Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Fizyka

Program studiów | Przykłady karierAkredytacjaRejestracja kandydatów

Czym jest fizyka

Odkryj niezwykły świat fizyki i otwórz drzwi do nieskończonych możliwości! Jeśli jesteś ciekawy/a, jak działa nasza rzeczywistość i chcesz zgłębić jej najgłębsze tajemnice, to studia z fizyki są właśnie dla Ciebie.

Fizyka to nauka o fundamentalnych zasadach rządzących wszystkim, od mikroskopijnych cząstek po ogromne kosmiczne struktury. Odkryjesz, jak działa nasz wszechświat na poziomie, który wykracza poza nasze zwykłe postrzeganie. Nie tylko zgłębisz najbardziej ogólne prawa, ale także nauczysz się myślenia w sposób logiczny i systematyczny.

Kiedy współczesny świat zmienia się w zawrotnym tempie, umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów staje się niezwykle cenna. Studia z fizyki doskonale Cię do tego przygotują. Nauczysz się odróżniać przyczynę od skutku, identyfikować wzorce i twórczo podejść do rozwiązywania wyzwań.

Wybierając fizykę, wybierasz drogę do innowacji i technologicznego postępu. Będziesz w stanie zrozumieć i wykorzystać nowatorskie rozwiązania, które kształtują świat wokół nas. W erze cyfrowej i globalizacji, umiejętności fizyczne są nieocenione. Możesz wpływać na przyszłość i być częścią dynamicznego środowiska, gdzie kreatywność i inteligencja są kluczowe.

Dołącz do naszej społeczności pasjonatów fizyki, gdzie spotkasz ludzi, którzy podobnie jak Ty pragną odkrywać tajemnice wszechświata. Przygotuj się na fascynujące eksperymenty, niesamowite odkrycia i możliwość uczestnictwa w najnowszych badaniach naukowych.

Rekrutacja: https://www.umk.pl/kandydaci/

Dlaczego warto studiować fizykę na UMK (film promocyjny)


Fizyka na UMK jest jednym z najlepszych kierunków fizyki w Polsce – otrzymała wyróżnienie Polskiej Komisji Akredytacyjnej do 2024/25. Jest to nasz najbardziej elastyczny i wszechstronny kierunek dążący do interdyscyplinarności i łączenia się z innymi dziedzinami nauki takimi jak chemia, biologia, medycyna, informatyka, a nawet archeologia czy sztuka. Takie podejście daje znakomitą podstawę do tworzenia zaawansowanych technologii (deep tech), opartych na konkretnych innowacjach inżynierskich lub odkryciach naukowych, których podstawowym celem są pionierskie rozwiązania największych problemów społeczeństwa; w tym chorób przewlekłych, zmiany klimatu, czy czystej energii.

Na fizyce doświadczalnej na UMK specjalizujemy się m.in. w fotonice i fizyce kwantowej. Tworzenie fotonów, manipulowanie nimi, sterowanie, oddziaływanie z materią i wykorzystywanie własności światła i fotonów jest kluczowe w technologiach komunikacyjno-informacyjnych (ICT), kosmicznych (Space), cyberbezpieczeństwie (cyber security), bioinformatyce oraz w technologiach medycznych (medtech). Studenci już od pierwszych lat studiów mogą włączać się w prace naukowe grup badawczych w ramach międzynarodowych projektów. To u nas studenci zbudowali prototyp pierwszego na świecie tomografu optycznego SOCT, tu poszukują ciemnej materii przy użyciu optycznego zegara atomowego, jednego z najbardziej precyzyjnych urządzeń na świecie i to u nas rozwijają fizykę wychodzącą poza znany nam model standardowy. W Toruniu gwarantujemy indywidualne podejście do studenta, pomoc tutora i wybór optymalnej ścieżki rozwoju każdego studenta.

Studia na kierunku fizyka na UMK zostały pozytywnie ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną i uzyskały jej akredytację z wyróżnieniem do 2024/25. Od roku akademickiego 2023/2024 zapraszamy do Programu Mentoring ALFA.

Uczniowie klas maturalnych mogą aplikować o stypendia stypendium “Student na 5+!” Fundacji Aleksandra Jabłońskiego: szczegóły

Co po studiach

Studia z fizyki otwierają szerokie możliwości kariery zawodowej w wielu dziedzinach. Nasi absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy ze względu na zakres rozwiniętych umiejętności i analitycznego myślenia jakie zdobyli studiując fizykę. Pracują oni w różnych branżach, często jako naukowcy w firmach rozwijających najnowsze technologie jak również w instytucjach badawczych czy jako specjaliści w różnych sektorach przemysłu, technologii informacyjnych czy medycyny.

