Nocna podświetlona panarama Starego Miasta w Toruniu wraz z odbiciem w WIsle. Na górze granatowe niebo.

W dniach 19-24 czerwca br. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbędzie się 25 edycja międzynarodowej konferencji „International Workshop on Quantum Systems in Chemistry, Physics and Biology (QSCP)”. Poprzedzą ją 2 dniowe warsztaty dla studentów i doktorantów poświęcone teoretycznym metodom obliczeniowym dla atomów i molekuł.

International Workshop on Quantum Systems in Chemistry, Physics and Biology jest coroczną międzynarodową, interdyscyplinarną konferencją organizowaną od 1996 roku. Głównym celem tego cyklu konferencji jest zgromadzenie jak największej liczby ekspertów (fizyków, chemików, biologów, etc.) specjalizujących się w opisie systemów kwantowych w skali atomowej, molekularnej oraz nano. Szeroka tematyka pozwala na wymianę wiedzy oraz dyskusję nad nowymi rozwiązaniami teoretycznymi oraz aplikacyjnym. 25 edycja konferencji (QSCP2022) zostanie zorganizowana w Toruniu na UMK. Jest to wielkie wyróżnienie, gdyż po raz pierwszy, w swojej 25 letniej historii konferencja QSCP odbędzie się w Polsce.

Na przestrzeni lat konferencja QSCP wyrobiła sobie renomę platformy integrującej światowej sławy specjalistów zajmujących się rozwojem metod obliczeniowych oraz ich aplikacją, z młodymi badaczami, którzy stoją u progu swojej kariery naukowej (studenci, doktoranci, młodzi badacze po doktoracie). Z tego też powodu organizatorzy konferencji zaprosili do wygłoszenia zaproszonych referatów 41 wiodących ekspertów w dziedzinie modelowania układów molekularnych oraz nano. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby umożliwić właśnie młodym badaczom dostęp do pionierskich pomysłów oraz dać im sposobność nawiązania współpracy z wiodącymi ośrodkami z całego świata.

Głównymi organizatorami wydarzenia są Fundacja Aleksandra Jabłońskiego oraz Instytut Fizyki, WFAiIS UMK. A komitetowi organizacyjnemu przewodniczy prof. Ireneusz Grabowski z Instytutu Fizyki. Konferencja otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych.

Strona internetowa wydarzenia: http://qscp.fizyka.umk.pl/