Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Grant Marie Skłodowska-Curie Actions dla UMK

Zdjęcie z ciemnoniebieskim tłem. Tło ma wzór przypominający płytę drukowaną z jasnoniebieskimi liniami. Z lewej strony znajduje się zarys twarzy ludzkiej z profilu. Na górze zdjęcia znajduje się tekst: ?B-LIGHT: Poprawa diagnostyki biomedycznej dzięki technologiom opartym na świetle i uczeniu maszynowemu?. Na dole zdjęcia znajdują się dwa loga: jedno dla działań Marie Curie i jedno dla Unii Europejskiej. Zdjęcie promuje projekt B-LIGHT, który jest finansowany przez Unię Europejską.

Już w październiku na naszym Wydziale rozpoczniemy realizację projektu pt. Poprawa diagnostki biomedycznej z wykorzystaniem technologii optycznych i uczenia maszynowego (BE-LIGHT - Improving BiomEdical diagnosis through LIGHT-based technologies and machine learning). Na UMK projektem zarządzać będzie dr hab. Ireneusz Grulkowski, prof. UMK.

BE-LIGHT jest siecią doktorską utworzoną w ramach Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA) w programie Horyzont Europa. Grant w wysokości 2.5 mln euro umożliwi rozwój badań i szkolenie młodych naukowców. Celem projektu jest opracowanie nowych podejść w diagnostyce biomedycznej poprzez wykorzystanie najnowszych technologii obrazowania biomedycznego oraz zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego / sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób wzroku, chorób układu krążenia oraz chorób rzadkich. BE-LIGHT został przyznany międzynarodowemu konsorcjum składającemu się z 7 instytucji akademickich (w tym: Politechnika Katalońska w Barcelonie, Instytut Maxa Plancka w Getyndze, Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Paryski), 3 szpitali oraz przedstawicieli sektora przemysłu (małych i średnich przedsiębiorstw).

pozostałe wiadomości