Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Szczególny wkład naukowy

Na środku stoi dr Karolina Mikulska-Rumińska z dyplomem oprawionym w ramie. Po prawej i po lewej stronie stoją mężczyźni w garniturach. Za nimi stoi ścianka z logo gazety
Wyróżnienie przyznano dr Karolinie Mikulskiej-Rumińskiej z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK za jej działalność naukową fot. fot. Jerzy Dudek/Rzeczpospolita

Działalność naukowa dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej została doceniona przez "Rzeczpospolitą Cyfrową". Wyróżnienia zostały przyznane badaczom i badaczkom oraz instytucjom za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii.

25. wyróżnieniami organizatorzy chcieli nawiązać do 25 lat internetu w "Rzeczpospolitej". Wśród nagrodzonych znalazły się osoby wprowadzające innowacje w swoich sektorach, wyjątkowe start-upy, przełomowe technologie i usługi oraz instytucje wspierające rewolucyjne zmiany.

Zainteresowania naukowe dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej z Katedry Biofizyki w Instytucie Fizyki UMK skupiają się wokół szeroko rozumianych struktur biologicznych, przede wszystkim białek. W swojej pracy stosuje głównie metody obliczeniowe wykorzystywane w symulacjach komputerowych. Już podczas podoktorskiego stażu na Uniwersytecie w Pittsburghu w grupie prof. Ivet Bahar rozpoczęła współpracę z lekarzami z Los Angeles oraz badaczami z Uniwersytetu w Pittsburghu. Jej badania nad zrozumieniem mechanizmów prowadzących do obumierania komórek są kluczowe dla opracowania terapii chorób nowotworowych czy schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona.

Wyróżnienie "Rzeczpospolitej Cyfrowej" dla dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej to nie pierwsza nagroda doceniająca jej działalność naukową. W ubiegłym roku dr Mikulska-Rumińska znalazła się w gronie sześciu stypendystek 21. edycji Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, a w tym roku Fundacja L'Oréal i UNESCO przyznały jej nagrodę International Rising Talent za pracę dotyczącą obumierania komórek. Według "Forbes Women", dr Karolina Mikulska-Rumińska jest jedną ze stu najbardziej inspirujących kobiet 2021 r.

pozostałe wiadomości