Nowy klaster obliczeniowy dla WFAiIS

Klaster obliczeniowy
Klaster obliczeniowy fot. dr Szymon Śmiga

Zakończyła się instalacja nowego klastra obliczeniowego w Instytucie Fizyki UMK, który już niebawem zostanie udostępniony pracownikom naukowym WFAiIS. Zakup klastra został dofinansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 1 550 000 zł. Całkowity kosz klastra to prawie 2 000 000 zł.

Konfiguracja nowego klastra została dobrana tak, aby zapewnić jak najbardziej optymalne wykorzystanie zasobów przez różne grupy badawcze (teoretyczne oraz doświadczalne) działające na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ale także na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. Ze względu na dużą różnorodność prowadzonych badań oraz wykorzystywanego oprogramowania kilka serwerów zostało dodatkowo wyposażonych w karty graficzne (GPU) pojedynczej i podwójnej precyzji. Nowy klaster obliczeniowy składa się z 23 węzłów obliczeniowych (w tym 2 węzły z GPU) o całkowitej liczbie rdzeni 1072 CPU (oraz 43008 rdzeni GPU). Klaster posiada łącznie 6 TB szybkiej pamięci operacyjnej, 140 TB pamięci dyskowej oraz 182 TFlops mocy obliczeniowej.