Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Praktyki zawodowe


Jednym z pierwszych czynników kształtujących przebieg kariery zawodowej studentów, poza odpowiednim doborem kierunku studiów, są obowiązkowe praktyki zawodowe. Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a pracodawcy oczekują od absolwentów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i doświadczenia zawodowego. Formą zdobycia wiedzy praktycznej są właśnie praktyki. Staranny dobór miejsca ich odbywania jest niezwykle istotny i rzutuje na możliwość znalezienia satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy po zakończeniu edukacji. Zdarza się niejednokrotnie, że pracodawca kontynuuje współpracę ze studentem po zakończeniu praktyki. Korzyści są wówczas obopólne. Absolwent podpisuje umowę o pracę i zyskuje zatrudnienie, a pracodawca pozyskuje przeszkolonego pracownika.

Student ma możliwość odbycia praktyki w wybranym przez siebie miejscu. Może też skorzystać z oferty UMK. Lista godnych polecenia firm znajduje się na stronie internetowej WFAiIS.

 


Targi praktyk zawodowych:

V Targi praktyk zawodowych dla studentów WFAiIS UMK 2023, Fotorelacja_2023
IV Targi praktyk zawodowych dla studentów WFAiIS UMK 2022, Fotorelacja_2022
III Targi praktyk zawodowych dla studentów WFAiIS UMK 2020, Fotorelacja_2020
II Targi praktyk zawodowych dla studentów WFAiIS UMK 2019, Fotorelacja_2019
I Targi praktyk zawodowych dla studentów WFAiIS UMK 2018Fotorelacja_2018


 

Sylabus kierunków: AiR, FT, IS (praktyki 4 tygodnie, 120 godzin)

Sylabus kierunków: Fizyka (praktyki 2 tygodnie, 90 godzin)

Sylabus kierunków: AiR S2 (praktyki 12 tygodni, 300 godzin)

Przed rozpoczęciem praktyki student jest zobowiązany dostarczyć do Dziekanatu:

    1. Pobrany z Interntu (wypełniony) druk informacje niezbędne do sporządzenia umowy o praktyki
    2. Podpisane przez zakład pracy porozumienie z Uczelnią – porozumienie sporządza Dziekanat.

Po ukończeniu praktyk (w terminie do 14 dni) dostarczyć należy:

  1. Zaświadczenie o odbyciu 90/120/300 godzin praktyk potwierdzone przez zakład pracy – do Dziekanatu
    (wzór zaświadczenia 90 godz.), (wzór zaświadczenia 120 godz.), (wzór zaświadczenia 300 godz.)
  2. Raport z przebiegu praktyk (format *.pdf) przygotowany wg załączonego szablonu oraz kopię zaświadczenia o odbyciu praktyki (format *jpg)- do mgr. inż. Andrzeja Korcali .

Raport (min 4 strony A4) musi zawierać następujące elementy:

Dopiero dostarczenie wszystkich trzech dokumentów jest podstawą do zaliczenia obowiązkowej praktyki zawodowej.
Zaliczenia praktyki dokonuje mgr inż. Andrzej Korcala.

Zawodowe praktyki studenckie odbywają się zgodnie z zarządzeniem JM Rektora UMK oraz wewnętrzymi założeniami organizacyjno-programowymi Wydziału:

Studenci WFAiIS mają możliwość odbycia praktyk w wielu uznanych firmach, w których zdobędą praktyczne umiejętności przydatne w późniejszej karierze zawodowej. Do renomowanych i godnych polecenia zakładów, z którymi Wydział współpracuje należą m.in.:


Archimedes Sp. z o.o. to nowoczesna, szybko rozwijająca się firma handlowo-usługowo-produkcyjna z siedzibą w Toruniu oraz oddziałem w Dąbrowie Górniczej. Zajmujemy się doborem, produkcją oraz dystrybucją elementów maszyn i urządzeń przemysłowych. Specjalizujemy się w systemach transportu wewnętrznego, które projektujemy, wykonujemy, instalujemy i zapewniamy wsparcie serwisowe. Archimedes powiedział: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię” – w Archimedesie tym punktem podparcia są ludzie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 80 wysokiej klasy specjalistów, którzy są kopalnią wiedzy z zakresu mechaniki, automatyki i robotyki. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy cały czas wzrasta zapotrzebowanie na zatrudnianie specjalistów, osób ambitnych i kreatywnych. Firma wspiera rozwój pracowników na wszystkich płaszczyznach m.in. poprzez finansowanie studiów, dostarczanie najnowocześniejszych narzędzi i wsparcie w realizowaniu własnych pomysłów i projektów. Oferujemy praktyki dla uczniów i studentów oraz staże dla absolwentów. Preferujemy kierunki techniczne i przyrodnicze, ale jesteśmy otwarci na inne propozycje. Sprawdź – może czekamy właśnie na Ciebie! Dane kontaktowe znajdziesz na naszej stronie www.archimedes.pl. Nierzadko po odbyciu praktyk zapraszamy studentów do stałej współpracy!


