KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
fax: +48 56 622 5397

Kolokwium Czwartkowe w ramach akcji Dziewczyny do Ścisłych

19.04.2018 o godz. 12:30 w sali audytoryjnej COK dr Karolina Słowik (Instytut Fizyki UMK) wygłosi wykład pt. "Światło w nanoskali".

Streszczenie: Nanocząstki to drobinki metali o rozmiarach tysięcznej części średnicy ludzkiego włosa. Niczym maleńkie anteny, łączą funkcje odbiorników i nadajników sygnałów. Skupiają światło do obszarów przestrzennych rozmiarów pojedynczych molekuł, albo przesyłają sygnał z molekuły tam, gdzie można go wykryć. Działają rezonansowo: każda nanocząstka, jak witrażowe szkiełko, odpowiada na światło określonej barwy, tzn. odbija je, rozprasza bądź absobruje.
W krótkiej prezentacji przybliżymy właściwości nanocząstek oraz ich obecne i przyszłe zastosowania w technologii, nauce i w życiu codziennym.

Organizatorem Kolokwium jest Instytut Fizyki UMK.

Wykład jest częścią akcji „Dziewczyny do ścisłych!”, którą  zainicjowali na WFAiIS UMK, w 2010 prof. dr hab. Mirosław Bylicki oraz dr hab. Maria Przybylska. W tym roku jest ona organizowana już dziewiąty raz, dzięki niesłabnącemu poparciu ekipy Dziekańskiej. Jej kulminacją jest „Dzień otwarty na WFAiIS”. W tegorocznym programie jest blok informacyjny, podczas którego zostanie przedstawiona oferta stypendialna i edukacyjna WFAiIS. Uczestnicy będą również mogli porozmawiać ze studentami o studiowaniu nauk ścisłych i technicznych. Koła naukowe, doktoranci oraz pracownicy zorganizowali warsztaty i pokazy z fizyki, astronomii oraz automatyki i robotyki. Tradycyjnie, na Kolokwium Czwartkowym wykład popularno-naukowy wygłosi kobieta-naukowiec. Atrakcją będzie niewątpliwie zwiedzanie pracowni dydaktycznych Studium Politechnicznego.

pozostałe wiadomości