Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Świętujemy historyczny sukces

Pierwsi na UMK laureaci grantów ERC prof. Katharina Boguslawski i prof. Piotr Wcisło odebrali gratulacje od rektora UMK prof. Andrzeja Sokali, dziekana WFAiIS prof. Winicjusza Drozdowskiego i dyrektora Instytutu Fizyki prof. Ireneusza Grabowskiego
Pierwsi na UMK laureaci grantów ERC prof. Katharina Boguslawski i prof. Piotr Wcisło odebrali gratulacje od rektora UMK prof. Andrzeja Sokali, dziekana WFAiIS prof. Winicjusza Drozdowskiego i dyrektora Instytutu Fizyki prof. Ireneusza Grabowskiego fot. Andrzej Romański

- Takiego sukcesu w dziejach naszej uczelni jeszcze nie było. Musimy go odnotować i świętować ten dzień – mówił licznie zgromadzonym dziennikarzom i publiczności prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku z przyznaniem grantów ERC naszym naukowcom.

We wtorek 22 listopada w południe w atrium na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zgromadzili się licznie przybyli dziennikarze i fotoreporterzy lokalnych i krajowych redakcji, przedstawiciele władz rektorskich i wydziałowych – prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK, prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski, dziekan WFAiIS oraz prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dyrektor Instytutu Fizyki. Nie zabrakło również publiczności złożonej z pracowników uniwersytetu.

Czas i miejsce nie były przypadkowe. Dokładnie w południe Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłaszała laureatów Starting Grant, jednego z najbardziej prestiżowych na świecie programów dofinansowujących projekty o charakterze poznawczym, pionierskim i przekraczającym obecne granice wiedzy.

Do rozstrzygniętej właśnie edycji wpłynęło prawie trzy tysiące wniosków. Największa konkurencja była w obszarze nauk fizycznych i inżynieryjnych – o dofinansowanie starało się aż 1224 badaczy. W sumie, w całym konkursie, ERC rozdysponowała 636 mln euro pomiędzy 408 autorów projektów. Granty będą realizowane przez pięć lat w 26 europejskich krajach przez naukowców 46 narodowości. Dzięki tegorocznemu rozdaniu zostanie utworzonych blisko dwa tysiące miejsc pracy, m.in. dla młodych doktorów, doktorantów i inżynierów.

Wśród nagrodzonych znalazło się zaledwie czworo Polaków, w tym aż dwoje z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - dokładnie z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Z ogromną satysfakcją i dumą ogłaszam, że laureatami jednego z najbardziej prestiżowych konkursów naukowych na świecie zostali dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK  i dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK. Najserdeczniej Państwu gratuluję tego spektakularnego sukcesu - mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. - Sukces naszych naukowców to nie tylko możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie, dzięki bardzo wysokiemu finansowaniu. To rozpoznawalny globalnie znak poziomu uczonego, a także ogromny, międzynarodowy prestiż dla naszego uniwersytetu.

Prof. Katharinie Boguslawski przyznano 1 mln 218 tys. 088 euro na realizację projektu Devising Reliable Electronic Structure Schemes through Eclectic Design ("Opracowanie niezawodnych schematów metod badania struktury elektronowej poprzez eklektyczny design"). Prof. Piotr Wcisło otrzymał 1 mln 923 tys. 239 euro na realizację projektu New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen ("Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru"). To jedna z najwyższych kwot przyznanych w tej edycji grantów ERC.

Celem projektu, na który prof. Piotr Wcisło otrzymał grant ERC, jest "spułapkowanie" molekuły wodoru i dokładne zbadanie jej właściwości
fot. Andrzej Romański

Oboje laureaci opowiedzieli o ważkości zadania i naukowych wyzwań, które stoją przed nimi w ciągu najbliższych pięciu lat. Podkreślili również, że Instytut Fizyki jest miejscem, w którym z pewnością uda się im podołać.

Na UMK przyszedłem z zewnątrz, to nie jest moja Alma Mater. Już będąc zatrudniony na UMK jeździłem i pracowałem w najlepszych laboratoriach na świecie. Z tej perspektywy mogę wyraźnie podkreślić – Instytut Fizyki to jest absolutnie unikalne miejsce w Polsce, w którym można robić naukę na najwyższym światowym poziomie. Mówię to z pełnym przekonaniem – tłumaczył prof. Piotr Wcisło. - To w naszym Instytucie zlokalizowane jest Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej oraz Centrum Optyki Kwantowej – to są miejsca, w których dysponujemy ultranowoczesną, unikatową nie tylko w  skali polskiej, ale i międzynarodowej, aparaturą badawczą. Z tego musiał urodzić się sukces. Jestem pewny, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne  - UMK dołączy do europejskiej, nie tylko polskiej, ligi uczelni badawczych.

Wyróżnieni naukowcy z funduszy ERC będą mogli pokryć wszelkie niezbędne koszty, m.in. wynagrodzeń członków zespołu, badań, aparatury, odczynników, podróży, publikacji, opłat konferencyjnych oraz zleceń zewnętrznych.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.