Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Astronomiczny unikat po renowacji

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Paula Śwituszak

Po trwającej pół roku renowacji i konserwacji do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych teleskopów świata - zabytkowy ośmiocalowy astrograf Henry’ego Drapera z pryzmatem obiektywowym.

Teleskop ten od 1891 roku służył w Obserwatorium Harwardzkim Harvard University (USA), w 1947 roku trafił do obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach. Urządzeniu przywrócono oryginalny wygląd. Ta profesjonalnie wykonana praca przeprowadzona została przez pracowników i studentów z Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W przedsięwzięcie byli zaangażowani członkowie Koła Naukowego Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki UMK.

Z punktu widzenia historii nauki teleskop Drapera przedstawia dla astronomów olbrzymią wartość - materiał obserwacyjny uzyskany przy jego pomocy został wykorzystany do stworzenia, aktualnej do dziś, klasyfikacji widmowej gwiazd, która stanowiła kamień milowy na początku współczesnej astrofizyki.

Astrograf jest obecnie ponownie składany pod swoją kopułą i będzie można go oglądać od października br. Koszty materiałów użytych do konserwacji pokryte zostały przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Fundacja sfinansuje również wystawę w pawilonie teleskopu Drapera.

Galeria zdjęć i więcej szczegółów na FB Radioteleskop live

pozostałe wiadomości