Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Profesor Toma Tomov (1953 – 2019)

Prof. Toma Tomov, fot. Marek CzarneckiProfesor Tomov urodził się 8 kwietnia 1953 r. w Bułgarii. Był Bułgarem z pochodzenia i torunianinem z wyboru. W młodości uprawiał zawodniczo kolarstwo. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku skończył studia astronomiczne na Uniwersytecie w Sofii. Jako młody pracownik naukowy Instytutu Astronomii Bułgarskiej Akademii Nauk został jednym z budowniczych Obserwatorium Astronomicznego na szczycie góry Rożen w Rodopach. Uruchomił tam m.in. obserwacje spektroskopowe na 2 m teleskopie tego obserwatorium.

Znakomity instrumentalista, wybitny znawca spektroskopii gwiazdowej, wytrawny obserwator. Zajmował się głównie kataklizmicznymi układami podwójnymi, takimi jak gwiazdy nowe i przede wszystkim tzw. gwiazdy symbiotyczne. Te zainteresowania i osiągane wyniki w połowie lat 80. zbliżyły go astronomów polskich (z Torunia) i włoskich (z Asiago). Tu i tam spędził kilkadziesiąt miesięcy w ramach staży i wymiany naukowej. Wreszcie w styczniu 2001 roku przenosi się na stałe do Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Mówił i prowadził zajęcia po polsku. Zdążył w Polsce wykształcić kilkunastu licencjatów, magistrów i doktorów. Kilku z nich kontynuuje karierę w różnych ośrodkach w Polsce i na świecie.

Opublikował ponad 200 prac naukowych, w tym co najmniej połowę przy współautorstwie Polaków. W nauce i dydaktyce, jak i w życiu, cechowała Go ogromna skrupulatność, rzetelność i uczciwość. Był jednym z nas, jak sam mówił Słowianinem. Bliskim Przyjacielem z obserwatorium w Piwnicach. Jego dzieło zostawiło trwały ślad w bułgarskiej i polskiej astrofizyce.

Profesor. Toma Tomov zmarł 9 sierpnia 2019 r. w Toruniu, w wieku 66 lat. Został pochowany w Bułgarii.