Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Automatyka i robotyka

Automatykę i robotykę rozwijamy w Katedrze Automatyki i Systemów Pomiarowych wchodzącej w skład  Instytutu Nauk Technicznych. Prowadzimy badania, które obejmują:

 • Prototypowe napędy elektryczne i przekształtniki energoelektroniczne
  Opracowujemy i implementujemy napędy elektryczne z zaawansowanymi algorytmami regulacji adaptacyjnej inspirowanymi naturą. Do sterowania napędami wykorzystujemy metody sztucznej inteligencji np. sztucznych sieci neuronowych oraz sterowania iteracyjnego z uczeniem. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia energoelektroniki,  w tym tranzystory SiC oraz GaN do budowy nowatorskich przekształtników energoelektronicznych.


 • Układy i algorytmy sterowania maszynami wieloosiowymi
  Optymalizujemy prędkość posuwu dla wysokowydajnych wieloosiowych maszyn sterowanych numerycznie, w tym z napędami liniowymi (np. wycinarek laserowych). Implementujemy sterowanie numeryczne maszyn w systemach operacyjnych czasu rzeczywistego. Wdrażamy nowatorskie układy sterowania w przemyśle.

 • Diagnostyka maszyn i układów energoelektronicznych
  Diagnozujemy stan maszyn z wykorzystaniem układów pomiaru hałasu i wibracji. Kompleksowo analizujemy sprawność układów przekształtnikowych. (Na zdjęciu: Precyzyjny pomiar błędów maszyn z wykorzystaniem pręta kinematycznego i interferometru laserowego).


 • Robotyka mobilna
  Pracujemy nad przygotowaniem autonomicznego robota  kołowego wykorzystującego nowatorskie algorytmy planowania trasy ruchu z rozpoznawaniem rodzaju podłoża.


 • Magistrale komunikacyjne w układach automatyki
  Zajmujemy się szybkimi magistralami czasu rzeczywistego (np. EtherCAT) w zastosowaniu do sterowania napędami elektrycznymi oraz szybkimi układami wejść i wyjść.


 • Układy pomiarowe – pomiar krótkich odcinków czasu
  Wykorzystujemy układy programowalne FPGA i mikroprocesory do budowy układów pomiarowych. Zajmujemy się ultra-precyzyjnym pomiarem odcinka czasu, jego zastosowaniem w badaniach naukowych i przemyśle.