Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Trzynasty finał FAST

Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK Instytutu Fizyki
Uczestnicy XIII finału FAST fot. mgr Ashish Gupta

W dniu 1 kwietnia odbył się trzynasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2023. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 12 prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Częstochowy, Katowic, Poznania, Słupska, Swarzędza, Szczecina, Tarnowskich Gór, Torunia i Zawiercia. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady zakończone dociekliwymi pytaniami uczestników, w szczególności członków Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej. Uczniowie zwiedzili wybrane laboratoria w Instytucie Fizyki pod opieką dr. inż. Michała Słowińskiego, mgr Julii Berdychowskiej, mgr. Ashisha Gupty oraz Marcina Makowskiego.

PROGRAM FINAŁU

Komisja konkursowa w składzie: dr hab. Krzysztof Gęsicki, prof. UMK, dr hab. Iwona Gorczyńska, prof. UMK, dr hab. Cezary Migaszewski, prof. UMK, dr Katarzyna Siudzińska wraz z Prezeską Fundacji Aleksandra Jabłońskiego dr Justyną Guptą, wyłoniła laureatów:

 • pierwsze miejsce:
  Kacper Bogusz Juśkiewicz
  z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu za referat Multifunkcyjna sonda wilgotności: konstrukcja, funkcjonowanie oraz praktyczne i potencjalne zastosowania na Ziemi i Marsie. Nauczycielem Kacpra jest mgr Mariusz Kamiński. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 8000 zł brutto oraz kartę prezentową do sklepu z elektroniką o wartości 1500 zł.
  Szymon Bastek z IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie za referat Toy Story na Marsie czyli łazik marsjański z klocków LEGO. Nauczycielką Szymona jest mgr Kamila Kosk-Joniec. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 8000 zł brutto oraz kartę prezentową do sklepu z elektroniką o wartości 1500 zł.
 • drugie miejsce: Mieszko Mielniczek ze Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków przy I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku za referat Astronomia amatorska – obserwacje nieba młodego pasjonata. Nauczycielką Mieszka jest mgr Grażyna Linder. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 8000 zł brutto oraz kartę prezentową Empik o wartości 500 zł.
 • trzecie miejsce: Jan Matuszewski z I Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu za referat Wpływ technik grania na gitarze na parametry fali dźwiękowej. Nauczycielką Jana jest mgr Justyna Stachera. Komisja przyznała nagrodę w postaci dwóch kart prezentowych Empik o wartości 500 zł.
 • wyróżnienia:
  Filip Sugier z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za referat Monopole magnetyczne. Nauczycielem Filipa jest dr Damian Mikulski. Komisja przyznała nagrodę w postaci karty prezentowej Empik o wartości 500 zł.
  Amelia Tomaszewska z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie za referat Komunikacja długodystansowa a misje kosmiczne. Nauczycielką Amelii jest dr Aneta Mika. Komisja przyznała nagrodę w postaci karty prezentowej Empik o wartości 500 zł.

  Ponadto specjalną nagrodę publiczności przyznaną przez studentów Wydziału otrzymał Bartosz Sadowy ze Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków przy I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku za referat Dotknęliśmy stopą Księżyc, a kołami Marsa. Nauczycielką Bartosza jest mgr Grażyna Linder.

Gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali FAST 2023!

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Laureaci i ich nauczyciele XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Laureaci i ich nauczyciele XIII finału FAST stojący w Atrium COK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.