Bieżące ogłoszenia
Fundacja Sarigato zaprasza do projektu Hakersi
Zaczyna się drugi semestr szkolny, w którym ponownie będziemy prowadzić zdalne zajęcia z nowych technologii (programowania, angielskiego, grafiki komputerowej) dla potrzebujących dzieci (z m.in.: domów dziecka, rodzin zastępczych, ubogich i niepełnych rodzin). W poprzednim semestrze uczyło się z nami ponad 200 dzieci, w tym chcemy dotrzeć ze wsparciem do jeszcze większej liczby dzieci i do tego potrzebujemy pomocy wolontariuszy.
Anna Szczykutowicz
Urlopy zdrowotne studentów i komisje lekarskie
W związku ze zmianą placówki realizującej badania lekarskie, uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2021 r. studenci, którzy ubiegają się o urlop zdrowotny z tytułu choroby, leczenia lub rehabilitacji mogą zgłaszać się do rejestracji Poradni Medycyny Pracy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ przy ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 1 w Toruniu.
W celu ustalenia terminu wizyty należy skontaktować się z rejestracją pod nr telefonu: 56 652 10 68 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.00.
Summer Student Program 2021 at HZDR
We hope you have had a pleasant start to the year, despite the challenges and inconveniences that the spread of the Coronavirus has brought worldwide. We sincerely hope that this New Year will bring significant relief.
For that reason, we have decided to organize this year again our well-known program for social science students: the SUMMER STUDENT PROGRAM 2021.
The Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) invites international advanced undergraduate students in the natural sciences and related fields to join our research teams during the period July to September 2021.
IV Ogólnopolska Olimpiada Krystalograficzna
Zapraszamy na IV Ogólnopolską Olimpiadę Krystalograficzną. Szczegóły w załącznikach:
Konkurs INTERSTUDENT 2021
Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2021 został otwarty. Termin zgłaszania kandydatur: 19 stycznia 2021 roku
Szczegółowe informacje: http://info.studyinpoland.pl
Prodziekan ds. studenckich Anna Bartkiewicz prosi o kontakt w przypadku chęci zgłoszenia swojej kandydatury lub innego/innej studentka/tki z odpowiednim wyprzedzeniem: annan@astro.umk.pl
Informacje dotyczące organizacji kształcenia
Szanowni Państwo,
w związku z Zarządzeniami 269 i 270 Rektora UMK z 18 grudnia 2020 r. w styczniu zajęcia nadal będą realizowane w formie zdalnej, z wyjątkiem zajęć praktycznych na ostatnim semestrze studiów inżynierskich. Pozostałe zajęcia praktyczne zostają przesunięte na semestr letni 2020/21.
https://portal.umk.pl/pl/article/nowe-zarzadzenia-rektora-i-kanclerza
Zaliczenia i egzaminy sesji zimowej powinny zostać przeprowadzone w formie zdalnej, zgodnie z powyższym zarządzeniem. W uzasadnionych przypadkach, gdy przeprowadzenie egzaminu/zaliczenia wymaga wykorzystania infrastruktury Uniwersytetu, Dziekan w porozumieniu z prowadzącym zajęcia może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zaliczenia/egzaminu w formie stacjonarnej. Może to też dotyczyć sytuacji, gdy nie mają Państwo możliwości spełnienia wymogów prowadzących odnośnie włączonych kamer, itp. Proszę kontaktować się z prowadzącymi.
Aby zachować konieczną liczbę godzin zajęć zdalnych odbywających się zgodnie z planem, w dniach 25.01 (poniedziałek) i 26.01 (wtorek) realizowany będzie plan zajęć ze środy.
Pozdrawiam,
Anna Bartkiewicz
prodziekan ds. studenckich
XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca
Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach od 2010 roku.
Więcej informacji: https://tu.kielce.pl/xi-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-student-wynalazca/
Konkurs na innowacyjny artykuł naukowy pt.: „Debiut naukowy 2021”
Zapraszamy do konkursu na innowacyjny artykuł naukowy, projekt, pt.: „Debiut naukowy 2021” – „ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ a EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD” Dziesiątą edycję projektu organizują: Biura prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka - Posła do Parlamentu Europejskiego, & Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, & Instytut Studiów Społecznych PWSZ w Raciborzu, & Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.
