Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Urodziny astronomicznej muzy

Na pierwszy planie radioteleskop, na drugim: zabudowania Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach
fot. fot. Andrzej Romański

23-24 września 2022 r. w Akademickim Klubie Pracy Twórczej "Od Nowa" w Toruniu oraz Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach koło Torunia odbędzie się popularnonaukowa konferencja "100 lat Uranii. Astronomia - Kopernik – Wszechświat 1922 – 2022".

Urania była muzą astronomii - jedną spośród dziewięciu muz olimpijskich z mitologii greckiej. Nazwę od niej ma dwumiesięcznik "Urania – Postępy Astronomii". To jedno z najstarszych polskich czasopism i jedno z trzech najstarszych na świecie tytułów poświęconych upowszechnianiu astronomii. Czasopismo redagowano w Warszawie, Lwowie i Krakowie, a od ponad 30 lat redakcja korzysta z gościny obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jest najstarszym tytułem ogólnopolskim wydawanym w województwie kujawsko-pomorskim. Dwumiesięcznik doczekał się także rozbudowanego portalu internetowego, na którym na bieżąco można śledzić aktualności na temat astronomii i kosmosu.

Udział w konferencji pozwoli na poznanie historii i teraźniejszości "Uranii", rozmowę z redaktorami czasopisma i portalu internetowego, wysłuchanie prelekcji o Wszechświecie, a także zwiedzanie największego obserwatorium astronomicznego w Polsce.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie konferencji https://www.urania.edu.pl/100lat/program. Warto się z nim zapoznać, ponieważ na cześć wydarzeń wstęp jest wolny, zaś uczestnictwo w innych wymaga rejestracji elektronicznej.

Witryna konferencji dostępna jest pod adresem https://www.urania.edu.pl/100lat.

pozostałe wiadomości