Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej

dr Piotr Kolenderski fot. Andrzej Romański

Instytut Fizyki UMK w konsorcjum z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (lider konsorcjum) realizuje projekt "Narodowe centrum satelitarnej komunikacji kwantowej (NCSatKom)". Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (9.646.000,00 zł).

Celem projektu jest budowa stacji naziemnej składającej się z teleskopu oraz modułu komunikacji kwantowej. Jednym z zastosowań stacji będzie zabezpieczenie satelitów poprzez pomiar ich orbit oraz określenie trajektorii śmieci kosmicznych orbitujących w ich sąsiedztwie. Drugie zastosowanie, to możliwość komunikacji kwantowej z wykorzystaniem pojedynczych fotonów między odbiornikiem satelitarnym a stacją. Od strony merytorycznej projektem kieruje dr Piotr Kolenderski z naszego Wydziału. Przedstawicielem lidera konsorcjum jest prof. dr hab. Maciej Konacki.