Instrukcja postępowania w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zakażenia koronawirusem u studentów/doktorantów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Szanowni Państwo,
dostępne są instrukcje:
1) postępowania w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zakażenia koronawirusem u studentów, doktorantów i innych uczestników procesu kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
2) dla członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w przypadku skierowania na odbywanie kwarantanny w Domu Studenckim Nr 12 na stronie:
https://www.umk.pl/koronawirus/studenci-i-doktoranci/
Instructions on how to proceed in case of suspicion or occurrence of coronavirus infection in students/doctoral students at the Nicolaus Copernicus University in Toruń
Dear All,
please, read the instructions:
1) on how to proceed in case of suspicion or occurrence of coronavirus infection in students, doctoral students and other participants of the educational process at the Nicolaus Copernicus University in Toruń
2) for member of the academic community of the Nicolaus Copernicus University in Toruń in the event of directing to quarantine in Student House No. 12 on web page:
https://www.umk.pl/en/coronavirus/students-and-phd-students/
Wystąpienie najlepszego absolwenta WFAiIS oraz UMK mgr. Huberta Jóźwiaka
Zachęcamy do zapoznania się z przesłaniem naszego najlepszego absolwenta Wydziału oraz najlepszego absolwenta UMK w roku akademickim 2019/2002 Pana mgr. Huberta Jóźwiaka, które wygłosił na inauguracji roku akademickiego 2020/2021: https://youtu.be/3EFuyUc5LXw?t=4471
"Magnificencjo Rektorze, Wysoki Senacie, Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
dziękuję społeczności akademickiej za przyznanie mi, po raz drugi, tytułu Najlepszego Absolwenta Uniwersytetu - to ogromny zaszczyt. Jestem wdzięczny wszystkim osobom, które przyczyniły się do mojego sukcesu. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w inauguracji osobiście - wszystko dzięki sprawnej organizacji uroczystości, pomimo trwającej pandemii. Z pewnością będzie to wyjątkowy rok akademicki - zwłaszcza dla studentek i studentów pierwszego roku, którzy, przynajmniej początkowo, nie będą mogli poznać tradycyjnego życia studenckiego. Poza stresem związanym ze zmianą otoczenia i przyswojeniem sporej ilości materiału na początku studiów, będą poznawać Uniwersytet w warunkach ciągłego zagrożenia epidemicznego. Dlatego zachęcam, żeby w tych trudnych czasach wspierać się wzajemnie. Miejmy odwagę przyznać, że potrzebujemy pomocy. Udzielajmy jej, jeśli czujemy, że jesteśmy w stanie. I najważniejsze - nie wykluczajmy. Nikogo. W obliczu zagrożenia często odżywa w społeczeństwie potrzeba budowania wspólnoty - początkowo wydawało się, że pandemia doprowadzi do odrodzenia więzi społecznych. W ostatnich kilku miesiącach byliśmy jednak świadkami bagatelizowania tego zagrożenia, a stare podziały i konflikty w kraju odżyły. To jednak nie znaczy, że powinniśmy przestać budować - zwłaszcza w naszej lokalnej społeczności - przyjazną i inkluzywną atmosferę, dzięki której każdy poczuje się bezpiecznie. Sam - służę pomocą - każdej osobie."
Podział na grupy dla I roku 2020/21
NOWY PODZIAŁ (5.10.2020) dla Fizyki, Fizyki Technicznej i Astronomii
Automatyka i Robotyka - laboratoria
Automatyka i Robotyka - ćwiczenia
Informatyka Stosowana - ćwiczenia
Informatyka Stosowana - laboratoria
Linki do zajęć on-line
Na stronie https://www.fizyka.umk.pl/student/terminarz/plany-zajec/linki-do-zajec-zdalnych/ znajdują się linki do zajęć on-line.
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendium doktoranckie w grancie prof. Piątkowskiego
Komisja Stypendialna powołana przez Dziekana WFAiIS UMK w związku z konkursem o stypendia doktoranckie w projekcie pt.: ”Aktywne optycznie sieci plazmonowe: transport energii w nanoskali” nr 2017/26/E/ST3/00209, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA BIS 7 - informuje, że po rozpatrzeniu otrzymanych ofert, na miejsce stypendialne rekomendowała pana mgr inż. Macieja Białego. Od decyzji Komisji Stypendialnej nie przysługuje odwołanie.
