Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Szkoły

Wydział prowadzi szeroką akcję popularyzatorską. Próbujemy docierać z fizyką do dzieci, uczniów i dorosłych.

Opieramy się w naszych działaniach na dwóch nowoczesnych metodach dydaktyki – na prostych doświadczeniach oraz na interaktywności. W ciągu ostatnich 10 lat pracownicy Wydziału, w szczególności Zakładu Dydaktyki Fizyki, przeprowadzili około dwieście pięćdziesiąt pokazów w całej Polsce – od Gdyni do Wałbrzycha – i w kilku miejscach na świecie, we Włoszech, Korei Południowej i Słowenii. Przekrój wiekowy odbiorców pokazów jest bardzo szeroki – od przedszkolaków i studentów uniwersytetów dziecięcych do słuchaczy studiów doktoranckich dla nauczycieli. Tylko podczas corocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odwiedza nasze  stoisko kilka tysięcy dzieci, młodzieży i osób dorosłych z całej Polski.

Zakres tematyczny pokazów jest bardzo szeroki, co obrazują ich przykładowe tytuły: „Dlaczego ciała spadają?”, „Pstryczek elektryczek”, „Skok z kosmosu”. Dużym powodzeniem cieszą się również zagadnienia z zakresu fizyki jądrowej i klimatologii. Metodologia zawsze ta sama: pomyśl, zadaj pytanie, obejrzyj doświadczenie, a następnie sam je wytłumacz. Tak najlepiej zrozumiesz i zapamiętasz.

Szereg pokazów organizujemy u siebie, w Instytucie Fizyki UMK. Są to przede wszystkim pokazy fizyczne dla szkół, które odbywają się w lutym, maju i wrześniu. Uczestniczy w nich zwykle ponad cztery tysiące uczniów – również spoza naszego województwa.

Od roku z powodzeniem upowszechniamy badania prowadzone na Wydziale i staramy się zachęcić do prawdziwej, żywej nauki najbardziej zainteresowanych udostępniając nasze laboratoria uczniom klas ścisłych szkół średnich. W ramach programu “Zawsze na fali” w tym krótkim czasie odwiedziło nas już prawie tysiąc uczniów z regionu.