Zaproszenie na kursy dla licealistów

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zapraszają na dwa kursy "Tworzenie gier w Unity 3D" oraz "Analiza danych z największego polskiego radiotelskopu".

Kursy adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywać się będą w Instytucie Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, 87-100 Toruń).  Planowane jest pięć 4-godzinnych spotkań, podczas których uczniowie będą realizować wybraną przez siebie tematykę zajęć (Unity 3D lub analiza danych astronomicznych). Każda z grup będzie liczyć max. 15 uczniów.

Poniżej krótki opis obu kursów:

Tworzenie gier w Unity 3d

Kurs Unity3D pozwoli uczniom poznać najpopularniejsze obecnie środowisko do tworzenia gier. Zajęcia zaczynają się od wprowadzenie do tego środowiska, omówienie platform na jakich można uruchamiać gry Unity3D, przegląd usług Unity oraz sklepu z zasobami. Kolejne zagadnienia to: architektura gier (świat gry, scena, obiekt gry), zasoby, prefabrykaty, oświetlenie, kontrolki budujące interfejs itd. Na kolejnych zajęciach rozwijany będzie tworzony wspólnie projekt gry np. “platformówki”.

Analiza danych z największego polskiego radioteleskopu

Kurs dotyczyć będzie analizy danych z 32 metrowego radioteleskopu w Piwnicach. Uczniowie zapoznają się z oprogramowaniem niezbędnym do redukcji i analizy danych. Stworzą własne mapy obszarów emisji radiowych oraz swoje pierwsze widma kosmicznych molekuł pochodzących m.in. od obszarów powstawania gwiazd masywnych. W ten sposób, uczniowie zapoznają się z pracą radioastronomów pracujących w WFAiIS i ich badaniami oraz zrozumieją, że znajomość przedmiotów ścisłych oraz informatyki jest niezbędna do samodzielnego otrzymywania wyników naukowych.

Obowiązują zapisy mailowe na adres: jacek@fizyka.umk.pl.
Zapraszamy!