Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Wizyta sentymentalna prawnuczki i praprawnuków prof. Aleksandra Jabłońskiego w Instytucie Fizyki

prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (Dyrektor Instytutu Fizyki), p. Anna Wocławek (prawnuczka prof. A. Jabłońskiego) z partnerem i dziećmi przed budynkiem Instytutu Fizyki
od lewej: prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (Dyrektor Instytutu Fizyki), p. Anna Wocławek (prawnuczka prof. A. Jabłońskiego) z partnerem i dziećmi fot. Monika Borecka

W sobotę 17 września 2022 gościliśmy w Instytucie Fizyki UMK, prawnuczkę prof. Aleksandra Jabłońskiego Panią Annę Wocławek i praprawnuki profesora - Martę i Łukasza.

Kilka godzin zajęły nam wspomnienia, jak również zwiedzanie laboratoriów. Dr Łukasz Pepłowski wyciągał molekuły z nanorurek, dr hab. Iwona Gorczyńska, prof. UMK i dr hab. Maciej Szkulmowski, prof. UMK zaglądali do wnętrza oka i do Instytutu Fizyki, a dyrektor, prof. dr hab. Ireneusz  Grabowski, był lokalnym przewodnikiem. Obecni na spotkaniu seniorzy dr Cecylia Iwaniszewska,  prof. dr hab. Józef Szudy i prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wraz z prawnuczką wymieniali wspomnienia i anegdoty. Ale na młodzieży największe wrażenie zrobiły sale wykładowe i możliwość dotknięcia "na zapleczu" w pokoju przygotowawczym prawdziwych fizycznych instrumentów (np. wahadła Maxwella i wahadła Newtona) oraz stanięcie po stronie wykładowcy. Goście przekazali dla Instytutu Fizyki pamiątki po prof. Aleksandrze Jabłońskim - modlitewnik i odpis dokumentu nadania stopnia doktora przez Uniwersytet Warszawski. Dzień zakończyło wieczorne zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Wygląda na to, że nie była to ostatnia wizyta w Instytucie Fizyki.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.