Nowe otwarcie w historii Zaawansowanej Pracowni Fizycznej

Fotografia przedstawia duże laboratorium. Ściany pomalowane na biało, posadzka zielona. Po lewej stronie widoczne otwarte drzwi. Na pierwszy planie widoczny fragment szarego stołu. Za nim szare biurka laboratoryjne z nadstawkami ustawione w rzędzie, przy nich stoją krzesła i taborety. Na biurkach stoi specjalistyczna aparatura badawcza, m.in. oscyloskopy, zasilacze, multimetry i komputery. Po prawej stronie rząd okien zasłoniętych szarymi żaluzjami. Widoczny jest biały sufit, na tle którego wyróżniają się dwa rzędy jasnych lamp. Na ścianie po lewej stronie widoczne dwa klimatyzatory, instrukcje BHP, oświetlenie awaryjne oraz punkt dostępu do sieci Eduroam.
Laboratorium główne fot. dr hab. D. Piątkowski, prof. UMK

Po blisko dwuletnim okresie prac remontowo-modernizacyjnych, studenci rozpoczęli zajęcia w gruntownie odrestaurowanej Zaawansowanej Pracowni Fizycznej. Wykonane prace remontowe obejmowały m.in. wymianę drzwi, modernizację instalacji elektrycznej i hydraulicznej, odnowienie posadzki, wyrównanie i malowanie ścian. Pracownia została wyposażona w nowe meble, żaluzje oraz wydajny system klimatyzacji.

Prace modernizacyjne dotyczyły również oferty dydaktycznej. Pracownia została wyposażona w 8 nowoczesnych ćwiczeń, opracowanych przez wiodących producentów takich jak Phywe, Leybold, Thorlabs. Wśród nich znalazł się m.in. mikroskop sił atomowych, szczypce optyczne czy wielofunkcyjny mikroskop optyczny. Wiele ćwiczeń zostało gruntownie zmodyfikowanych, zastosowano m.in. nowe rejestratory obrazu, przetworniki analogowo-cyfrowe, generatory, zasilacze i wydajne komputery. Ćwiczenia niesprawne, przestarzałe technologicznie i niemożliwe do renowacji zostały usunięte. Liczymy, że w odnowionej Pracowni studenci odnajdą przyjazną przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań i pasji naukowych.

Czytelnia ze stanowiskiem komputerowym [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Laboratorium główne [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Stanowisko dydaktyczne - Wielofunkcyjny mikroskop optyczny [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Stanowisko dydaktyczne - Mikorskop sił atomowych [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Stanowisko dydaktyczne - Laser Helowo-Neonowy [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Stanowisko dydaktyczne - Spektroskopia elektronowego rezonansu paramagnetycznego [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Stanowisko dydaktyczne - Efekt Zeemana [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK] Biblioteczka i zaplecze organizacyjne [fot.dr hab. Dawid Piątkowski, prof. UMK]