Konferencja Celebrating Choi-Jamiołkowski isomorphism

prof. Andrzej Jamiołkowski i prof. Man-Duen Choi fot. nadesłano

W dniach 1-2 marca 2023 odbyła się konferencja online Celebrating Choi-Jamiołkowski isomorphism.

Prof.  Andrzej Jamiołkowski oraz prof. Man-Duen Choi  są autorami ważnego pojęcia, które nazywane jest w literaturze izomorfizmem Choi-Jamiołkowskiego (Choi-Jamiołkowski isomorphism). Pojęcie to pozwala utożsamić odwzorowania dodatnie w algebrach macierzowych z operatorami blokowo-dodatnimi (A. Jamiołkowski, Linear transformations which preserve trace and positive semideniteness of operators", Rep. Math. Phys. 3, 275-278 (1972)) oraz odwzorowania zupełnie dodatnie z operatorami dodatnimi (M.-D. Choi, Completely positive linear maps on complex matrices", Linear Algebra Appl. 10, 285-290 (1975)). Wynik ten odgrywa obecnie ważną rolę w teorii kwantowych układów otwartych oraz kwantowej teorii informacji. Konferencja, która w szczytowym momencie zgromadziła online ponad 150 uczestników, poświęcona była przypomnieniu tego fundamentalnego wyniku.

Organizatorami konferencji byli: prof. Dariusz Chruściński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Vinayak Jagadish (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), prof. Francesco Petruccione (Stellenbosch University, South Africa), prof. Karol Życzkowski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej: https://kcik.ug.edu.pl/symposia/celebrating-the-choi-jamiolkowski-isomorphism/

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.