Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Innowacje na medal

Zdjęcie ilustracyjne

Dwa projekty naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały nagrodzone medalami na Targach iENA 2019 w Norymberdze.

Targi iENA w Norymberdze („Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2019”) są jedną z największych światowych imprez tego typu. Krajem partnerskim tegorocznej edycji była Chorwacja, a całe wydarzenie było objęte patronatem IFIA (International Federation of Inventors Asociation). Przez lata organizatorzy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co targi są miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 800 wynalazków z 28 krajów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika prezentował na targach w Norymberdze dwa rozwiązania:

  1. Złoty medal otrzymał wynalazek zespołu naukowców pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Łukaszewicza z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (współautorzy: mgr Piotr Kamedulski, mgr Wojciech Zieliński, Paweł Nowak) pn. „Sposób otrzymywania trójwymiarowych róż grafenowych”.

Przedmiotem wynalazku jest bezolejowa i bezlaserowa metoda otrzymywania róż grafenowych z wykorzystaniem wodnych zawiesin powszechnie dostępnego grafitu. Proponowany materiał może pozwolić na udoskonalenie procesu generowania energii elektrycznej w superkondensatorach, ogniwach paliwowych czy ogniwach fotowoltaicznych. Wysokie przewodnictwo grafenu, zarówno cieplne jak i elektryczne, może spowodować, że w przyszłości materiał ten zastąpi krzem w elektronice, co umożliwi dalszą miniaturyzację sprzętu elektronicznego.

  1. Brązowy medal otrzymał pakiet oprogramowania "Asystent wzrokowy osoby niepełnosprawnej" opracowany pod kierunkiem dr. hab. Jacka Matulewskiego, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (współautorzy: dr Bibianna Bałaj, mgr Anna Grajpel-Dybowska, Monika Kwilińska, mgr Anna Betlejewska oraz absolwenci informatyki stosowanej: Dawid Gruszczyński, Łukasz Piasecki oraz Mateusz Kuchta).

Przedstawiony na targach pakiet oprogramowania skupiony jest na przywracaniu kontroli nad otoczeniem, umożliwiając sterowanie dedykowanymi aplikacjami komputerowymi za pomocą narządu wzroku za pośrednictwem okulografu, zastępując klawiaturę i mysz.

W skład pakietu wchodzi:

• MovEye - aplikacja desktopowa do wzrokowej kontroli odtwarzania filmów z serwisu YouTube i przeszukiwania zasobów tego serwisu,

• EyeContact - komunikator wzrokowy do odbierania i wysyłania SMSów i listów e-mail,

• klawiatury wzrokowe (Gaze Text Entry System) - używane w obu projektach.

Oprogramowanie rozwiązuje problem utraty możliwości korzystania z komputera przez osoby niepełnosprawne (sparaliżowane czterokończynowo) i w konsekwencji znaczne zmniejszenie ich bodźcowania, ale przede wszystkim problem zerwania kontaktu z bliskimi i znajomymi. Długoterminowym celem jest poprawienie samopoczucia (tzw. dobrostanu) pacjentów, co ma też ogromny wpływ na skuteczność ich terapii. Szacuje się, że grupa osób niepełnosprawnych w Polsce, które nie mogą kontrolować mięśni liczy około 10 tys. osób, w tym 2,5 tys. osób po wybudzeniu ze śpiączki. W Europie grupa ta liczy przynajmniej 1 mln osób.

Udział w konkursie był finansowany z funduszy projektu „KUBUS 2.0  ̶ Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

pozostałe wiadomości