
Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.
W Centrum Astronomii prof. Michio Kaku z zainteresowaniem słuchał o badaniach prowadzonych 32-m radioteleskopem, zwłaszcza o obserwacjach emisji maserowej metanolu w obszarach narodzin masywnych gwiazd. W czasie wizyty prof. Kaku radioteleskop akurat obserwował źródło takiej emisji, której widmo można było śledzić "na żywo". Usłyszał także o metodach stosowanych w obserwacjach radioastronomicznych, w szczególności w ramach Europejskiej Sieci Interferometrii Wielkobazowej (EVN).
Był też czas na spotkanie ze studentami i doktorantami astronomii. Studenci mieli okazję zapytać o wskazówki, jak być dobrym popularyzatorem nauki i o ciemną materię. Szacowny Gość podpisywał swoje książki, które, jak przyznaje wielu studentów, wywarły na nich istotny wpływ, zwłaszcza rozbudziły ich zainteresowanie astronomią i fizyką.
W Instytucie Fizyki prof. Kaku oglądał laboratorium z optycznym zegarem atomowym, gdzie rozmawiano o samym zegarze jak i o poszukiwaniu za jego pomocą ciemnej materii. Odwiedził też laboratorium fizyki medycznej, gdzie powstał słynny tomograf optyczny.