Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

Najpierw w sali audytoryjnej Centrum Optyki Kwantowej goście wysłuchali wykładów prof. Michała Hanasza pt. "Największe odkrycie XXI wieku - fale grawitacyjne i kilonowa" i prof. Krzysztofa Katarzyńskiego pt. "Na drugim krańcu świata, na drugim krańcu widma". Następnie udali się do Centrum Astronomii, gdzie po podziale na mniejsze grupy obejrzeli najważniejsze instrumenty optyczne (teleskop 90-centymetrowy Schmidta i 60-centymetrowy Cassegraina) oraz mieli okazję sterować 32-metrowym radioteleskopem. Uzupełnieniem był seans programów z cyklu Astronarium. Jutro astrobazowicze spotkają się z przedstawicielami Koła Naukowego Studentów Astronomii, którzy przygotowali dla nich specjalny, walentynkowy program pt. "Czy miłość zapisano w gwiazdach".

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.