Wizyta prof. Michio Kaku na Wydziale

obrazek: Prof. Michio Kaku i prof. Włodzimierz Jaskólski, Dziekan WFAiIS fot.nadesłana przez fundację PFN]
Prof. Michio Kaku i prof. Włodzimierz Jaskólski, Dziekan WFAiIS fot. nadesłana przez fundację PFN

Prof. Michio Kaku odwiedził 19 lutego nasz Wydział: najpierw Centrum Astronomii w Piwnicach a następnie Instytut Fizyki.
Wizyta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Polską Fundację Narodową, która w ramach projektu 100x100 – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – organizuje spotkania ze stoma znakomitościami z całego świata.

W Centrum Astronomii prof. Michio Kaku z zainteresowaniem słuchał o badaniach prowadzonych 32-m radioteleskopem, zwłaszcza o obserwacjach emisji maserowej metanolu w obszarach narodzin masywnych gwiazd. W czasie wizyty prof. Kaku radioteleskop akurat obserwował źródło takiej emisji, której widmo można było śledzić "na żywo". Usłyszał także o metodach stosowanych w obserwacjach radioastronomicznych, w szczególności w ramach Europejskiej Sieci Interferometrii Wielkobazowej (EVN).

Był też czas na spotkanie ze studentami i doktorantami astronomii. Studenci mieli okazję zapytać o wskazówki, jak być dobrym popularyzatorem nauki i o ciemną materię. Szacowny Gość podpisywał swoje książki, które, jak przyznaje wielu studentów, wywarły na nich istotny wpływ, zwłaszcza rozbudziły ich zainteresowanie astronomią i fizyką.

W Instytucie Fizyki prof. Kaku oglądał laboratorium z optycznym zegarem atomowym, gdzie rozmawiano o samym zegarze jak i o poszukiwaniu za jego pomocą ciemnej materii. Odwiedził też laboratorium fizyki medycznej, gdzie powstał słynny tomograf optyczny.

w Centrum Astronomii [fot.Paweł Wolak] w Centrum Astronomii [fot.Paweł Wolak] w Centrum Astronomii [fot.Paweł Wolak] w Centrum Astronomii [fot.Paweł Wolak] w Centrum Astronomii [fot.Paweł Wolak] w Instytucie Fizyki [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN] w Instytucie Fizyki [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN] w laboratorium POZA [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN] w laboratorium POZA [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN] w laboratorium POZA [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN]   w lab. fizyki medycznej [fot.Tomasz Jędrzejowski/ PFN]