

Fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się na podium jednej z kategorii Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, wyprzedzając analogiczne kierunki prowadzone m.in. przez Politechniki: Wrocławską, Gdańską i Łódzką.

więcej informacji

zdjęcie

Miliony na aparaturę

1,7 mln zł na projekt "System kriogeniczny do rozwijania nowych optycznych technologii kwantowych" otrzyma zespół naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pod kierownictwem dr. Piotra Wcisły.

więcej informacji

zdjęcie

WFAiIS dla zdolnych i ambitnych

Unikatowe warsztaty astronomiczne i fizyczne dla młodzieży licealnej - stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - odbyły się w dniach 8-13 kwietnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Uczniowie poznawali m.in. tajniki radioastronomii, astrofizykę numeryczną oraz metody analizy błędów pomiarowych. Prowadzili obserwacje astronomiczne i budowali komory mgłowe ze studentami z kół naukowych WFAiIS. Mieli okazję porozmawiać z pracownikami naukowymi UMK, zwiedzić najważniejsze laboratoria oraz poznać walory turystyczne Torunia.

więcej informacji

zdjęcie

TZMO (już po raz drugi!) oraz Apator fundują stypendia na WFAiIS!

Po raz kolejny studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK będą mogli skorzystać ze stypendiów w ramach konkursów „Olimpijczycy” i „Stypendia TZMO-Automatyka”. Łączna pula środków do wykorzystania to ponad 130 tys. złotych.

więcej informacji

zdjęcie

Wspólne projekty gier, czyli międzywydziałowa współpraca studentów

26 marca br. odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego na początku semestru zimowego przez dwa Wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Sztuk Pięknych i realizowanego we współpracy z firmą Vivid Games.

więcej informacji

zdjęcie

Wynalazek wspierający strażaków

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Krzysztofa Rykaczewskiego i mgr Michała Meiny (WFAiIS), zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.

więcej informacji

zdjęcie

Młodzi wynalazcy z kujawsko-pomorskiego

Odkrywanie nowych praw, zjawisk czy technologii zmieniających to, co nas otacza w mikro, a czasem w makro skali, bardzo często zaczyna się zupełnie niepozornie, czasem przypadkowo, ale zawsze rodzi się z ciekawości świata, chęci sprawdzenia i dowiedzenia się czegoś więcej. Tak było m.in. z metodą wytwarzania monokryształów Jana Czochralskiego, wielkiego uczonego, urodzonego w naszym regionie. I to jego imię nosi pierwszy konkurs wynalazczości i innowacji dla uczniów szkół technicznych województwa kujawsko-pomorskiego. Kto wie - może będziemy świadkami narodzin jego następcy? Przed nami drugi etap konkursu Innowator.

więcej informacji

zdjęcie

Rubens pod lupą naukowców

Prof. Piotr Targowski z Instytutu Fizyki UMK i dr Magdalena Iwanicka z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK prowadzą badania monumentalnych malowideł Petera Paula Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House w Londynie. 

więcej informacji

zdjęcie

Wideokonferencja z twórcami Atos Quantum Learning Machine

Firma Atos Poland GDC oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapraszają na wideokonferencję z twórcami najpotężniejszego symulatora kwantowego na świecie.

Podczas spotkania Philippe Duluc* (Senior VP, CTO Atos Big Data & Security) oraz Bertrand Marchand** (R&D Engineer - Quantum Computing ) przedstawią historię powstania „Atos Quantum Learning Machine”. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić więdzę z zakresu kwantowych symulatorów komputerowych oraz algorytmów kwantowych. Twórcy symulatora odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników, spotkanie będzie też okazją do merytorycznej dyskusji.  

więcej informacji

zdjęcie

Przepis na optyczny zegar molekularny

Dr inż. Mateusz Borkowski z Instytutu Fizyki UMK jest autorem artykułu pt. Optical Lattice Clocks with Weakly Bound Molecules, który ukazał się na łamach prestiżowego Physical Review Letters. W publikacji naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej proponuje nowy rodzaj zegara optycznego, w którym zamiast atomów jako wzorzec czasu wykorzystywane byłyby ultrazimne, słabo związane molekuły.

więcej informacji

zdjęcie

W ministerialnej Radzie

Dr Paweł Tecmer z Instytutu Fizyki UMK został powołany do Rady Młodych Naukowców, ciała doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

zdjęcie

Nowy doktor honoris causa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Cichocki otrzymał podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

więcej informacji

zdjęcie

Zaproszenie na kursy dla licealistów

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zapraszają na dwa kursy "Tworzenie gier w Unity 3D" oraz "Analiza danych z największego polskiego radiotelskopu". 

Kursy adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywać się będą w Instytucie Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, 87-100 Toruń).  Planowane jest pięć 4-godzinnych spotkań, podczas których uczniowie będą realizować wybraną przez siebie tematykę zajęć (Unity 3D lub analiza danych astronomicznych). Każda z grup będzie liczyć max. 15 uczniów.

więcej informacji

zdjęcie

Granty NCN dla naszych pracowników

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 9, HARMONIA 9, SONATA BIS 7, SONATA 13. Wśród laureatów znaleźli się również nasi pracownicy:

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

więcej informacji

zdjęcie

Kobiety zmieniają świat

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

więcej informacji

zdjęcie

Za zasługi dla Torunia

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński zostanie uhonorowany medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia". Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendialne Eldorado

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował wyjątkową ofertę stypendialną dla swoich studentów i kandydatów na studia. Wspólnie z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz Fundacją Aleksandra Jabłońskiego proponuje stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz studentów w łącznej kwocie 156 tys. zł.  

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka – Studia z przyszłością

Kierunek fizyka otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością”.

więcej informacji

zdjęcie

Fundacja zaprasza najmłodszych

Już we wrześniu Fundacja Aleksandra Jabłońskiego rozpocznie kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pn. „Mały Naukowiec”. Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku 3-12 lat i obejmują tematykę związaną z fizyką, chemią, biologią, geografią czy astronomią.

więcej informacji

zdjęcie

Fizyka z najwyższą oceną

Kierunek fizyka prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

więcej informacji

zdjęcie

Nowatorska inżynieria optyczna

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, dotyczące nowej generacji tomografów optycznych OCT, zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America - OSA).

więcej informacji

zdjęcie

Akademicka wymiana

15 studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uzyskało z Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) finansowanie na wyjazdy do 8 instytutów naukowych w okolicy Monachium w Niemczech. 

więcej informacji

zdjęcie

"Głos" o naukach ścisłych

Pierwszy w 2018 r. numer „Głosu Uczelni” ma wiodący temat „Mikrokosmos, makrokosmos” i w sporej części poświęcony jest fizykom, astronomom, informatykom oraz przedstawicielom nauk technicznych na UMK.

więcej informacji

Archiwum