Strona UMK   ¦   Strona Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej   ¦   Fizyka dla każdego
WŁAŚCIWOŚCI POWIETRZA
Ciśnienie atmosferyczne
Barometr Goethego
Implozja puszki
Dzwonek pod kloszem pompy próżniowej
Wrzenie wody w temperaturze pokojowej

PIANKA DO GOLENIA POD KLOSZEM POMPY PRÓŻNIOWEJ

Pod kloszem pompy próżniowej umieszczamy w małym naczyniu piankę do golenia. Po wypompowaniu powietrza pianka znacznie zwiększa swoją objętość.

Obniżenie ciśnienia w otoczeniu człowieka powoduje rozprężenie gazów zawartych w przewodzie pokarmowym, uchu środkowym, niedokładnie wypełnionych ubytkach zębowych. Na skutek tego występują wzdęcia, kolki jelitowe, bóle ucha oraz zębów. Podczas gwałtownego i dużego spadku ciśnienia, rozprężające się nagle w płucach gazy mogą doprowadzić do uszkodzeń tkanki płucnej. Są także przyczyną powstawania zatorów gazowych w organizmie ludzkim. Przy dostatecznie szybkim i dużym spadku ciśnienia ( o ponad 50% ) nadmiar gazów zwłaszcza azotu, uwalnia się w postaci pęcherzyków, które czopują małe naczynia krwionośne, tworząc zatory gazowe (embole).

zobacz film

POWIETRZE - PRÓŻNIA
Balonik na butelce
Balonik w bańce