Student-stypendysta w projekcie OPUS 12 2016/23/B/ST2/00752 kierowanym przez dr Katarzynę Komar
Dr inż. Katarzyna Komar ogłasza konkurs na stanowisko stypendysta student w projekcie badawczym OPUS 12 2016/23/B/ST2/00752: „Widzenie dwufotonowe - mechanizm, charakterystyka i zastosowania” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.
Stypendium dla doktoranta w projekcie OPUS NCN dr. hab. P. Tecmera, prof. UMK
Wszystkie informacje o stypendium można znaleźć na stronie NCN.
Zdalne lektoraty
Szanowni Studenci,
zgodnie z Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie realizacji zajęć dydaktycznych w formie zdalnej informujemy, że w przypadku lektoratów języków obcych prowadzonych przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK formą zdalną zajęć objęte są wszystkie grupy zajęciowe wynikające z programów studiów na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich, studiach doktoranckich (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym).
Obowiązek informowania o przyjazdach z zagranicy
Szanowni Państwo,
proszę zwrócić uwagę na przytoczony poniżej §8 Zarządzenia Nr 34 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:
"1. Wszyscy pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu są zobowiązani do niezwłocznego powiadomienia kierownika właściwej jednostki organizacyjnej i bezpośredniego przełożonego o:
1) przyjeździe z zagranicy;
2) pogorszeniu stanu zdrowia charakterystycznego dla objawów zarażenia wirusem SARS-CoV-2;
3) podejrzeniu zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w wyniku kontaktu z osobą zarażoną tym wirusem.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej zobowiązany jest przekazać powyższe informacje właściwemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz rektorowi.
3. Osoby o których mowa w ust. 1 zobowiązane są do pozostania w domu przez okres dwóch tygodni bez konieczności uzyskiwania zwolnienia lekarskiego.
4. W przypadku pracowników Uniwersytetu, o których mowa w ust. 1, bezpośredni przełożony może zdecydować o wykonywaniu pracy zdalnej".
W związku z powyższymi zapisami, uprzejmie proszę Państwa o niezwłoczne przekazywanie wskazanych informacji drogą e-mailową swoim bezpośrednim przełożonym. W szczególności:
1) pracownicy i doktoranci powinni poinformować bezpośredniego przełożonego, jak również właściwego dyrektora instytutu i Dziekanów WFAiIS: prof. dr. hab. Włodzimierza Jaskólskiego i dr. hab. Winicjusza Drozdowskiego, prof. UMK,
2) studenci powinni poinformować dr hab. Annę Bartkiewicz, prof. UMK, Prodziekan ds. Studentów oraz Dziekanów WFAiIS: prof. dr. hab. Włodzimierza Jaskólskiego i dr. hab. Winicjusza Drozdowskiego, prof. UMK.
Dodatkowo proszę Państwa o podanie adresu domowego (jest to niezbędne, by wypełnić obowiązek zgłoszenia wynikający z punktu 2 paragraf 8 Zarządzenia Nr 34 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 13 marca 2020 r.).
Łącząc wyrazy szacunku,
Jadwiga Zielińska
Zarządzenie Dziekana z 13 marca 2020 r.
Studenci, Pracownicy i Doktoranci WFAiIS
Szanowni Państwo,
w związku z decyzjami
- Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Rektora UMK (Zarządzenie z 13 marca 2020r) ,
ws zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, zarządzam:
zamknięcie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej dla wszystkich studentów i doktorantów do dnia 25.03.2020 ze skutkiem natychmiastowym.
Rekrutacja do programu wymiany studentów i doktorantów Erasmus+
Do 15.03.2020 trwa na naszej Uczelni rekrutacja na wyjazdy na studia w semestrze letnim 2020/2021, w ramach programu Erasmus+.
Oferta dla studenta w projekcie FNP First Team dr. P. Kolenderskiego
Więcej informacji w załączniku
Stypendium dla studenta w projekcie FNP TEAM dr. hab. Michała Zawady, prof. UMK
Dr hab. Michał Zawada, prof. UMK, ogłasza konkurs o stypendium naukowe dla studenta w ramach projektu FNP TEAM "A next-generation worldwide quantum sensor network with optical atomic clocks". Więcej informacji w pliku.
