Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Noc pełna nauki + fotogaleria

Zdjęcie ilustracyjne
Organizatorami Toruńskiej Nocy Naukowców są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy fot. fot. Krzysztof Fabisiak

Gdzie powstają systemy elektroniki, co to jest antymateria i jak być lwem salonowym? – odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Toruńskiej Nocy Naukowców, która 27 września odbędzie się na UMK i w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Program wypełnią wykłady, warsztaty i pokazy, a gościem specjalnym będzie prof. Aleksander Wolszczan, który opowie o planetach poza Układem Słonecznym.

Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa, która odbywa się równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Jest okazją, by opowiedzieć o tym, czym zajmują się w pracy naukowcy i zaszczepić w uczestniczkach i uczestnikach miłość do nauki.

Na przekór swojej nazwie, tegoroczna Toruńska Noc Naukowców rozpocznie się już rano. Pierwsze atrakcje zaplanowano na godzinę 9:00. Do godziny 15:00 warsztaty, wykłady i pokazy odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w drugiej części dnia, od godziny 16:00, naukowcy zapraszają do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Atrakcje przygotowali uczeni z kilku wydziałów. Zapisy na wszystkie wydarzenia, których organizatorem jest UMK(również te w Młynie Wiedzy), będą przyjmowane mailowo. Zgłoszenia (indywidualne i grupowe) należy wysyłać na adres festiwal@umk.pl. Zapisy wystartują 20 września o godz. 8:00. Wstęp jest bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 

Program wydarzeń:

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

  • 9:00-9:45 spacer badawczy po kampusie UMK z ćwiczeniami oddechowymi oraz elementami relaksacji. Obowiązuje strój sportowy. Maksymalna liczebność grupy to 30 osób. Zbiórka przed spacerem odbędzie się w holu głównym Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (ul. Lwowska 1);
  • 10:00-10:45 miniturniej boccia. To gra, w której zawodnicy używają bil (małych piłek) wypełnionych granulatem, które wprowadzają na boisko uderzeniem. To przyjemna forma spędzania wolnego czasu z nutką zdrowej rywalizacji sportowej. Grupa może liczyć nie więcej niż 18 osób. Zajęcia odbędą się na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (ul. Lwowska 1), w sali 288;
  • 11:15-12:00 – "Zdrowie – jak o nie dbać, jak o nim mówić?". Uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę z zakresu zdrowych praktyk żywieniowych i aktywnego spędzania czasu. Maksymalna liczebność grupy to 60 osób. Wykład odbędzie się na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (ul. Lwowska 1), w Sali III im. Henryka Szarskiego.

Wydział Sztuk Pięknych

  • 9:30-11:00 oraz 11:30-13:00 – warsztaty "Brąz van Dyka – wywołaj fotografie tradycyjną techniką. Warsztat dawnego fotografa. Wprowadzenie do konserwacji fotografii". Zajęcia będą gratką dla każdego miłośnika fotografii. Na przykładzie techniki brązu van Dycka uczestnicy i uczestniczki doświadczą procesu powstawania fotografii: od naświetlania do wywoływania. Warsztaty będą okazją do porozmawiania nie tylko o powstawaniu fotografii, ale także sposobach konserwacji i przechowywania dawnych zdjęć. Zajęcia są skierowane do osób w wieku od 12 lat, a maksymalna liczba uczestników to 8. Warsztaty odbędą się na Wydziale Chemii (ul. Gagarina 7), w sali nr 80.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

  • 10:00-12:00 – warsztaty "Programowanie systemów elektroniki z wykorzystaniem struktur reprogramowalnych". Warsztaty są przeznaczone dla uczniów szkół średnich. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 12 osób, a w przypadku grup zorganizowanych – 24 osoby. Zajęcia odbędą się w Instytucie Nauk Technicznych (ul. Wileńska 7), w sali 012.

Wydział Chemii

  • 12:30-13:30 oraz 14:00-15:00 – warsztaty "Chemiku, pokoloruj mój świat...". Na warsztatach będzie można przekonać się, że jesień to czas eksplozji kolorów i magicznych eksperymentów na Wydziale Chemii. Maksymalna liczba uczestników: 15. Zajęcia odbędą się na Wydziale Chemii (ul. Gagarina 7), w sali 94.

Między godziną 16:00 a 22:00 wydarzenia Toruńskiej Nocy Naukowców przeniosą się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród osób popularyzujących naukę nie zabraknie badaczy i badaczek z UMK.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

  • 16:00-16:45 "Badanie antymaterii z atomową precyzją". Będzie to wykład poświęcony badaniom prowadzonym z udziałem zespołu polskich naukowców z Torunia i Warszawy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Prof. Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk opowie o oddziaływaniach materii z antymaterią – egzotycznymi cząstkami o fascynujących i wciąż nie w pełni poznanych właściwościach. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób.
  • 17:00-17:45 "What matters about matter?". Dr Igor Di Marco z Katedry Mechaniki Kwantowej UMK zaprezentuje spopularyzowaną wizję świata mechaniki quantum i wyjaśni, w jaki sposób wiedza ta jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, w szczególności w projektowaniu i optymalizacji materiałów. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób.

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

  • 17:00-17:40, 19:00-19:40 oraz 20:00-20:40 "Jak być lwem salonowym? Warsztaty z zakresu poprawnego zachowania przy stole". Uczestnicy i uczestniczki będą mogli dowiedzieć się więcej o poprawnym korzystaniu ze sztućców i serwetek, poznają przykładowe nakrycia stołu i podstawowe reguły zachowania przy stole. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, szczególnie mile widziane będą dzieci ze szkoły podstawowej.

Wydział Farmaceutyczny CM

  • 18:00-18:45 – "Mózg i nasze emocje". Dr Marek Jurgowiak opowie o tym, że za sprawą mózgu wyposażonego we wszystko, co pozwala nam przeżyć w stale zmieniającym się środowisku, nasza cywilizacja rozwija się w kierunkach trudnych do przewidzenia. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób.

Jednym z głównych puntów wieczoru w Młynie Wiedzy będzie wykład prof. Aleksandra Wolszczana "Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później". Wykładu polskiego radioastronoma, posiadacza Karty Absolwenckiej UMK nr 1, który na co dzień pracuje w Pennsylvania State University, będzie można wsłuchać w sali konferencyjnej MW2 o godz. 19:30 oraz online dzięki transmisji na kanale YouTube i stronie facebookowej CNMW.

W Młynie Wiedzy będzie można odwiedzić również stoiska popularnonaukowe, wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach mikrobiologicznych. Wśród atrakcji znajdzie się ekspozycja elementów systemów próżniowych i linii badawczych. Zainteresowani obejrzą przykłady próbek badanych na synchrotronach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z symulatora lotu samolotu F-35 i szybowca. Nie zabraknie również strefy konstruktora, mechatroniki, RoboWarsztatu i interaktywnego robota EuGeniusa. Więcej informacji o wydarzeniach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wszystkie atrakcje w MW1 będą dostępne w trzech turach zwiedzania: 16:00-18:00, 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Wykłady w MW2 odbędą się w przestrzeni wystawienniczej. Bezpłatne wejściówki na daną turę można odebrać od 19 września w kasie Centrum do wyczerpania puli. W przypadku wolnych miejsc bilety będzie można odebrać także pół godziny przed każdą turą w kasach w budynku głównym Młyna Wiedzy. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery wejściówki.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.