Doktorskie Etiudy

fot. Andrzej Romański

Czworo młodych naukowców z UMK znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji rywalizacji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

Tegoroczni stypendyści otrzymają z NCN łącznie niemal 15 mln zł. Stypendia naukowe i środki na odbycie wyjazdów stażowych w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym otrzymają następujący naukowcy z UMK:

• mgr Aurelia Dymek z Wydziału Matematyki i Informatyki  na projekt pt. Dynamika topologiczna uogólnionych układów B-wolnych  otrzyma 88 838,00 zł;
  • mgr Katarzyna Knozowska z Wydziału Chemii na projekt pt. Hydrofobowe i hydrofilowe membrany polimerowe dedykowane do perwaporacyjnej separacji dwuskładnikowych układów organiczno-organicznych otrzyma 101 tys. zł;
  • mgr Katarzyna Siudzińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na projekt pt. Evolution of open quantum systems governed by unitarily covariant quantum channels otrzyma 109 352,00 zł;

• mgr Przemysław Zakrzewski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na projekt pt. Rola białek wiążących aktynę w procesie spermiogenezy ssaków otrzyma 121 962,00 zł.

O środki na badania w ramach konkursu ETIUDA 6 ubiegali się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Najwięcej, bo aż 152 wnioski, złożono w naukach ścisłych i technicznych. Spośród nich eksperci rekomendowali do finansowania 64 projekty o łącznej wartości niemal 6,5 mln zł. 108 wniosków spłynęło do Centrum w ramach nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, z czego przyznano 44 stypendia o łącznej wartości 4,3 mln zł. W naukach o życiu badacze złożyli 95 wniosków. Spośród nich wyłoniono 39 najlepszych, które otrzymają wsparcie w wysokości 4,1 mln zł.

Pełna lista nagrodzonych