Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

Zdjęcie ilustracyjne

W dniu 4 marca 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie Webex (https://fizyka-umk.webex.com/fizyka-umk/) prof. dr hab. Włodzisław Duch (Katedra Informatyki Stosowanej, Instytut Nauk Technicznych UMK) wygłosi wykład pt. „Sztuczna inteligencja i neuronauki: stan obecny, zastosowania, perspektywy".

Streszczenie:

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja (AI), a zwłaszcza uczenie maszynowe, to obecnie jedne z najważniejszych technologii. Czym jest sztuczna inteligencja, w jakim zakresie przekracza już ludzkie możliwości, czego możemy się po niej spodziewać w najbliższej i w nieco dalszej przyszłości i co się w tej dziedzinie dzieje na świecie?
Najciekawsze inspiracje dla rozwoju sieci neuronowych, stanowiących podstawę uczenia maszynowego, pochodzą z badań nad mózgiem.  Coraz lepiej radzimy sobie z interpretacją i poszukiwaniem  znaczników aktywacji sieci i regionów mózgu korzystając z metod neuroobrazowania i metod elektrofizjologicznych. Umożliwia to odczytywanie myśli i wyobrażeń z danych funkcjonalnego rezonansu magnetycznego i lokalnych potencjałów polowych (ECoG). Metody neuromodulacji pozwalają bezpośrednio wpływać na strukturę połączeń mózgów, naprawiając lub optymalizując jego działanie.
Co w tej dziedzinie jest możliwe a co jest fantazją? Czy wkrótce podłączymy komputery  bezpośrednio do naszych mózgów? Czy doprowadzi nas to do katastrofy, czy raczej do utopijnej wizji transhumanistów, ery powszechnej szczęśliwości?

Organizatorem Kolokwium Czwartkowego jest Instytut Fizyki UMK w Toruniu.

Wcześniejsze kolokwia

pozostałe wiadomości