Czas na wnioski do programu PROM
Zapraszamy pracowników i doktorantów do składania wniosków o dofinansowanie staży i wyjazdów konferencyjnych w ramach drugiej edycji programu PROM - międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej na UMK.
https://www.umk.pl/wiadomosci/?id=26366
Nabór trwać będzie do 6 listopada 2019 r.
Rekrutacja do programu wymiany studentów i doktorantów Erasmus+
Do 4 listopada 2019 r. trwa na naszej Uczelni rekrutacja na wyjazdy na studia w semestrze letnim 2019/2020, w ramach programu Erasmus+.
Dostęp do elektronicznej bazy bibliotecznej NASBI
Zachęcamy do korzystania z pełnotekstowego dostępu online do książek elektronicznych, kursów wideo oraz audiobooków przede wszystkim Wydawnictwa Helion, a także Onepress, Oxford University Press, Sensus, Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Videopoint i innych z zakresu informatyki, ekonomii, biznesu, psychologii, HR, nauk społecznych, prawa, kultury i sztuki oraz historii.
W pierwszym tygodniu czerwca odbędą się w Toruniu dwa spotkania, które mogą być szczególnie interesujące dla naszych studentów i pracowników, polecamy:
- WarmUp MIT enterprise forum CEE, 4 czerwca;
- Robotyzacja i sztuczna nteligencja - czy mnie na to stać?, 6 czerwca.
Organizacja zajęć semestru letniego
Szanowni Państwo, 25 lutego rozpoczyna się semestr letni, który potrwa do 18 czerwca. Wzorem lat ubiegłych, z powodów organizacyjnych, część zajęć (szczególnie dla I roku) rozpoczyna się z opóźnieniem lub kończy przedwcześnie.
Dotyczy to w szczególności:
Innowacyjne metody nauczania fizyki - nabór do projektu
Zapraszamy studentów kierunków fizyka, astronomia oraz fizyka techniczna I roku studiów stacjonarnych I stopnia do wzięcia udziału w projekcie Innowacyjne metody nauczania fizyki.
Projekt InterAPS - pierwszy nabór
7 stycznia 2019 roku rozpoczął się pierwszy nabór do projektu InterAPS. Projekt dotyczy międzynarodowej wymiany studentów, doktorantów oraz kady akademickiej, organizacji seminariów oraz konferencji, a także wspólnych badań prowadzonych przez partnerów z 5 europejskich uniwersytetów. Projekt trwa od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Finansowanie projektu, który koordynowany jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pochodzi z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Konkurs na stanowisko post-doc projekcie TEAM dr. hab. I. Grulkowskiego, prof. UMK
Dr hab. Ireneusz Grulkowski zaprasza do wysyłania aplikacji w ramach konkursu na stanowisko postdoka w projekcie pn. Lenticular and vitreal light scattering and refraction for tomorrow's eye diagnostics (Załamanie i rozproszenie światła w soczewce i ciele szklistym oka w diagnostyce okulistycznej jutra), finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu TEAM ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) 2014-2020.
Oferta pracy dla studenta w grancie SONATA NCN dr. Szymona Śmigi
Dr Szymon Śmiga poszukuje osób zainteresowanych pracą w kierowanym przez siebie grancie SONATA NCN. Szczegółowe oferty można znaleźć tutaj.
Oferty można składać do 30.11.2018.
Konkurs na stypendium studenckie i doktoranckie w ramach projektu SONATA-BIS dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego
Dr hab. Ireneusz Grulkowski ogłasza konkurs o stypendium naukowe dla studenta i doktoranta w ramach grantu NCN "Ultraszybka modulacja aberracji w wiązce światła dla poprawy parametrów układów obrazujących".
Nabór na wyjazdy zagraniczne w programie Erasmus+
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą wyjazdów na uczelnie zagraniczne w ramach programu mobilności Erasmus +. Oferta dotyczy zarówno studentów, jak i doktorantów.
Konkurs na stanowisko studenta w projekcie First TEAM dr. Piotra Kolenderskiego
Szczegółowe informacje w załączniku.
Grant na staże dla studentów astronomii
Nasz Wydział jest jednym z beneficjentów projektu "Universitas Copernicana Thorunensis in Futuro - modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni", który będzie finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach modułu "staże", uzyskaliśmy finansowanie na dodatkowe, płatne praktyki wakacyjne dla studentów astronomii, które obejmą ok. 20 osób w ciągu 4 lat.