Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?

Zdjęcie ilustracyjne
Od końca lat 80. XX w. prof. Włodzisława Ducha interesują teorie zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych. fot. Andrzej Romański

Czym jest sztuczna inteligencja i jakie są możliwości jej rozwoju? Co już potrafi, a czym może zaskoczyć nas wkrótce? Czy zbliżamy się do stworzenia czegoś na wzór ludzkiego mózgu? Na te pytania w swoim wykładzie odpowiada prof. dr hab Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, ekspert w dziedzinie AI.  

W wykładzie zatytułowanym "Sztuczna inteligencja czy już sztuczne mózgi" naukowiec z Katedry Informatyki Stosowanej UMK przekrojowo spogląda na rozwój tego obszaru nauki oraz jej zastosowania w codziennym życiu, biznesie i nauce.  

Prof. Duch mówi m.in. o modelach językowych, które już teraz potrafią prowadzić konwersacje w ponad tysiącu językach, mają wyobraźnię pozwalającą tworzyć niesamowite obrazy, nieporównywalnie lepszą pamięć niż ludzie, programują, sterują samochodami, opracowują strategię dla firm i rozwiązują problemy naukowe. Systemy AI ( z ang. Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja) są w stanie doradzać lepiej od lekarzy, wykazują się większą empatią i zrozumieniem ludzkiej psychiki, a autonomiczne roboty rozwijają się w szybkim tempie.

Oprócz szans prof. Duch wskazuje również na niebezpieczeństwa oraz skutki społeczne, jakie niesie za sobą wdrażanie kolejnych zastosowań sztucznej inteligencji.  

 

Prof. dr hab. Włodzisław Duch jest fizykiem, informatykiem i kognitywistą. Jego zainteresowania badawcze początkowo dotyczyły metod obliczeniowych mechaniki kwantowej, fizyki komputerowej, podstaw fizyki i interpretacji mechaniki kwantowej. Od końca lat 80. zainteresowania prof. Ducha przesunęły się w stronę teorii i zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych.

Prof. Duch był członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (1995), a następnie Towarzystwa Sztucznej Inteligencji (2010). Od końca lat 90. angażował się w tworzenie kognitywistyki w Polsce, był współzałożycielem pierwszego czasopisma w tej dziedzinie i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego (2001). Przez dwie kadencje był Prezydentem European Neural Network Society (2006-2011), a w 2013 r. został wybrany na członka honorowego (Fellow) International Neural Network Society (INNS) oraz członka Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2013 r. kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, a od 2020 r. – zespołem Neuroinformatics and Artificial Intelligence, części University Centre of Excellence Dynamic, Mathematical Analysis and Artificial Inteligence. W 2012 r. objął stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji na UMK, a w latach 2014-2015 pełnił funkcję podsekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji

 

 

 

 

 

 

pozostałe wiadomości