Przewód doktorski – procedura
Na wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK prawo nadawania stopnia doktora nauk fizycznych mają:
- Rada Naukowa Wydziału FAiIS — w zakresie astronomii,
- Rada Naukowa Instytutu Fizyki — w zakresie biofizyki i fizyki.
Obsługą administracyjną przewodów doktorskich zajmują się:
- Justyna Filipiak, jfilipiak@fizyka.umk.pl (na Wydziale; astronomia)
- Monika Czajkowska, monikac@fizyka.umk.pl (w Instytucie Fizyki; biofizyka i fizyka).
W niniejszej procedurze określenia “właściwa rada naukowa” (lub “rada naukowa”) i “pracownik administracyjny” odnoszą się do odpowiedniego (zależnego od dyscypliny) wyboru spośród powyższych możliwości.
1. Wszczęcie przewodu doktorskiego
następuje na prośbę kandydata/doktoranta do właściwej rady naukowej wniesioną w porozumieniu z jego opiekunem naukowym.
- Kandydat/doktorant, co najmniej 2 tygodnie przed posiedzeniem właściwej rady naukowej składa
- wniosek o wszczęcie przewodu doktorskiego (wzór) (28 KB) oraz załączniki:
- dyplom lub kopię dyplomu potwierdzającą posiadanie tytułu zawodowego,
- CV naukowe zawierające wykaz prac naukowych, twórczych prac zawodowych oraz informację o działalności popularyzującej naukę,
- propozycję tematu, koncepcję rozprawy doktorskiej (konspekt, szkic problematyki) ze wskazaniem obszaru wiedzy, dziedziny nauki i dyscypliny naukowej, w zakresie których ma być otwarty przewód doktorski, oraz dyscypliny dodatkowej (wzór) (24 KB),
- propozycję osoby do pełnienia funkcji promotora (drugiego promotora, kopromotora, promotora pomocniczego),
- opinię opiekuna naukowego o predyspozycjach naukowych kandydata wraz ze zgodą na podjęcie się funkcji promotora,
- informację o przebiegu przewodu doktorskiego, jeśli kandydat już ubiegał się o stopień,
- certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego; jeśli kandydat posiada jeden z certyfikatów wymienionych w załączniku do rozporządzenia MNiSW w sprawie szczegółowego trybu postępowania w przewodach i załączy taki certyfikat, wówczas jest zwolniony ze zdawania egzaminu doktorskiego z języka obcego (lista certfikatów),
- wniosek o zgodę na przedstawienie rozprawy w języku innym niż polski, jeśli kandydat planuje przygotowanie rozprawy w języku obcym,
- oświadczenie o wykonaniu 6 kopii rozprawy doktorskiej na własny koszt (wzór) (28 KB),
- zaświadczenie z o statusie doktoranta (z dziekanatu),
- deklarację w sprawie pokrycia kosztów przewodu jeśli o stopnień naukowy ubiega się osoba nie będąca pracownikiem lub doktorantem UMK (Jeśli koszty przewodu będą pokrywane przez instytucję wówczas deklarację wystawia ta instytucja, reprezentowana przez osobę mającą umocowanie do złożenia takiej deklaracji. Jeśli koszty przewodu pokrywa sam kandydat, wówczas deklarację składa i podpisuje sam kandydat. W toku przewodu jest sporządzana umowa w sprawie pokrycia kosztów, gdzie określa się szczegółowe warunki płatności. W zależności od tego, kto pokrywa koszty, umowa zawierana jest z instytucją lub kandydatem).
- kopię publikacji. [Warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest posiadanie przez kandydata wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym wymienionym w wykazie czasopism naukowych ogłaszanych przez ministra właściwego do spraw nauki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn.zm.) lub w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej lub publiczna prezentacja dzieła artystycznego – Art. 11, ust 2. Ustawy o stopniach i tytule naukowym (…)].
- Kandydat przygotowuje prezentację dla rady naukowej (którą przesyła na adres pracownika administracyjnego co najmniej tydzień przed posiedzeniem rady naukowej) zawierającą:
- CV naukowe kandydata ze zdjęciem,
- temat pracy doktorskiej,
- nazwisko proponowanego promotora (drugiego promotora, promotora pomocniczego i kopromotora).
- Rada naukowa wszczyna (lub odmawia wszczęcia) przewód doktorski w dziedzinie nauk fizycznych w odpowiedniej dyscyplinie, powołuje promotora (drugiego promotora, kopromotora i/lub promotora pomocniczego) oraz powołuje komisje do przeprowadzenia egzaminów doktorskich:
- z dyscypliny podstawowej odpowiadającej dyscyplinie, w ramach której przygotowywana jest rozprawa doktorska (astronomia, fizyka, biofizyka) – komisja w składzie co najmniej 5 osób posiadających tytuł profesora w zakresie fizyki lub stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, w tym promotora (drugiego promotora, kopromotora).
