Wizyta "astrobazowiczów" na WFAiIS

obrazek:

Wczoraj nasz wydział gościł grupę kilkudziesięciu uczniów ze szkół woj. kujawsko-pomorskiego, przy których działają Astrobazy. Przebywają oni w Toruniu na tygodniowych warsztatach astronomicznych zorganizowanych przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

Najpierw w sali audytoryjnej Centrum Optyki Kwantowej goście wysłuchali wykładów prof. Michała Hanasza pt. "Największe odkrycie XXI wieku - fale grawitacyjne i kilonowa" i prof. Krzysztofa Katarzyńskiego pt. "Na drugim krańcu świata, na drugim krańcu widma". Następnie udali się do Centrum Astronomii, gdzie po podziale na mniejsze grupy obejrzeli najważniejsze instrumenty optyczne (teleskop 90-centymetrowy Schmidta i 60-centymetrowy Cassegraina) oraz mieli okazję sterować 32-metrowym radioteleskopem. Uzupełnieniem był seans programów z cyklu Astronarium. Jutro astrobazowicze spotkają się z przedstawicielami Koła Naukowego Studentów Astronomii, którzy przygotowali dla nich specjalny, walentynkowy program pt. "Czy miłość zapisano w gwiazdach".