Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Wynalazki z UMK docenione w Moskwie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Nadesłana

Dwa wynalazki autorstwa pracowników UMK zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.

Złotym medalem w konkursie "Archimedes" oraz pucharem Jury - specjalną nagrodą za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie ratowania życia i bezpieczeństwa człowieka uhonorowano wynalazek mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka".

Niedawno donosiliśmy o sukcesie tego wynalazku na targach INNOWA 2018 w Walencji.

 

Wynalazek (system) toruńskich naukowców został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych. Składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo niewielkie, w związku z czym integracja ich z obuwiem nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie wbudowanym, który realizuje algorytm pozycjonowania.System lokalizacji został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych i z uwzględnieniem specyfiki pracy podczas przeprowadzania akcji ratunkowo-gaśniczych. Ustalenie pozycji strażaków w obiekcie w czasie rzeczywistym podczas incydentu podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych.

Złoty medal otrzymał również wynalazek pn. „Drukowany 3D egzoszkielet dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych”. Jest on wynikiem międzyuczelnianej współpracy naukowej - jego autorami są badacze z UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch (kierownik Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Emilia Mikołajewska (z Zakładu Terapii Manualnej CM UMK) oraz UKW: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. Marek Macko prof. UKW, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW).
Egzoszkielet ma wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest szyty na miarę jako element terapii personalizowanej (ang. patient-tailored therapy).
Dla osób z niedowładem mięśni nawet najprostsze czynności codziennego dnia takie jak mycie, ubieranie się, jedzenie są wyzwaniem trudnym lub niemożliwym do wykonania. Egzoszkielet dzięki wsparciu ich aktywności ma za zadanie ułatwić wykonywanie tych czynności, a poprzez to zwiększyć szanse na samodzielność i niezależność. Wielkim atutem egzoszkieletu jest to, że jako szkielet zewnętrzny jest nakładany na ciało człowieka bez ingerencji w jego struktury. Jego konstrukcja sprawia że jest urządzeniem pasywnym - do wsparcia aktywności osłabionych mięśni nie wykorzystuje się np. silnika lub jednostki sterującej pod postacią komputera. Umożliwia to zredukowanie ciężaru egzoszkieletu do minimum, tak by sam egzoszkielet nie obciążał dodatkowo niedowładnych kończyn górnych.

Polscy naukowcy podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2018 w Moskwie zdobyli łącznie 14 medali: 11 złotych, dwa srebrne i jeden brązowy. W stolicy Rosji przedstawionych zostało 14 innowacyjnych rozwiązań, opracowanych przez polskie instytuty badawcze, wyższe uczelnie i prywatne przedsiębiorstwa. Wydarzenie odbyło się w dniach 5-8 kwietnia 2018 r.

pozostałe wiadomości