- z dyscypliny dodatkowej (wykaz) – komisja w składzie co najmniej 3 osób, z których przynajmniej jedna posiada tytuł profesora w zakresie dziedziny nauki, do której należy ta dyscyplina naukowa, lub stopień doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej;
- nowożytny język obcy – komisja w składzie co najmniej 3 osób, z których co najmniej jedna naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają stopień doktora.
Promotor, drugi promotor, kopromotor zostają członkami wszystkich tych komisji. Promotor pomocniczy uczestniczy w obradach komisji (bez prawa głosu).
- Uwaga: Warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego doktorantowi lub pracownikowi Wydziału FAiIS UMK jest uzupełnienie bazy EGPS o dane dotyczące działalności naukowej.
2. Przebieg postępowania
- Egzaminy
- Kandydat ustala termin egzaminu z członkami komisji i — co najmniej dwa tygodnie przed egzaminem — przesyła informację o nim pracownikowi administracyjnemu.
- Pracownik administracyjny przygotowuje formularz protokołu egzaminacyjnego i umowy dla egzaminatorów.
- Po egzaminie przewodniczący komisji przekazuje protokół z egzaminu pracownikowi administracyjnemu.
- Złożenie pracy doktorskiej
- Kandydat przedkłada promotorowi rozprawę doktorską (6 egzemplarzy). Rozprawa doktorska powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim, a rozprawa doktorska przygotowana w języku obcym — także streszczeniem w języku polskim. Pracownikowi administracyjnemu przekazuje również rozprawę doktorską i streszczenia w wersji elektronicznej.
- Promotor przedstawia rozprawę doktorską wraz ze swoją pisemną opinią przewodniczącemu rady naukowej.
- Drugi promotor i kopromotor przedstawiają również swoje pisemne opinie przewodniczącemu rady.
- Cała dokumentacja powinna zostać złożona 2 tygodnie przed posiedzeniem rady naukowej.
- Powołanie recenzentów i komisji doktorskiej
- Kandydat przygotowuje i przedstawia na posiedzeniu rady naukowej prezentację (czas około 5 minut) zawierającą: tematykę pracy, tezę i cel pracy, tło pracy, metody i otrzymane wyniki oraz wynikające z nich konkluzje (5 slajdów). Na końcu prezentacji należy umieścić dodatkowe slajdy zawierające tytuł pracy, nazwisko promotora (drugiego promotora, kopromotora, promotora pomocniczego).
- Rada naukowa powołuje komisję doktorską do przeprowadzenia publicznej obrony doktoratu w składzie: przewodniczący komisji (przewodniczący rady naukowej), promotor, drugi promotor, kopromotor, promotor pomocniczy (bez prawa głosu), recenzenci, 7 samodzielnych pracowników naukowych.
- Rada naukowa powołuje dwóch recenzentów (osoby zatrudnione w szkole wyższej lub jednostce organizacyjnej innej niż ta, której pracownikiem/doktorantem jest osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora i nie będące członkami rady naukowej)
- Przyjęcie rozprawy doktorskiej i dopuszczenie jej do publicznej obrony
Po otrzymaniu recenzji rozprawy doktorskiej kandydata i po zdaniu przez kandydata wymaganych egzaminów, przewodniczący komisji doktorskiej zwołuje zebranie komisji, na którym komisja głosuje w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do publicznej obrony. Komisja ustala również termin publicznej obrony rozprawy doktorskiej. - Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
odbywa się na otwartym posiedzeniu z udziałem komisji doktorskiej (w tym recenzentów, promotora, drugiego promotora, kopromotora i promotora pomocniczego). Podczas obrony:- Kandydat przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej (prezentacja nie może przekraczać 20 minut).
- Następnie recenzenci przedstawiają swoje recenzje.
- Po czym przewodniczący komisji otwiera dyskusję, w której mogą zabierać głos wszyscy obecni na posiedzeniu.
- Komisja doktorska podczas niejawnych obrad, w drodze głosowania tajnego, przygotowuje projekt uchwały
- w sprawie nadania stopnia doktora,
- oraz w sprawie wyróżnienia pracy doktorskiej, jeśli: (Uchwała NR 9/2012 Rady Naukowej Instytutu Fizyki z dnia 14 marca 2012; Uchwała Rady Naukowej WFAiIS Nr 54/03/11/12 z dnia 14.03.2012 r.) a) wszyscy recenzenci zawarli w swych recenzjach uzasadniony wniosek o wyróżnienie; b) kandydat otrzymał na egzaminie doktorskim z dyscypliny podstawowej ocenę dobrą lub wyższą; c) kandydat jest autorem (współautorem) co najmniej dwóch publikacji w tematyce doktoratu, w tym co najmniej jednej z listy filadelfijskiej (wymagany nr DOI).
3. Nadanie stopnia doktora
Na najbliższym (następującym po publicznej obronie) posiedzeniu właściwa rada naukowa — w głosowaniu tajnym — podejmuje na wniosek komisji doktorskiej decyzję o:
- nadaniu stopnia naukowego doktora nauk fizycznych w odpowiedniej dyscyplinie,
- wyróżnieniu pracy doktorskiej.