Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Z nauką w przyszłość

Zdjęcie ilustracyjne
Laureatami nagrody "Naukowiec Przyszłości" zostali dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, dr Beata Kaczmarek Szczepańska oraz dr Tomasz Komendziński fot. fot. Andrzej Romański

Troje badaczy z UMK: dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, dr Beata Kaczmarek-Szczepańska oraz dr Tomasz Komendziński znalazło się w gronie tegorocznych laureatów nagrody "Naukowiec Przyszłości".

Wyróżnienie przyznawane przez Centrum Inteligentnego Rozwoju trafia do badaczy i badaczek, których projekty mają szansę zaistnieć w praktyce gospodarczej lub społecznej i przyczynić się do poprawy jakości życia w przyszłości. Misją nagrody jest budowanie rozpoznawalności nowatorskich przedsięwzięć naukowych oraz podkreślanie wagi wizjonerskiego sposobu myślenia jako niezbędnego czynnika rozwoju.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się trójka uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W kategorii "Kobieta nauki, która zmienia świat" wyróżnione zostały:

  • dr hab. Katharina Boguslawski z Katedry Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, chemiczka kwantowa, która w swoich badaniach łączy chemię, fizykę, matematykę i informatykę stosowaną. Jej naukowe dociekania skupiają się na rozwoju nowatorskich metod obliczeniowych pozwalających na modelowanie właściwości cząsteczek chemicznych o dużych rozmiarach, bez konieczności robienia badań eksperymentalnych.
  • dr Beata Kaczmarek Szczepańska z Katedry Chemii Biomateriałów i Kosmetyków na Wydziale Chemii, chemiczka, której działalność naukowa skupia się przede wszystkim wokół materiałów polimerowych oraz kosmetyków. Realizowane przez nią projekty mają aspekt praktyczny, pozwalają na wykorzystanie wyników badań podstawowych m.in. w przemyśle kosmetycznym.

W kategorii "Naukowiec przyszłości" doceniony został:

  • dr Tomasz Komendziński z Katedry Kognitywistyki Instytutu Badań Informacji i Komunikacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, filozof, kognitywista, którego najnowsze badania skupiają się na poszukiwaniu neurobiomarkerów demencji metodami uczenia maszynowego we współpracy z badaczami z RIKEN Center for Advanced Intelligence Project (Japonia).

Wręczenie nagród odbyło się podczas 8. edycji Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie.

Wszyscy laureaci

 

pozostałe wiadomości