NOKIA jest światowym liderem innowacji technologicznych w połączonym świecie. Dzięki badaniom i innowacjom Nokia Bell Labs dostarczamy usługodawcom komunikacyjnym, rządom, dużym przedsiębiorstwom i klientom najszerszy wachlarz produktów, usług i licencji. Od tworzenia infrastruktury sieci 5G i Internetu rzeczy po nowe aplikacje wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia kształtujemy przyszłość technologii, które zmieniają ludzkie życie. Firma oferuje studentom płatną praktykę w obszarze informatyki i telekomunikacji oraz kontakt z najnowszą technologią i organizacją pracy. Praktykanci uczestniczą w dwóch projektach: testowanie systemów messaging’owych oraz programowanie aplikacji web’owych. Istnieje możliwość odbycia praktyk w ciągu roku akademickiego.


Apator SA – lider na krajowym rynku aparatury łącznikowej i pomiarowej. Co roku funduje również stypendia doktoranckie dla doktorantów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK


Apator Control Sp. z o.o. – projektowanie i produkcja urządzeń automatyki napędowej, układów rozdzielczo-sterowniczych oraz ich wdrażanie w przemyśle.


Cereal Partners Poland producent płatków Nestle . Firma posiada fabryki w Toruniu,  Lubiczu oraz centrum dystrybucyjne w Grębocinie.


KLIMAT SOLEC jest generalnym wykonawcą instalacji sanitarnych i automatyki. Realizujemy kompleksowe inwestycje z zakresu m.in.: wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania oraz instalacji przemysłowych. Jesteśmy producentem elementów wentylacyjnych, oddymiających oraz automatyki. Oferujemy Klientom indywidualne i zoptymalizowane rozwiązania techniczne w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji, które stosowane są w rozmaitych obiektach – od usługowych i biurowych, kończąc na bardzo złożonych systemach w obiektach przemysłowych, laboratoryjnych czy medycznych. Do swojego zespołu poszukujemy osób ambitnych, które chcą się realizować i aktywnie uczestniczyć w rozwoju naszej firmy.


ecom – jesteśmy firmą technologiczną w centrum toruńskiej starówki.

Na co dzień wspieramy firmy w zakresie kompleksowej transformacji cyfrowej, oferując rozwiązania dla branż InsurTech, FinTech oraz Healthcare. Specjalizujemy się w dostarczaniu oprogramowania dla branży ubezpieczeniowej, choć nie brakuje innych projektów. Tworzymy rozwiązania cloudowe z wykorzystaniem języka .NET oraz Java. Jako certyfikowany partner Microsoft, dostarczamy też narzędzia wykorzystujące Azure oraz komponenty Office 365. Nasi klienci to między innymi CUK Ubezpieczenia, Link4, TUZ Ubezpieczenia czy mBank.

Jesteśmy agile, pracujemy w Scrumie, wykorzystujemy też metodykę DevOps. Dostarczamy wartość przyrostowo w tygodniowych lub dwu-tygodniowych sprintach. W naszych szeregach nie brakuje doświadczonych Product Ownerów, Scrum Masterów i developerów. Nasz zespół to 70+ specjalistów.


RavenDB – to nowoczesne rozwiązanie bazodanowe używane przez tysiące klientów na całym świecie, które znalazło zastosowanie w aplikacjach tworzonych zarówno przez startupy jak i firmy będące na liście Fortune 500.

RavenDB to dokumentowa baza danych NoSQL oferująca pełną transakcyjność (ACID) jednocześnie zapewniając wysoką wydajność i dostępność (high availability) oraz łatwą skalowalność. Projekt tworzony przez zespół międzynarodowy posiadający biura między innymi w Toruniu.

Zastosowanie najnowszych technologii .NET, wieloplatformowość rozwiązania oraz kod open-source sprawiają, że jest to projekt oferujący duże możliwość rozwoju i nabycia ciekawych umiejętności w trakcie praktyk .


TORUN Technologies – wytwarzamy oprogramowanie wymagające przetwarzania i analizy danych, w szczególności medycznych, obrazowych oraz audio i wideo. Naszymi współpracownikami są naukowcy: informatycy, fizycy i medycy. Pracowaliśmy również nad algorytmami dla rozszerzonej rzeczywistości. Jeśli pasjonujesz się programowaniem i chcesz pracować nad pozyskiwaniem i analizą danych – zapraszamy do nas.


Infocomp – integrator systemów IT wspierający informatyzację firm w regionie nieprzerwalnie od 1987 roku.


KAMSOFT KUJAWY Sp. z o.o. – firma zajmująca się sprzedażą oraz wdrażaniem systemów informatycznych KAMSOFT dla potrzeb służby zdrowia (Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ), przemysłu, handlu i zarządzania.


