Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Z kamerą we Wszechświecie - odcinek 13 dr Andrzej Wolan z WCh (27.03.25)

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole i rozmawia
"Wgryzamy się we Wszechświat" to cykl 18 naukowych podcastów przygotowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK fot. fot. Nadesłane

"Wgryzamy się we Wszechświat" to cykl naukowych wideo podcastów, nad którymi pracują badacze i badaczki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Planety, gwiazdy, kwantowe kropki, sztuczna inteligencja, najnowsze odkrycia, topowe zagadnienia naukowe – tematy poruszane przez badaczy i badaczki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej są bardzo różnorodne, tak jak i różnorodne są ich naukowe zainteresowania.

Wciąż mało jest podcastów, które dotyczą samej fizyki i opowiadane są przez fizyków. Chcielibyśmy więc pokazać to, czym się zajmujemy, przedstawić najciekawsze badania i odkrycia pracowników i pracowniczek naszego Wydziału – mówi dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK z Katedry Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki UMK, który poprowadzi podcasty z fizykami.

Drugim z prowadzących jest mgr Dawid Jankowski ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych – będzie gospodarzem audycji poświęconych astronomii.

Emisja pierwszego odcinka "Wgryzamy się we Wszechświat" planowana jest w połowie września. W sumie, w odstępach dwutygodniowych, będziemy mieli okazję obejrzeć i wysłuchać 18 podcastów.

W drugim odcinku prof. Piotr Żuchowski będzie rozmawiał z prof. Wiesławem Nowakiem.
fot. Nadesłane

Wśród bohaterów najbliższych emisji są m.in. dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK, który jak zwykle barwnie opowie o poszukiwaniach planet, prof. dr hab. Michał Zieliński, który przybliży tematykę kropek kwantowych i sztucznej inteligencji, a prof. dr hab. Boudewijn Francois Roukema opowie o wyglądzie Wszechświata, jego dynamice, początkach i możliwych scenariuszach na przyszłość. Od mgr Weroniki Puchalskiej dowiemy się o projekcie związanym z szybkimi błyskami radiowymi, a od dr. Pawła Zielińskiego m.in. o czarnych dziurach. W odcinku poświęconym tematom związanym z życiem i biologią, ale opartymi o mechanikę kwantową, możemy liczyć na ciekawą i wciągającą rozmowę z prof. dr. hab. Wiesławem Nowakiem.

Zespół prowadzących, gości i realizatorów (MADrecords Productions Maciej Dmowski) programu "Wgryzamy się we Wszechświat".
fot. Nadesłane

– Podcasty kierujemy do wszystkich, którzy interesują się nauką i chcą pogłębić swoją wiedzę. Przygotowujemy je w sposób, który trafi zarówno do młodszej części publiczności – nastolatków, jaki i ich rodziców czy dziadków – zachęca prof. Żuchowski.

Premiery:

Odcinek 1 z dr. hab. Gracjanem Maciejewskim, prof. UMK w czwartek 19 września o 18:00: https://youtu.be/FiWCtLcoOew

Odcinek 2 z prof. dr. hab. Wiesławem Nowakiem w czwartek 3 października o 18:00: https://youtu.be/tgSw0KkPr0k

Odcinek 3 z mgr Weroniką Puchalską w czwartek 17 października o 18:00: https://youtu.be/FuKuvtbzILs

Odcinek 4 z dr. Pawłem Zielińskim w czwartek 31 października o 18:00: https://youtu.be/NXQ2sbvsffo

Odcinek 5 z prof. dr. hab. Michałem Zielińskim w czwartek 14 listopada o 18:00: https://youtu.be/XOJqwft9Zv8

Odcinek 6 z dr Karoliną Bąkowską w czwartek 28 listopada o 18:00: https://youtu.be/CbCDHYEa-H0

Odcinek 7 z dr. Tomaszem Wasakiem w czwartek 12 grudnia o 18:00: https://youtu.be/9excnnDkVmE

Odcinek świąteczny prof. Piotr Żuchowski oraz mgr Dawid Jankowski w poniedziałek 22 grudnia o 18:00: https://youtu.be/vMoI2P_SJUs

Odcinek 9 z prof. dr. hab. Boudewijnem Roukemą w czwartek 9 stycznia o 18:00: https://youtu.be/06l9wzOBLqw Podcast dostępny również na Fediverse (PeerTube): https://peertube.stream/w/6jeseftBEkPVppSmcFyW7q

Odcinek 10 z dr hab. Kathariną Boguslawski, prof. UMK oraz dr Martą Gałyńską 23 stycznia o 18:00: https://www.youtube.com/watch?v=HtAAHgHnBOk

Odcinek 11 z prof. dr. hab. Andrzejem Niedzielskim 6 lutego o 18:00: https://www.youtube.com/watch?v=JZ3RUvgjlV8

Odcinek 12 z dr. inż. Rafałem Szczepańskim 13 marca o 18:00:  https://youtu.be/UZzPL3-Fb3s?si=Z5xoczg6TXA0smC0 

Realizacja podcastów finansowana jest z IDUB – Centrum Doskonałości Astrofizyka i Astrochemia.

Odcinek 13 z dr. Andrzejem Wolanem z Wydziału Chemii 17 marca o 18:00: https://www.youtube.com/watch?v=WrFKXmqbOTU Partnerem podcastu jest firma Synthex Technologies Sp. z o.o.

pozostałe wiadomości