Kontakt Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Inżynieria nanostruktur – IV rok

Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej 

Semestr: zimowy
Godziny: 15
Forma zaliczenia: zaliczenie

Tematyka wykładu obejmuje ogólna charakterystykę prawa własności intelektualnej i najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa autorskiego.

Podstawy przedsiębiorczości 

Semestr: zimowy
Godziny: 30
Forma zaliczenia: zaliczenie

Celem przedmiotu jest ukazanie studentom istoty przedsiębiorczości, jej uwarunkowań i wpływu na gospodarkę oraz przekazanie informacji dot. tworzenia podmiotów gospodarczych. Wykłady mają na celu wyposażenie studenta w niezbędną wiedzę oraz kompetencje z zakresu planowania kariery zawodowej w systemie gospodarczym. Ćwiczenia dotyczą praktycznych aspektów uruchamiania własnej działalności gospodarczej i zarządzania jej rozwojem ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki zawodowej dla kierunków kształcenia na WFAiIS. 

Seminarium inżynierskie 

Semestr: zimowy
Godziny: 20
Forma zaliczenia: zaliczenie

Seminarium służy kształceniu umiejętności publicznej prezentacji zagadnień technicznych/inżynierskich na podstawie literatury i wyników własnej pracy oraz umiejętności ich dyskutowania. 

Pracownia inżynierska 2

Semestr: zimowy
Godziny: 25
Forma zaliczenia: zaliczenie

Studenci pracują nad tematem pracy inżynierskiej pod opieką swoich promotorów.

Praktyka inżynierska 

Forma zaliczenia: zaliczenie

Zadaniem studenta jest przepracowanie w wybranym zakładzie pracy 120 godzin oraz napisanie raportu końcowego. 

Przedmioty do wyboru dla NANO IV rok:

Korelacje elektronowe w strukturach niskowymiarowych 

Semestr: zimowy
Godziny: 30
Forma zaliczenia: egzamin

Zajęcia z przedmiotu „Korelacje elektronowe w strukturach niskowymiarowych” na kierunku inżynieria nanostruktur obejmują 30 godzin wykładów. Przedmiot obejmuje zagadnienia związane z kwantowymi układami oddziałującymi. Rozpoczynając od wprowadzenia do opisu układów za pomocą formalizmu drugiej kwantyzacji, uczestnicy kursu zapoznają się z problemem złożoności obliczeniowej występujących w kwantowych układach wielu cząstek oraz nabędą wiedzę dotyczącą różnych przybliżeń stosowanych do rozwiązania danego zagadnienia. Zasadniczym celem kursu jest przedstawienie podstaw matematycznych od opisu układów oddziałujących oraz, od strony praktycznej, do procesu modelowania takich układów w strukturach niskowymiarowych.  

Kwantowe zjawiska kolektywne 

Semestr: zimowy
Godziny: 45
Forma zaliczenia: zaliczenie

Zajęcia z przedmiotu „Kwantowe zjawiska kolektywne” na kierunku inżynieria nanostruktur obejmują 30 godzin wykładów i 15 godzin ćwiczeń. Przedmiot wprowadza nowoczesne metody kwantowej teorii pola, aby opisać zjawiska kolektywne w oddziałujących kwantowych układach wielu cząstek. Student zapozna się z teorią całek po polach, metodą funkcji Greena w tym formalizmie, rachunkiem zaburzeń. Wprowadzone zostanie zjawisko spontanicznego łamania symetrii oraz szczegółowo omówimy kolektywne zjawiska kwantowe takie jak kondensacja Bosego-Einsteina, nadciekłość czy nadprzewodnictwo. 

Nanofotonika

Semestr: zimowy
Godziny: 45
Forma zaliczenia: zaliczenie

Celem kursu jest przekazanie podstawowej wiedzy na temat problematyki współczesnych badań w dziedzinie nanofotoniki, podstawowych praw determinujących właściwości optyczne ciał stałych, a także wybranych zagadnień szczegółowych z tej dziedziny.  

Energoelektronika 

Semestr: zimowy
Godziny: 48
Forma zaliczenia: egzamin

Celem zajęć z energoelektroniki jest przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu budowy i właściwości przyrządów półprzewodnikowych oraz topologii przekształtników energoelektronicznych i metod modulacji wykorzystywanych w przekształtnikach typu: DC/DC, AC/DC, DC/AC, AC/DC/AC, AC/AC. Omówione zostaną również struktury i metody sterowania wybranymi rodzajami przekształtników, a także zostanie przeprowadzona analiza wybranych obwodów energoelektronicznych.

Modelowanie mechaniczne z wykorzystaniem SolidWorks Simulation

Semestr: zimowy
Godziny: 30
Forma zaliczenia: zaliczenie

Poznanie działania i podstawowych możliwości elementów pakietu oprogramowania CAD-3D SolidWorks® służących do symulacji mechanicznych w zakresie analizy kinematycznej (ruchu) i dynamicznej (oddziaływań mechanicznych, w tym również ich skutków, np. odkształceń i naprężeń).