Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Wigilijne Kolokwium Czwartkowe i aukcja charytatywna

Zdjęcie ilustracyjne

19 grudnia 2019 r. w Instytucie Fizyki UMK (godz. 12:30, sala 26) odbędzie się ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem Kolokwium Czwartkowe. Tegorocznym prelegentem będzie prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego, Wydziału Nauk Historycznych UMK, który w wykładzie "Karp w piernikach i zupa z konopi. Zapomniane potrawy wigilijne" opowie o wieczerzy wigilijnej jako "relikcie przeszłości" i jej fenomenie dzisiaj.

Po kolokwium zapraszamy na tradycyjne spotkanie wigilijne w atrium COK.

W tym roku, kontynuując tradycję charytatywnego wsparcia potrzebujących, wspieramy Olę (córkę naszego kolegi Andrzeja Brzoski, pracownika Instytutu Astronomii UMK) i jej rodzinę  http://wwwold.fizyka.umk.pl/wfaiis/?q=node/19765. Finał aukcji 19.12.2017 na spotkaniu wigilijnym, gdzie będzie można wylicytować ostateczną cenę.

Ola Brzoska urodziła się 15 września 2008 roku. Po kilku dniach trafiła do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka ze zdiagnozowaną chorobą Crouzona czyli dysostazją czaszkowo-twarzową. Kolejne lata wypełnione były licznymi wyjazdami do szpitali w Katowicach, Poznaniu i Olsztynie, gdzie wykonano wiele zabiegów operacyjnych. Próbowano przygotować Olę do przeszczepu rogówki, niestety zniekształcenia czaszki uniemożliwiły zabieg. 11-letnia już dziś Ola jest pod opieką Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Częściowo widzi na jedno oko, ma niedosłuch, nie mówi, nie może gryźć - jedzenie przyjmuje w postaci półpłynnej. Codzienność rodziny to głównie rehabilitacja i wyjazdy do szpitala. Rodzice Oli to Pan Andrzej, który pracuje w portierni w Instytucie Astronomii i mama Ewa opiekująca się Olą w domu w Pigży (gm. Łubianka). Marcin, 15 letni brat Oli, uczęszcza do technikum w Toruniu do klasy o profilu samochodowym.

Zapraszamy wszystkich aktualnych i emerytowanych pracowników Instytutu i Wydziału oraz doktorantów i studentów do aktywnego uczestnictwa w kolokwium, spotkaniu wigilijnym i oczywiście aukcji. 

pozostałe wiadomości