Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Astronomia

Program studiów | Przykłady karier | AkredytacjaRejestracja kandydatów

Czym jest astronomia

Astronomia jest najstarszą z nauk przyrodniczych, a w stosowaniu matematyki do precyzyjnego przewidywania zjawisk wyprzedziła inne nauki o całe tysiąclecia. Odkrycia astronomiczne wciąż na nowo kształtują nasze wyobrażenie o świecie. Niektóre z nich, np. znajdowanie pozasłonecznych układów planetarnych czy nowych, nieznanych planetoid w pobliżu Ziemi, trafiają na pierwsze strony gazet i czasopism. Studiowanie astronomii może więc stać się pasjonującą przygodą poznawczą oraz okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy. Studia na astronomii dają również bardzo dobre przygotowanie w zakresie fizyki, matematyki i informatyki oraz obsługi nowoczesnej aparatury optycznej i elektronicznej.

Dlaczego warto studiować astronomię na UMK (film promocyjny)


W Piwnicach pod Toruniem znajduje się Instytut Astronomii UMK, jeden z największych ośrodków astronomicznych w Polsce, który może pochwalić się unikatowymi instrumentami oraz znakomitymi osiągnięciami naukowymi. Wśród teleskopów optycznych pracujących w obserwatorium znajduje się największy w Polsce, o średnicy zwierciadła 90 cm. Tu również znajduje się radioteleskop o średnicy 32 m, jeden z większych i najnowocześniejszych w Europie, pracujący w światowej sieci VLBI. Instytut Astronomii UMK współpracuje naukowo z ośrodkami zagranicznymi, uczestniczy w licznych międzynarodowych programach badawczych i odkryciach naukowych. Toruńscy astronomowie stworzyli jeden z najbardziej precyzyjnych na świecie katalogów obszarów narodzin masywnych gwiazd oraz odkryli ponad 20 pozasłonecznych układów planetarnych. Kierunek astronomia prowadzony na UMK posiada pozytywną akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Studenci mogą wybrać specjalną ścieżkę kształcenia obejmującą obszerny blok pedagogiczny.

Zapraszamy do zapoznania się z osiągnięciami naszych studentów, a także losami absolwentów.

Uczniowie klas maturalnych mogą aplikować o Stypendium “Student na 5+!” Fundacji Aleksandra Jabłońskiego: szczegóły

Co po studiach

Absolwenci studiów astronomicznych na UMK najczęściej kontynuują ścieżkę naukową w postaci krajowych czy zagranicznych studiów doktoranckich. Z powodzeniem zatrudniani są jako:

  • specjaliści w ośrodkach badawczych,
  • cenieni specjaliści od zaawansowanej obsługi systemów komputerowych,
  • popularyzatorzy nauki.
  • nauczyciele fizyki i astronomii.

Wysoki poziom kształcenia na kierunku astronomia na UMK potwierdzają międzynarodowe kariery naukowe wielu naszych absolwentów, np. pierwszych odkrywców planet spoza Układu Słonecznego.

Koło Naukowe Studentów Astronomii

Koło Naukowe Studentów Astronomii jest organizacją zrzeszającą studentów oraz pasjonatów astronomii. Koło działa bardzo prężnie w środowisku naukowym. Od wielu lat jest obecne na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki oraz na takich wydarzeniach jak Piknik Astronomiczny. Organizuje ogólnopolskie seminaria i konferencje studentów astronomii. Na cotygodniowe spotkania Koła zapraszani są goście, którzy opowiadają o swoich badaniach naukowych. Takie spotkania pozwalają nie tylko na poszerzenie swojej wiedzy, lecz również na integrację wszystkich studentów astronomii. https://www.facebook.com/KNSA.Torun

Przydatne informacje

Widok Instytutu Astronomii w Piwnicach: przelot dronem wykonany przez Pana Marka Czarneckiego oraz Panią Jadwigę Czarnecką. Fan page: https://www.facebook.com/rt4live
Instytut Astronomii oczyma studentów: https://www.youtube.com/watch?v=3AvEM0LkdKI

Astronomiczne Drzwi Otwarte (zdalne) na UMK (17 kwietnia 2021 r.): https://www.youtube.com/watch?v=k3AlI8QJm_8

Informacje o rekrutacji: https://www.umk.pl/kandydaci/

Kanał YouTube Wydziału