Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Wizyta prof. Michio Kaku na Wydziale

Zdjęcie ilustracyjne
Prof. Michio Kaku i prof. Włodzimierz Jaskólski, Dziekan WFAiIS fot. nadesłana przez fundację PFN

Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.

W Centrum Astronomii prof. Michio Kaku z zainteresowaniem słuchał o badaniach prowadzonych 32-m radioteleskopem, zwłaszcza o obserwacjach emisji maserowej metanolu w obszarach narodzin masywnych gwiazd. W czasie wizyty prof. Kaku radioteleskop akurat obserwował źródło takiej emisji, której widmo można było śledzić "na żywo". Usłyszał także o metodach stosowanych w obserwacjach radioastronomicznych, w szczególności w ramach Europejskiej Sieci Interferometrii Wielkobazowej (EVN).

Był też czas na spotkanie ze studentami i doktorantami astronomii. Studenci mieli okazję zapytać o wskazówki, jak być dobrym popularyzatorem nauki i o ciemną materię. Szacowny Gość podpisywał swoje książki, które, jak przyznaje wielu studentów, wywarły na nich istotny wpływ, zwłaszcza rozbudziły ich zainteresowanie astronomią i fizyką.

W Instytucie Fizyki prof. Kaku oglądał laboratorium z optycznym zegarem atomowym, gdzie rozmawiano o samym zegarze jak i o poszukiwaniu za jego pomocą ciemnej materii. Odwiedził też laboratorium fizyki medycznej, gdzie powstał słynny tomograf optyczny.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.