Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Informatyka stosowana

Program studiów | AkredytacjaRejestracja kandydatów

Czym jest informatyka stosowana

Informatyka stosowana łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną. W programie studiów znajdziesz rożne języki programowania, zaawansowaną obsługę systemu UNIX/Linux oraz administrację systemami informatycznymi. Nauczymy Cię tworzenia profesjonalnych stron internetowych przy zastosowaniu najnowszych technologii webowych. Grafikę 3D i programowanie gier z wykorzystaniem specjalistycznych silników postaci Unity poznasz już na II roku studiów! Ponadto zapoznamy Cię z nowoczesnymi algorytmami i metodami sztucznej inteligencji i inteligencji obliczeniowej. Dzięki temu dowiesz się, na czym polega data mining oraz big data, do czego można wykorzystać sieci neuronowe i czym jest głębokie uczenie.

Dlaczego warto studiować informatykę stosowaną na naszym Wydziale

Studia Informatyki stosowanej (pierwszego i drugiego stopnia) są akredytowane przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych oraz przez European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Na mocy europejskiej akredytacji EUR-ACE Label wraz z dyplomem ukończenia studiów absolwenci otrzymują odpowiedni certyfikat w języku angielskim informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE. Oznacza to, że dyplomy ukończenia studiów na kierunku informatyka stosowana uznawane są w całej Europie.

Naszą specjalnością jest inteligencja obliczeniowa, uczenie maszynowe oraz analiza danych. W programie naszych studiów są zajęcia związane z sieciami neuronowymi, analizą danych, systemów agentowych oraz systemów eksperckich. Uczymy również baz danych oraz efektywnego modelowania i przetwarzania danych. Programujemy w środowisku Windows oraz uczymy programowania zespołowego.

Część zajęć prowadzą pracownicy znanych firm IT. Od lat działamy jako Akademia Cisco i współpracujemy z Linux Professional Institute. Studenci biorą udział w certyfikowanych kursach eksperckich, np. Cisco CCNA Routing&Switching oraz Introduction to Cybersecurity czy Fortinet z zakresu sieci bezprzewodowych i bezpieczeństwa.

Jako że informatykę stosujemy, studenci mogą tworzyć swoje prace inżynierskie i magisterskie łącząc informatykę z fizyką, automatyką, robotyką czy kognitywistyką, włączając się w prace badawcze różnych zespołów naukowych.

Co po studiach

Informatyka stosowana daje Ci nieograniczone możliwości, wymieniamy tu tylko kilka z nich:

  • programista i web developer,
  • administrator systemów informatycznych,
  • specjalista ds. technologii sieciowych,
  • programista i projektant gier,
  • programista aplikacji mobilnych programista i administrator baz danych oraz rozwiązań chmurowych,
  • projektant oprogramowania komputerowego,
  • projektant systemów decyzyjnych i eksperckich,
  • projektant systemów sterowania robotami,
  • inżynier systemów komputerowych,
  • bioinformatyk.

Neurokognitywistyka i Data Science

Jesteśmy wszechstronni i otwarci. Znakomicie współpracujemy z humanistami, rozwijamy nowe interdyscyplinarne dziedziny badań i komercjalizujemy wyniki swoich prac. Z badaczami z Wydziału Humanistycznego utworzyliśmy Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne, w interdyscyplinarnych zespołach badamy związki pomiędzy działaniem mózgów i umysłów, opracowujemy nowe gry terapeutyczne. Opracowaliśmy jedyny, jak do tej pory, zrobiony w Polsce, komercyjny pakiet do data mining GhostMiner dla Fujitsu.
Neuromania Shoes

Program napisany przez dra Michała Meinę, pracownika Katedry Informatyki Stosowanej

Kujawsko-Pomorskie Forum Cyberbezpieczeństwa 2019

Informacje o rekrutacji: https://www.umk.pl/kandydaci/

Kanał YouTube Wydziału