Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

TAPS2018 - wakacyjny staż na WFAIIS

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Karolina Słowik

Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczne wakacje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK upływają pod znakiem międzynarodowego programu stażowego Toruń Astrophysics/Physics Summer Program (TAPS2018), w ramach którego 24 studentów z Polski i z zagranicy realizuje projekty naukowe pod okiem badaczy z Wydziału.

Tematyka projektów, nad którymi pracują uczestnicy TAPS, obejmuje m.in. symulacje astrofizyczne, doświadczenia z cząstkami elementarnymi, badania nad grafenem czy zastosowania zegara atomowego. 

 

Oprócz realizacji projektów badawczych, stażyści spotykają się raz w tygodniu, aby posłuchać wykładów w języku angielskim oraz zwiedzić obserwatorium astronomiczne lub laboratoria na WFAiIS UMK. Gościnne wykłady przedstawią prof. Laszlo Kiss z astronomicznego Obserwatorium Konkoly na Węgrzech, dr Vladyslav Usenko z Uniwersytetu Palacky w Ołomuńcu i dr Daniel Reitzner ze Słowackiej Akademii Nauk. 

W tegorocznej edycji TAPS uczestniczy 24 studentów i doktorantów - 4 z Polski i 20 z zagranicy.


Zeszłoroczni uczestnicy o programie:

Tim Whittaker z University of Waterloow Kanadzie, “Quantum information in a time domain(opiekun: dr Piotr Kolenderski):
Przyjazd do Polski był dla mnie ekscytującym wydarzeniem, ponieważ nigdy wcześniej nie byłem w Europie, a projekt u dr. Piotra Kolenderskiego bardzo mnie zainteresował. Moja praca składała się z dwóch etapów - w połowie z teorii i w połowie z pracy w laboratorium, gdzie byłem odpowiedzialny za tzw. interferometr Macha-Zehndera. Tego rodzaju urządzenie pozwala odkodować kubity! Szczególnie stymulujące było dla mnie panujące w laboratorium myślenie „zrób to sam”. Bardzo duża część wyposażenia jest budowana na uniwersytecie, a nie jest to coś, do czego jestem przyzwyczajony. Udział w programie TAPS był ciekawy również dlatego, że miałem możliwość poznać innych studentów - pasjonatów fizyki i astronomii z wielu krajów. Nauczyłem się wiele na temat różnych kultur poprzez to doświadczenie.

Beata Zjawinstudentka III roku astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu"Searches for dark matter using optical atomic clocks" (opiekun naukowy: dr hab. Michał Zawada, prof. UMK):
Miałam w tym roku (2017) okazję uczestniczyć w programie TAPS, w ramach którego brałam udział w projekcie na temat poszukiwań ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych. Bardzo się cieszę, że mogłam reprezentować moją uczelnię w programie. Poznałam w tym czasie ludzi z trzech kontynentów, podzielających moje zainteresowania. Każdy z nas zajmował się inną dziedziną fizyki lub astronomii, więc dowiedziałam się wiele o nieznanych mi wcześniej badaniach. Niezwykłym doświadczeniem była dla mnie również praca z optycznym zegarem atomowym. W trakcie programu poznałam wielu pracowników Uniwersytetu i stworzyłam sieć kontaktów, która w przyszłości pomoże mi kontynuować rozpoczęty w TAPS projekt.

Andrey Nishchuk, Ukraina, „High-speed Scanning Laser Ophthalmoscope” (opiekun: dr hab. Maciej Szkulmowski):
Program TAPS pozwolił mi uczestniczyć w ciekawych eksperymentach w nowoczesnym laboratorium. Każdego dnia dowiaduję się czegoś nowego. W projekcie, w którym biorę udział, uczę się, jak budować proste urządzenia do obrazowania najgłębszych części ludzkiego oka. System SLO (Scanning Laser Ophthalmoscopy), który wykorzystują, pozwala robić to z bardzo dużą prędkością, co jednak wiąże się z pogorszeniem rozdzielczości obrazu. Moim zadaniem jest badać zależności pomiędzy prędkością obrazowania a jakością obrazu. To naprawdę ekscytujące! Poza tym program daje nam szansę poznać nowych ludzi z całego świata, a Toruń to bardzo przyjazne i piękne miasto z niesamowitą historią.

Agnieszka Mirocha, studentka III roku astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, „Sunbathing around protostars”(opiekun naukowy: dr Agata Karska):
Zdecydowałam się aplikować do programu TAPS, ponieważ zainteresował mnie temat jednego z projektów, bardzo lubię też Toruń. Byłam tu dotąd kilka razy i zawsze bardzo mi się tu podobało. Toruń jest podobny do mojego miasta – Krakowa, gdzie studiuję astronomię i aktualnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej. Mój projekt w TAPS skupia się na badaniach dotyczących protogwiazd o małej masie oraz analizie ich oddziaływania na obłok molekularny. To fascynujący temat, który chciałabym zgłębiać w przyszłości. Warto podkreślić, że wakacyjny program TAPS to nie tylko praca nad projektem. Mieliśmy również dodatkowe wykłady i spotkania w międzynarodowym gronie. Poznałam wielu niezwykłych ludzi i czułam się częścią większego zespołu. Mam nadzieję na dalszą współpracę. Zawsze miło wrócić do Torunia.

 

pozostałe wiadomości