Dziewczyny do Ścisłych! na WFAiIS

Do studiowania nauk ścisłych zachęcała m.in. astronomka dr Agata Karska fot. Andrzej Romański

Już po raz dziewiąty Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wziął udział w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dziewczyny do ścisłych!”. Kulminacją kampanii był „dzień otwarty” WFAiIS, który miał miejsce w czwartek 19 kwietnia 2018 r. w Instytucie Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5.

Adresatami akcji organizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy są uczniowie szkół średnich, w szczególności dziewczęta. Jej celem jest pobudzanie zainteresowań młodzieży naukami ścisłymi i technicznymi oraz zachęcenie jej do podejmowania studiów na tych właśnie kierunkach. WFAiIS UMK uczestniczy w przedsięwzięciu od 2010 r. z inicjatywy prof. dr. hab. Mirosława Bylickiego z Zakładu Mechaniki Kwantowej UMK oraz dr hab. Marii Przybylskiej.

Podczas tegorocznego „dnia otwartego” została zaprezentowana oferta edukacyjna i stypendialna Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Kandydaci mogli uzyskać informacje o możliwościach rozwoju kariery naukowej, współpracy Wydziału z partnerami przemysłowymi, losach zawodowych absolwentów etc. Koła naukowe, doktoranci oraz pracownicy zorganizowali warsztaty i pokazy z fizyki, astronomii, informatyki oraz automatyki i robotyki oraz spotkania np. z kobietami związanymi zawodowo z naukami ścisłymi i technicznymi. Niewątpliwą atrakcją były wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i zwiedzanie pracowni Studium Politechnicznego przy ul. Okrężnej w Toruniu.

Szczegółowy program

Blok informacyjny (z przedstawieniem oferty WFAiIS) rozpoczął się o godz. 11:00. Warsztaty wystartowały wcześniej (o godz. 10:00). O godz. 12:30 w sali audytoryjnej Centrum Optyki Kwantowej odbyło się kolokwium czwartkowe, w ramach którego wykład popularno-naukowy pt. „Światło w nanoskali” wygłosiła, tradycyjnie podczas akcji "Dziewczyny do ścisłych!", kobieta-naukowiec dr Karolina Słowik z Zakładu Mechaniki Kwantowej UMK (więcej).

Udział w toruńskiej odsłonie akcji „Dziewczyny do ścisłych!” był bezpłatny, ale na pokazy i warsztaty obowiązywała rejestracja.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia w 2018 r. była dr hab. Iwona Gorczyńska z Zakładu Biofizyki i Fizyki Medycznej UMK. Kontakt: dziewczyny@fizyka.umk.pl

Więcej szczegółów na stronie: www.fizyka.umk.pl/szkoly/dziewczyny-do-scislych/

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.