Oto kilka ścieżek kariery jakie mogą być realizowane po studiach z fizyki:

  • Badania naukowe: naukowcy na uniwersytetach i innych jednostkach badawczych m.in. w przemyśle.
  • Przemysł technologiczny: praca nad tworzeniem nowych technologii, tj. sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, komputery kwantowe, wirtualna rzeczywistość i wiele innych (zatrudnienie m.in. w firmach Apple, Google, Microsoft czy Amazon).
  • Przemysł kosmiczny: projektowanie, budowa i testowania rakiet kosmicznych, satelitów i innych urządzeń kosmicznych jak również rozwój nowych technologii, takich jak materiały ogniotrwałe, paliwa rakietowe czy systemy kontroli lotu (firmy typu SpaceX czy Blue Origin).
  • Przemysł medyczny: projektowanie i produkcja zaawansowanych i innowacyjnych urządzeń medycznych (m.in. tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty rentgenowskie), doskonalenie technologii diagnostycznych i terapeutycznych (firmy: Philips, Siemens czy General Electric).
  • Energia: projektowanie nowych źródeł energii i doskonaleniem technologii produkcji, magazynowania i dystrybucji energii (firmy: Shell, BP, ExxonMobil i GE Renewable Energy).
  • Przemysł obronny: projektowanie i testowania zaawansowanych systemów obronnych (rakiety przeciwlotnicze, radarowe systemy wykrywania, satelitarne systemy monitorowania) czy nad rozwojem nowych technologii, takich jak drony, roboty wojskowe i sztuczna inteligencja (firmy: Lockheed Martin, Boeing i Raytheon).
  • Technologie informacyjne: jako programiści, specjaliści od modelowania różnorodnych procesów, specjaliści od sieci i analitycy,
  • Medycyna: Fizycy medyczni odgrywają ważną rolę w diagnostyce obrazowej i radioterapii, a biofizycy obliczeniowi często znajdują zatrudnienie w firmach farmaceutycznych, gdzie projektują leki i zajmują się bioinformatyką.
  • Bankowość: w bankowości i innych instytucjach finansowych, a z uwagi na wysokie kwalifikacje związane z ICT oraz ścisłość myślenia sprawdzającą się w fintechu.
  • Nauczyciele fizyki

Fizyka to kierunek, który pozwala na rozwijanie umiejętności analitycznych, matematycznych i programistycznych, co jest bardzo pożądane na rynku pracy w erze cyfryzacji. Ponadto, w dzisiejszych czasach, kiedy wiele zawodów jest zagrożonych przez automatyzację, wykształcenie w dziedzinie fizyki daje pewność, że posiadamy umiejętności, które pozwalają na elastyczne dostosowanie się do zmieniających się wymagań rynku pracy.

Absolwenci fizyki: jak wiele dróg otwiera się przed nimi

Wiele osób kojarzy fizykę z trudnymi wzorami i skomplikowanymi zjawiskami, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że studiowanie tej dziedziny może otworzyć drogę do wielu różnorodnych karier. Elon Musk, współzałożyciel takich firm jak PayPal, Tesla Motors i Space-X, to jedna z najbardziej znanych postaci biznesowych naszych czasów. Co ma wspólnego z fizyką? Okazuje się, że studiował właśnie tę dziedzinę, a na pytanie, na ile studia fizyczne pomogły mu w karierze, odpowiedział: “Sądzę, że studiowanie fizyki wyposaża w struktury myślowe, które pozwalają rozwiązywać problemy” (Physics World, marzec 2007).
Kolejną osobą, która studiowała fizykę, a zyskała później sławę na całym świecie, jest Angela Merkel. Była kanclerz Niemiec ukończyła studia z fizyki w Lipsku, gdzie zajmowała się badaniami z dziedziny chemicznej kinetyki reakcji. Jej wykształcenie w dziedzinie nauk ścisłych z pewnością przyczyniło się do jej sukcesu jako polityka.
Wbrew pozorom, umysł ścisły przydaje się również w sztuce. Doskonałym przykładem jest Brian May, legenda rocka i gitarzysta zespołu Queen, który na Imperial College w Londynie studiował fizykę i matematykę. To pokazuje, jak wiele dróg otwiera się dla absolwentów fizyki i jak różnorodne mogą być ich osiągnięcia. W linku poniżej możesz przeczytać o przykładowych ścieżkach kariery, które obrali absolwenci fizyki na UMK.

Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami naszych studentów.

Dowiedz się więcej

Informacje o rekrutacji: https://www.umk.pl/kandydaci/

Rozbudowa WFAiIS

Czy superdokładny zegar przyczyni się do rewolucji w nauce?

Kanał YouTube Wydziału