Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Paryskie trofea

Zdjęcie ilustracyjne
fot. A. Romański

Trzy wynalazki naukowców z UMK zostały docenione na 117. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine 2018” w Paryżu. W konkursie startowały 583 innowacyjne rozwiązania z kilkunastu krajów świata, m.in. z Francji, Chin, Tajwanu, Polski oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedno z najwyższych wyróżnień, Medal Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz złoty medal "Concours Lépine 2018" otrzymał wynalazek mgr. Michała Meiny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”.

Przypominamy, że w ostatnim czasie donosiliśmy także o sukcesie tego wynalazku w Walencji (więcej) i Moskwie (więcej). 

System pn. „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka” został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych. Składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo niewielkie, w związku z czym integracja ich z obuwiem nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie wbudowanym, który realizuje algorytm pozycjonowania. System lokalizacji został zaprojektowany z uwzględnieniem specyfiki pracy podczas przeprowadzania akcji ratunkowo-gaśniczych. Ustalenie pozycji strażaków w obiekcie w czasie rzeczywistym podczas incydentu podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych (film promocyjny wynalazku zrealizowany przez UMK TV).

Targi „Concours Lépine 2018” w Paryżu odbyły się patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji w ramach Międzynarodowych Wielobranżowych Targów „Foire de Paris”, największego wydarzenia wystawienniczego we Francji. Głównym celem tegorocznej edycji wydarzenia był transfer technologii oraz wdrażanie postępu technologicznego. 

Targi Wynalazczości „Concours Lépine” są organizowane od 1901 roku. Ich inicjatorem był Prefekt Policji, Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi w formie konkursu, nazwane następnie jego imieniem. Podczas kolejnych edycji tej imprezy posiadającej ponad stuletnią tradycję zaprezentowano i wypromowano m.in.: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi, odkurzacz elektryczny, zmywarkę do naczyń.
Tegoroczna edycja Targów odbyła się w dniach 27 kwietnia – 8 maja.
W uroczystości wręczania medali i wyróżnień wzięło udział wielu gości honorowych, m.in. mer Paryża, przedstawiciele ambasad krajów uczestniczących, przedstawiciele Ministerstw: Spraw Wewnętrznych, Obrony oraz Prefektury Policji Francji. Wynalazki prezentowane były w sektorach branżowych oraz narodowych. Polskie wynalazki otrzymały łącznie 13 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Targi Concours Lépine są szeroko nagłaśniane w mediach i dzięki swej renomie oraz ponad stuletniej tradycji co roku przyciągają szerokie rzesze zwiedzających, którzy reprezentują świat nauki i biznesu, producentów oraz inwestorów. Obecność w konkursie oraz otrzymane wyróżnienia dają ogromną szansę wynalazcom na znalezienie inwestorów i komercjalizację swoich pomysłów.

Promocja i komercjalizacja wynalazków z UMK odbywa się w ramach Projektu „KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie „Inkubator Innowacyjności+”. Jest on realizowany przez AIP UMK w konsorcjum z „CTT UMK” Spółka z o.o. Jego kierownikiem jest Tomasz Kompanowski. Celem projektu jest zwiększenie szans wynalazków na dotarcie do potencjalnych inwestorów etc. W projekcie zatrudnieni są brokerzy innowacji, których zadaniem jest zgromadzenie ofert badawczych naukowców UMK oraz przygotowanie spotkań nauka–biznes. W ramach działań projektowych jesienią br. zorganizowana zostanie szósta edycja „Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018”.

 

pozostałe wiadomości