Publikacja w Communications Materials

Polska ekipa przed przystąpieniem do badań fot. nadesłane

W najnowszym, wprowadzonym w 2020 r. czasopiśmie wydawnictwa Springer Nature o nazwie Communications Materials ukazała się publikacja “Lithium-Doped Two-Dimensional Perovskite Scintillator for Wide-Range Radiation Detection”, której współautorami są trzej naukowcy z Katedry Fizyki Stosowanej: dr Marcin E. Witkowski, mgr inż. Michał Makowski (doktorant) i prof. Winicjusz Drozdowski. Jest ona poświęcona domieszkowanym litem dwuwymiarowym halogenkom ołowiowym o strukturze perowskitu, które stanowią nową, obiecującą grupę niedrogich materiałów o potencjalnym zastosowaniu w detekcji promieniowania jonizującego. Próbki przygotowano na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (NTU) w Singapurze, z którym zespół kierowany przez prof. Drozdowskiego współpracuje od 5 lat. Większość eksperymentów przeprowadzono natomiast w Toruniu: zmierzono tu radioluminescencję w funkcji temperatury, termoluminescencję i widma wysokości impulsu, przeprowadzono też kompletną analizę danych i zaproponowano wstępne interpretacje. To już piąty artykuł będący wynikiem współpracy UMK-NTU, w przygotowaniu są dwa kolejne.