Miliony na nauki techniczne

O szczegółach nowej inwestycji na konferencji prasowej opowiedział m.in. prof. Włodzimierz Jaskólski, dotychczasowy dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, od 1 września prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym fot. Andrzej Romański

W 2021 r. rozpocznie się budowa Centrum Nauk Technicznych UMK, finansowana z budżetu państwa. – Ta inwestycja wyznaczy nowy kierunek rozwoju naszego Uniwersytetu – zapewnia rektor Andrzej Tretyn.

Decyzję ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przekazaniu 15 mln zł na budowę Centrum przekazała ustępującemu rektorowi UMK toruńska poseł Iwona Michałek. – Przekazuję tę decyzję w ostatnim dniu urzędowania pana rektora. Cieszę się, że przez te osiem lat mogłam uczestniczyć w rozwoju swojego uniwersytetu – mówiła pani poseł.

Centrum Nauk Technicznych będzie nowoczesnym zapleczem dla kierunków technicznych prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. – Obecnie, dzięki życzliwości władz miasta, korzystamy z niewielkiego budynku poza kampusem. Teraz będziemy mieli zupełnie nowe możliwości rozwoju tych kierunków na naszej uczelni – zapewnia dziekan Wydziału, prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski.

Kompleks dwóch budynków, o łącznej powierzchni 2 tys. m kw., powstanie na zachodnim skraju kampusu uniwersyteckiego na Bielanach, między Szosą Okrężną a pętlą tramwajową „Uniwersytet”. Uczelnia szuka obecnie projektanta, a prace budowlane rozpoczną się na początku przyszłego roku. UMK będzie miał na realizację inwestycji zaledwie 12 miesięcy.

- Jesteśmy na to przygotowani, mamy dobre doświadczenia z budową centrum weterynarii. Kiedy przed kilkoma miesiącami ówczesny minister nauki Jarosław Gowin spytał mnie o to, czego nie udało się zrobić w trakcie tej kadencji rektorskiej, odpowiedziałem, że wciąż planujemy budowę Centrum Nauk Technicznych. I oto dziś mamy na nią pieniądze – mówił prof. Andrzej Tretyn. Także nowy rektor UMK, prof. Andrzej Sokala zapewniał, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 22 mln zł.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.