Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Kosmiczna precyzja optyczna

Od lewej: dr Mikołaj Lasota, dr Piotr Kolenderski, dr Dobrosława Bartoszek-Bober
Na zdjęciu od lewej: dr Mikołaj Lasota, dr Piotr Kolenderski, dr Dobrosława Bartoszek-Bober fot. Marcin Witkowski

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej rozpoczął projekt po nazwą "CCSDS Standardised Ranging for Optical Communication Terminals" w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ScyLight. Celem jest opracowywane technologii służącej zwiększeniu możliwości satelitarnej komunikacji optycznej.

Zapotrzebowanie na coraz szybszą transmisję danych dotyczy także łączy satelitarnych. Standardowe połączenia radiowe między satelitą a stacją naziemną zaczynają być uzupełniane łączami optycznymi, które oferują o wiele większą przepustowość. W praktyce, przy bezchmurnym niebie, możliwe jest na przykład dużo szybsze przesyłanie zdjęć wykonanych na orbicie Ziemi. Jedną z istotnych kwestii związanych z użytkowaniem urządzeń umieszczonych na satelicie jest precyzyjny pomiar odległości do stacji naziemnej. Tutaj łącza optyczne mają także dużo większy potencjał w porównaniu do odpowiedników radiowych.

W ramach projektu "CCSDS Standardised Ranging for Optical Communication Terminals" w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ScyLight stworzony zostanie system optyczny, który pozwoli na demonstrację precyzyjnego wyznaczania odległości pomiędzy satelitą a stacją naziemną, wykorzystując do tego celu już istniejący kanał komunikacji optycznej. Typowa odległość w zenicie między satelitą na niskiej orbicie (LEO) a stacją naziemną to 300-1000 km. Średni błąd pomiaru odległości będzie nie większy niż 3 cm.

Układ doświadczalny w Laboratorium Zastosowań Pojedynczych Fotonów
fot. Marcin Witkowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest głównym wykonawcą projektu. Za koordynację przedsięwzięcia odpowiada dr Piotr Kolenderski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Podwykonawcami są dwie firmy: SYDERAL Polska z Gdańska i Work Microwave z Niemiec. Pierwsza z nich odpowiada za opracowanie elektroniki, w szczególności za implementację metody pomiaru odległości w strukturze FPGA. Natomiast druga firma pełni rolę użytkownika końcowego opracowywanej technologii.

Jak mówi mówi Tadeusz Kocman, kierownik ds. rozwoju biznesu w SYDERAL Polska, projekt jest dla firmy doskonałą okazją do wykorzystania i rozszerzenia kompetencji w zakresie komunikacji kwantowej i optycznej. - Analizując bieżące wydarzenia w branży, jesteśmy przekonani, że te technologie będą zdobywać coraz szersze zastosowanie w kosmosie - dodaje.

Projekt rozpoczął się 1 lutego 2022 i potrwa 22 miesiące.

pozostałe wiadomości