Publikacja w Nature Communications

Toruńska grupa neuroinformatyczna opublikowała wyniki badań wykonanych na skanerze funcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w ICNT na temat dynamicznych rekonfiguracji sieci mózgu będących wynikiem 6-tygodniowego treningu pamięci roboczej. Badanie dynamiki zmian działania rozległych sieci w mózgu, współdziałania różnych obszarów w wykonywaniu złożonych zadań, jest jednym z najważniejszych zagadnień, które zbliżają nas do zrozumienia, jak działają mózgi, jak wygląda wewnętrzny przepływ informacji, integracja obszarów czołowych, ciemieniowych i podkorowych, w jaki sposób procesy wymagające początkowo zaangażowania świadomości stają się automatyczne.

Głównymi autorami tego artykułu są dr Karolina Finc i mgr Kamil Bonna (doktorant prof. Włodzisława Ducha w Katedrze Informatyki Stosowanej INT WFAiIS), a współautorami prof. Włodzisław Duch (KIS INT WFAiIS), Simone Kühn z Lise Meitner Group for Environmental Neuroscience, Max Planck Institute for Human Development, Berlin, Danielle S. Bassett i jej współpracownicy z Department of Bioengineering, School of Engineering and Applied Science, oraz Department of Physics & Astronomy, School of Arts and Sciences, University of Pennsylvania, Philadelphia i Santa Fe Institute.

Publikację można pobrać bezpłatnie (Open Access) ze strony czasopisma Nature Communications.