Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Próbki z Tajlandii w laboratoriach WFAiIS

Zdjęcie ilustracyjne
Dziekan prof. Winicjusz Drozdowski i dr Agata Karska przyjmują gości z KMUT

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika gościł 2 października delegację z Tajlandii, z założonego w 1960 roku King Mongkut's University of Technology Thonburi w Bangkoku. Jest on jednym z 9 uniwersytetów badawczych w Tajlandii, a od września br. oficjalną uczelnią partnerską UMK. We współpracy z nim Wydział prowadzi badania materiałów o znaczeniu w diagnostyce medycznej. 

Instytut Fizyki odwiedziła delegacja w składzie: prof. Weerapong Chewpraditkul, dr Ongsa Sakthong oraz mgr Warut Chewpraditkul (doktorant). Wizyta jest efektem współpracy badawczej prowadzonej z Zespołem Spektroskopii Materiałów Scyntylacyjnych i Fosforów (prof. Winicjusz Drozdowski, prof. Andrzej J. Wojtowicz, dr Marcin E. Witkowski oraz mgr Michał Makowski). Przedmiotem wspólnych badań są nowoczesne materiały tlenkowe aktywowane jonami ziem rzadkich, przeznaczone do detekcji promieniowania jonizującego m.in. w diagnostyce medycznej. Próbki pochodzą z Tajlandii, a w Toruniu w Pracowni Inżynierii Luminescencji prowadzone są pomiary radioluminescencji w funkcji temperatury i termoluminescencji. 

Pracownia jest częścią Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych, które jest ośrodkiem badań w dziedzinie fizyki ciała stałego, atomowej, molekularnej, medycznej, biofizyki, optoelektroniki i mikroelektroniki oraz w wielu dziedzinach fizyki teoretycznej: informatyki kwantowej, fizyki matematycznej, chemii kwantowej oraz fizyki chaosu. 

To pierwsza wizyta naukowców z Tajlandii w Toruniu i pierwsze wspólne eksperymenty, dające nadzieję na długotrwałą współpracę zarówno na polu badań, jak i wymiany osobowej.

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.