Nowa specjalność - Inżynieria biomedyczno-informatyczna

Już od przyszłego semestru, tj. od semestru letniego 2018/2019, rozpoczynamy kształcenie na nowej specjalności Inżynieria biomedyczno-informatyczna. Specjalność realizowana jest na studiach II stopnia na kierunku Fizyka techniczna. Są to studia trzysemestralne.

Zapisy na studia już trwają. Kandydaci powinni zarejestrować się elektronicznie w systemie Internetowa Rejestracja Kandydatów. Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 20 lutego 2019 r. o godz. 9:00 w sali nr 23, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, przy ul. Grudziądzkiej 5.

Program studiów
Celem kształcenia na specjalności Inżynieria biomedyczno–informatyczna jest wyposażenie studenta w wiedzę z zakresu inżynierii i projektowania urządzeń biomedycznych oraz analizy sygnałów i obrazów biomedycznych, a także podstawową wiedzę z zakresu informatyki biomedycznej. Uzyskane kompetencje mogą stanowić dopełnienie już posiadanych umiejętności technicznych, informatycznych i biofizyczno-biomedycznych.

Rdzeń programu stanowią przedmioty:

• Biofizyka,
  • Wprowadzenie do projektowania systemów optycznych,
  • Programowanie na kartach graficznych,
  • Programowanie FPGA,
  • Pracownia fizyki technicznej i inżynierii biomedyczno-informatycznej.

Przedmioty do wyboru obejmują trzy grupy tematyczne:

• biomedyczne: Bio-nanomateriały, Biologiczne i medyczne bazy danych, Wprowadzenie do tomografii, Statystyka medyczna, Dynamika molekularna, Optyczna spektroskopia molekularna, Dozymetria;
  • inżynieryjne: Aparatura biomedyczna, Analiza sygnałów biomedycznych, Oko i przyrządy optometryczne, Inżynieria optyczna – metody i zastosowania, Optyka laserowa, Mikroskopia sił Atomowych, Nanofotonika i plazmonika, Struktury komputerowych systemów pomiarowych;
  • informatyczne: Języki programowania, Programowania obiektowe, Programowanie w języku Python, Radiomika, Przetwarzanie i rozpoznawanie obrazów, Komputerowe modelowanie leków.

Szczegółowy rozkład godzin i punktów ECTS na poszczególne przedmioty

Zajęcia z poszczególnych przedmiotów odbywają się po polsku lub angielsku, w zależności od preferencji studentów.

Wszystkie przedmioty specjalności Inżynieria biomedyczno-informatyczna są dostępne, jako przedmioty do wyboru, dla studentów wszystkich kierunków i specjalności II stopnia studiów na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej oraz studentów Studium doktoranckiego nauk fizycznych, w porozumieniu z właściwymi kierownikami kierunków i specjalności lub opiekunami naukowymi.