Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Kosmiczna rywalizacja

Zdjęcie ilustracyjne
Drużyna Pioneers z WFAiIS UMK (na zdjęciu brakuje jednego członka zespołu - Norberta Domiana)

Drużyna Pioneers z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została zakwalifikowana do finału prestiżowych, międzynarodowych zawodów robotycznych European Rover Challenge. W czasie finału drużyny zaprezentują skonstruowane przez siebie łaziki marsjańskie. Łaziki bedą musiały wykonać określone zadania w symulowanych warunkach marsjańskich. O zwycięstwo walczyć będzie 50 zespołów z całego świata.

UMK w Toruniu będą reprezentować studenci WFAiIS UMK: Dawid Nikodem, Krzysztof Rydel, Michał Chodorowski, Adam Szewczyk, Adrian Krajniak, Adam Cholewiński, Leszek Bonikowski, Kuba Kaliszewski, Artur Matusiak, Mateusz Ciesielski i Łukasz Pijawski. W skład zespołu wchodzi również Norbert Domian z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Opiekunem drużyny jest dr Leszek Wydźgowski z Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych UMK. Zespół powstał w ramach Technicznego Koła Naukowego UMK.

Zadaniem stawianym przed uczestnikami rywalizacji jest zaprojektowanie i zbudowanie analogu łazika marsjańskiego. Następnie, podczas trzydniowego finału konstrukcja jest sprawdzana w czterech zadaniach symulujących wyzwania, którym czoła stawiają prawdziwe roboty eksplorujące Czerwoną Planetę.

Zawody European Rover Challenge są organizowane przez polski oddział Światowego Stowarzyszenia Mars Society. Odbywają się od 2014 roku. Tegoroczny finał zaplanowano na 14-16 września. Będzie miał miejsce w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

pozostałe wiadomości