VOBACOM sp. z o. o. – od kilkunastu lat pracuje na rynku IT. Realizuje projekty z trzech dziedzin: teletechniki, wdrażania portali internetowych i współpracy programistycznej.


ABM Space sp. z o.o. – firma zajmuje się nowoczesnymi technologiami związanymi z sektorem kosmicznych i transferem rozwiązań do sektorów pozakosmicznych


DataSpace oferuje kompleksowe rozwiązania Data Center w oparciu o najnowsze standardy. Firma oferuje usługi z zakresu serwerów dedykowanych, kolokacji, chmur prywatnych i publicznych, rozwiązań AntyDDoS. W firmie zatrudniamy administratorów systemowych i sieciowych, automatyków oraz programistów.


Leaware Sp. z o.o. Specjalizujemy się w budowie aplikacji mobilnych i systemów webowych. Tworzymy uniwersalne rozwiązania zarówno dla konkretnych systemów (Windows, Android, iOS), jak i wieloplatformowe. Nasz zespół ma unikalne na rynku umiejętności i doświadczenie, które pozwala na realizację zaawansowanych i innowacyjnych projektów. Nasz zespół działa w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.


Vivid Games S.A. jest wiodącym polskim producentem i wydawca? gier na urządzenia mobilne, dystrybuowanych przez największe globalne platformy sprzedaży, m.in. Apple App Store, Google Play czy Amazon Store. Najbardziej znaną marką ze stajni Vivid Games jest seria Real Boxing®, która trafiła do ponad 45 milionów graczy na całym świecie. Filarem bydgoskiej firmy jest młody zespół zbudowany z ponad 80 uzdolnionych specjalistów z kraju i zagranicy. Studio chętnie otwiera swoje podwoje dla początkujących pasjonatów tworzenia gier wideo oraz dziedzin towarzyszących takich jak ekonomia, marketing, PR, administracja, prawo czy HR, umożliwiając przy tym rozpoczęcie ekscytującej przygody w międzynarodowej branży rozrywkowej. Z radością zachęcamy do zgłoszenia swojej kandydatury na staż lub praktyki w Vivid Games.


Sybilla Technologies skupia swoje działania na dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań dla zrobotyzowanych teleskopów oraz sieci zrobotyzowanych teleskopów optycznych. Do chwili obecnej przygotowaliśmy i wdrożyliśmy 9 w pełni zrobotyzowanych optycznych teleskopów na 4 kontynentach pracujących w ramach sieci pod nadzorem oprogramowania ABOT – Astronomical Robot. Wartością, którą oferujemy jest precyzyjna analiza danych z teleskopów rozpoczynając od projektów naukowych poszukujących egzoplanet, przez obserwację i analizę asteroid po monitorowanie satelitów Ziemi w celu ich zabezpieczenia.
Skupiając się na stawianych przed nami wymaganiach, pracując ściśle z producentami sprzętu astronomicznego oraz bezustannie rozwijając swoje w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej tworzymy rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb projektowych. Nasi klienci, a w tym niemiecki Instytut Maxa Planck’a, brytyjskie Open University, projekty MeerLICHT i BlackGEM wybrały rozwiązania Sybilla Technologies ze względu na nasze doświadczenie, bezpieczną i nieprzerwaną pracę teleskopów, ciągłe wsparcie oraz dostosowywanie się do ambitnych celów, które stawiają przed kolejne projekty.

Tematy, w których Sybilla Technologies poszukuje współpracy to:


Euvic – już od ponad dekady działamy w obszarze usług informatycznych. Realizujemy projekty wykorzystujące najnowsze trendy w technologiach, między innymi: .NET Core, Domain Driven Design, React JS + Redux, Java 8, Dev-ops, Node/Angular, Objective C i Swift (iOS). Nasze zespoły działają w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Misją Funduszu jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.
W dniu 24 listopada 2017r. zostało zawarte Porozumienie w sprawie organizacji praktyk studenckich pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych (PFRON) (kopia Porozumienia w załączeniu). Porozumienie to umożliwia wszystkim studentom 17 wydziałów UMK realizację nieodpłatnych praktyk studenckich przewidzianych programem studiów w dowolnym Oddziale PFRON w Polsce. Możliwość ta daje szansę studentom mieszkającym poza terenem województea kujawsko-pomorskiego na odbywanie praktyk bliżej miejsca zamieszkania. PFRON określa program oraz czas praktyk (nie krótszy niż miesiąc) oraz zapewnia organizację praktyk w sposób umożliwiający studentom realizację toku studiów.


Geofizyka Toruń – renomowana firma geofizyczna, która oferuje szeroki zakres usług, głównie na potrzeby poszukiwań naftowych w kraju i za granicą.


Pamiętajcie, że traktując poważnie praktyki i pokazując się z jak najlepszej strony możecie już teraz zagwarantować sobie miejsce pracy w przyszłości.

Szczegółowych informacji udziela mgr inż. Andrzej Korcala tel.: 056 611 3243, pok. 435