Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Prof. dr hab. Józef Szudy z Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Podczas dorocznej gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się 17 czerwca 2021 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, prof. dr hab. Józef Szudy otrzymał nagrodę za całokształt swojej działalności.

Gratulujemy!

 

Prof. dr hab. Józef Szudy to wybitny fizyk, który od kilkudziesięciu lat związany jest z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez blisko trzy dekady z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem wyznaczał kierunki rozwoju Instytutu Fizyki i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2004 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2020 roku jest członkiem rzeczywistym PAN. Specjalizuje się w szeroko pojętej fizyce atomowej, molekularnej i optycznej oraz fizyce zderzeń. Jednym z jego osiągnięć było sformułowanie, wspólnie z kanadyjskim fizykiem Williamem E. Baylisem, kwantowej jednolitej teorii kształtu linii widmowych. Prof. Józef Szudy, wraz z prof. Andrzejem Bielskim, stworzył toruńską szkołę spektroskopii wysokiej zdolności rozdzielczej, która ma uznaną pozycję światową; obejmuje zarówno prace teoretyczne, jak i doświadczalne, kształtując kolejne pokolenia uznanych w świecie badaczy.

Pełna lista nagrodzonych: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/37311-nagrody-marszalka-wojewodztwa-2021

pozostałe wiadomości