Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Złoty Medal Chemii dla Huberta Jóźwiaka

Zdjęcie ilustracyjne

Hubert Jóźwiak z naszego Wydziału został zwycięzcą konkursu Złoty Medal Chemii. Hubert otrzymał także nagrodę finalistów, czyli wyróżnienie przyznawane przez pozostałych uczestników konkursu.

Konkurs o Złoty Medal Chemii jest organizowany od 8 lat przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę 60 prac z 15 uczelni.

15 najlepszych prac zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. To właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów. Zdobywcą głównej nagrody, czyli Złotego Medalu Chemii oraz 10 tys. złotych, został Hubert Jóźwiak z WFAIiS UMK.

Laureat zajmuje się badaniami teoretycznymi - w swojej pracy licencjackiej opisał proces wyznaczania parametrów kształtu linii widmowych pierwiastków w oparciu o metody chemii i mechaniki kwantowej. Udowodnił również, że jego obliczenia można zastosować do opisu wyników eksperymentalnych: w jego pracy zaprezentowano najbardziej precyzyjne przewidywania uzyskane dotychczas dla układu wodór-hel, jak również pierwsze na świecie rezultaty takich obliczeń dla układu tlenku węgla z azotem.

Obliczenia teoretyczne zawarte w pracy licencjackiej Huberta Jóźwiaka mogą zostać zastosowane np. w badaniach astrofizycznych - gdzie umożliwią znacznie dokładniejszą analizę atmosfery gazowych olbrzymów takich jak Jowisz czy Saturn - jak również do detekcji zanieczyszczeń przy analizie atmosfery ziemskiej.

Laureat nagrody przyznał, że choć jest teoretykiem, to współpraca z naukowcami zajmującymi się eksperymentami jest dla niego bardzo satysfakcjonująca. "Jest to zdecydowanie duża przyjemność, jeśli wyniki się potwierdzają. Ale nawet jeśli coś nie gra, to dzięki takiemu twórczemu fermentowi można wpaść na nowe pomysły" - powiedział. Słowa te sprawdziły się w jego przypadku: w swojej dalszej pracy naukowej chciałby między innymi zająć się układami, dla których opracowany przez niego schemat z jakiegoś powodu nie działa.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.