Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Fizyka

Program studiów | Przykłady karierAkredytacjaRejestracja kandydatów

Czym jest fizyka

Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Oczywiście studiowanie na tym kierunku umożliwia zrozumienie najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących światem, ale studiowanie fizyki uczy przede wszystkim dyscypliny myślenia, umiejętności systematycznego rozwiązywania rozmaitych problemów, odróżnienia zbieżności zdarzeń od przyczyny i skutku. Z takimi umiejętnościami świetnie odnajdziecie się w świecie globalizacji i technologii cyfrowych, gdy tempo zmian jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej i raczej nie będzie już zwalniać.

Dlaczego warto studiować fizykę na UMK (film promocyjny)

Fizyka na UMK gwarantuje kandydatom znakomitą jakość nauczania. Warto pamiętać o tym, że studia fizyczne nie są dla wszystkich, co działa na korzyść studentów. Mała liczba studentów przy wielu nauczycielach akademickich i uznanych w świecie naukowcach pozwala na indywidualne podejście i wybór optymalnej ścieżki rozwoju każdego studenta. Studia na kierunku fizyka na UMK zostały pozytywnie ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną i uzyskały jej akredytację z wyróżnieniem do 2024/25.

Specjalizujemy się w fotonice i fizyce kwantowej. Jeśli ciekawi Cię, jak nanocząstka złota wpływa na świecenie pojedynczych cząsteczek, zastanawiasz się, czy można mierzyć skład atmosfery planet w układach pozasłonecznych, o co chodzi z komputerem kwantowym i czy da się podejrzeć pojedyncze receptory w oku człowieka – koniecznie przyjdź do nas i dołącz do zespołu badawczego. Tak, studenci już od pierwszych lat studiów mogą włączać się w badania naukowe w grupach badawczych!

To u nas powstał prototyp pierwszego na świecie komercyjnego tomografu optycznego SOCT, to my poszukujemy ciemnej materii przy użyciu optycznego zegara atomowego, jednego z najbardziej precyzyjnych urządzeń na świecie i to u nas rozwija się fizykę wychodzącą poza znany nam model standardowy.

Prowadzone u nas studia na kierunku fizyka otrzymały w 2017 r. certyfikat “Studia z Przyszłością”, jako  wyróżniające się nowoczesnością koncepcji kształcenia, wysoką jakością realizowanego programu oraz skutecznością w edukowaniu dla rynku pracy. Sam Wydział otrzymał tytuł Lidera Jakości Kształcenia. Celem Programu “Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego jest promocja kierunków studiów, które pozytywnie wyróżniają się na rynku i są warte polecenia maturzystom.

Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami naszych studentów, a także losami absolwentów.

Uczniowie klas maturalnych mogą aplikować o stypendia:

Co po studiach

Nasi absolwenci często pracują jako naukowcy, ale jeszcze częściej jako specjaliści w różnych sektorach przemysłu, m.in.:

  • jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych oraz wdrażających najnowsze technologie,
  • jako programiści, specjaliści od modelowania różnorodnych procesów, specjaliści od sieci i analitycy,
  • w bankowości i innych instytucjach finansowych, a z uwagi na wysokie kwalifikacje związane z ICT oraz ścisłość myślenia sprawdzającą się w fintechu,
  • jako nauczyciele fizyki.

Paypal, Tesla Motors i Space-X

Czy wiesz, co łączy PayPal, Tesla Motors i Space-X? Elon Musk – współzałożyciel tych firm, jeden z najwybitniejszych przedsiębiorców naszych czasów. Mało osób wie jednak, że studiował on właśnie fizykę. Po latach zapytany o to, na ile studia fizyczne pomogły mu w karierze, odpowiedział: „Sądzę, że studiowanie fizyki wyposaża w struktury myślowe, które pozwalają rozwiązywać problemy. Dodatkowo, fizyka uczy gotowości do przyznania się, że jesteś w błędzie.” (Physics World, marzec 2007).

Czy superdokładny zegar przyczyni się do rewolucji w nauce?

Rozbudowa WFAiIS

Przydatne informacje

Zdalny dzień otwarty fizyki i fizyki technicznej (24.04.2021 r.): https://youtu.be/lL5fKIKsVHI

Informacje o rekrutacji: https://www.umk.pl/kandydaci/

Kanał YouTube Wydziału