Stypendium L’Oréal-UNESCO dla naszej studentki

Laureatki 2019 (Beata Zjawin, pierwsza z lewej)

Beata Zjawin, studentka ostatniego roku fizyki na naszym Wydziale, znalazła się wśród sześciu laureatek XIX edycji programu L’Oréal  Polska "Dla kobiet i nauki".  Nagrody wręczono 10 października 2019 r. na Zamku Ujazdowskim w Warszawie podczas uroczystej gali programu. Beata Zjawin otrzymała roczne stypendium w wysokości 20 tys. złotych, jako jedyna studentka, w kategorii magistranckiej. (Pozostałe pięć stypendiów przyznano w kategoriach doktoranckiej i habilitacyjnej).

Więcej o stypendium i jego laureatkach

Beata Zjawin – rozpoczęła cztery lata temu studia na Wydziale Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku astronomia. W tej dziedzinie uzyskała tytuł licencjacki. W tym czasie, w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) dr Piotr Wcisło i prof. Michał Zawada z zespołem rozpoczynali pracę nad poszukiwaniem ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych. To połączenie astronomii z fundamentalną fizyką bardzo ją zainteresowało i w rezultacie dało pole do rozwoju jej zamiłowań naukowych. Obecnie jest związana z grupą prof. Zawady, pracuje w grupie CASTLE (Cold Atomic Space-Time Laboratory). Uzdolniona badaczka jest laureatką wielu wyróżnień i stypendiów m.in. stypendium Ministerstwa Edukacji dla Najlepszych Studentów w Polsce, stypendium Prezydenta Miasta Torunia dla Najlepszych Studentów UMK, stypendium dla Najlepszych Studentów UMK, a także prestiżowego międzynarodowego stypendium SPIE Optics and Photonics Education Scholarship. W ostatnim czasie Beata Zjawin uczestniczyła także w międzynarodowym projekcie badawczym „Eclipse de Sol Chile 2019”, gdzie miała okazję zwiedzić teleskopy VLT, znajdujące się w Obserwatorium Paranal w Chile.

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.